3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: 2009 yılı olağan genel kurul toplantısı

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.967
  Tecrübe Puanı
  2445

  Standart 2009 yılı olağan genel kurul toplantısı

  » S.S.SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ'NİN 2009 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 30/06/2010 TARİHİNDE ANKARA PLAZA HOTEL'DE YAPILDI.


  GENEL KURUL TUTANAĞI
  Sınırlı Sorumlu Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği’nin 2009 yılı faaliyetlerine ait 2010 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Gündem ve İlanda belirtildiği üzere,30/06/2010 Çarşamba günü saat 11:00’da Ankara Plaza Hotel Toplantı Salonunda, Merkez Birliği’ne bağlı birliklerden oy vermeye haiz 12 birlikten 11 birlik temsil edilerek,37 birlik temsilcisinden 28 temsilcinin Hazirun listesini imzalaması sonucu gündemin 1.maddesi gereği yoklamayı müteakip toplantı, Genel Başkan Ramazan ÖZKAYA tarafından açıldı.
  Su Ürünleri Üreticilerinin sorunlarını Genel Kurulun bilgisine sundu. Bunlar arasında en önemlisinin üretimin kayıt altına alınması olduğunu belirtti. Balıkçılığın sürdürülebilir olması için Bakanlıktan kayıt sisteminin kurulması gerektiği ve bununla ilgili mevzuat çalışmalarının yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca Su Ürünleri Kanun Tasarısının bir an evvel yasalaşması gerektiğini,1163 sayılı Kanun’da değişiklik yapan denetim ile ilgili yeni Kanun Maddesinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bunun yanında Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Teşkilatlanma Kanununun bir an evvel çıkarılması gerektiğini vurguladı.
  Gündemin 2.maddesinde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları ile balıkçılık sektörüne emeği geçmiş ve ebediyete ermiş kişiler için saygı duruşu yapıldı.
  Gündemin 3.maddesinde verilen önerge ile Divan Başkanlığına Galip ÜNVER, Katip Üyeliğe Mehmet KIRAT ve oy tasnifçiliğine Hasan ESER oy birliği ile seçildi.
  Gündem maddeleri okunarak Gündeme ilave madde olup olmadığı soruldu, Gündeme madde ilavesi olmaması üzerine, Divana Genel Kurul tutanaklarını imzalama yetkisi verilmesi oylandı ve oy birliği ile yetki verildi.
  Divan Başkanı Genel Kurula katılan misafirlere konuşma yapmak üzere sırasıyla söz verdi.
  İlk konuşmayı yapan TUSKOOP Başkanı Halis UYSAL kooperatiflerin içinde bulunduğu sorunları dile getirerek, özellikle sulama kooperatiflerini ilgilendiren Sulama Birlikleri Kanunu Tasarısı Taslağında yer alan geçici maddenin sulama kooperatiflerinin sulama birlikleri haline getirmesinin tasarıdan çıkarılması gerektiği hakkında genel kurula katılan Milletvekillerinden yardım istedi.
  İkinci konuşmayı Milletvekili Gürol ERGİN yaptı. Konuşmasında; Su Ürünleri Kanun Tasarısının çıkarılmasının hükümetin işi olduğunu ve bununda çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, kooperatiflerin karşılaştığı en önemli sorunun burada da dile getirildiği üzere elektrik borçları nedeniyle tarımsal üretimin sekteye uğradığını, dünyada en önemli olayın kooperatifçilik olduğunu, 1163 sayılı Kanunun yeni getirilen denetimle ilgili maddesinin koop. Yönetimlerinin denetim sonucu görevden alınmasının yanlış olduğunu bu maddenin kendi partilerince Anayasa Mahkemesine götürüleceğini söyledi.
  Üçüncü konuşmayı Milletvekili Mehmet DANIŞ yaptı. Konuşmasında; kooperatifçilikle ilgili genel konulardan bahsetti, Avrupa’dan örnekler verdi. Ülkemiz kooperatifçiliğini sağ duyuyla ele almamız gerektiğini,bölgesinden örnek vererek kendi dönemlerinde verilen desteklerle kooperatif kuruluşlarının sayıları arttığını belirtti.Daha önce Genel Kurulda dile getirilen yasa tekliflerinin bu yasama döneminde çıkmasının pek mümkün görülmemekle birlikte, önümüzdeki yasama dönemine mutlaka çıkacağına inandığını,balıkçılığın yönetiminin kooperatiflerde ,denetimin ise Bakanlıkta olması gerektiğini,diğer teşvik ve destekler konusunda balıkçılığa verilen desteklerin diğer sektörler tarafından da istendiğini, mazot ve ÖTV desteğinin çok önemli olduğunun, balıkçılıkla müteşebbis ruhu ile balıkçılığın kayıt altına alınmasını sağlayacaklarını belirtti.
  Dördüncü konuşmayı Milletvekili Engin ALTAY yaptı. Konuşmasında; sorunların çözüm yerinin Millet Meclisi olduğunu, tek iktidar dönemlerinde Kanunların hızlı çıkma eğilimi olduğunu, Koop. Başkanlarının sorunlarından bahsetti. Riskli bir sektörün problemlerinin çözülmesi gerektiğini dile getirdi.
  Beşinci konuşmayı Milletvekili Tuğrul YEMİŞÇİ yaptı. Konuşmasında; kooperatifçiliğin sorunlarından elektrik borçlarıyla ilgili olarak bölgeler arasında farklılık olduğunu; af yapılırsa ödeyen ile ödemeyen arasında adaletsizliğin olacağını ancak ödeyenlere bir destek verilirse bunun mahsurunun ortadan kalkacağını söyledi.
  Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünde Su Ürünleri Daire Başkanı olarak görev yapan Vahdettin KÜRÜM, mevzuat değişiklikleri yapılarak Bakanlık personelinin ve örgüt çalışanlarının eğitimleriyle ilgili çalışmalarının yapıldığını, balıkçılıkta kullanılan av araç ve gereçlerinin kayıt altına alınacağını, örgütlerin balıkçılık faaliyetlerinin yapısal değişiklikler nedeniyle kısa vadede sıkıntı yaşanacağını ancak uzun vadede bu sıkıntılar azalacağını söyledi.
  Gündemin 4. maddesinde, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Ramazan ÖZKAYA tarafından okundu. Görüşmeye açıldı.Söz alan olmadı.
  Gündemin 5. maddesinde; Denetim Kurulu Raporu, Gerçek DÖNMEZ tarafından okunarak görüşmeye açıldı. Söz alan olmadı.
  Gündemin 6. maddesinde Bilanço ve Gelir Gider Tabloları Ramazan ÖZKAYA tarafından okunarak görüşmeye açıldı. Söz alan olmadı.
  Gündemin 7. maddesinde; Yönetim ve Denetim Kurulu raporları ayrı ayrı oylanarak oy birliği ile onaylandı. Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri de yapılan ayrı ayrı oylamayla oybirliği ile ibra edildi.
  Gündemin 8. maddesinde; Bilanço ve Gelir-Gider Cetvelleri ayrı ayrı oylanarak oy birliği ile oylandı.
  Gündemin 9. maddesinde; 2010 yılı tahmini bütçesi, Ramazan ÖZKAYA tarafından okundu. Görüşmeye açıldı.söz alan olmadı. Tahmini bütçe oy birliği ile kabul edildi.
  Gündemin 10. maddesinde; ortaklık pay değerinin 14/07/2009/15233 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla 1 ortaklık pay değerinin 100.00 TL yükseltilmesi nedeniyle; Bakanlığın 18/08/2009 tarih ve 1769 sayılı yazılarına istinaden, Merkez Birliği ana sözleşmenin 14. maddesinin değiştirilmesi konusunda Genel Kurula bilgi verildi. Yapılan oylamada, Ana sözleşme değişikliği için gerekli olan ¾ çoğunluk sağlanarak oy birliğiyle merkez birliği ana sözleşmesinin 14. Maddesi değiştirilerek, birliklerin en az alması gerekli pay miktarı 50 pay olarak kabul edildi.
  Gündemin 11. maddesinde Türkiye Milli Kooperatifler Birliği’ne ortaklık konusu görüşmeye açıldı. Milli Birliğe ortak olunması oy birliğiyle kabul edildi. Temsilci seçimine geçildi.
  Ana sözleşme gereği Merkez Birliğinin mühürlü seçim kâğıtları kullanılarak basılı ve boş oy pusulaları imza karşılığı temsilcilere verilerek yapılan gizli oylama açık tasnif sonucu iki yıllığına aşağıda isimleri yer alan asil ve yedek üyeliklerine 2 (iki) yıllığına seçilmişlerdir.
  TÜRKİYE MİLLİ KOOOPERATİFLER BİRLİĞİ TEMSİLCİLERİ
  1_Ramazan ÖZKAYA 28 OY
  2_Ali GÜNEY 28 OY
  ı
  Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı
  Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan ÖZKAYA
  Muğla Milletvekili Gürol ERGİN
  Sinop Milletvekili Engin ALTAY  ı
  Çanakkale Milletvekili Mehmet DANIŞ
  İzmir Milletvekili Tuğrul YEMİŞÇİ
  Su Ürünleri Daire Başkanı Vahdettin KÜRÜM
  TUSKOOP Başkanı Halis UYSAL  ı
  Gerçek Dönmez Denetim Kurulu Raporunu Okurken


  ı

  ı

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  >
  Tuğrul Yemişçi.
  Vay hemşerime bak nerede gördüm.
  O beni gerçi tanımaz da
  Aslen Antalyalıdır.
  Bünyamin

 3. #3
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Mar 2015
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  İyi bir karar en azından azda olsa maddi girdi sağlayacak.Ben yinede Kooperatiflerin önündeki en büyük maddi engelin gayrı safii kazançtan kesilen %10 haraç olduğunu düşünüyorum,yoğunlaşmamız gerekende bu olmalı.Sene sonu 12000 Tl kar görünüyor,bir kısmı gelir vergisi kesildikten sonra %10 haraç veren Koop. zarar etmiş oluyor,bunun bir mantığı yok zaten bana imzalattığın anlaşmada limanın bakımını yapmam gerektiğini dikte ediyor sonrada limanın bakımı için para kestiğini söylüyorsun henüz limana uğrayıp eksiğin nedir diyede sormamışsın.
  You can get score highest marks in http://esixsigma.org dumps exam using caltech.edu and test king which are prepared by top certified professionals bc ccna wireless training Olivet College

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ab mayıs bülten
  By TUNCAY ŞEKER in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.05.10, 17:55
 2. su ürünleri kooperatiflerinin örnek anasözleşme değişiklikleri
  By ramazan özkaya in forum 3/2 Tebliğ Amatör
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02.04.10, 19:50
 3. 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu
  By poyrazlı in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22.04.09, 01:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM