Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: 1 Eylül 2009 - 1Eylül 2010 Ne Değişti?

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart 1 Eylül 2009 - 1Eylül 2010 Ne Değişti?

  Geçen yılkı açılış konuşması sonrasında neler gerçekleşti.
  Sözler havada mı kaldı?
  Tartışalım.  Balıkçılığı da destek verdiklerini belirten Eker, Türkiye’de ne balıkçılık ne de su ürünleri destekleme kapsamında değildi. Biz destekleme kapsamına aldık. Balıkçılarımıza ÖTV’siz yakıt temini uygulaması başlattık. Bunun maliyeti 385 milyon TL. Balıkçılar üretimle ilgili 2008 yılında 92 milyon TL destek veriyoruz. Yani yetiştiriciliği destekleme kapsamına almakla, avcılığı da ÖTV’yi kaldırarak desteklemek suretiyle geliştiricilik ve avcılık alanında önemli gelişmeler sağladık.

  Balıkçılık sektörü için çok önemli düzenlemeler yaptıklarını hatırlatan Bakan Eker, Su Ürünleri ve Balıkçılık Genel Müdürlüğü’nün kurulma aşamasına geldiğini de müjdeleyerek, “Tarım Bakanlığı’nın yeni Teşkilat Kanunu’nda yer alan hükme dayanarak Su ürünleri ve Balıkçılık Genel Müdürlüğü adı altında müstakil bir genel müdürlük kuruyoruz. Bakanlar kurulundan geçti meclise geldi. İnşallah bu dönemde Meclis’ten geçecek” dedi.

  Türkiye’de açık deniz balıkçılığının gelişmesi gerektiğini ve bunun için de birçok komşu ülke ile uluslararası anlaşmalar yaptıklarını ifade eden Eker, sözlerini şöyle sürdürdü; “Eğer biz torunlarımızın da çocuklarımızın da balıkçılık yapmaya devam etmesini istiyorsak bu denizleri doğru kullanmamız lazım. Bunu da hep birlikte yapacağız. Yemen Balıkçılık Bakanlığı ile Türkiye ilk defa balıkçılık anlaşması imzaladı. Gürcistan’da balıkçılarımızın karşılaştığı sorunlar var. Bunları çözmek için de bu ülkeyle bir protokol imzaladık. İspanya ile yakın zamanda iyi niyet bildirisi imzaladık. Rusya ile imzaladığımız anlaşmayla ihracatımız artacak. Öte yandan, kıyı bölgelerinde balıkçılığımızın geleceğinin teminat altına alınması, üretimin arttırılması için çalışma başlattık. Özellikle bu yapay rasiflerle balıkların yuva yapacakları yapay mekanlar oluşturuyoruz” dedi.

  Eker, uydu sistemi sayesinde orkinos avcılığı ve taşımacılığı yapan balıkçı gemilerinin takibinin yapılacağını, sistemin Denizcilik Müsteşarlığı tarafından kurulacak olan Otomatik Tanımlama Sistemi ile bütünleştirilmesi için çalışmalar başlattıklarını anlattı.Marmara Denizi'nde balıkçıların birkaç yıldır karşı karşıya kaldığı bir ''kaykay sorunu'' bulunduğunu hatırlatan Eker, bu sorunla ilgili olarak kendi uzmanları ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı'ndan davet ettikleri uzmanlarla ortak bir proje yürütüldüğünü, uzmanlarca yapılan saha çalışmalarının Ekim ayında tamamlanacağını kaydetti.

  Bakan Eker, ürünün sağlığı ve kalitesinin su ortamının sağlıklı olmasıyla mümkün olduğunu, su ve ürün numuneleri almaya bundan sonra da devam edeceklerini belirterek, zaman içerisinde kaynakların sürdürülebilir kullanımı için uygun görülen balık türlerine kota uygulamasının da yaygınlaştırılacağını dile getirdi. Denizlerdeki balıkçılık faaliyetinin sürdürülmesini teminat altına almaları gerektiğini belirten Eker, ''Piyasa fiyatıyla, tezgah fiyatıyla üretici fiyatı arasındaki makası daraltmamız lazım'' dedi.

  Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da sezonun bereket getirmesini dileyerek, balıkçılara ‘Rastgele’ dedi. Belediye olarak İstanbullu balıkçılara her türlü kolaylığı sağladıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, bu doğrultuda önemli bir yatırımı hayata geçireceklerini söyledi. 1983’ten bu yana hizmet veren Yenikapı’daki Su Ürünleri Hali’nin artık ömrünü tamamladığını, Gürpınar’da yapacakları yeni halin modern görünümüyle dünyada bir numara olacağını ve ihracatın yolunu açacağını kaydetti. Topbaş, “Yeni halimiz dünyada bir numara olacak. En ileri teknolojiye sahip bu tesis İstanbullulara 50 yıl hizmet verecek. İhracatımızı arttıracak” dedi.

  Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu ise açılış törenine katılamayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın herkese bereketli bir av sezonu dileği olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Bakan Eker, Topbaş ile İl Müdürümüz Ahmet Kavak ve beraberindekiler, ''2009-2010 Su Ürünleri Av Sezonu''nun açılışını gerçekleştirdi. Duanın okunduğu açılışta Bakan Eker de beraberindekilerle açılış kurdelesini keserken, ''vira bismillah, hayırlı uğurlu olsun, rastgele'' dedi ve açılış kapsamında tahsis edilen balıkçı teknesiyle Kumkapı’dan Kabataşa tüm balıkçı teknelerinde katılımı ile denize açıldı.

  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  272
  Tecrübe Puanı
  39

  Standart

  ÖTV'siz Mazot, üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan beyaz bir kartla niye verilmez. Bütün denizleri, her sene yüzerek aşda gel denir. Kaç kişi bunu alamıyor, almıyor. Sebebi belli değilmi, çoğu şeyde ben yaptım oldu oluyorda, bunda niye olmasın, ozaman hayır duası olur ne gerek var. Önemli olan burda istemek olabilirmi acaba. İstemek gerçekleştirmenin yarısıdır.


  Açık Deniz Balıkçılığı: Eyvallah, Bizim karasularımızla sınır ilişkisi olmayan uluslararası sularda yapılmalıdır. Uluslararası sularda avcılık adı altında, av yasağını uzatarak, yukarı çıkacak balığın kafasına geçirmek, yetmedi gırgırın ışıkla avına onay vermek. Bu durumda Uskumruyu, Lüferi, Toriği rüyanda görürsün, görebileceklerine gelince; Sert hava münasebetiyle onların şerrinden kurtulabilmiş olanlardır. Birde bulmaca labirente dalyana takılmadan geçip havyar atacakki, sonra büyüyecek, boğaz ağzından geçmelerine izin vereceklerde, esnafta tutacak. Karar veremedim esnafmı, balık olmakmı zor. Norveç Uskumru için, ithalatçılarla birlikte ellerini oğuşturur. Yukardaki esnafta otobüs beklesin. Diğer ülkelerle anlaşma iyi birşey. Ancak bizimkiler gittiğinde 1 hafta 10günde gittikleri yeri haritadan silerler, anlarlar ama geçti Palamutun alayı durumu. örnek verelim.  Meksika: Japon uzun oltacılara (Orkinosu, Kılıç Balığını, olta ve Pareketayla yakalayanları öyle adlandırmışlar) izin veriyor anlaşma yapıyor, izin verdiği miktar ve sınırlar içinde kendi hakkını almak kaydıyla. Meksika'nın Cortes Körfezi (Cortes Denizi) 750 Mil uzunluğunda, bu yazıyı yazanla, okuyanların haricinde envayi çeşit mahlukatın olduğu, 2.5 ila 10mil akıntının olduğu muhteşem, muazzam bir ekosisteme sahip (Son petrol kuyusuyla insanların oranında içine ettiği biryer biz insanoğlu bela olduk Dünya'nın başına, ne kötüyüz, kötülükte sınır yok) bir deniz. Kontroller sırasında, gemide yanan tankere yakın, tutmadan ziyade taşıma amaçlı,
  Ambar kapaklarını bir açıyorlar, kapağı zor kapatıyorlar (Ambar kapakları, güverteye kadar, ambarı çok derin) Üstelik balıklar ayıklanmış dondurulmuş. İzin verilenin 4-5 Katı malı götürmüşler tabi mallara el konuyor, ceza durumunu hatırlamıyorum, dış kaynaklı belgeselden.

  Bir Sh yazdım Forex çökmek üzere diye bir şey çıktı bütün yazı silindi yeniden yazdım, bunu postalayayım gersini öyle devam ederim.
  Baba Yalçın

 3. #3
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  272
  Tecrübe Puanı
  39

  Standart

  Balıkçılık Bakanlığı veya genel müdürlüğü, kurulma aşamasında,( bize göre fotodaki Bakanın sağındaki şahıs ) bunun başına geçtiğini düşünelim, esnafa şimdiden söyliyeyim, kayıklarını yaksınlar. Çok sade, yalın, net, dosdoğru.

  Ankara'da 29 Nisan'daki av yasağı toplantısında sesini yükselterek Bakana Başbakana çıkarım diye tehditler savuran, bürokratlar nezdinde herkesi azarlamış olan şahıs (Bazıları bunun farkındamı bilmem) Polis çağırıcam demek zorunda kalan bürokratlar, ordaki herkes gördü. Gelelim Av yasağı uzasınmı, uzamasınmı, uluslararası su açılsınmı açılmasınmı, (Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek, tatlı su kurnazlarının işi bu) Her ikisindede hak vaki. Gelelim oylamaya, toplam 31 OY kullanıldı 1 oy boş 6 oy yasak 15 gün uzasın, 24 oy yasak uzamasın. Tantana yapanların oyları 3 oy. (İst.Birlik 32 Koop. 1 oy ediyor, yani akıllananlar artıyor)
  Bu arada doğruyu söyleyen bilim adamlarınıda azarladılar. Ziraat bankası oy kullanırmı diye şarladılar. Balıkla ne alaka diye, %50 doğru diyelim, geri kalan %50'ye bakalım, orda bir laf etti şarlayanların başı, ayakaltındakilere verin parasını ayak altındakiler çekilsin dedi, büyüklerin küçüklerimi,bizlermiyiz, endoğrusu onlar gibi düşünmeyenler diyelim. Kim verecek, parayı Ziraat bankası, eee parayı verirken iyide oy atarkenmi kötü oldu, parayı veren düdüğü çalar ayrıca, 1970 senesinde su ürünleri teşvik yasasıyla filoları kimin sayesinde büyüttünüz, (Denizlerin bu hale gelmesine sebep olan) esas yaygara sebebi bilim adamlarından çoğunluk esnaftan işin doğrusunu kavramiş öğrenmiş, oyu hayır yönünde olacağı için yaygara. Oylamada görüşleri, hem yasak uzasın, hem uluslar arası sularda avlanalım yönünde oy kullananlar, yasağın uzamasında oylamayı kaybetti sağduyu kazandı, (Ama sıtma örneği gerçekleşti) Oylamayı kaybeden, İstanbula döndüğümüzde tesadüfen devlet tv.'da konuşurken bulduk, dinleyen olduysa duymuştur,
  Aynen aktarıyorum; Konu Av yasağına geldiğinde, (Resimdeki şahıs) 4,5 Ay nadasa bıraktık dedi. Kulaklarıma inanamadım, yasak uzasın diye Ankara'da ....nı
  yırtan sanki o değildi insanın yüzü kızarır biraz, ama kızarıcak adam zaten o işleri yapmazdı. Çoğunun bildiğini birdaha pasaj geçtik.

  Sayın Bakanımız; Çocuk ve torunlarımızın gelecektede balıkçılık yapmasını istiyorsanız. Bir numarada; İlk önce bize göre fotonun sağındaki ve onunla beraber ilk en büyük 50 Mavi Orman zararlısından kurtulmalı, esnaf onların yüzünden aç, değil onlarla biraraya gelmek, tarım bakanlığının bahçe duvarından bile sokmamanızı naçizane rica ve istirham ederiz. Birinci Anahtar bu, sadece sizi değil 50 yıldır bütün hükümetleri hallettiler, ikna, şov kabiliyetleri yüksektir.
  Denizlerimizin bu duruma gelmesine, ithal Uskumru ve diğer türlerin ithal edilmesinin müsebbibi kimler, 50mt.lik teknelerin davlumbazında kemençe eşliğinde gezdiğiniz süresincede hiç bir zaman göremiyeceksiniz.

  Gene saplandık gerisi iftardan sonra.
  Baba Yalçın

 4. #4
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Kenan güzel bir konu açmış, teşekkür ederim.

  Aslında ne olduyu birbirimize değil, sayın bakana sorma zamanı.

  Sayın Bakan,

  Su Ürünleri ve Balıkçılık Genel Müdürlüğü nerede faaliyet gösteriyor, biz aradık bulamadık, yardımcı olur musunuz?

  ÖTV'siz mazotu 20 bin balıkçı teknesinden kaç tanesi kullanıyor, formaliteleri aşıp kullanabiliyor?
  (Özellikle desteğe ihtiyacı olan kaç küçük balıkçı bundan yararlanabiliıyor?)

  Yetiştiricilere verilen düşük faizli kredi desteği, avcılara niçin verilmiyor?

  Kaykay sorunuyla ilgili olarak yerli ve yabancı bilimadamlarına yaptırdığınız çalışmalar, Marmara'ya balık girişinin kesinlikle engellenmemesi gerektiğini ortaya koydu, siz bunu, İstanbul Boğazında gırgıra yasak alanların biraz daha daraltılması gerektiği şeklinde mi anladınız da yasak bölgenin kuzey sınırını Paşabahçeden Çubukluya(daha güneye) çektiniz?
  Ayrıca kaykaya karşı nasıl bir önlem düşündünüz ve kaykay yüzünden ağ atamayan balıkçıya bir desteğiniz olacak mı?

  Uluslararası suları avcılığa açtınız ve binlerce kasa, içindeki yumurtadan karınları patlayacak hale gelmiş kolyoz alıcı bulamayarak taşta kaldı.
  Maksadınız bu muydu ve balık katliamına yol açan uygulamanın sonucundan memnun musunuz?

  Başka sorular da sorulabilir ama hele bunlara biri bir cevap versin de ondan sonra.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 5. #5
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.956
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart  Gecen sezon acılısından resim..
  Tanıdık isimler var cok tanıdık ....

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 6. #6
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Alıntı aFaLa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Gecen sezon acılısından resim..
  Tanıdık isimler var cok tanıdık ....
  Resimdeki tanıdıkların isteklerinin dışında başka değişiklik olmadımı yani.

 7. #7
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  yanlış görmüyorsam
  Soldan ikinci kişi Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir
  Soldan altıncı Tarım Bakanı Mehdi Eker
  Mehdi Eker'in sol yanındaki ise İBB Başkanı Kadir Topbaş
  Bünyamin

 8. #8
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Alıntı bnymnblr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yanlış görmüyorsam
  Soldan ikinci kişi Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir
  Soldan altıncı Tarım Bakanı Mehdi Eker
  Mehdi Eker'in sol yanındaki ise İBB Başkanı Kadir Topbaş
  Peki diğerleri kim?

 9. #9
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Alıntı Levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Peki diğerleri kim?
  Soldan üçüncü Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu
  Soldan birinci Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak
  diğerlerini çıkaramadım
  Bünyamin

 10. #10
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Hep birlikte balıkçılığımızın ve balıklarımızın boğazını kesiyorlar, kurdele bir sembol.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Amatör balıkçılık raporu.!!! (M.Zengin)
  By yeşil in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 19.05.10, 17:23
 2. Dto ab raporu
  By TUNCAY ŞEKER in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.02.10, 08:50
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj: 24.01.10, 00:56
 4. Ramazanda neler pişirelim TAKVİMLİ
  By kenane in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03.09.09, 00:43
 5. 9-3-2009 denizcilere duyurulur.
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09.03.09, 10:37

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM