Bugün düzenlenen Su Ürünleri İstişare Kurulu toplantısında, yasal balık avlama boylarına ilişkin herhangi olumlu bir adımın atılmaması, sürdürülebilir balıkçılık adına önemli bir fırsatın kaçmasına neden oldu.

Bugün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda düzenlenen Su Ürünleri İstişare Kurulu Toplantısı'nda yasal balık avlama boyları da gündeme geldi. Ancak danışma kurulunun önerileri, yasal balık avlama boylarının bilimsel verilere uygun olarak düzenlenmesini talep eden binlerce kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.


hamsiavciligi

Yasal avlama boyları bilimsel verilerden çok uzak olan ticari balıklar içinde sadece lüferin konuşulduğu toplantıda, lüferin yasal avlanma boyunun 14 cm'den 18 ya da 19 cm'ye çıkarılması önerildi. Bilimsel verilere göre ise lüfer ancak 24 hatta 25 cm'ye ulaştığında yumurta bırakabiliyor.

Toplantıda, diğer balıklara ilişkin görüşmelerin 2012 tebliğinde yapılacağı ifade edildi. Ancak bu yaklaşım, orfoz, kalkan gibi soyu tehlikede olan türler için çok geç olabilir.

luferavciligi

Denizler Kampanyası Sorumlumuz Banu Dökmecibaşı, "Bakanlıkta yapılan görüşmede yasal balık avlama boylarının bu şekilde geçiştirilmesi, bilimsel verileri ve kacsantim.org sitesi üzerinden imza atan yarım milyon insanın bu konudaki talebini görmezden gelmektir. Ancak 24-25 cm'de üreyebilen lüferin yasal avlama boyunun 19 cm'ye çıkarılması, bu balığın bir kez bile yumurta bırakamadan avlandığı gerçeğini değiştirmeyecek."

Denizlerimizin sağlıklı geleceği için deniz canlılarının üreme alanları ve hassas habitat alanlarında deniz rezervleri oluşturulması için yürüttüğümüz kampanyalara devam edeceğiz.
Harekete geçin!

Tarım Bakanlığı'ndan yavru balık satışını engellemesini ve yasal balık boylarını düzenlemesini isteyin. Denizlerden vazgeçmeyin!