7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Adam Gibi Balıkçı Manifestosu

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Adam Gibi Balıkçı Manifestosu

  Merhaba arkadaşlar,

  İstanbul yeni yeni oluşumlara ve gelişmelere gebe..
  Bunlardan biri de balıkçılık ve balıklarımız.
  Maalesef bildiğiniz gibi üç tarafı denizlerle kaplı denizlerimizde artık balık çiftlikleri kurulmuş, deniz kirlenmiş, balıkların üreyebileceği zeminler bozulmuş durumda.
  İleride çocuklarımız balığın konserveden çıkan fileto et olduğunu düşünmesin istiyorsak şimdi bu olumsuzluklara karşı birleşen emekçilere destek vermeliyiz.
  İstanbul'lu balıkçılarımız bir ilk olarak manifestolarını hazırlama çabasındalar.
  Onlara ne kadar destek verebilirsek bu oluşumlar o kadar yayılır ve güçlenir.
  Her ne kadar yetkililer her türlü şikayete, talebe kulaklarını tıkamış vurdum duymazlık içinde davransalar da bizlerin vatandaşlık görevi bu vurdumduymazlığa yenilmeden direnmeye, çabalamaya devam etmek
  Büyük adımlar sadece küçük adımların birleşmesi ile olur.

  İstanbul'lu arkadaşlarımı ve tüm blogerları bu çabaya destek için davet ediyorum.
  Detaylı bilgi için lütfen ziyaret ediniz ;http://fikirsahibidamaklar.blogspot.com/

  Sevgiler
  Zehra Gürgen

  "adam gibi balıkçı manifestosu" yazmak üzere balıkçımız yeniden toplanıyor, biz de yanlarındayız.  tarih: 4 Eylül 2010, Ctesi


  yer: Bakırköy Su Ürünleri Kooperatifi, balıkçı kahvesi (Ataköy İDO iskelesi yanı, küçük marinasını göreceksiniz)


  saat: 10:00

  Alıntıdır
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Muhteşem,güzel yazılmış ve uyulması gerekir.Bu arada endüstriyel tanımı varya ona taktım bir çok Gırgır var kendini öyle hissetmeyen ve onlarda taraf lakin abi bize niye saldırıyorsun diyor.Hadi anlat,ben varsa öyle bir taraf bizimkilere anlatamadım dedim ,biraz müsade dedim,hatta Karadenizimin balıkçısı bile muzdarip derebeyi kesmiş boğazın başını dedim,Bu sefer Çanakkale saldırdı biz yanınızda olmadıkmı 15 nisan ve bizde Gırgırcı dedi tamam söz bırakacağız balığın yakasını sizde faydalanın tutun balığı alın rızkınızı,buda olmadı saldırdı hanımlar vay kaç cm,dur ona hal anlatalım derken SGK hadi bakalım kaç kaçak avcıya kaç Tl ceza yazıkmış,iyi hoşta herif hala çekmeye devam onada el cevap cezalar yetersiz,bu arada Afala soruyor forumdan naber?Adam admin gelde cevap verme,Kenane soruyor bayanlar tuvaletine gereken ehemmiyet verildimi.Saat kaç pardon?balıkçımda akıllı abi ramazan içmiyor yazıyorsun keh keh,şimdilik pürhalim bundan ibaret,varsa yerime aday gönüllü üste ne verilecekse ihale açılsın vericem.Duyunuz Sayın Yeşil.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.708
  Tecrübe Puanı
  237

  Standart

  Bu girişimleri izleyen Ege'den , Akdeniz'den balıkçı yok mudur acaba ?
  Yoksa buralarda balıkçılık çok mu iyi ?, sanki ayrı ,ayrı ülkelerin balıkçılarıyız, ''Tık ses yok .!!!
  Bütün balıkçılar halinden memnun olmadığına göre , böyle bir girişimi tüm balıkçılarımızın desteklemesi gerekir !! desteklenmezse , ben size , şu an aklıma gelen bir seneryoyu aktarayım ;

  Bir defa , bu büyük takımların çoğu takımını küçültecek ,5m yede , 3m yede , ağ saracak , küçük balıkçı zaten söylüyor ''sezon onlara açıldı , bize paydos diye , yani küçük balıkçının durumu gerçekten güç !!
  Bitiyor denilen balık ,hepten yok olacak !!

  Bu arada AB uyum sahnesinde işler biraz karışacak ., Yeni komiser Stefan Füle , baş müzakerecimiz Egemen Bağış'a , ''Egemen bey , balıkçılık konusunda önemli bir uyumunuz yok !!! yoksa ''Stokları bitirdikten sonramı uyacaksınız diyebilirde !!!
  Tabiyki Egemen bey , bu hışımla direkt Başbakanın yanında soluğu alabilir , bu sefer başbakan , (nede olsa , Necmettin beyin çırağı) usta bir manevra ile hamsili pilavı , gözardı ederek , ''Kardeşim bırakın pilavı ,milavı , denizde balık kalmamış ,siz nereye gidiyorsunuz , yapmayın Allah aşkına , çıkın şu denizden diyebilir !!!
  Eee , malum , o , bunu deyincede , hemen , Mehdi Eker , alacele yanına gelip (Baba Yalçından duyduğu) ''Efendim balıkçılığımıza ''Mavi anayasa'' hazırlığı içindeyiz , fakat balıkçımızı maddi yönden desteklememiz gerekiyor , yoksa bunlar bize oy moy vermez diyebilir !!!

  Bunu duyan başbakan , ''eski komiser Olli Rehn , eski dostum olur , şu an mali işlerden sorumlu odur , Egemene söyleyin , biraz ''hibe ,destek filan istesin der.
  Olli Rehn'de '' Şu Mavi anayasanızı bir göreyim de ondan sonra diyebilir !!!

  Karşılıklı adımlar atılır , bir yandan destek gelir ,balıkçıya dağıtılır , bir bakmışız ki ''arkadaşlar bu lüferi 25 değilde 30 cm tutalım diyenler bile çıkabilir ,( tabiy ki bu arada sahil güvenlik 1500 tane bot siparişi vermiş ,balıkçılarımızla kolkola balığa çıkıyor da olabilir ,gönüllü ''fahri müfettişler de türeyebilir !! ) Arkadan ''Hibe gelir , tekrar bakarız ''Arkadaşlar bu denizler bizim , bu sene , nadasa bırakalım , diyenler çıkmış !! ,, ''Ne kadar pembe değilmi ??

  Evet , senaryonun bir kısmı , yukarıdaki gibi de , aslında böyle basit değil tabiyki , bence ''Mahir reisimiz bir mesajında değinmişti , ''bu tek balıkçılıkla çözümlenecek bir sorun değil , kombine çözümler gerekiyor'' diye !!!.

  Fakat her halükarda , mavi anayasaya uymak zorundayız , başka bir çıkışı maalesef yok , ister şimdi , ister sonra , ister güzellikle veya çirkinlikle .
  Akli selim olanlar anlar , anlamayan mı ? , zaten balık bitti deniyor , daha sonra anlar !!

 4. #4
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Sayın yeşil ben hiçbişey anlamadım:((

 5. #5
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Maalesef Akdeniz ve Ege gereken katılımı ve ilgiyi göstermiyor,aklıma uluslararası sudan dolayı kırılmış olabilirmi sorusu takıldı sonradan aklım başıma geldi.Uluslararası su olayında İzmir Birlik Başkanıda açılsını savunmuştu,ya genel olarak pc ilgisi yok yada şimdilik sessizliği yeğliyorlar.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 6. #6
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Arkadaşlar kaç yıldır verdiğiniz mücadelede lider sorununuz mu vardı?Çok merak ettim.......Forumu baştan sona gözden geçirdim.Birkaç arasıra yazanların dışında herkez aynı doğruları savunmakta..Ev sahibi bakırköy her yazısında toplanalım adres burası çıkış yolu bu demekte ve biz tanıdık adresi ve tanıdık doğruyu başkalarından duymayınca inanamadıkmı?

 7. #7
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Hamsi

  Hamsi
  Güngör Uras Olayların içindenguras@milliyet.com.tr

  01:04 | 01 Eylül 2010

  Bugün Karadeniz’de hamsi avı başlıyor. Çok sayıda “takım” hamsi avına çıkıyor. Takım demek, 60 futbol sahası büyüklüğünde, gözleri 6 mm dolayında hamsi ağını (ığrıp) taşıyan, içinde 30 tayfa ile denizin 200-300 metre derinliklerindeki balıkları görüntüleyen yüksek frekanslı sonar cihazının ve yüksek voltajlı deniz dibi aydınlatması yapacak güçte elektrik donanımının bulunduğu, 40 metrelik balıkçı teknesi ve de tutulacak hamsileri taşımak için bu teknenin peşinden giden 1-3 küçük tekne demektir.
  Bu takımlar, 450 metreyi aşmaması gerekirken 2 bin metreyi bulan, gözleri 6 mm olacak yerde 8.5 mm.’yi aşan böylece yavru hamsileri de yakalayan ağlarını, 80 metre yerine 160 metre derinlere salarak, denizde ne var ne yok yakalayacaklar. Gemilerde bulunan ve 15 km2 alandaki balıkları görüntüleyen sonar cihazı hamsi sürüsüne kaçma şansı vermeyecek. Kaçmaya kalkan sürüler güçlü deniz dibi aydınlatması ile ağa yöneltilecek ve yakalanacak.
  İyi de bu vahşi avlanma sonucu yakalanan hamsiler ne oluyor? Ağ atılırken ne kadar hamsi yakalanacağını bilmeye imkân yok. Bugünün büyük ve gözleri ufak ağları ile bir seferde 150-200 ton hamsi yakalanabiliyor. Halbuki taşıyıcı teknelerin 50-60 ton balık yükleme kapasitesi var.

  Hamsileri denize döküyorlar
  Eğer takım 50-60 tondan fazla hamsi yakalamış ise taşınamayacak olanlar ağdan denize dökülüyor. Bu bir tür hamsi katliamı oluyor. Her takım avdan 50-60 ton hamsi ile dönünce, bu kadar hamsiye talep olmadığından elde kalanlar kilosu 25-30 kuruştan yem fabrikalarına satılıyor.
  Denizlerimizden 2009 yılında 380 bin ton balık avlandı. (Balık çiftliklerinde 176 bin ton balık üretildi.) Denizlerimizden avlanan balığın yüzde 55’i, 204 bin tonu hamsidir. Bunun 114 bin tonu iç tüketime, 90 bin tonu yem fabrikalarına gitti. Hamsi üretimi 2009 yılında bir yıl önceye göre yüzde 26 azaldı.
  Çünkü denizleri kurutuyor hamsi neslini yok ediyoruz.
  Fatsalı, babadan balıkçı Zeki Özer’den öğrendiğime göre, hamsi Karadeniz’de kıyı boyu bütün yıl batıdan doğuya döner durur. Avlanmaktan kurtulan hamsiler soğuk mevsimde kuzey kıyılarına çıkar, oralarda doğurmaya başlar, 1 hamsi
  1 milyon hamsi olarak, yaz aylarında Kilyos kıyılarından başlayarak kıyı kıyı doğuya yol alır. Fatsa-Bolaman-Yalıköy Koyu’nda, Ünye-Yosunburnu arasında
  2 ay mola verir. Daha doğrusu eskiden verirdi. Şimdilerde mola veremiyorlar. Çünkü hemen yakalanıyorlar.

  Fazla avlıyor, satamıyorlar
  Karadenizli balıkçılar yılda 200 bin ton hamsi avlanmasına gerek olmadığını, hamsi avına sınırlama ve denetim getirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Öneri avlanmaya kota getirilmesi, 30 metreden büyük teknelere ruhsat verilmemesi, bir takımın gecede 10 tondan fazla hamsi avlamaması ve de balık yasağının 1 Ekim’e kadar uzatılmasıdır.
  Zeki Özen diyor ki, Karadeniz’deki balıkların çoğu, istavrit, palamut, lüfer gibi balıklar hamsi ile beslenir. Hamsi’nin yok olması bu balıkların da yok olmasına yol açıyor.
  Geçen yıl Fikir Sahibi Damaklar Grubu Defne Koryürek’in öncülüğü ile “İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın” kampanyasını başlattı. Bu kampanya, denizlerdeki yanlış avlanma sorununun gündeme gelmesine kapı açtı. Şimdilerde sadece lüferin değil, denizlerdeki tüm balıkların yanlış avlanmasının yanlışlığı tartışılmaya başlandı. Geçen hafta sonu Adalar’da kıyı balıkçıları bir araya geldi. 4 Eylül’de Bakırköy Balıkçılar Kahvesi’nde toplantı var.
  Karadenizliler de hamsilerine sahip çıkar ise, belki denizlerde hayatın devamını sağlamak mümkün olabilir.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye'deki Balıkçı Barınakları
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27.09.13, 10:27
 2. Türkiye Balıkçı Barınakları-TAM LİSTE
  By aFaLa in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 08.11.10, 01:24
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj: 18.08.10, 19:22
 4. Balıkçı ve Ruhu
  By Levent in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25.06.10, 02:11
 5. Balıkçı barınakları yönetmeliği
  By dökülük in forum KANUNLAR
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.03.09, 13:11

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM