Sayfa 1/5 12345 SonSon
47 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: 2010 da Marmarada Gırgır Yasakmı

 1. #1
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Yaş
  62
  Mesajlar
  31
  Tecrübe Puanı
  14

  Icon7 2010 da Marmarada Gırgır Yasakmı

  2010 yılında iç denizlerde (Marmarada) gırgır ile avlanmanın yasaklanacağını
  duydum bilgisi olan varmı

  Herkeze rastgele

 2. #2
  Reİs Haşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.907
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bende topçular iskelesinden körfeze doğru yasak oldunu biliyorum ama en garanti bilgileri reislerden alırız.
  Haşim
  Yalova 1966

 3. #3
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  59
  Tecrübe Puanı
  0

  s:o:r:u

  ben körfezdeyim içeriye geçen sezondan itibaren gırgır kayıklarına yasak ama nereden itibaren yasak başlıyor bilmiyorum sanırım karamürsel altı yoğurthane den başlıyor gerçi içerdede pelte ve dertten başka bişede olduğu yok hep söylüyorum her sene bir önceki seneyi arar hale geleceğiz
  [C
  KOCAELİ 41

 4. #4
  Reİs Haşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.907
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı eskireis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben körfezdeyim içeriye geçen sezondan itibaren gırgır kayıklarına yasak ama nereden itibaren yasak başlıyor bilmiyorum sanırım karamürsel altı yoğurthane den başlıyor gerçi içerdede pelte ve dertten başka bişede olduğu yok hep söylüyorum her sene bir önceki seneyi arar hale geleceğiz
  Haklısın reis oltaya bile çok az balık geliyor yani iyice azaldı durum tehlikeli boyutlara ulaştı.Biraz balık girer gibi oluyor onuda gırgırlar çeviriyor tersane bölgesinde zaten fenerin önü yani dilburnundan itibaren kanala yakın neredeyse bir ucu topçulara varan uzatma ağları var şimdi balık nasıl girsin körfeze.
  Haşim
  Yalova 1966

 5. #5
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  :p:r:f  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ticari su ürünleri avcılığını düzenleyen kuralları, ilk kez 4 yıllık olarak belirledi. Hamsi ve beyaz kum midyesi acılığına kota getirilirken, yeni avcılık kuralları, 1 Eylül'den itibaren uygulanacak.

  Bakanlığın, 31 Ağustos 2012'ye kadar uygulanacak Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği, 1 Eylül 2008'de yürürlüğe girmek üzere, Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ 4 yıl geçerli olarak çıkarılmasına karşın, tebliğin uygulamasında karşılaşılan sorunlarla ilgili konu bazında yılda iki kez toplantı yapılması ve bu toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda tebliğde değişiklik yapılabilmesi yönünde prensip kararı alındı.

  Tebliğ ile ilk kez hamsi ve beyaz kum midyesi için kota uygulaması getirilirken, kılıç balığında boy yasağı kaldırıldı.

  Tebliğde, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara'da, iç sularda avcılığın yasak olduğu yerler ve dönemler ile avlanması yasak olan su ürünleri, kullanılabilecek avcılık yöntemleri ayrıntılı olarak belirtiliyor. Deniz kaplumbağası üreme alanlarına Antalya Olympos-Çıralı, Mersin Alata, Adana Yumurtalık ilave edilirken, 1 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında şamandıralarla çevrilmiş sahilden itibaren uzaklığı 100 metreyi geçmeyen yüzme alanları içerisinde su ürünleri avcılığı yasaklandı.

  Tebliğe göre, uzatma ağları ve diğer istihsal vasıtalarında, 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren ait olduğu balıkçı gemisinin ruhsat kod numarası bilgisinin bulunması uygulamasına geçilecek. Ruhsat tezkeresi sahibi gerçek kişiler, ayrı bir izin verilmediği taktirde, sadece bakanlıkça ruhsatlandırılmış balıkçı gemileri ile avcılık faaliyetinde bulunabilecekler.

  Menşe belgeli bir ürünün pazarlanması aşamasında birden fazla yere dağıtımı yapılabilmesi için ''Su Ürünleri Dağıtım/Satış Belgesi'' alınması zorunluluğu getirildi.

  -DERE VE ÇAYLARDA TİCARİ AMAÇLI AVLANMA YASAĞI-

  Dereler ve çaylarda ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yasaklanırken, kiraya verilmiş alanlarda, kiralama süresi boyunca kiralama şartları doğrultusunda avcılık yapılabilecek ve kira sözleşmesi bittikten sonra bu alanlar tekrar kiraya verilemeyecek.

  İç sularda, balıkçılık faaliyetinde bulunmak üzere ruhsatlandırılmış balıkçı gemilerinin ruhsatlandırıldığı istihsal sahası dışında avcılık faaliyeti yapılamayacak.

  -AVLANACAK BALIKLARDA ASGARİ BOY BÜYÜKLÜĞÜ-

  Tebliğde, avlanması yasak olan su ürünleri de sayılırken, avlanmasına izin verilen türlere ilişkin boy ve ağırlık sınırları da belirtildi. Buna göre, ağırlığı bin gramdan az ahtapot, 8 kg'den az orkinos, boyu 9 cm'den küçük hamsi, 13 cm'den küçük barbunya, 15 cm'den küçük çipura, 40 cm'den küçük kalkan 18 cm'den küçük levrek yakalanamayacak.

  Taşıdıkları toksin nedeni ile insan tüketiminde sakınca bulunan balon balıkları (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus) karaya çıkarılamayacak ve satılamayacak. Balıkçılar, yakaladıkları balon balıklarını, zehirlenmemek için çok dikkatli bir şekilde ancak gemide tüketebilecek.

  Av için asgari boy büyüklüğü, deniz böceğinde 20 cm'den 25 cm'e, karagöz balığında (Diplodus sargus) 15 cm'den 21 cm'e, mavi yengeçte 8 cm'den 13 cm'e çıkartıldı. Kılıç balığındaki boy yasağı kaldırıldı. Mezgite boy yasağı getirilerek, 13 cm'den küçük mezgitin yakalanması yasaklandı.

  Uzunkanat orkinos için boy sınırlaması kaldırıldı.

  -HAMSİYE ÖZEL DÜZENLEME-

  Hamsi avında geçen yıl başlatılan gündüz avı yasağı devam edecek. Marmara Denizi ve Karadeniz;de, gırgır ağları ile hamsi avcılığı 16.00-08.00 saatleri arasında yapılacak. Gırgır ağları, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamayacak. Geçen yıl balıkçılar, 16:00-06:00 saatleri arasında hamsi avlayabiliyordu.

  Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden avcılık izin belgesi alacak.

  Stokların korunması, avcılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması amacı ile bakanlıkça hamsi avcılığına alan, avlanabilecek ve karaya çıkarılabilecek miktarlar, karaya çıkış noktası, zaman, nakil açısından yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirilebilecek.

  İnsan tüketimi için piyasaya sunulmak üzere, bakanlıkça balıkçı gemilerinin büyüklüklerine göre belirlenecek kasa veya kutu miktarından daha fazla hamsinin karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satışa sunulması yasaklandı.

  Bakanlık, hamside av süresini uzatmak üzere, tekne boylarına göre avlanma sınırı getirmişti. Balıkçılarla uzlaşma içinde alınan karar, 30 Temmuz'da genelge olarak ilgililere duyurulmuştu. Genelgeye göre, 15 metreden küçük tekneler günde 250, 15-19,99 metre büyüklükteki tekneler 300, 20-24,99 metre büyüklükteki tekneler 500, 25-29,99 metre büyüklükteki tekneler 600, 30-34,99 metre büyüklükteki tekneler 700, 35-39,99 metre büyüklüğündeki tekneler 750, 40-44,99 büyüklüğündeki tekneler 800, 45-49,99 metre büyüklüğündeki tekneler 850, 50 metre ve üzeri tekneler ise 900 kutu veya kasa hamsiyi karaya çıkarabilecek.

  Kasa veya kutular ile nakledilecek ya da balık unu yağı fabrikalarına gönderilecekler de dahil olmak üzere, karaya çıkış noktalarından sevk edilecek tüm hamsiler için nakil belgesi düzenlenecek.

  Uzatma ağları ile dönem boyunca sardalye avcılığı yapılabilecek.

  Bakanlık ayrıca, hamsi, sardalye ve istavrit balıkları için bir kasada taşınacak balık miktarını da balığın daha canlı ve ezilmeden naklini sağlamak üzere düşürdü. Bu balıklar, karaya çıkarılışlarından itibaren, en fazla net ağırlığı 12 kg'yi ( - yüzde 10) geçmeyen kasa veya kutularla nakledilebilecek. Önceden kasalara konacak balık miktarında bir sınırlama olmazken, uygulamada, 18-20 kg balık konuyordu.

  -DİĞER BALIK TÜRLERİ-

  Tüm karasularında, 1 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil, her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yapılamayacak. Ancak, 15 -31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı yapılabilecek. Muğla- Gökova ve Güllük körfezlerinde, palamut ağları 07.00-19.00 saatleri arasında denizde bırakılamayacak.

  Bütün karasularında, 1 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan avcılığı, parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı yapılamayacak.

  Bütün karasularında, 15 Şubat-15 Mart tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile dil ve pisi avcılığı yapılamayacak, dil ve pisi avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 80 mm;den küçük olamayacak.

  Bütün karasularında, 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında gırgır ağlarıyla, 1 Haziran-31 Aralık tarihleri arasında boyu 24 m ve üzerinde olan parakete tekneleriyle orkinos avcılığı yapılamayacak. Ancak, Atlantik Ton Balıklarını Koruma Uluslararası Komisyonunun(ICCAT) ülkemize tanıdığı orkinos av kotası dolduğu takdirde, bakanlık bu yasak sürelerini uzatabilecek.

  Avlanılan orkinosların, taşıma işlemleri tamamlandıktan sonra, çiftliklerdeki tespiti il müdürlüklerince yapılacak. Kayıt dışı balık tespiti durumunda bu balıklar doğaya salınacak. Orkinos avlanma izini alan her gemi, avladığı ve sattığı orkinos miktarlarına ilişkin bakanlıkça istenen kayıtları tutmak ve bu konuda yapılan düzenlemelere uymak zorunda bulunuyor.

  -BALIKÇILAR KOTAYA GÖNÜLLÜ UYACAK-

  İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği İkinci Başkanı Abdullah Denizer, hamsiye getirilen avlanma sınırını AA muhabirine değerlendirirken, uygulamanın kesinlikle ''kota'' olmadığını vurguladı ve balık avlanma sezonunu uzatmayı, balıkçının gelirini artırmayı, halka daha sağlıklı, taze, hijyen balık sunmayı hedeflediğini söyledi.

  Denizer, ''Geçen yıl biz kendi bölgemizde uygulamaya çalışmıştık. Tekne başına 500 kasa avlanma miktarı koymuştuk. Ama buna tüm balıkçıların uyması sağlanmadı. Yine geçen yıl bakanlığın getirdiği hamside gündüz avı yasağı, sezonun uzatılması açısından önemli yarar sağladı. Bu yıl gündüz avı yasağı yanında, tekne başına avlanma sınırı getirilmesini balıkçılık açısından çok önemsiyoruz, destekliyoruz'' dedi.

  ''Belirlenen miktar kadar balık yakaladığımızda geri döneceğiz. Denizde kalış süremiz azalacak, maliyetimiz de düşecek'' diyen Denir, şu bilgiyi verdi:

  ''Kararın uygulanmasında balığın karaya çıkartılacağı noktalardaki altyapının tamamlanması önemli. Şu anda karaya çıkış konusunda 36 liman belirlendi. Bu limanların 18-19 tanesinde bakanlığın yeri var, diğerleri tamamlanmak üzere. Ancak, Karadeniz'de balıkçıların karaya balık çıkardığı 70'ten fazla yer var. Uyan ve uymayanı ayırmak, kontrol mekanizmasını kurmak lazım. Bir kişi uymadığı zaman, başarılı olamıyoruz.''

  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya da balıkçı gemilerine hamsi avlama sınırı getirilmesini ''kota'' olarak değil, arz-talep dengesini oluşturmaya yönelik bir uygulama olarak değerlendirdiklerini ve desteklediklerini söyledi.

  İnsan tüketimi için piyasaya sunulmak üzere balıkçı gemilerinin büyüklüklerine göre belirlenen kasa veya kutu miktarından daha fazla hamsinin karaya çıkarılması, nakledilmesi veya satışına izin verilmeyecek.

  Bakanlık, ilk aşamada, Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Ordu, İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de, balık için karaya çıkarma noktaları oluşturuyor.

  Karadeniz'de 1 Eylülde av yasağının sona ermesiyle Zonguldaklı balıkçılar, palamut ve istavritin bol avlanacağını tahmin ediyorlar.

  Alaplı İlçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ertan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların son hazırlıklarının tamamlandığını, ''rastgele'' deyip denize açılmayı beklediklerini söyledi.

  Karadeniz'de oltalara takılan 80-250 gram ağırlığındaki palamutların, bu balığın bol olacağını gösterdiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

  ''Son 1 aydır bölgemizde esen poyraz bizi tedirgin ediyor. Çünkü palamut, bu rüzgarı sevmiyor ve bölgemizden uzaklaşıyor. Ancak, diğer kıyılardan gelen haberler bizi palamudun bol olacağı yönünde umutlandırıyor. Ayrıca, istavrit, lüfer ve çinakopun da fazla oranda avlanacağını tahmin ediyoruz. Av yasağının kalktığı ilk günlerde balık fiyatları yüksek olabilir. Ancak, daha sonra avın fazlalığına göre düşüş yaşanacaktır. Ramazan ayında dar gelirlinin ve balıkçılarının yüzünün gülmesi en büyük dileğimizdir.''

  Ereğli İlçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Raşit Tıngaz da tekne ve ağlarındaki eksiklikleri gidererek yeni balık mevsimine hazırlanan balıkçıların yeni av sezonunda yüzlerinin gülmesini beklediklerini belirtti.

  Tıngaz, av yasağının kalkmasıyla ilçeden amatör ve profesyonel 400 civarında teknenin Karadeniz'e açılacağını kaydetti.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 6. #6
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Alıntı raj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  2010 yılında iç denizlerde (Marmarada) gırgır ile avlanmanın yasaklanacağını
  duydum bilgisi olan varmı

  Herkeze rastgele
  Böyle birsey yok sanırsan yanlızca söylenti bazı yasak bolgeler var zaten körfez ve adalar cevresinde kablolar ve doğalgaz boruların yanları demir sağları boğazda yasak alanlar var tel paşapahçe ve yenimahale kazıklı yol yeniliman boğazda serbest yerler gırgıra oda yılbaşına kadar ondan sonra oralarda yasak....
  BüleNt
  İSTANBUL


 7. #7
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bu konuda bir tebliğ olsa Birlik ve Sürkoop vasıtasıyla bilgimiz olur forumda paylaşırdık.Belki derinlik yasağı konusunda bir uygulama olabilir,komple yasaklanacağını kimse dile getirmedi zaten çok zor uygulanabilir bir karar olurdu.

 8. #8
  İst Birlik Başkanı
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  116
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  Bakanlığın boğazlarda gırgır avcılığı yasağı için çalışması olduğu nu duyduk. Bu çalışma kay kay için(Açıklaması balığın azalması kaykayı artırıyor) önemli yerden duyumdur. Olma şansı var.

 9. #9
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  140
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı eskireis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben körfezdeyim içeriye geçen sezondan itibaren gırgır kayıklarına yasak ama nereden itibaren yasak başlıyor bilmiyorum sanırım karamürsel altı yoğurthane den başlıyor gerçi içerdede pelte ve dertten başka bişede olduğu yok hep söylüyorum her sene bir önceki seneyi arar hale geleceğiz
  körfezin düğermenderen içersi ( dderenin doğusu) gırgır avcılığına yasak
  Ahmet 23
  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

 10. #10
  Hıcaz

  Icon2 Marmarada balıkçılık yasağı

  Bu konu ile ilğili olarak 2007 yılında başbakanlığa ve tarım köy işleri bakanlığına bir yazı yazmıştım...Gırgır motorlarına marmara denizi balık avcılığı yasaklansın diyerek...inşallah uygulama alanına alınırda balıkçılık kurtulur...Küçük balıkçılar rahat ederler....
  Ancak bu konunun uygulanabilirliğinin ne zaman olacağı hakkında bir gerçek bilğim yoktur..teşekkürler..

Sayfa 1/5 12345 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Gırgır ve trol tekneleriyle
  By YakoMoZ in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 04.06.09, 10:23
 2. Marmara'da Zehirli Denizanası Var Mı?
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05.05.09, 23:23
 3. Gırgır Ağları Nedir ?
  By Hıcaz in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.04.09, 11:20
 4. Gırgır motorları
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 06.03.09, 16:27

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM