9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: 2010 Balık Sezonu Açılıyor

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart 2010 Balık Sezonu Açılıyor


  Balık sezonu 1 Eylül`de açılıyor

  Balıkçılar 1 Eylül`den itibaren Vira Bismillah demeye hazır ama ilk kez 4 yıllık olarak belirlenen av kurallarına göre hamsi avlanamayacak ve şu kurallara uyulacak.


  Vira Bismillah


  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ticari su ürünleri avcılığını düzenleyen kuralları, ilk kez 4 yıllık olarak belirledi. Hamsi ve beyaz kum midyesi acılığına kota getirilirken, yeni avcılık kuralları, 1 Eylül`den itibaren uygulanacak.

  Bakanlığın, 31 Ağustos 2012`ye kadar uygulanacak Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği, 1 Eylül 2008`de yürürlüğe girmek üzere, Resmi Gazete`de yayımlandı. Tebliğ 4 yıl geçerli olarak çıkarılmasına karşın, tebliğin uygulamasında karşılaşılan sorunlarla ilgili konu bazında yılda iki kez toplantı yapılması ve bu toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda tebliğde değişiklik yapılabilmesi yönünde prensip kararı alındı.

  Tebliğ ile ilk kez hamsi ve beyaz kum midyesi için kota uygulaması getirilirken, kılıç balığında boy yasağı kaldırıldı.

  Tebliğde, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara`da, iç sularda avcılığın yasak olduğu yerler ve dönemler ile avlanması yasak olan su ürünleri, kullanılabilecek avcılık yöntemleri ayrıntılı olarak belirtiliyor. Deniz kaplumbağası üreme alanlarına Antalya Olympos-Çıralı, Mersin Alata, Adana Yumurtalık ilave edilirken, 1 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında şamandıralarla çevrilmiş sahilden itibaren uzaklığı 100 metreyi geçmeyen yüzme alanları içerisinde su ürünleri avcılığı yasaklandı.

  Tebliğe göre, uzatma ağları ve diğer istihsal vasıtalarında, 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren ait olduğu balıkçı gemisinin ruhsat kod numarası bilgisinin bulunması uygulamasına geçilecek. Ruhsat tezkeresi sahibi gerçek kişiler, ayrı bir izin verilmediği taktirde, sadece bakanlıkça ruhsatlandırılmış balıkçı gemileri ile avcılık faaliyetinde bulunabilecekler.

  Menşe belgeli bir ürünün pazarlanması aşamasında birden fazla yere dağıtımı yapılabilmesi için ``Su Ürünleri Dağıtım/Satış Belgesi`` alınması zorunluluğu getirildi.

  -DERE VE ÇAYLARDA TİCARİ AMAÇLI AVLANMA YASAĞI-

  Dereler ve çaylarda ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yasaklanırken, kiraya verilmiş alanlarda, kiralama süresi boyunca kiralama şartları doğrultusunda avcılık yapılabilecek ve kira sözleşmesi bittikten sonra bu alanlar tekrar kiraya verilemeyecek.

  İç sularda, balıkçılık faaliyetinde bulunmak üzere ruhsatlandırılmış balıkçı gemilerinin ruhsatlandırıldığı istihsal sahası dışında avcılık faaliyeti yapılamayacak.

  -AVLANACAK BALIKLARDA ASGARİ BOY BÜYÜKLÜĞÜ-

  Tebliğde, avlanması yasak olan su ürünleri de sayılırken, avlanmasına izin verilen türlere ilişkin boy ve ağırlık sınırları da belirtildi. Buna göre, ağırlığı bin gramdan az ahtapot, 8 kg`den az orkinos, boyu 9 cm`den küçük hamsi, 13 cm`den küçük barbunya, 15 cm`den küçük çipura, 40 cm`den küçük kalkan 18 cm`den küçük levrek yakalanamayacak.

  Taşıdıkları toksin nedeni ile insan tüketiminde sakınca bulunan balon balıkları (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus) karaya çıkarılamayacak ve satılamayacak. Balıkçılar, yakaladıkları balon balıklarını, zehirlenmemek için çok dikkatli bir şekilde ancak gemide tüketebilecek.

  Av için asgari boy büyüklüğü, deniz böceğinde 20 cm`den 25 cm`e, karagöz balığında (Diplodus sargus) 15 cm`den 21 cm`e, mavi yengeçte 8 cm`den 13 cm`e çıkartıldı. Kılıç balığındaki boy yasağı kaldırıldı. Mezgite boy yasağı getirilerek, 13 cm`den küçük mezgitin yakalanması yasaklandı.

  Uzunkanat orkinos için boy sınırlaması kaldırıldı.

  -HAMSİYE ÖZEL DÜZENLEME-

  Hamsi avında geçen yıl başlatılan gündüz avı yasağı devam edecek. Marmara Denizi ve Karadeniz;de, gırgır ağları ile hamsi avcılığı 16.00-08.00 saatleri arasında yapılacak. Gırgır ağları, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamayacak. Geçen yıl balıkçılar, 16:00-06:00 saatleri arasında hamsi avlayabiliyordu.

  Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden avcılık izin belgesi alacak.

  Stokların korunması, avcılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması amacı ile bakanlıkça hamsi avcılığına alan, avlanabilecek ve karaya çıkarılabilecek miktarlar, karaya çıkış noktası, zaman, nakil açısından yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirilebilecek.

  İnsan tüketimi için piyasaya sunulmak üzere, bakanlıkça balıkçı gemilerinin büyüklüklerine göre belirlenecek kasa veya kutu miktarından daha fazla hamsinin karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satışa sunulması yasaklandı.

  Bakanlık, hamside av süresini uzatmak üzere, tekne boylarına göre avlanma sınırı getirmişti. Balıkçılarla uzlaşma içinde alınan karar, 30 Temmuz`da genelge olarak ilgililere duyurulmuştu. Genelgeye göre, 15 metreden küçük tekneler günde 250, 15-19,99 metre büyüklükteki tekneler 300, 20-24,99 metre büyüklükteki tekneler 500, 25-29,99 metre büyüklükteki tekneler 600, 30-34,99 metre büyüklükteki tekneler 700, 35-39,99 metre büyüklüğündeki tekneler 750, 40-44,99 büyüklüğündeki tekneler 800, 45-49,99 metre büyüklüğündeki tekneler 850, 50 metre ve üzeri tekneler ise 900 kutu veya kasa hamsiyi karaya çıkarabilecek.

  Kasa veya kutular ile nakledilecek ya da balık unu yağı fabrikalarına gönderilecekler de dahil olmak üzere, karaya çıkış noktalarından sevk edilecek tüm hamsiler için nakil belgesi düzenlenecek.

  Uzatma ağları ile dönem boyunca sardalye avcılığı yapılabilecek.

  Bakanlık ayrıca, hamsi, sardalye ve istavrit balıkları için bir kasada taşınacak balık miktarını da balığın daha canlı ve ezilmeden naklini sağlamak üzere düşürdü. Bu balıklar, karaya çıkarılışlarından itibaren, en fazla net ağırlığı 12 kg`yi ( - yüzde 10) geçmeyen kasa veya kutularla nakledilebilecek. Önceden kasalara konacak balık miktarında bir sınırlama olmazken, uygulamada, 18-20 kg balık konuyordu.

  -DİĞER BALIK TÜRLERİ-

  Tüm karasularında, 1 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil, her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yapılamayacak. Ancak, 15 -31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı yapılabilecek. Muğla- Gökova ve Güllük körfezlerinde, palamut ağları 07.00-19.00 saatleri arasında denizde bırakılamayacak.

  Bütün karasularında, 1 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan avcılığı, parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı yapılamayacak.

  Bütün karasularında, 15 Şubat-15 Mart tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile dil ve pisi avcılığı yapılamayacak, dil ve pisi avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 80 mm;den küçük olamayacak.

  Bütün karasularında, 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında gırgır ağlarıyla, 1 Haziran-31 Aralık tarihleri arasında boyu 24 m ve üzerinde olan parakete tekneleriyle orkinos avcılığı yapılamayacak. Ancak, Atlantik Ton Balıklarını Koruma Uluslararası Komisyonunun (ICCAT) ülkemize tanıdığı orkinos av kotası dolduğu takdirde, bakanlık bu yasak sürelerini uzatabilecek.

  Avlanılan orkinosların, taşıma işlemleri tamamlandıktan sonra, çiftliklerdeki tespiti il müdürlüklerince yapılacak. Kayıt dışı balık tespiti durumunda bu balıklar doğaya salınacak. Orkinos avlanma izini alan her gemi, avladığı ve sattığı orkinos miktarlarına ilişkin bakanlıkça istenen kayıtları tutmak ve bu konuda yapılan düzenlemelere uymak zorunda bulunuyor.

  -BALIKÇILAR KOTAYA GÖNÜLLÜ UYACAK-


  İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği İkinci Başkanı Abdullah Denizer, hamsiye getirilen avlanma sınırını AA muhabirine değerlendirirken, uygulamanın kesinlikle ``kota`` olmadığını vurguladı ve balık avlanma sezonunu uzatmayı, balıkçının gelirini artırmayı, halka daha sağlıklı, taze, hijyen balık sunmayı hedeflediğini söyledi.

  Denizer, ``Geçen yıl biz kendi bölgemizde uygulamaya çalışmıştık. Tekne başına 500 kasa avlanma miktarı koymuştuk. Ama buna tüm balıkçıların uyması sağlanmadı. Yine geçen yıl bakanlığın getirdiği hamside gündüz avı yasağı, sezonun uzatılması açısından önemli yarar sağladı. Bu yıl gündüz avı yasağı yanında, tekne başına avlanma sınırı getirilmesini balıkçılık açısından çok önemsiyoruz, destekliyoruz`` dedi.

  ``Belirlenen miktar kadar balık yakaladığımızda geri döneceğiz. Denizde kalış süremiz azalacak, maliyetimiz de düşecek`` diyen Denir, şu bilgiyi verdi:

  ``Kararın uygulanmasında balığın karaya çıkartılacağı noktalardaki altyapının tamamlanması önemli. Şu anda karaya çıkış konusunda 36 liman belirlendi. Bu limanların 18-19 tanesinde bakanlığın yeri var, diğerleri tamamlanmak üzere. Ancak, Karadeniz`de balıkçıların karaya balık çıkardığı 70`ten fazla yer var. Uyan ve uymayanı ayırmak, kontrol mekanizmasını kurmak lazım. Bir kişi uymadığı zaman, başarılı olamıyoruz.``

  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya da balıkçı gemilerine hamsi avlama sınırı getirilmesini ``kota`` olarak değil, arz-talep dengesini oluşturmaya yönelik bir uygulama olarak değerlendirdiklerini ve desteklediklerini söyledi.

  İnsan tüketimi için piyasaya sunulmak üzere balıkçı gemilerinin büyüklüklerine göre belirlenen kasa veya kutu miktarından daha fazla hamsinin karaya çıkarılması, nakledilmesi veya satışına izin verilmeyecek.

  Bakanlık, ilk aşamada, Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Ordu, İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin`de, balık için karaya çıkarma noktaları oluşturuyor.

  Karadeniz`de 1 Eylülde av yasağının sona ermesiyle Zonguldaklı balıkçılar, palamut ve istavritin bol avlanacağını tahmin ediyorlar.

  Alaplı İlçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ertan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların son hazırlıklarının tamamlandığını, ``rastgele`` deyip denize açılmayı beklediklerini söyledi.

  Karadeniz`de oltalara takılan 80-250 gram ağırlığındaki palamutların, bu balığın bol olacağını gösterdiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

  ``Son 1 aydır bölgemizde esen poyraz bizi tedirgin ediyor. Çünkü palamut, bu rüzgarı sevmiyor ve bölgemizden uzaklaşıyor. Ancak, diğer kıyılardan gelen haberler bizi palamudun bol olacağı yönünde umutlandırıyor. Ayrıca, istavrit, lüfer ve çinakopun da fazla oranda avlanacağını tahmin ediyoruz. Av yasağının kalktığı ilk günlerde balık fiyatları yüksek olabilir. Ancak, daha sonra avın fazlalığına göre düşüş yaşanacaktır. Ramazan ayında dar gelirlinin ve balıkçılarının yüzünün gülmesi en büyük dileğimizdir.``

  Ereğli İlçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Raşit Tıngaz da tekne ve ağlarındaki eksiklikleri gidererek yeni balık mevsimine hazırlanan balıkçıların yeni av sezonunda yüzlerinin gülmesini beklediklerini belirtti.

  Tıngaz, av yasağının kalkmasıyla ilçeden amatör ve profesyonel 400 civarında teknenin Karadeniz`e açılacağını kaydetti.

  İSTANBUL`DA VİRABİSMİLLAH HAZIRLIĞI


  Balık avı yasağının kalkması ile İstanbul`daki 1900 balıkçı 1 Eylülde ``Vira Bismillah`` diyerek denize açılacak.

  İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ahmet Menekşe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balık avı yasağının 1 Eylülde kalkacağını hatırlattı.

  Yasağın kalkmasının ardından ülke genelinde 21 bin, İstanbul`da ise bin 900 balıkçının, balık avı sezonunun ilk seferine çıkacağını anlatan Menekşe, balıkçı teknelerinin büyük bir bölümünün, Tuzla tersanelerinde yaşanan olaylardan dolayı bakımını yaptıramadığını dile getirdi.

  Ahmet Menekşe, balıkçı gırgırlarının yanaştığı limanların yetmediğini, altyapılarının da yetersiz olduğunu ifade ederek, ``Balıkçılık sektörü, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Müsteşarlığındaki bir birimde toplanmalı. Çünkü, balıkçılık sektörü Türkiye`nin görünmeyen lokomotiflerinden biri`` dedi.

  Savaş gemilerinin Karadeniz`e geçiş yaptığını hatırlatan Menekşe, ``Bu durum balığı da, balıkçılığı da etkiler. Çünkü kendi sularımızda 50-100 mile kadar açılıp balık avlıyoruz. Bu tedirginlik oldukça nasıl açılacağız, nereye kadar açılacağız? Savaş gemilerinin dolaştığı sahaların çevresinde avlanıyoruz. Balık fiyatları da bu durumdan etkilenecek. Balık, halka istediğimiz fiyatta gitmeyecek`` diye konuştu.

  Menekşe, bu mevsimde tüketilecek en güzel balığın palamut olduğunu, vatandaşın, sezonun ilk 15 gününde palamutun tanesini 5-7 YTL`ye, ekim ayında ise kilosunu 5 YTL`ye yiyebileceğini bildirdi.

  Menekşe, Kumkapı`daki balık halinin yetersiz olduğununu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ``Balık halinde, balığı boşaltacak uygun yer bulamıyoruz. 50 gemiyi ve 50 kamyonu buraya sokmak sıkıntılı. Balık sezonunun açılmasıyla bu bölgede büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Bu nedenle yeni balık hali bir an evvel faaliyete geçmeli ve sektöre cevap verecek hale gelmelidir. Halka sağlıklı balık göndermek istiyoruz. Çünkü İstanbul Balık Hali`nden Türkiye`nin her noktasına balık gönderiyoruz.``

  -``BALIK REKORU BEKLİYORUZ``

  İstanbul Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Uçan da, ``Bu sezon balık rekoru bekliyoruz. Vatandaş, palamut, çinakop, hamsi ve istavriti bol bol tüketecek`` dedi.

  Özellikle, bu sezon palamutun çok olmasını beklediklerini ifade eden Uçan, şu görüşleri dile getirdi:

  ``Halkımıza ucuz balık yedirmek için mücadeleye devam edeceğiz. Yeni alınan bir karar var. Ben bu karara karşıyım. Hamsi ağı olan en büyük balıkçı gırgırı 900 kasa alabilecek. Bir balıkçımız bazen Marmara`da, bazen Karadeniz`de oluyor. Dengesiz bir balıkçılık olduğu için, ortaya bir limit konduğunda, o kadar kasa balık Türkiye`ye yetmez. Dolayısıyla balık daha pahalı olur. Geçen yıl Marmara Denizi`nde kaykay olayı yaşandı. Şu an için böyle bir tehlike görünmüyor, ancak aynı olay yaşanırsa değil balık tutmak ağlarımızı zor alırız.``

  (AA) Kaynak:www.sentezhaber.com  Doğu Akdeniz'in sahil kentlerinden Mersin'de, balıkçılar, 15 Eylül'de başlayıp 15 Nisan 2011'e kadar devam edecek yeni av sezonunun heyecanını yaşıyor.

  Balıkçı barınağında ağlarını onaran, teknelerinin bakımını yapan balıkçılar, yeni sezonun bereketli olmasını umut ediyorlar. Balık halindeki esnaf ise 15 Nisan'da başlayan av yasağı ile birlikte tezgahlarında sadece donduruluş deniz balığı ile çiftlik üretimi balıkların bulunması nedeniyle yaşadıkları satış sıkıntısını yeni sezonda geride bırakmayı bekliyorlar.

  Mersin Balıkçılar Pazarı Derneği Başkanı Faruk Bolat, balıkçıların av yasağı olan dönemi ağlarını onararak ve teknelerinin bakımını yaparak değerlendirdiğini söyledi. Kazancın olmadığı bu dönemin bitmesini sabırsızlıkla bekleyen balıkçıların 15 Eylül'de mesaisinin yeniden başlayacağını dile getiren Bolat, yeni sezonun açılmasıyla tezgahlarındaki çiftlik balığı sardalya, levrek ve çipuranın yerini, bol miktardaki açık deniz balığının alacağını ifade etti. Yeni sezonda tezgahlarının taze, deniz ürünü levrek, çipura, barbun, sardalya, kolyos, gümüş ve diğer deniz balıklarıyla zenginleşeceğini belirten Bolat, şunları kaydetti:

  ''5 aydır tezgahları dondurulmuş balıklarla çiftlik balıkları süslüyor. Bu yüzden zaten var olan satış sıkıntımız Ramazan'da derinleşti. Ancak, yeni sezonun bereketli olmasının yanı sıra Ramazan'dan sonraya da denk gelmesinin etkisiyle satışlarımızın artacağına inanıyorum. Bir yandan bol, taze ve ucuz balık, diğer yandan aylardır süren özlem satışlarımızı en üst noktaya çıkarır diye umut ediyoruz.''
  Faruk Bolat, kentte 650 balıkçının bulunduğu belirterek, şöyle devam etti:

  ''Umarım geçmiş yıllarda yaşadığımız kötü sezonları bir daha yaşamayız. Amacımız kendimize iyi gelir sağlamak, vatandaşa da ucuz fiyatlı balık sunmak. Hükümetimizin uyguladığı ÖTV'siz mazot ile balıkçılar çok daha iyi avlanma yapma imkanına kavuştu. Bu tüketiciye de olumlu yansıyacak.''

  Mersin Balıkçı Hali'nde, sardalya 3 TL, cipura 15 TL, levrek 12 TL, Barbun 10 TL, istavrit ise 5 TL'den satılıyor.


  Sakarya'nın Karadeniz sahilindeki ilçesi Karasu'da balıkçılar, av sezonuna az bir zaman kala hazırlıklarını hummalı bir şekilde sürdürüyor.


  Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, bereketli bir sezon beklediklerini belirterek, "Balıkçılar 1 Eylül'ü iple çekiyor, hazırlıklarını heyecan içinde sürdürüyorlar. Ağlar her sezon umutla denize atılıyor. Balık yasağının kalktığı gün hava şartları iyi olursa bütün balıkçılarımız ağlarını denize atacak." diye konuştu.

  Sezon öncesi gerçekleştirdikleri örnekleme çalışmalarında yeni sezonda bol balık çıkmasını beklediklerini ifade eden Sezer, şöyle konuştu: "Geçen yıla göre bu sezon daha fazla balık olacağını öngörüyoruz. Özellikle palamut ve lüfer bol olacak dersek yanlış olmaz. Yaptığımız çalışmalar ve gözlemlerimiz, bu yılın hem balıkçılarımız açısından hem de balık tüketmeyi seven vatandaşlarımız açısından son derece iyi geçeceğini gösteriyor."

  Balıkçılara, kurallara uygun şekilde avlanma yapmaları konusunda uyarıda bulunan Sezer; "Teknelerin avlanmada kullandıkları sonarlar balıkların kaçmasına neden olduğunu düşünüyoruz. Sonar ve gırgırla avlanan balıkçıların daha duyarlı davranması gerekiyor. Mevsim şartları istendiği gibi gitmesi ve balıkçıların da kurallara uygun avlanması durumunda verimli bir sezon geçireceğimizi umut ediyorum." dedi.


  Bandırma Marmara Denizi’nde mevsimin öncüsü sayılan ve küçük teknelerle avlanan sezonun ilk palamudu yeni sezon için ümit verdi.


  Büyük balıkçı tekneleri 1 Eylül’de sona erecek av yasağı için son hazırlıkları yaparlarken çingene palamudunun Marmara’da görülmesi Bandırmalı perakende balıkçılarından Bülent Ayaz ve Necati Dünya’yı da sevindirdi.

  Çakıroğlu balıkçılığa getirilen 10 çift çingene palamudun tanesinin 5 liradan satıldığını belirten balıkçılar, “İlk atılan ağlar dolu çıktı, bu da palamudun bu yıl bol olacağının işaretidir” dediler.

  Bandırma Ticaret Odası Başkanı ve Kocaman Balıkçılık Ltd Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman da, “Çingene palamudu olarak bilinen palamut balığının az da olsa balık halinde satışa sunulmasının sevindirici olduğunu belirtti ve” Bu yıl bol palamut ve hamsi bereketi bekliyoruz. Eğer Marmara Denizi’nde salya faciası yaşamazsak halkımız bol ve ucuz protein deposu olan balığa doyar.

  Şu anda Saroz’da ve Marmara’da ve Karadeniz’in her tarafında “bonoz” diye tabir edilen yavru palamutlar bol miktarda görülüyor, bu sevindirici haber balıkçılık sezonunun başlayacağı yeni sezon için tüm balıkçı camiasını ümitlendirdi. Sektör olarak halkımıza ucuz ve kaliteli balık takdim etmek amacındayız; umarız halkımız da ucuz balık tüketir “ dedi.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  __kaptan nazan__ kaptan nazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  1.056
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  hayırlı sezonlar rast gele !!! balığınız bol ,kesenizin bereketi olsun !!!!
  YA SEV ,YA TERKET !!!!

  Benim yaradılışımda fevkalade olan bir şey varsa ;TÜRK olarak dünyaya gelmemdir !!!

 3. #3
  Reİs Haşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.907
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Paylaşıma teşekkürler kenan fakat videoyu izleyemiyorum.
  Haşim
  Yalova 1966

 4. #4
  Balıkçı Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  154
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  -BALIKÇILAR KOTAYA GÖNÜLLÜ UYACAK-

  İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği İkinci Başkanı Abdullah Denizer, hamsiye getirilen avlanma sınırını AA muhabirine değerlendirirken, uygulamanın kesinlikle ``kota`` olmadığını vurguladı ve balık avlanma sezonunu uzatmayı, balıkçının gelirini artırmayı, halka daha sağlıklı, taze, hijyen balık sunmayı hedeflediğini söyledi.
  Bu yalanlara gerek yok kandırmaca gündüz ağ saran kendi motorları
  Erkan
  Karadeniz Ereğli

 5. #5
  BALIKÇI BEYAZ MARTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Yaş
  50
  Mesajlar
  620
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  -BALIKÇILAR KOTAYA GÖNÜLLÜ UYACAK-

  İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği İkinci Başkanı Abdullah Denizer, hamsiye getirilen avlanma sınırını AA muhabirine değerlendirirken, uygulamanın kesinlikle ``kota`` olmadığını vurguladı ve balık avlanma sezonunu uzatmayı, balıkçının gelirini artırmayı, halka daha sağlıklı, taze, hijyen balık sunmayı hedeflediğini söyledi.

  Denizer, ``Geçen yıl biz kendi bölgemizde uygulamaya çalışmıştık. Tekne başına 500 kasa avlanma miktarı koymuştuk. Ama buna tüm balıkçıların uyması sağlanmadı. Yine geçen yıl bakanlığın getirdiği hamside gündüz avı yasağı, sezonun uzatılması açısından önemli yarar sağladı. Bu yıl gündüz avı yasağı yanında, tekne başına avlanma sınırı getirilmesini balıkçılık açısından çok önemsiyoruz, destekliyoruz`` dedi.
  Bunlar simdiden sezon baslamadan uzatma istiyorlar ?
  Kotalara uymayan zaten boğazdaki hamsi motorları Doğu kadarenizdeki hamsi kayıklarını hiçe sayarak gündüz ağ sardılar yasak avlanma yaptılar ve cıkmışlar burda yalanlarına devam ediyorlar yok bu sezon cok balık olacakmış hepsi yalan arkadaşlar son balıklarında katlıyamına hazırlık yapıyorlar......
  Ali Kahraman
  İSTANBUL/Üsküdar


 6. #6
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Hayırlı sezonlar diliyorum avınız bereketli olsun
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 7. #7
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği İkinci Başkanı Abdullah Denizer, hamsiye getirilen avlanma sınırını AA muhabirine değerlendirirken, uygulamanın kesinlikle ``kota`` olmadığını vurguladı ve balık avlanma sezonunu uzatmayı,  Evet Sezon başlamadan avlanma süresini uzatmayı düşünüyorlar.Hazırlıklı olalım.Bu gibi girişimlede bulunabilirler.Denizleri kurutana kadar avlanmak istiyorlar.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 8. #8
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Geçen sene da bu uzatma olayına oldukça sıkı sarılmışlardı ama olmadı gene tekrar edeceğe benziyor.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 9. #9
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Aynen reis bu senede planları aynı gözüküyor.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 8
  Son Mesaj: 03.03.15, 07:58
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 28.11.10, 03:42
 3. Gelibolu’da BALIKÇILIK
  By kenane in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 06.07.10, 19:04
 4. Denizcilik bakanlığı için kampanya başlatalım...
  By sondakika1 in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 14.04.10, 06:01
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 21:35

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM