Sayfa 7/8 İlkİlk 12345678 SonSon
74 sonuçtan 61 ile 70 arası

Konu: 4/1 Tebliğ TİCARİ

 1. #61
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Alıntı aydinpurmut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Derinlik yasakları, avcılığa kapalı alan yasakları ve balık boy yasaklarının sonucunda geçen 4 yılda değişen olumlu bir sonuç gösterebilecek olan varmı?? Ancak ben size şunu söyleyeyim gırgırların giremediği Adalara kaçak troller cirit atıyor, kaçak troller boğazda yaz-kış trol çekiyor, koruma alanlarında yerel yönetimler dolgu çalışması yapıyor, derin dejar ile dnizlerimiz kirletilmeye devam ediliyor vs vs.


  Saygılarımla;
  Aydın Purmut
  Aydın, sorunlara birlikte çözüm bulma fikrine teşekkür ederek, yukarıdaki soruna cevap vereyim, aslında cevabı sen vermişsin de ben öne çıkarayım.
  Geçen dört yılda yasakların hiçbir fayda vermediğini söylemişsin, bunu doğru kabul edelim, hemen altında da mealen bütün yasakların birileri tarafından çiğnendiğini yani kontrol olmadığını beyan etmişsin.

  Ben de sana sorayım, yasaklar uygulanamamışsa olumlu sonucunu nasıl bekleyebiliriz?

  Bir de tabii gönül arzu ediyor ki Adalar'da gırgıra yasak bölgede, aynı anda 55 gırgırın (muhtemelen yasak boydaki) çinekopları tutmak için üstüste çevirdikleri günlerde, Aydın Purmut gibi birlikte çözüm bulma yanlısı kardeşlerimiz, asli işlerinden fırsat bulup bu yasadışı avcılığı kınayabilseydi.

  Maalesef bunu göremedik, belki de haberleri olmadı, bilemiyorum.

  Selam ve sevgiler.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 2. #62
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.473
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Alıntı aydinpurmut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Derinlik yasakları, avcılığa kapalı alan yasakları ve balık boy yasaklarının sonucunda geçen 4 yılda değişen olumlu bir sonuç gösterebilecek olan varmı?? Ancak ben size şunu söyleyeyim gırgırların giremediği Adalara kaçak troller cirit atıyor, kaçak troller boğazda yaz-kış trol çekiyor, koruma alanlarında yerel yönetimler dolgu çalışması yapıyor, derin dejar ile dnizlerimiz kirletilmeye devam ediliyor vs vs.
  Derinlik yasakları, avcılığa kapalı alan yasakları ve balık boy yasaklarının sonucunda geçen 4 yılda değişen olumlu bir sonuç gösterebilecek olan varmı??

  Bu sorduğun soruya ben soruyla karşılık versem Derinlik yasaklarına,boy yasaklarına uyan oldumu?sorduk %15 istisna tanınan çinekop tutulurken %85 tutulması gereken boy yasağının olmadığı balık nerede ? hesaplayın şimdi hesaplayabilirseniz Balık hallerinde listeye giren çinekop balığı satıldımı ben hatırlamıyorum balık hal listesinde çinekop=kasası şu kadar hiç olmadı heralde peki %15 çinekop ne ad altında satıldı? gene hergün yayınlanan balık hal listesinde yer alan dökme lüfer kaç cm balıklardan oluşmaktadır?gene balık hal listelerindeki demet lüfer nedir Allah aşkına bunun bir izahı varmıdır demet lüfer! listede var fakat bu demetlerin hiç fiyatları yok benim bildiğim balık halde kasayla satılır.Hadi kiloyla satılır bu balık demeti ne bunu bana biri açıklayabilecekmi?geçelim çinekop,dökme lüfer demet lüfer balık hallerinde kaç ton satıldı bu satılan balığın karşılığı olan %85 lüfer kaç ton satıldı yada tutulan şeklindede hesaplana bilir ikisini gerçek rakamlar üzerinden hesaplayabilirsek yasaklara ne derece uyulduğunu göreceğiz.Yasaklarında neden işe yaramadığını anlayacağız.Bu konuda Karadeniz'den bir reisin limit altı balığın nasıl satıldığına dair videosu var yakın tarihli bir dinle ne diyor.

  Alıntı aydinpurmut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu sektörde Kıyı Balıkçıları ile ilgili şunu söylemek istiyorum. Bu sözlerime alınacak olan veya tepki gösterecek olan çok kişi olacağına da eminim!! Şu anda sektörü temsil eden SÜRKOOP Yönetimi ve buraya bağlı Kooperatiflerin yönetimlerinde gerçekten geçimini bu meslekten sağlayan kaç tane Kıyı Balıkçısı vardır??
  Madem yazacağız dürüst olmak lazım sendemi sürkopu 6 parçaya ayıracaklara su taşıyorsun? soruya gelelim,Sürkoop yönetimindeki insanlar endüstüriyel balıkçı olsaydı bu soruyu soracakmıydın? anladığım kadarıyla sürkop'u hedef aldınız buda oyunun bir parçası bizide bu oyunun içine çekmeye çalışıyorsunuz şu kadar söyleyeyim.Sürkoop iyi yönetilmedi yönetilmiyor.Yanız yöneticiyi eleştirmek başka kurumu itibarsızlaştırmak başka kavramlar yönetimi eleştiririz kurumu asla.
  2. soru kooparetif yöneticileri bunları ikiye ayıralım marinacılar taşralılar marinacıların işleri iyi balıkçılığa ihtiyaçları yok balıkçıyla işleride yok çokta umurlarında balıkçı onlar keyfimiz bozulmasın modunda.Diğer tarafta kooplarında geliri olmayan maaş bile almayan koop ve birlik başkanları var onlar balıkçı ve balıkçı için çalışıyor bunun örneğide var şimdi isme gerek yok

  Alıntı aydinpurmut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Şu anda Palamut balığı tutuluyor ama buradan takip ediyorum '' Dalyanlar Yasaklansın '' diye herkes bağırıyor!!
  E sizde palamut tutturmayacağız diye bağırıyorsunuz palamut tutanları şikayet edeceğiz diye söyleniyorsunuz.Neredemi boğazda bir yerde bir kahvede desem ayrıntı istersen yazarım sıkıntı yok yer belirtir isim veririm no problem.

  Gelelim dalyan konusuna bu dalyan konusunda bütün toplum uyandı bir sizler uyanamadınız o dalyanlarda tutulan balıklar bırakılsa tutulmasa gene en çok siz tutacaksınız gördünmü bilmiyorum bir balıkta ne kadar havyar var onlar katledilmeseydi 10 gün sonra açılacak sezonda en çok sizin ağlarınızı dolduracaktı.Çok uğraştık yakalanıyor dedik yakalanan balıkların resmini koyduk havyarlı resimlerini gösterdik satılan yerleri teşhir ettik dalyanı şikayet ettik en ince ayrıntısına kadar nasıl oluyorsa bir türlü resmi işlem yapılamadı yapılsaydı kanıt olacaktı.Bunu bilen bir akedemisyende diyetini çok iyi ödedi.Dalyanlar yaz balıkçılığı yapıyor ne kadar güzel değilmi.
  Yasak zamanda kıyı balıkçısıda tuttu şimdi bunun bedelini ödüyor.Tutmayan dürüst esnafta yanında nasibini alıyor 15 nisan 15 mayıs voli yasak ama 15 mayısta kurulacak dalyanlar gene tutacak havyarlı balık palamut ve toriği gene yakalanamayacak siztem böyle.

  Bilimselliğe hiç girmeyeceğim ben bilimsel çalışma yaptım diyen nadir bilim insanlarını tenzi ediyorum çoğunun bilimsel çalışma falan yaptığına inanmıyorum.Ya diyet ödüyorlar yada ye kürküm peşindeler.
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 3. #63
  Balıkçı aydinpurmut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Yaş
  40
  Mesajlar
  594
  Tecrübe Puanı
  159

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Herkese Merhaba;

  Beni yanlış yerden sıkıştırmaya çalışıyorsun...

  Öncelikle bu kota meselesin de DEMBİR ve SÜRKOOP kaç ton kota alıyor bilmiyorum. Ama SÜRKOOP bu kotqyı kaç yıldır alıyor hepimiz çok iyi biliyoruz. DEMBİR yanlış bilmiyorsam 2 yıldır bu kotadan pay alıyor ama yarın Ali Güney e bunu sorup tam olarak öğreneceğim!!! Ancak SÜRKOOP Yönetimi ve bağlı KOOP yönetimler ile ilgili söylemlerimin haklı olduğunu çok iyi biliyorum. DEMBİR in. Kıruluş sebebi aslında SÜRKOOP yönetiminin Endüstriyel Sektörü temsil noktasında sıkıntılar olması sebebi ile kurulmuştur. Hatta üye olmak için bazı kriterleri vardır. Yani Yeşil Kağıt sahibi olmak yeterli bir kriter değildir. Hem zaten şu anda bildiğim kadarı ile alt KOOP lara üyelikte bile sıkıntı olduğunu hatta Bangocu Ali abi bundan 4 yıl evvel bu mesleği yaptığı ve ekmeğini bu işten kazandığı halde üye olamadığını anlatmıştı. Yani alt Koop şar bile yapılarının bozulmaması için üye bile almıyorlar!!!

  1,5 ton kota 200.000 TL ediyorsa; 100.000 ton kotası olanlar baya ucıza satıyor kotasını bunuda belirtmek isterim!!

  Ali Güney i sende benim kadar tanırsın diye biliyorum kim olduğunu ve CV sini benim yazmama gerek yok ancak ben kendimi bildim bileli bizlerin yanında ve sektörün bir neferi olmuştur. Bizlerin hakkını ödeyemeyeceği bir kişidir. Siyasi görüşü veya son dönem ki Defne hanım ile aralarındaki problem başka bir konudur ve bu konuda onların arasındaki bir problemdir.

  Ben yaptığım yorumda Bakanlık tarafında temsil noktasında özellikle SÜRKOOP noktasında sıkıntılar olduğunu sektör ve sorunlar ile ilgili doğru ve yeterli aktarım yapamadıklarını; çünkü mesleki olarak bilgi ve tecrübelerinin olmadığı kulaktan dolma bilgiler ile sektörün temsil edilemeyeceğini söylüyorum. İstersen sana daha sonra bazı örnekler verebilirim.

  SÜRKOOP ve MARMARA Birlik Kıbrısta ve Yunanistanda çalıştaylar yaptı; buralarda bu çalıştaylarda alınan kararlar veya öneriler yazılıp çizilip ne yapıldı??

  Buralara götürülen Koop yöneticileri gerçekten balıkçımıdır? Geçimini sadece balıkçılık yaparakmı sağlıyor? Bu meleği ve denizi Bangocu, Burhan abi, Cengiz abi veya sen kadar biliyormu. En azından balığı ve denizi ekmek parasını ondan kazanan insanlar kadar seciyormu yoksa hobi olarak mı seviyor? Onun için Cumhur abi önce Kooparatif yapısının değişmesi lazım.


  Gelelim yapılan değilikliklere!!!

  Ben bu konuda sana katılmıyorum. Yukarıda bu konuda yazdım. Ama yine yazayım; Adalar yasak kaçak troller çalışıyor, Boğazda trol çekmek yasak kaçak troller hemde Sahil Güvenliğin önünde çekiyor, Lamba yasak ama yakılıyor, çinekop yasak ama ağın içinde kalıyor ağ gözü daha büyük olsa göze çakılır daha büyük olsa balık kalmaz aynı ağ ile istavrit avcılığıda yapılıyor sen söyle çözümü dur ben söyleyeyim Lüfer olta hariç Yasak hatta Boğazlar hep yasak :))


  Yasaklar yasaklar ama uygulanamayan ve uygulanamayacak yasaklar!!

  Trolde torba göz acıklı 22 milim ben bakanlıktan bir yetkiliye dedim ki bunu 17 milim yapsanız popilasyonda boy artışı gözüktükçe yukarı çıkartsak dedim. Olmaz dedi!! Dedim bu yasak uygulanamıyor torbanın içine hamsi ağı koyuyorlar 17 milim yapın denizde denetim yapın torbaya hamsi ağı koyana ağır cezalar verin. Düşünelim dedi. Temsil ve anlatım demek istediğim nokta bu!!!!!

  Ali abi yine söylüyorum BEN ve BENCE demeyip BİZ ve BİZCE demediğiniz ve BİLİM DÜNYASI sahada BİLİMSEL çalışma yapmadan konuştuğu sürece ekmeğini denizden kazanan Hindi gibi düşünür bazılarıda Papağan gibi konuşur.

  Saygılarımla;
  Aydın Purmut
  Konu aydinpurmut tarafından (20.08.16 Saat 01:27 ) değiştirilmiştir.
  Aydın PURMUT
  Sarıyer / İSTANB
  UL
  A RH ( - )

 4. #64
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Bende okudum yazılanları lakin Aydına haksızlık ediliyor kanaatindeyim neden derseniz,

  Temsili her büyük tekneye endüstriyel demek adetten olmuş,endüstriyel dedikleri gırgıra gıcıklıkta maalesef balıkçılık yönetiminden kaynaklanıyor çünki 40 metre tekneyle 7 metre tekne aynı avlakta eşit olmayan şartlarda rakip ki bunun diğer ayağıda pazarlama.Koca tekne tutmuş 1000 kasa kıyıcı tutmuş 1 kasa ve ayrımı yok aynı fiyat,

  balık sürekli azalır giderler artarken aynı fiyata satılması zaten avcılar rasında var olan rekabet teknolojini arttır olarak yansıyorsa takım sahibi ya her yıl makine büüyüttü ya yaşam alanlarını düzeltmek zorunda kaldı ya ağına derinlik verdi dolayısıyla giderleri çok arttı,buna birde derinlik yasağı +boy ve tür yasakları eklenince pazarlama şansını yıllardır kabzımala ki aynı zamanda tefecidirler kazanamaz oldu !

  Ha diyeceksinizki en üstte yazdıklarınızla konunun alakası ne ? Biz zaten biliyoruz durumu,oda şudur .

  Endüstriyel var evet fakat birde unuttuğunuz oligarklar var,

  orta su trolcüsü dip balığı tutamaz oldu ,volici 15 nisan 15 mayıs avlanamaz oldu,lamba serbest ortaya karışık oldu,misina ağ hala yasak,lağoz orfoz yasak dile ve ahtapota yasak ve şimdi kim rahat ? Orkinosu götüren,hamsiyi katl eden,abhazyada gürcistanda balığı kıyan fabrikacı soğuk havacı çiftlikçi ithalatçı oligarka dokunan varmı ? Kıyı balıkçısının yegane temsilcisi Sürkoop yıpratılmaya çalışılır başkanı balıkçı değildir diyenler dembirin elemanına ne der balıkçımıdır yada egenin çantacısı teknesini madrabaz tefeciye kaptırmış zat balıkçımıdır ?
  Bir kelamda sağda solda Defne için balıkçının imamı diyen az gelişmiş beyinlere edelim,darbe gecesi fırsattan istifade bandırmadan çıkıp hamsi tutanlara ne gibi işlem yapıldı ? İmam arayan mutasyona uğramış beyinler bir Stk veya kıyı balıkçısında değil kendinizde arayınız,özellikle halde demet lüferi satanlara göz yumanlarda !
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 5. #65
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.691
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Aydın kardeşim güzel bir söz var : deveye sorulan - nerem doğruki = BALIKÇILIK SEKTÖRÜ TAM BÖYLE KÖKLÜ DEĞİŞİM ŞART.

  DEMBİR in. Kuruluş sebebi aslında SÜRKOOP yönetiminin Endüstriyel Sektörü temsil noktasında sıkıntılar olması sebebi ile kurulmuştur.
  Bizlerde ayrışmanın olması gerektiğini söyledik ve savunduk; tek şart olarakda; ülke balık avı tonajının %5 ni yapan koopların maddi destek yapma imkanları yok; orkinostan verilen mali destek ile SÜRKOOP'u Genel müdürlüğün yaptırım güdümünden bağımsız olmalı diyoruz.

  Ben yaptığım yorumda Bakanlık tarafında temsil noktasında özellikle SÜRKOOP noktasında sıkıntılar olduğunu sektör ve sorunlar ile ilgili doğru ve yeterli aktarım yapamadıklarını; çünkü mesleki olarak bilgi ve tecrübelerinin olmadığı kulaktan dolma bilgiler ile sektörün temsil edilemeyeceğini söylüyorum. İstersen sana daha sonra bazı örnekler verebilirim.
  OLİGARK AĞALARI yeni 1380 biz istemiyoruz çıkmıyor sözünü en üst kademede bile söyleyebilecek gücü varken SÜRKOOP un ne yapmasını istiyoruz ki !!?

  Buralara götürülen Koop yöneticileri gerçekten balıkçımıdır? Geçimini sadece balıkçılık yaparakmı sağlıyor? Bu meleği ve denizi Bangocu, Burhan abi, Cengiz abi veya sen kadar biliyormu. En azından balığı ve denizi ekmek parasını ondan kazanan insanlar kadar seciyormu yoksa hobi olarak mı seviyor? Onun için Cumhur abi önce Kooparatif yapısının değişmesi lazım.
  Evet bu konuda haklısın vede acilen köklü değişim - eğitim = yaptırım uygulanmalıdır.

  Ben bu konuda sana katılmıyorum. Yukarıda bu konuda yazdım. Ama yine yazayım; Adalar yasak kaçak troller çalışıyor, Boğazda trol çekmek yasak kaçak troller hemde Sahil Güvenliğin önünde çekiyor, Lamba yasak ama yakılıyor, çinekop yasak ama ağın içinde kalıyor ve hatta sende bildiğim kadarı ile endüstriyelden gelmesin ağ gözü daha büyük olsa göze çakılır daha büyük olsa balık kalmaz aynı ağ ile istavrit avcılığıda yapılıyor sen söyle çözümü dur ben söyleyeyim Lüfer olta hariç Yasak hatta Boğazlar hep yasak :))
  Yaw anlamadığım birşey var!!? bu kaçak trolcüler neden TEKİRDAĞ SINIRLARINA girmeye korkuyor :))) 10 gün önce boğaz trolcüsü Şarköylü kaptan anlattı birisi teklifte silivriden geliboluya gidip gelelim sen yöreyi biliyorsun demiş; CEVAP: manyakmısın sen EREĞLİDEN öteye bizi yürütmezler demiş :))) anında yakalatılır bertaraf edilir. Hep söylemişimdir balıkçı kendi bölgesini korur diye yalan mı ?

  LÜFER LÜFER LÜFER = HEPİMİZİN BEYAZ ATLI PRENSİ
  KARADENİZ - MARMARA da lezzeti başka hiçbiryerde yok; geçtiğimiz 2,5 yılda ne dedik %15 - %85 ornını koruyalım bu balığın büyümesine vede çoğalmasına sebeb verir hepimize yeter dedik !! Ne oldu en başta BALIK HALİnde DÖKME - DEMET adıyla % oranı terse döndürüldü 2014 yılında resmen katliam yapıldı FİATI ortalaması 8,5 tl/kg bundan kim ne kazandı ? 2015 geçen kış köpüğü 800 tl gördü neden acaba ? herbiri 700-800 gr dan işlenip paketlenip avrupa vs.. yollansa acaba ne kadar para ederdi ? türk lüferi markası ile çipura-levrek yanında kabul olmazmıydı? şimdi şimdi işlenmiş hamside bunu anlayanlar lüferde anlamıyorlar.
  Bociliğe hamsinos kalanı 10,5 ağ yap herşeye bot düşür nereye kadar 550 gırgıra bu denizler balık üretir !? heleki bunların 235 ad di 30 mt üstü tekneyse ?

  Ülkemizde tonajı ve getirisi en çok olan hamsi-orkinos üzerinde hakimiyet kurup tekel olmak isteyen oligarklar istediklerini alana kadar diğer balıkcılık yaptırımları üzerinde etkin olup istenen yapılaşmanın önündeki en büyük engeldir asıl bu düğümü çözmek gerekir; işte o zaman BEN den - BİZ olmaya başlayıp ortak paydada buluşuruz.


  Yasaklar yasaklar ama uygulanamayan ve uygulanamayacak yasaklar!!
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 6. #66
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2014
  Mesajlar
  431
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  [QUOTE=aydinpurmut;142296]Herkese Merhaba;


  "SÜRKOOP ve MARMARA Birlik Kıbrısta ve Yunanistanda çalıştaylar yaptı; buralarda bu çalıştaylarda alınan kararlar veya öneriler yazılıp çizilip ne yapıldı??
  Buralara götürülen Koop yöneticileri gerçekten balıkçımıdır? Geçimini sadece balıkçılık yaparakmı sağlıyor? Bu meleği ve denizi Bangocu, Burhan abi, Cengiz abi veya sen kadar biliyormu. En azından balığı ve denizi ekmek parasını ondan kazanan insanlar kadar seciyormu yoksa hobi olarak mı seviyor? Onun için Cumhur abi önce Kooparatif yapısının değişmesi lazım. "


  Çalıştay adı verilen gezi programlarına katılanların çoğunluğunun (geçim bakımından) balıkçılıkla ilgisi olmadığı doğrudur. Bir doğru da şudur; Sürdürülebilirlik gözetilmeden hesapsızca büyümesine göz yumulan gırgır filoları ve Bakanlık eliyle her tebliğde geçerli av araçları yasaklanan kıyı balıkçılığı ve balıkçısı bitirilme noktasına gelmiştir. Bu gün geçimini balıkçılıkla sağlayabilecek kıyı balıkçısı neredeyse kalmadıysa sebebi, "% 90 ını biz avlıyoruz, Halkımıza ucuz balık yediriyoruz" zihniyetiyle denizlerimizin gırgırlar tarafından hoyratça talan edilerek balıksız bırakılmasıdır. Kıyı balıkçısı zaten orkinos ve hamsi avlayamazken, diğer türlerin de kökünün kazındığını, paylaşılacak bir şey kalmadığını görüp kavgasını vermeye de gerek olmadığını anlamak için daha ne olması gerekiyor? Asgari masraf ve asgari av-kazançla geçinebilen kıyı balıkçısı yaşayamıyorsa, gırgır nasıl yaşayacak? Cevabını bilen varsa lütfen yazsın. Saygılar.

 7. #67
  Balıkçı aydinpurmut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Yaş
  40
  Mesajlar
  594
  Tecrübe Puanı
  159

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Alıntı dkoryurek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Aydın, ne iyi ettin, yazdın.

  öncelikle palamut konusu burada bir hayli kanadı, ama tek bir reis olsun gırgır cenahından ses etmedi. hak yemeyelim, belki meşguldün. gözünden kaçtı. az tara istersen, orada en azından iki satır senin de kanaatin ilaç niyetine dursun. belki "BİZ"e dönüşmek daha kolay olur.

  muhabbetle,
  D.
  Defne Hanım Merhaba;

  Doğrusu biraz yoğunluktan sebep bek inceleme fırsatım olmadı. Ancak şunu söylemek isterim ki; Korumacılığı sadece bir tarafın yapmasından beklemek doğru değildir. Toplum olarak hepimizin denizleri kirletme ve doğayı koruma ile başlayıp sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekmektedir.

  Saygılarımla;
  Aydın Purmut
  Aydın PURMUT
  Sarıyer / İSTANB
  UL
  A RH ( - )

 8. #68
  Balıkçı aydinpurmut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Yaş
  40
  Mesajlar
  594
  Tecrübe Puanı
  159

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Herkese Merhaba;

  Öncelikle SÜRKOOP ve DEMBİR eayrılan kotalar ile ilgili doğru bir bilgilendirme yapmak istiyorum. SÜRKOOP Orkinoz kotasından 8 yıldır 20 ton kota almaktadır. 2015-2016 yıllarında bu 20 ton kota bölünmüş ve 5 ton DEMBİR e 10 ton SÜRKOOP olmak üzere paylaştırılmıştır. Bu yılda DEMBİR elindeki 5 ton kotasını 9 € fiyat ile satmıştır. SÜRKOOP ile ilgili açıklamayı da sayın yetkililer isterlerse yaparlar. Hatta bu kota parası ile ne gibi harcamalar yaptıklarını veya hangi bilimsel alanlarda harcamayı planladıklarını veya hangi ülkede çalıştay yapmayı planladıklarını umarım açıklarda ve bizlerde bu konularda bilgilenmiş oluruz.

  Ayrıca daha önce buradan da söylemiştim ama sanırım unutuldu; DEMBİR in delege yapısında SÜRKOOP da oy hakkı bulunmaktadır.

  Ayrıca yapmış olduğumu araştırma sonucunda Adalarda uzatma avcılığı hariç diğer av araçları yasaklanmıştır!!!

  15 Nisan 15 Mayıs tarihleri arasında artık dalyanlar kurulamayacak!!!

  Ben bunu sürekli söylüyorum ama kimse buraya gelmiyor. Adalar yasak ancak Kartal sahiline 72 futbol sahası büyüklüğünde dolgu yapıldı hiç kimsenin sesi çıkmadı; hatta buradan Defne hanıma neden buna ses çıkartmıyorsunuz dediğimde her seferinde bununla da siz ilgilenin demiştir. Madem koruma alanı olsun diye ısrar ediyorsanız orayı korumakta önce bunun için ısrar edenlerin Öncelikli görevidir!!

  SÜRKOOP u eleştirmemizi bugün art niyetli bulmak geçmişte ses çıkartmamak hatta dost meclislerinde eleştirmek ama ulu orta eleştirmemek art niyetlidir. Ben eskiden de eleştiriyordum bugünde eleştiriyorum. Hatta bundan da hiçbir zaman çekinmiyorum. Çünkü kendi doğrularımı değil GERÇEKLERİ konuşuyorum...

  Kadir Has Ünv. panele 2 sokak aşağıya kendi üyelerini getiremeyen bir Marmara Birlik Yunanistandaki ve Kıbrısdaki Çalıştaya Kooparetif Başkanlarını koşa koşa götürebildiler.

  Boğaziçi Ünv. panele gelenler hatta her gününe gelen kişi sayısı bellidir. Hatta hergün gelenler arasında olduğumu buradan destekleyecek kişilerde bulunmaktadır. Buradan rahat rahat oturup klavyeden yazmak kolay önce zaman ayırıp bu tarz panellerde katılımcı olup fikirlerinizi söyleyeceksiniz ki oraya gelen yetkililer de sizi ciddiye alacak.

  Benim gördüğüm 4 yıldır uygulanan yasaklar sektörü daha aşağı çekmiştir. Balık Popilasyonunda gelişen olumlu bir durum yoktur. Aksini bana idda edip gösterecek kimse varsa buyursun çıksın konuşalım.

  Adalar ve Çekmece yasak, boy yasak, 24 metre yasak; şimdi de Boğazlar yasaklansın derinlik 50 metre olsun lüfer çatal boyu 27 cm olsun. 2020 yılına geldiğimizde yeni yasaklar.

  Bakın ben herkese bir yasak söyleyeyim; Marmarada Algarna yasaklansın kaçak trolün önüne geçersiniz. Troller ince balık tutmasın istiyorsanız torba göz açıklığını 17 mm yapın ama torbasında hamsi ağı olanın ruhsatını elinden alın, trol kapaklarını numaralandırın, gırgır ağlarını doğru bir ölçülendirme ile kayıt altına alın, Balık boşaltma noktalarını aktifleştirin ve kayıt sistemini çalıştırın, teknelerde AİS kapatılmasını engelleyin, Marmara Denizinin kirlenmesini önleyin hatta temizleme çalışmalarını başlatın, Gemi bekleme yerlerinde gemilerin ışıklarını azalttırın, Marmaradaki balık rezervini ve karadenizde komple ülkeler ile birlikte hareket edip rezervi ortaya çıkartın bakın bakalım neler oluyor.

  Biz denizlerimizdeki balık rezervini dahi bilmiyoruz ve denizlerimize üremeye gelen balıkların denizlerimize bıraktığı yavruların tutmasını ve onları tutan bir ülkeyiz.

  Boğazda avcılığa müsait kaç tane alan olduğunu bilmeyen hatta kanaldan akan balığı görmeyenler buradan kalkıp Boğazlar yasaklansın diye tempo tutuyor.

  BEN OLMAK KOLAYDIR BİZ OLMAK ZORDUR. BİZ DERSEK HEPİMİZ KURTULURUZ BEN DERSEK HEPİMİZ BATARIZ.

  Önce Klavuzlarımız doğru ve bilgili olsun herşey düzelir.

  Hocalarımız okudukları ile değil Denizde tecrübe ile konuşmadıkları; Kooperatiflerimiz üyelerinin balıklarını değerlendirme ve onları gerek bilgilendirme gerek temsil noktasında kendilerini geliştirmedikleri sürece konuşulan ve yapılmak istenen bütün binalar yıkılmak zorundadır.

  Saygılarımla;
  Aydın Purmut
  Konu aydinpurmut tarafından (20.08.16 Saat 19:15 ) değiştirilmiştir.
  Aydın PURMUT
  Sarıyer / İSTANB
  UL
  A RH ( - )

 9. #69
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Birçok söz var, doğrular var, yanlışlar var. Yazarak her şeyi anlatmak kolay değil, keşke oturup bir sohbet imkanımız olsa, hem muhabbet eder, hem birbirimizi daha iyi tanırız, hem de meselelere çözüm açısından nasıl baktığımızı anlatabiliriz.

  Ama olmuyor işte.

  Aydın güzel şeyler söylemiş, Boğaz hariç.

  ''Boğazda avcılığa müsait kaç tane alan olduğunu bilmeyen hatta kanaldan akan balığı görmeyenler buradan kalkıp Boğazlar yasaklansın diye tempo tutuyor. '' demiş.

  Bu ifade her balıkçıya uymaz, ''avcılığa müsait'' derken hangi avcılıktan behsediyoruz. Gırgır içinse bu alanlar, onu da hangi gırgır için diye sorarak açmalıyız.
  Sanırım Aydın için boğazda avcılığa müsait alan, Büyükdere ve Paşabahçe koylarıdır, benim için kıyıdan kafama kurşun yemediğim, ip bağlamak için yanaştığım yalıdan köpeklerin havlamadığı, kaçak trolcu ve midyecilerin ağımı koparmadığı, dibinde yapay ilişkenler olmayan her yer avcılığa müsait alandır.
  Trolcuyu, midyeciyi karıştırmayalım.

  Aydın'ın babasının, belki dedesinin gırgırı için avcılığa müsait alan, şimdikilere ek olarak Yeniköy, Vaniköy, Bebek, Kuruçeşme, KAbataş vs.dir.

  Ben buralarda gırgır çevrildiğini çok gördüm ve o zamanlar biz de 6 m. sandalla, olta ve ağ ile 100-150 lüfer-kofana, (50 kulaç 50 göz 43 mm. ağ ile)100 çift palamut tutabiliyorduk. İstavriti, uskumruyu saymıyorum, torik seyirtmesinden bahsetmiyorum.

  Şimdi bu balıkları tutamıyorsak bir sebebi olmalı, bu sebebi de açık yüreklilikle ortaya koymalıyız.
  Sayılabilecek birçok sebep içinde en önemlisi AŞIRI AVCILIKtır.

  O yüzden, hadi balıkları geçelim, boğazdaki ve etkilenme alanlarındaki küçük balıkçıların yaşaması için diyelim boğaz gırgır avcılığına kapatılmalıdır. 30-40 m.lik tekneler, o balığı 15- 20 gün sonra daha da büyümüş olarak Marmara'da tutacak ve daha çok para kazanacaklardır ama beklemeye tahammül yok, boğaz balıkçısının da bu şartlarda yaşama şansı yok.

  Ne diyelim, hayırlısı Allah'tan.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 10. #70
  Balıkçı aydinpurmut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Yaş
  40
  Mesajlar
  594
  Tecrübe Puanı
  159

  Standart Cevap: 4/1 Tebliğ TİCARİ

  Mahir abi bende senin bu saydığın yerlere bir ilave yapayım " gemilerin geçiş noktaları "

  Sabırlı olsalar 15-20 gün sonra Marmara da tutacaklar diyorsun da zaten lüferin yatak yeri kıyodan dolgu ile bozuldu, avcılık yapılacak olan Adalar yasaklandı. Peki birde Boğazı avcılığa kapattığınızda nerede avcılık yapacaksınız?? Ayrıca balığın yatacak ne boğazda nede marmarada doğru düzgün bir alan yok. Kanaldan çıkan ve seninde saydığın yerlere ağ atmak da hiç kolay değil. Ayrıca 24 metre yasağını ihlal etmesende akıntı tekneyi azıcık gemi yoluna atsa ceza yeme riskin çok yüksek.

  Belki sizlerin gözünde o saydığın yerlerde tutulan balık çok fazla gibi ama o alanlardaki ışık gürültü ve kirlilik ile pek fazla balık durmuyor. Ayrıca kanaldan akan balık tutulan veya girip çıkan miktarın çok fazlası.

  Hiçbir Su Ürünleri Hocamızın aklına gelmeyen benim aklıma geldi ve haldeki satış miktarlarını rica ettim ve çıkarttırdım. Hemde sayın hocalarımızın TÜİK den değil TÜRKİYENİN en çok balık sarışının yapıldığı Balık Halinin!!
  Hemde öyle 10 yıllık değil 1960 yılı ile 2012 yılları arasındaki satış miktarlarını. Çıkan sonuç hiç kimsenin anlattığı gibi değil

  Bu belgeyide buradan paylaşmıştım!! Balıkların popilasyon oranındaki düşüş eskidende çok; hatta bazı senelerde çok verimli geçen avcılık bir sonraki senelerde ciddi düşüş yaşatıyor.

  Benim dedem 1926 doğumlu ve bu mesleği 1954 yılında Rahmetli Hacı Mustafa Kul ile birlikte kabzımallık yaparak başlıyorlar Trabzonda bir günde 28 araba iri istavrit yolladığını hatta bu istavritleri aynı palamut gibi kestiklerini anlatır. Hamsinin bu kadar iri olmadığını saçta pişirdiklerini anlatır. Kendisi hala sağdır!! Bahçelerde hamsiyi gübre olarak kullanırlarmış. Benim büyüklerimde reislik yok ancak çook uzun zamandır bu sektörün içinde olan kişiler olarak onların anlattıklarına bakarak bolluklar olduğu kadar çok kırlıklar da olmuş. Bunları hem büyüklerimizin anlattıklarından hemde verilerden görmekteyiz.

  Palamut bol olduğunda hamsi az olur Lüfer çok olduğunda ne hamsi ne palamut giç birşey olmuyor ve Lüfer yaklaşık 10 yılda 1 aşırı av veriyor.

  Marmarada hamsi olmadığı sürece bizim denizimizde balık popilasyonu artmaz. Son 2 yıldır dağınık olmak la birlikte hamsi popilasyonunda artış vardır.

  Marmarada sanayi ve evsel atıklarının önü kesilsin ve temizlik çalışmalarına başlansın eminim herşey çok daha iyi olacak.

  Haliç temizlendi bütün pislik Marmara'ya basıldı, Marmaray projesinin atıkları denizin dibinde duruyor, kıyılar dolgu sahası, sea gürültü desen anlatmaya gerek yok vs vs sayılacak çok şey var mahir abi !!

  Sen o saydığın bolluğu her yıl yaşıyordum diyorsan o zaman verilerde sıkıntı var!!

  Saygılarımla;
  Aydın Purmut
  Aydın PURMUT
  Sarıyer / İSTANB
  UL
  A RH ( - )

Sayfa 7/8 İlkİlk 12345678 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 3/1 tebliğ (tebliğ no: 2012/65)’de değişiklik
  By aFaLa in forum 3/1 Tebliğ TİCARİ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25.10.12, 00:38
 2. 3. nolu tebliğ
  By srknrdn in forum KANUNLAR
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27.07.12, 14:45
 3. Tebliğ Hakkında.
  By Burhan Reis in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 25.04.12, 23:08
 4. Tebliğ değişikliği
  By ramazan özkaya in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 30.09.11, 23:38

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM