6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: 30 Yıl Önce Geleceği Görebilmek.

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart 30 Yıl Önce Geleceği Görebilmek.

  30Yıl Önce Geleceği Görebilmek.
  Bundan 50 yıl önce kurgu bilim yazarlarının bile düşünemediği yöntemlerle ses, ışık, elektrik ve kimyasal maddelerin balık yemi olarak kullanılışı, balığın ayağına giden balıkçı yerine kendi kendilerine fabrikalara konserve olmaya gelen balık sürüleri, iplik kullanılmadan yapılan balık ağlan 2000 yıllık geleneksel balıkçılığın teknolojik gelişmelere paralel olarak artık tarihe karıştığını simgeliyor.

  BİR REKOR
  Esmer adam telefonun basında avazı çıktığı kadaı bağırıyordu.
  — 242 ton mu dediniz t olamaz, yanlısınız var Hiç bir gemi bir günde bu kadar balık yakalayamaz Tartı fişlerini bir kere daha kontrol ediniz.

  Hayır! Sebastian Ricardo Vargas'ın tahmin ettiği tartı hatası yoktu Prospera adlı Peru bandıralı balıkçı gemisi o gün tam 242 ton balık yakalamıştı Peru Balıkçılık Örgütü sekreteri Vargas o akşam ülkenin bütün limanlarından gelen raporların toplamını yapınca bir kere daha hayret içinde kalacaktı Takvimler 1 Aralık 1971'i gösteriyordu ve son yırmıdort saat içinde Peru kıyılarında tutulup limanlara getirilen balık 165.000 tona ulaşmıştı Türkiye kıyılarında bir yılda tutulan balık miktarından fazla olan bu rakam bir Dünya rekoru idi ve bugüne kadar geçılemedi.
  Pasifik Okyanusundaki akıntıların özelliği olarak çok zengin bir balık yaşamını içeren Peru kıyıları için bu sonuç normal gözükebilir Ne var ki. Dünya balıkçıları İleri teknolojilerin yarattığı olanakları kullanarak Peru kıyılarının özelliğini taşımayan denizlerde de rekor düzeyinde avlanma yapabilmenin uğraşı içindedirler.
  İZLENEN BALIK SÜRÜLERİ

  Genellikle balık avcılığı "Balığın yerini bulma" ve "Balığı yakalama" işlemleri olmak üzere iki kısımda oluşur Balıkçılığın gelişmesi İkinci Dünya Savaşı sonrası endüstriyel gelişmeye uvgun olarak ve bu gelişmenin paralelinde yürümüştür Kurulan balık ürünü fabrikaları İçin düzenli ve ucuz ham madde gereksinmesinin karşılanması ancak düzenli ve ucuz balık avcılığının gelişmesiyle mümkündü.
  Balık avcılığına çıkanların en büyük zaman kaybı balık sürülerinin yerini bulmak için oluyordu. Halbuki büyük balıkçı tekneleri o kadar pahalı idi ki, personel ve amortisman masraflarını karşılamak için günde ortalama 10 tonun üzerinde balık tutmaları gerekiyordu.
  Ültrasonik dalgaları deniz içine gönderip onların yansıma müddetlerini hesap ederek deniz derinliğini saptayan aletlere "SONAR" dendiğini hepimiz biliriz İkinci Dünya Savaşında sonarlar yoğun balık sürülerinin yarattığı yankılan deniz tabanı veya denizaltı zannedip önemli yanılgılara uğradılar Savaş bittikten sonra sonarların bu mahzuru değerlendirilerek balık sürülerinin yerlerinin saptanması işinde kullanılması düşünüldü. Endüstrinin gelişmesine ayak uydurma zorunlugunda olan balıkçılar zaten kendi tecrübelerini biyologlar, makına elektrik ve gemi mühendislerinin bilgileri ile birleştirerek bir teknolojik çalışma içine girmişlerdi O güne kadar geleneksel balıkçılık yalnız tecrübeye dayanırken şimdi teknolojinin yardımına gereksinme duyuyordu. Derinlik saptayan sonarların balık sürülerinin yerlerini bulan "Sonar İzleyici" ler haline gelebilmesi için yoğun araştırmaların yapılması gerekti.

  DAHA GENİŞ OLANAKLAR PEŞİNDE

  Bugün balıkçı gemilerindeki sonar izleyiciler o denli gelişmiştir ki balıklara çarparak yansıyan dalgalarla deniz tabanına çarparak yansıyan dalgalar bilgisayarlar tarafından birbirlerinden ayrılır ve ekranda değişik kalınlıkla çizgiler oluştururlar Bu sırada başka bir bilgisayar görülen sürünün yoğunluğunu, büyüklüğünü, hızını yönünü saptayarak geminin bu sürüye yetişmesi için hızının ve yönünün ne olacağı belirler.
  Hemen hemen her modern balıkçı gemisinde vardır bu donanım... Ancak izleyici sonarları izleme yarıçapı 5 mil civarındadır. Halbuki açık denizlerdeki balık sürülerinin hareketini saptamak için bu izleme dairesi yarıçapı yetersiz kalır.
  Daha büyük alanların kontrolü için ortak çalışan gemilerden oluşan filolar kuruldu Ne var ki, bu denli büyük yatırımların getirdiği kar oranı düşük oluyor ve balıkçılık endüstrisinin gelişmesini önlüyordu. Daha teknik önlemler gerekliydi.
  Balıkların ses çıkardıkları, koku ve tat aldıkları ve bir çok balık türünün bu iş için özel organları geliştiği biyologların dikkatini çekti. Deniz altındaki sesin çok iyi yansıması, bir çok türün sesleriyle bulunması yöntemini getirdi. örneğin balinaların değişik frekanslardaki şarkıları. yunusların tıkırtıları, su kaplumbağalarının ve bazı balık türlerinin davul sesine benzer gürültüleri su altında normal kulakla 2-3 mil uzaktan rahatça duyulabilirken, özel su altı mikrofonları ile 15-20 mil uzaktan seçilebiliyordu. Bunun üzerine balık seslerini içeren arşivler balıkçı gemilerine verildi ve bu gemiler akustik izleyicilerle donatıldı Ayrıca daha büyük alanları kontrol altına almak isteyenler için alıcı, verici telsiz aletleri içeren akustik şamandıralar geliş-lırıld.
  Bazı tür balıkların da deniz ısısına karsı çok duyarlı olduğu görüldü örneğin mezit balığı sürüleri 5-13 C, Morina sürüleri ise 1.75-3 C ısısı olan sularda bulunabiliyorlardı. Bu bakımdan deniz suyu ısısının kontrolü çok önemli bir duruma geldi Bir çok devlet bu is için özel meteorolO|i örgütleri kurarken laponlar kızılötesi ışınlarla deniz ısısını uçaktan ölçme yöntemini uygulamaya başladılar Sovyet balıkçıları ise bütün gemilerden toplanan verileri büyük bilgisayarlarda değerlendirerek balıkçı filolarını Moskova'dan yönetme yolunu seçtiler Bu suretle bugün taponların yıllık balık üretimleri 15 milyon tona yaklaşırken Sovyet Rusya'nın da 10 milyon tonu geçmiştir
  Son zamanlarda ufak balıkçı tekneleri için son derece güvenli venl bir balık yen bulma yöntemi gelişti Bu kadar büyük teknolojiye sahip Sovyet veya lapon balıkçı gemilerini izlemek...

  AVI AYAĞINA GETİRME
  Açık denizlerde bu denli rekabet Dünya balıkçılarını başka bir yönteme itti. Balıkların ayaklarına gitmek yerine onları ayaklarına getirme yöntemi. Bunun sonucu da balıkların değişik dış etkiler karşısındaki tutumlarını inceleyen bir bilim dalı doğdu "Balık Psikolojisi".
  Balıkları ses, ışık ve kimyasal maddeler etkilemektedir Bunların en etkilisi kimyasal maddeler olmasına rağmen bugün balık avcılığında kullanılan ışık ve ses'dir Balıkları davet eden en etkili sesler karideslerin yemlenirken çenelerinden çıkan ses. acı çeken balık sesi ve çiftleşme seslendir Bu sesler laboratuarlarda bantlara kaydedilir ve balık sürülerinin gelmesi istenilen noktalardan güçlü denizaltı hoparlörleri ile yayınlanır. İyi bir vericinin etki alanı 30 mil çapa kadar erişebilir.

  Işık da balıkları çeken ve çok eskiden beri bilinen bir yöntemdir. 2000 yıl önce Egeli denizcilerin meş'aleler yakarak balık avladıkları bilinir. Japonların deniz üzerinde ışıktan bir yol yaparak ve ışıkları balık psikologlarının istediği şekilde yakıp söndürerek balıkları açık denizden kıyıdaki konserve fabrikasının havuzuna sokacak yeni bir yöntemi uygulamakta oldukları da teknik balıkçılığın son haberleri arasındadır.
  Sovvet balıkçıları ise balıkları ağ içine aldıktan sonra kaçmamalarını ve kolayca gemiye alınmalarını sağlamak için ışıktan faydalanmaktadırlar Ağın içine indirilen bir balık pompasının haliklar o yöne doğru toplandıkça pompalarla emilerek güverteye alınmaktadır.
  Balık tutma yönteminde balıkçıların açık denizlerde kullandıkları yöntemlerden en geneli tarak ağıdır Bu ağ bir torba şeklinde olup balıkçı teknesi tarafından çekilir Eğer bu torba balık sürüsüne rastlarsa tam olarak dolaK Bir çok balıkçı tarak ağlarının önüne ses ışık gibi balıkları davet edici etkenler ilâve ederek daha çok balık tutma olanağını elde ederler.

  DAHA NELER BEKLENİYOR
  Balık psikologları ses. ışık, kimyasal maddeler ve elektrik akımına karşı her tür balığın tepkisini inceledikçe yepyeni ilginç sonuçlara varıyorlar. Bu arada kimyasal maddeler, laser ışını ve elektrik akımı balık yerini saptama, çağırma ve tutma işlemleri de çok yakın bir zamanda laboratuar aşamasından çıkmak üzeredirler örneğin yılan balıklarının Marmara Denizi büyüklüğünde bir denize dökülecek bir kaşık alkol veya gülvagından etkilendikleri. Som balıklarının doğduğu nehir sularını yıllar sonra koku yetenekleri ile buldukları anlaşıldı Deniz yüzüne alçak titreşimli ses verildiği vakit balıkların diplere doğru İndiği ve derinliklerini sesin frekansına göre ayarladıkları Japon araştırmacıların son buluşları arasında. Işıkla balıkları bir yöne çekme olanağı da katılınca balık sürülerinin deniz hacminin üç ekseninde kontrolü sağlanmaktadır.
  Elektrikten yararlanma ise yepyeni bir yöntemin geliştirilmesini sağladı. Yapılan deneylerde balıkların alternatif akımdan rahatsız oldukları. doğru akım altında kalınca da kuyrukları katoda, başları da anoda bakacak şekilde kuvvet çizgileri üzerinde sıralandıkları görüldü. Bu sonucu ele alan Sovyet balıkçılarının uyguladığı ağsız balık yakalama yöntemi geleneksel balık tutma yöntemini sona erdireceğe benzemektedir.
  İnsanlar henüz besin gereksinmelerinin % 43'ünü denizlerden elde ediyorlar. Ne var ki. aç insanların denizler gibi büyük besin depolarına saldıracakları çağlar çok yakınımızda gözüküyor. Gönül ister ki, insanlar modern teknolojilerden yararlanarak denizlerden daha fazla besin elde etme uğraşlarını sürdürürken doğal dengeyi de bozmamayı düşünebilsinler.

  Bilim ve Teknik Dergisi, Şubat 1980
  alıntıdır.  ................
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Jules Verne romanı gibi,yıllar sonra gerçek oldu.Balık gibi bir nimete bunu nasıl reva görürler anlamak mümkün değil,hiç bir katkısı olmayan ham protein kaynağını hele şimdi doğal ürünler modayken es geçmenin mantığını anlamak mümkün değil.Doğru düzgün bir balıkçılık politikası ve fiyatlara konulacak uygun bir narh tüm ülkeye yayan dağıtım ağı balığı ve balıkçıyı kurtaracak yegane çözümdür.Her yerde dile getiriyoruz lakin şimdilik dinleyen çoksada uygulama girişiminde olan yok umarım ehil idarecilere kavuşur kurtuluruz.Siyaset yok Haşim siler,arif olan anlasın...
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Bu işin değerini anlamamız çok yakın.Sanatçılar ölünce eserleri dikkate alınır.Denizler ölünce balıklar dikkate alınacaktır zannederim.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 4. #4
  % 10O Lazoğli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.275
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Hüseyin ağbi o an işte buan balık artık bitiyorummm diye dile gelecek değilya anlamalıyız duymalıyız artık


  34 D 1316

  BAKIRKÖY/İSTANBUL


  KİM NE YAPARSA KENDİNE YAPAR

 5. #5
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Alıntı mertkurtq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hüseyin ağbi o an işte buan balık artık bitiyorummm diye dile gelecek değilya anlamalıyız duymalıyız artık

  Bunu bizlerin anlaması yetmiyor.Herkesin anlaması lazım. 10 sene sonra değil yarın önlemler alınması gerek (yarın limandamısın? öğleden sonra)
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 6. #6
  % 10O Lazoğli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.275
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı Kulek Reis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bunu bizlerin anlaması yetmiyor.Herkesin anlaması lazım. 10 sene sonra değil yarın önlemler alınması gerek (yarın limandamısın? öğleden sonra)
  5 6 gibi ancak gelebilirm


  34 D 1316

  BAKIRKÖY/İSTANBUL


  KİM NE YAPARSA KENDİNE YAPAR

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 19
  Son Mesaj: 11.01.12, 02:11
 2. Türk bilim adamları
  By Kulek Reis in forum Magazin
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 03.05.10, 00:33
 3. 130 bin yıl önce denizci olduk
  By Ali41 in forum Magazin
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 26.02.10, 02:54
 4. Sen Önce Adam Ol da..
  By muratsadioglu in forum İlginç Resimler
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 24.12.09, 14:39
 5. 15 yıl önce yapımına başlanan liman
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.04.09, 10:15

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM