-Türkiye’deki açık deniz balıkçılığı en fazla 12 deniz milde yapılıyor. Bizim balıkçılarımız akşamları minareyi görmek istedikleri için Cebelitarık boğazı veya Şüveyş kanalını geçmek istemiyorlar sanırım.
- Balıkçılarımızın sermayeleri az ve Türkiye’de balıkçı tekneleri başta olmak üzere balıkçılık sistemi yanlış. Aynı tekneyle hem hamsi, hem palamut, hem lüfer hem de orkinos yakalıyorlar. Sezonun başından sonuna kadar her çeşit balık avcılığını yapmaları yanlış. Belirli tip balıklara odaklanmaları lazım.

- Ayrıca balıklar yakalandıktan sonra değerlendirilmiyor. 4-5 milyon dolara varan tekne yatırımı yapıyorlar ama teknelerin içinde yakalanan balıkları değerlendirebilecekleri üniteler yok.
- Balıkları iyi muhafaza edemiyorlar. Planlı üretim gerekli. Balık avcılığı başladı biranda hepsi istavrit yakalamaya başladılar. İstavrit ucuz fiyata düştü satamadılar denize döktüler.
- Kabzımallık sistemi iyi çalışmıyor, balıklar tüketiciye varıncaya kadar fiyatlar şişiyor. Soğuk zincirin denizden tüketiciye kadar kırılmaması gerekiyor. Bir dizi yanlışlıklar bu sektörde var ve bu sektörün ortasındaki sanayicileri olarak bunları çok net görebiliyoruz.(Deniz haber’den alınmıştır.)