5 Liraya Taş

Son Güncelleme: 4 Aralık 2009 TSİ 01:00

Böbreklerinde kum ve çakıl olanlar balık taşından medet umuyor.

Halk arasında "kötek balığı" olarak bilinen "granyoz" un kafasının iki tarafında bulunan ve kalsiyum içeren iki biyolojik taş, böbreklerinde kum ve çakıl olanların gözde ilacı oldu. Balığın kilosu 10 liraya satılırken, kafasındaki taşların tanesi 5 liraya satılıyor.

Bilimsel bir dayanağı olmasa da taşların şifalı olduğu halk arasında dilden dile konuşuluyor. Balık haline akın eden hastalar, bu taşları tanesi 3 ile 5 lira arasında satın alıyor. Bulamayanlar ise internette araştırmaya koyuluyor. Birkaç yıl içinde yaygınlaşan taş satışları, adeta yeni bir sektör haline geldi. Bilim insanları ise uyarıyor: "Bu konuda herhangi bir çalışma yok, tıbbi tedavilerin dışına çıkmayın!"

Bilimsel Olarak Kanıtlanmadı
İzmir'in tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki Balık Hali'nde 20 yıldır esnaflık yapan Aykut Elgün, granyoz balığı taşının, böbrek taşlarını düşürmede çok etkili olduğunu iddia ediyor. Granyozun dışında aynı familyadan elma, melekop ve eşkinada da böyle taşlar olduğunu savunan Elgün, balıkları temizlerken bunları ayırdıklarını söylüyor. Böbreklerinde devamlı kum ve çakıl oluştuğunu söyleyen Osman Acar isimli vatandaş ise bir arkadaşından duyduğu balık taşlarıyla adeta yeniden hayata döndüğünü söyledi.

Kaynak: Evrensel