Sayfa 1/3 123 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: 1. Uluslar arasi kuzey kibris balikÇilik toplantisi ardindan

 1. #1
  Reİs Yasin Girit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Yaş
  38
  Mesajlar
  724
  Tecrübe Puanı
  0

  Alkis 1. Uluslar arasi kuzey kibris balikÇilik toplantisi ardindan

  Kıbrıs’ta toplantıyı organize eden Prof Işık Oray ile 1 yıl evvel bu toplantı için konuşmuştuk. Ancak buna rağmen deniz kirliliğinin bildirilerde detaylı olarak yer almaması beni çok şaşırttı. Toplantının adı uluslararası olarak anılsa da Türkiye’den katılımın yüksek olduğu açıkça ortadaydı. Bu toplantı Türkiye ve Kıbrıs balıkçısına hitap etmeyen Lefke Üniversitesi tarafından kısa vadeli projeler için düzenlenen ve destek almayı hedefleyen ve ayrıntıları bende saklı oldukça kapsamlı bir yatırım projesinin ilk adımı idi. Toplantıya katılımın yüksek olması birkaç tanede yabancı bilim adamına yer verilerek adının uluslar arası olması senaryodan başka bir şey değildi.

  Katılımcıların yüzde yetmiş beşi burada fügran olarak bir nevi yer almış oldu. Organizasyon için seçilen otel ise muamele tam bir rezaleti . Konferans Lefke Üniversitesinde yada Işık Bey’in seçeceği daha iyi bir yerde yapılabilinirdi.

  Her yerden çıkan Saadet Hoca ise arka planda yer alan baş aktördü. Sesiz sakin ve tepkisiz tavrıyla gücü elinde tutmayı hedeflediği görülüyordu. Toplantıda her zaman olduğu gibi balıkçılar son güne bırakılmıştı. Oysa toplantının adı uluslar arası balıkçılık toplantısı idi. Önce balıkçılar konuşup bilim adamları bunları tartışması gerekirken bir çok bilim adamı kendi projelerinin yada çalışmalarının reklamını yaptı.

  Toplantının birinci günü programın yürütücüsü Işık Oray tarafından sunum yapan Hocalara sunumların Türkçe devam edeceğinin söylemesine rağmen ,Işik Oray’ı hiçe sayan bir davranış sergileyen Mersin Üniversitesi’nden bir hoca yüzde doksanı Türk olan salonda sunuma İngilizce devam etmek istedi. Bunun üzerine bende uyarıda bulunma gereği hissettim. Bunun üzerine sunuma da Türkçe’ye döndü.
  Bu uyarıdan rahatsız olan ve başkasının avukatlığını yapmaya çalışan İzmir Ege Üniversitesinden bir hoca ise öğlen yemeğinden sonra bana toplantı adabı öğretmeye kalktı ama gereken cevabı aldı.  SÜRKOOP’UN YENİ BAŞKANLIĞINA OYNAYAN ERDOĞAN KARTAL

  Bizim bir akşam öncesi Işık beyle yaptığımız görüşmede Murat Kul’un toplantıda sunum yapması ardından da benim deniz kirliliği konusunda 5 dakika bır sunum yapmam planlanmıştı. İlk gün öğlenden sonra sunum başlamadan Erdoğan Kartal benim konuşma yapacağımı öğrenince konuşma yapmamı engelleyen bir tutum sergileyerek toplantı kuralları dışında Kasmpaşa dayıları gibi tavır sergileyerek üzerime yürüdü. Erdoğan Kartal balıkçılık aleyhinde Defne Koryüreğin çeşitli yerlerde konuşmasını destekleyip, ses çıkarmazken benim balıkçılık ve çevre lehine yapacağım konuşmaya karşı çıkması onun sadece kendi hesabına çalıştığının en büyük kanıtı. Türkiye’de yeni çıkan bu çevreciler yokken ben vardım. Tanker kazları sonrası balıkçıların ve cevrenin uğradığı zarar için dava açıp takip eden ve 40 yıldır çevreye, balıkçılığa hizmet eden benim. Ayrıca Erdoğan Beyin unuttuğu bir şey var o daha balıkçı değilken ben Rumlarla balıkçılık yapıyordum ve üstelik Denizcilik ve su ürünleri üzerine üniversite okumuş biriyim. Erdoğan kısa çıkarlar peşinde demek ki.
  Oysa aynı Erdoğan Kartal 6 yıl evvel Güzelce Jandarma Komutanlığında çözemediği bir sorun için benden yardım istemiş birlikte jandarma karakoluna gittiğimizde karakolun kapısından içeri korkusundan girememişti. O sıralar bir çok konuda benden yardım talep etmiş olan Kartal bu taleplerine bizden hep olumlu yanıt almış ve desteklenmişti.
  İşte bu mesele aslında yemekten sonra bana adap öğretmeye çalışan Ege Üniversitesindeki hocanın da olduğu Erdoğan ve Sürkooptan birkaç kişinin bulunduğu masada planlanarak uygulamaya konuldu. Demek gerçekleri ortaya koymamdan korktular….

  Ege Üniversitesindeki bu hocanın eğitimini incelediğinizde aslında Ziraat Fakültesi mezunu, Yüksek lisansı ve doktorası Fen Bilimleri Enstitüsünden daha sonra yurt dışında Balıkçılık ekonomisi hakkında yüksek lisans falan yapmış, kısacası bana adabı öğretmek ve sürekli toplantıda öne çıkmaya çalışmak sadece bir taktik. Ziraatçilere toplantıda o kadar eleştiri yapıldı adam bir kez bile ağzını açıp bende Ziraat Fakültesi mezunuyum diye savunma yapmadı burası da çok ilginç.
  Toplantı arasında ise bu kez İzmir Birlik Başkanı beni tanıdığını asbestli gemi hakkında yıllar önce yaptığımız çalışmadan beni bildiğini söylemesine rağmen konuşmanın ilerleyen bölümünde birden bir dakika seni tanıyamadım görevin ney söyleyiver deyip ve söylediğimi saptırarak tartışma çıkararak bu kez bana saldırma girişiminde bulundu.
  Bu yaşananlara başta basın mensupları olmak üzere pek çok insan yakınen tanıklık etti.
  Murat Kul,Ali Güney,Aytunç Toker’in temsil ettiği İstanbul Üreticiler Birliğinden ve benden ciddi anlamda rahatsız olan bu şahıslar asıl niyetlerini ortaya koydular. Ancak unuttuklar yada gözden kaçırdıkları şeyler vardı bunları ilerleyen günlerde hep birlikte yaşayıp göreceğiz.
  Işık Oray ise ne nalına ne mıhına politika izleyerek benden konuşmamam yönünde talepte bulundu bende ortamı fazla germemek için kabul ettim. Asıl olan bir şey ise bu toplantıya Işık Oray herkesi davet etmiş sayılacağıdır. Eğer öyle olsaydı her şey ücretsiz olur ve üniversite tarafından karşılanırdı. Herkes kendi parasıyla bu toplantıya katıldı başka ilginç olanı da SÜRKOOP orkinosçulardan gırgırcılardan aldığı destek ile buralara eşleri ile katılırken; SÜRKKOP yönetiminde yer olan sayıları oldukça fazla olan gurup orkinosçular ve gırgırcılar aleyhine çalışmaya aralıksız devam ettikleri görülüyordu.

  DİĞER BİR NOKTA
  Üzücü olan ise benimde yakından tanıklık ettiğim bir başka olay şudur. İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversiteden hoca yada hoca adayları asistan iken İstanbul balık haline balıkçılarımıza gelerek kendileri için defalarca ekonomik katkı talepleri olmuş ve bunların hepsi karşılanmıştır. Aslında bu katkılar balıkçılar için alınmışken aslında kendi gelecekleri için kullanılmış AMA daha sonrada katkı aldıkları balıkçılar aleyhinde kararların çıkmasında açıkça yada gizlice imza koymuşlardı.
  Devletin maaşlı memurları bu şahısların çoğunu yakından tanıyor ve kimleri kast ettiğimi hepiniz biliyorsunuz. ancak bu tüm bilim dünyasının yada bürokrasinin aynı olduğu anlamını taşımaz. Bilim dünyasında ve devletin memuru olarak görev yapan çok ama çok düzgün insanlarsa var ancak bu insanlar bu işlerden hep uzak duruyorlar. Zaten uzak durdukları içinde düzgün kalıyorlar.

  ENGELLEN KONUŞMAM

  Dünya denizlerinde aşırı avcılık, iklim değişikliği gibi sorunlardan daha önemlisi cevre ve deniz kirliliğidir. Sabah konuşma yapan bir bilim adamı balıklar sınır tanımaz dese de çevre kirliliği ve deniz kirliliğinin de sınır tanımadığı aşikardı.
  Dünyada denizlerinde özellikle tük boğazlarında son 30 yıldır artan petrol taşımacılığı özellikle Marmara denizinde büyük deniz kazarlına neden olmuştur. 1979 yılında Kadıköy önlerinde meydana gelen kazanın ardından Nassia kazası ve 2002 yılında Gotia adlı tanker kazaları ile Kilyos kıyılarında batan gemileri takiben 6 yıl evvel İspanya sahillerinde meydana gelen ve Akdeniz’deki en büyük tanker batmasının ardından petrol kirliliği ve yakın zamanda Meksika körfezinde yaşanan en büyük petrol facialarını unutmamak gerekir.

  Petrol tankerlerinin yarattığı kirlilik dip ve üst akıntılar ile tüm denizlerimize yayılarak gözle görülmeyen kalıcı etkiler yaratarak biyolojik çeşitliliğin azalmasına neden olmaktadır.
  Kentsel atıklarında bu kirliliğe artırıcı katkısı tüm dünya tarafından bilinmesine rağmen halen kalıcı tedbir ve önlemler alınmamıştır.
  100 milyonluk Mısır’ın tüm çöpleri Nil nehri kanalı ile Akdeniz’e boşalmaktadır. Denizlerde çöp dağları dolaşmaktadır. Halen Tüm dünyada yılda 650 milyon ton kum denizlerden çıkarılmaktadır. ABD, Japonya,Hollanda,Almanya,Güney Kore ,Fransa en çok kum tüketen ülkelerin başında gelmektedir,

  2000 yılında sadece ABD 1 milyar 50 mılyon ton kum çıkarınca tepki almış ve yeni düzenlemeler getirilen dünya kumcular birliği kurulmuştur. Ülkemiz de ise yılda 1 milyon ton kum çıkarılmakta olup dünya sıralamasında en gerilerden yer almaktadır.
  Depremler ve çevre felaketleri insanlığın ortak korkusu olup,petrol kartelleri kendi yarattıkları kirliliği örtbas edecek çalışmalar sürdürmektedir. Örneğin ülkemizde Petrol İş Sendikası hemen her alanda gösterilere katkı koyarken deniz kirliliği eylem ve etkinliklerine asla taraf katılmamaktadır.
  Bu durumda yukarıda özetlediğim konuşmamda yer alan nedenlerden biyolojik çeşitliliğin azalmasında tek başına balıkçılığı ve balıkçılarımız suçlamak yanlış ve maksatlı bir yaklaşım olmaktan öteye gitmeyecektir

  ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

  ISTANBUL TICARET ODASI SU ÜRÜNLERI KOMITE ÜYESI
  Yasin girit


 2. #2
  Reİs Yasin Girit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Yaş
  38
  Mesajlar
  724
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bizim bir akşam öncesi Işık beyle yaptığımız görüşmede Murat Kul’un toplantıda sunum yapması ardından da benim deniz kirliliği konusunda 5 dakika bır sunum yapmam planlanmıştı. İlk gün öğlenden sonra sunum başlamadan Erdoğan Kartal benim konuşma yapacağımı öğrenince konuşma yapmamı engelleyen bir tutum sergileyerek toplantı kuralları dışında Kasmpaşa dayıları gibi tavır sergileyerek üzerime yürüdü. Erdoğan Kartal balıkçılık aleyhinde Defne Koryüreğin çeşitli yerlerde konuşmasını destekleyip, ses çıkarmazken benim balıkçılık ve çevre lehine yapacağım konuşmaya karşı çıkması onun sadece kendi hesabına çalıştığının en büyük kanıtı. Türkiye’de yeni çıkan bu çevreciler yokken ben vardım. Tanker kazları sonrası balıkçıların ve cevrenin uğradığı zarar için dava açıp takip eden ve 40 yıldır çevreye, balıkçılığa hizmet eden benim. Ayrıca Erdoğan Beyin unuttuğu bir şey var o daha balıkçı değilken ben Rumlarla balıkçılık yapıyordum ve üstelik Denizcilik ve su ürünleri üzerine üniversite okumuş biriyim. Erdoğan kısa çıkarlar peşinde demek ki.
  Oysa aynı Erdoğan Kartal 6 yıl evvel Güzelce Jandarma Komutanlığında çözemediği bir sorun için benden yardım istemiş birlikte jandarma karakoluna gittiğimizde karakolun kapısından içeri korkusundan girememişti. O sıralar bir çok konuda benden yardım talep etmiş olan Kartal bu taleplerine bizden hep olumlu yanıt almış ve desteklenmişti.
  İşte bu mesele aslında yemekten sonra bana adap öğretmeye çalışan Ege Üniversitesindeki hocanın da olduğu Erdoğan ve Sürkooptan birkaç kişinin bulunduğu masada planlanarak uygulamaya konuldu. Demek gerçekleri ortaya koymamdan korktular

  ERDOGAN KARTA'LI bu tavrından dolayı kınıyorum ....

  bu gibi zihniyetler bizim başkanımız olamaz olmamalı.........
  ISTANBUL TICARET ODASI SU ÜRÜNLERI KOMITE ÜYESI
  Yasin girit


 3. #3
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Mar 2013
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ne dolaplar döndürüyorlar Allah bilir.

 4. #4
  Balıkçı poyrazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  428
  Tecrübe Puanı
  65

  Standart

  ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ kim olduğunu bilen varmı
  http://balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1244801905

 5. #5
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  30
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  arkdaslar o dediginiz adam bundan swneler once bi arabayla peynircilik yapiodu denize cikmaya basladi bi ara batti teknesi sorun bakalim kimler aldi bordosuna algarnada batmaktn kurtardi geldigi yeri kimse unutmasin bni merak eden baska sormak ve ogrenmek istyen ozel msj atsin saygilar

 6. #6
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Her yerden çıkan Saadet Hoca ise arka planda yer alan baş aktördü. Sesiz sakin ve tepkisiz tavrıyla gücü elinde tutmayı hedeflediği görülüyordu.
  Her yerden çıkan Hocanız Bayramın alternatifidir ve doğrudur,Adam gibi hocadır...

  Mersin Üniversitesi’nden bir hoca yüzde doksanı Türk olan salonda sunuma İngilizce devam etmek istedi. Bunun üzerine bende uyarıda bulunma gereği hissettim. Bunun üzerine sunuma da Türkçe’ye döndü.
  Aslında orada bulunmaman gereğinin bi ifşaasıdır,bir hova diyor anlayamadığını belirtiyorsan ne işin vardı orada?

  Bizim bir akşam öncesi Işık beyle yaptığımız görüşmede Murat Kul’un toplantıda sunum yapması ardından da benim deniz kirliliği konusunda 5 dakika bır sunum yapmam planlanmıştı. İlk gün öğlenden sonra sunum başlamadan Erdoğan Kartal benim konuşma yapacağımı öğrenince konuşma yapmamı engelleyen bir tutum sergileyerek toplantı kuralları dışında Kasmpaşa dayıları gibi tavır sergileyerek üzerime yürüdü.
  Çok değerli Sayın Başbakanımızda Kasımpaşalı,ne deme çabasındasın ?

  Türkiye’de yeni çıkan bu çevreciler yokken ben vardım. Tanker kazları sonrası balıkçıların ve cevrenin uğradığı zarar için dava açıp takip eden ve 40 yıldır çevreye, balıkçılığa hizmet eden benim.
  Biliriz,indepententa dahil ne götürdün balıkçılığa katkın neydi.Sahi bir balıkçı Kooperatifi seni mahkemeye vermişti tanıkların kimlerdi onun sonucunuda açıklasan ?

  Ayrıca Erdoğan Beyin unuttuğu bir şey var o daha balıkçı değilken ben Rumlarla balıkçılık yapıyordum ve üstelik Denizcilik ve su ürünleri üzerine üniversite okumuş biriyim. Erdoğan kısa çıkarlar peşinde demek ki.
  Hangi Rumlarla palavracı? Adını verdiğin Zaven Dayıyla bende çalıştım,rakibiyse Jırayr Reisti tayfasınıda çocuklarınıda tanırım sen yoksun ve Ermeniydiler...

  Demek gerçekleri ortaya koymamdan korktular….
  Senin ortaya koyacağın tek gerçek olsa olsa cebindir,uzun süredir ortada olmamanın gerçeğinden bahs et...

  Ege Üniversitesindeki bu hocanın eğitimini incelediğinizde aslında Ziraat Fakültesi mezunu, Yüksek lisansı ve doktorası Fen Bilimleri Enstitüsünden daha sonra yurt dışında Balıkçılık ekonomisi hakkında yüksek lisans falan yapmış, kısacası bana adabı öğretmek ve sürekli toplantıda öne çıkmaya çalışmak sadece bir taktik. Ziraatçilere toplantıda o kadar eleştiri yapıldı adam bir kez bile ağzını açıp bende Ziraat Fakültesi mezunuyum diye savunma yapmadı burası da çok ilginç.
  Toplantı arasında ise bu kez İzmir Birlik Başkanı beni tanıdığını asbestli gemi hakkında yıllar önce yaptığımız çalışmadan beni bildiğini söylemesine rağmen konuşmanın ilerleyen bölümünde birden bir dakika seni tanıyamadım görevin ney söyleyiver deyip ve söylediğimi saptırarak tartışma çıkararak bu kez bana saldırma girişiminde bulundu.
  Hakikaten bende merak ettim,sahi göreviniz neydi ?

  Üzücü olan ise benimde yakından tanıklık ettiğim bir başka olay şudur. İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversiteden hoca yada hoca adayları asistan iken İstanbul balık haline balıkçılarımıza gelerek kendileri için defalarca ekonomik katkı talepleri olmuş ve bunların hepsi karşılanmıştır.
  +

  Sen kimsinki kimin adına yanıtladın? Sakın Bayram Hocanın fasa fiso ktaplarının basımını üstlenip kendi çıkarlarınızın telkinini yaptırdığınızı ifşa ediyor olmayasın? Bunlarında sırası gelince sorgulanacağını bil,vakıf dahil ve o paralar nereler gitmiş !!!

  Devletin maaşlı memurları bu şahısların çoğunu yakından tanıyor ve kimleri kast ettiğimi hepiniz biliyorsunuz. ancak bu tüm bilim dünyasının yada bürokrasinin aynı olduğu anlamını taşımaz.
  Utanmaz adam,sayenizde bilim dünyası ikiye ayrıldı.Sizler tarafından satın alınanlar ve alternatifi doğru olanlar olmak üzere,utanmaz adam satın alamadığınız her şey size göre doğru ve örneği bir Koopeartifimizde mevcut mahkemelik oldun orada tokat gibi cevabı mevcut...

  ENGELLEN KONUŞMAM
  Değil konuşman sen kesinlikle engellenmelisin,
  Biraz dengeli birisi çevreyi dillendirip balıkçıyı kenara koyup yolunu bulma peşinde sözde çevreci olduğunu tanılar ve görür.Sahi senin ne işin vardı orada ? Orkinosçuları Greenpeace karşı savunma yalakalığın ve ortaköydeki basın açıklamanmı oralara seni götüren ?

  Sonuç;
  40 kişiyiz biribirimizi biliriz yeniköydeki yalına dön....
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 7. #7
  Balıkçı BirBalıkcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  247
  Tecrübe Puanı
  70

  Standart

  Ya ben çok merak ediyorum, kooparatiflerde birliklerde şahsi menfaati olmuyupta, sürkopta dahil, oralarda başkanlık yapan kaç kişi var. Beş on kişi çıkarmı. ACABAAA?
  reis

 8. #8
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.954
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart

  Biliriz,indepententa dahil ne götürdün balıkçılığa katkın neydi.Sahi bir balıkçı Kooperatifi seni mahkemeye vermişti tanıkların kimlerdi onun sonucunuda açıklasan ?
  Acaba bir vatandaş kimlerle ve ne amaçla toplantıya katılmış yada yeni bir seylerın peşinde kaç seneler olmuş indepententadan balıkcıdan caldıklarını simdi yenidenmi göz ddikti

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 9. #9
  TAYFA ADA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  367
  Tecrübe Puanı
  54

  Standart

  Katılımcıların yüzde yetmiş beşi burada fügran olarak bir nevi yer almış oldu. Organizasyon için seçilen otel ise muamele tam bir rezaleti
  Senin orda ne işin vardı sende bir fügran olmalısın
  ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ
  adalı

 10. #10
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı ADA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Senin orda ne işin vardı sende bir fügran olmalısın
  ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ
  Beleş tatile gitmiş beğenmemiş
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kartal tuzla arasi çinekop bereketi !
  By ekmelakdik in forum Av Raporlarımız.
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 23.12.12, 22:44
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 04.09.12, 12:16
 3. Tekne ve yat motorlarinda 90 hp - 320 hp arasi cummins motor
  By AŞIKOĞLU OTOMOTİV in forum Marin Motorlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 23.08.12, 09:53
 4. Balıkçılığın ‘B’sindeyiz-KIBRIS
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 25.06.12, 23:51
 5. Av yasaĞi komİsyon toplantisi
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22.02.12, 17:56

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM