3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: 7897 Sayılı Yasa

 1. #1
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  32
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart 7897 Sayılı Yasa

  Devlet Zorba mı ?
  İki denizci arasındaki tartışma oldukça sert. Biraz kulak verince, birinin -modaya uygun olarak- iktidar, diğerinin de muhalefet yanlısı olduğunu anlamak zor değil.
  - İyiki iktidar oldunuz. Sizin de ne olduğunuzu millet anladı. Adalet ve Kalkınma Partisi'ymiş. Bu mu sizin adaletiniz ? 200 Lirayı ödemeyene 400 lira ceza.
  - Kardeşim bu Kanun. Yani komisyonlarda görüşülüp sonra TBMM'ne gelen oarada da görüşüldükten sonra oylanıp kabul edilen...
  - Bana hikaye anlatma. Ben sonuca bakarım. Yılbaşını geçirdim diye 200 lira yerine 600 lira ödememi istiyorlar. Neymiş efendim, devletin kanunu böyleymiş. Böyle zorbalık olur mu? Devlet tefecilerden daha zorba.
  - Sus birader. Bak biri şikayet edecek, devlete hakaret ettiğin için hapse gireceksin.
  - Etsinler. Gene söylüyorum, devlet tefecilerden daha acımasız, daha gaddar, daha zorba. Böyle kanun mu olur yahu ? Tabi her türlü devlet imkanından yararlanan, ayda 10 bin lira alan, dünyalığını yapıp emekli olduktan sonra da ayda 5 bin lira ödenen Milletvekili 30 yıl çalışıp ayda 5 yüz lira alan bir vatandaşın halinden anlar mı ?
  - Tamam da hadi bizimkiler insafsız, ya sizinkiler bu kanun görüşülürken niye itiraz etmediler. Ben de bu kanunun adaletsiz olduğunu düşünüyorum. 9 metre 100 bin lira ederi olan bir yat ile 4 bin lira değerindeki bir sandal ayni parayı ödüyor. Ayrıca yıl sonuna kadar harcı yatırandan 200 lira, 1 Ocakta yatırmak isteyenden ise 200 lira artı 400 lira ceza istenmesi de adaletsizlik.

  Yasama, yürütme ve yargı kavramları halk için çok şey ifade etmiyor. Yukarıdaki diyalog bunun bir örneği. Kanunu TBMM yapıyor. Hükümet uyguluyor.. Ancak o devletin bir bütün olarak zorba olduğunu söylüyor. Suç yurttata mı ? Yoksa mahalle bekçisinden Cumhurbaşkanına kadar, halka hizmet için görevlendirilmiş devlet çalışanlarını, dokunulmaz, eleştirilmez, karşı konulmaz üstün kimseler olarak halkın kafasına kazıyan siyasette mi ?

  Tartışmanın konusu 6/5/2009 tarih ve 5897 sayılı Kanun. İki bölümü kopyalayarak aşağıya yapıştırdım.
  MADDE 1- 10/8/1993 tarihli ve 491 sayılı Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

  “Ba
  ğlama kütüğü
  EK MADDE 12- Türk Uluslararas
  ı Gemi Siciline tescilli olanlar ve Milli Gemi Siciline tescili zorunlu olanlar dışındaki ticari veya özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçlarının malikleri veya işletenleri, Denizcilik Müsteşarlığınca liman başkanlıkları bünyesinde oluşturulacak bağlama kütüğüne gemi, deniz ve iç su araçlarını kaydettirmek zorundadır. Bağlama kütüğünün tutulmasından limanlarda liman başkanı sorumludur.
  ........
  "Ruhsatnamesi olmayan veya zaman
  ında vize işlemi yapılmayan gemi, deniz ve iç su aracının maliki ve işletenine, tescil edilmemesi nedeniyle tahsil edilemeyen ruhsat ve vize harç tutarının iki katı idari para cezası verilir ve bu gemi, deniz ve iç su araçlarına, denizcilik mevzuatına göre verilmesi zorunlu belgeleri düzenlenmez, liman veya iç su dâhilinde bile olsa sefere çıkmasına izin verilmez"
  Vatandaş diyorki, "Ben tefeciden Aralık ayında 200 lira alsaydım, üç ay sonra en çok 50 lira faiz öderdim. Devlet ise Aralıkta ödeyemediğim 200 lira için 400 lira da faiz istiyor. Ayrıca hiç bir belge alamaz ve denize çıkamazsın diyor. Bu ne biçim kanun ?"
  Sahi ben de soruyorum, bu kanunun görüşüldüğü komisyonda ve TBMM oturumunda bulunan sayın Milletvekilleri -iktidar, muhalefet ayırmaksızın- bu nasıl bir kanun ? Düşünülmeden mi yazıldı ? Okunmadan mı oylandı ?
  Umarım aklı başında birileri bu kanunun yeniden görüşülmesini sağlar.

 2. #2
  denizkurdu85

  Standart

  ağzına sağlık

 3. #3
  Amatör Balıkçı yunusemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  61
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart

  Deveye ''boynun neden egri?''diye sormuşlar.
  O da ''benim nerem dogru ki?'' demiş.
  Bizim kanunlar da öyle,
  Konu yunusemre tarafından (30.12.11 Saat 13:14 ) değiştirilmiştir.


  Bir garip ölmüş diyeler,
  Üç günden sonra duyalar,
  Soğuk su ile yuyalar,
  Şöyle garip bencileyin.


  yunusemre

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. En çok sorulan sorular 1
  By TUNCAY ŞEKER in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19.01.10, 08:49
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:52
 3. Su Ürünleri Kanunu
  By OfficeR in forum Denizcilik Dökümanları
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01.07.09, 22:23
 4. Denizcilere duyurulur. 26-6-2009
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26.06.09, 20:26
 5. 9-3-2009 denizcilere duyurulur.
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09.03.09, 10:37

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM