2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: ağ ceşitleri

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.697
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart ağ ceşitleri


  ağ ceşitleri

  1- SADE VEYA UZATMA AĞLAR
  Uzunluğu, yüksekliği ve göz açıklığı avlanacak balığın cinsine göre değişen ağlardır. En küçük balıklardan, torik gibi büyük balıklara kadar tümünün avlanmasında kullanılan bu ağlar, balıkları daha çok solungaçlarının üstünden, solungaç kapaklarının altından avlar. Böylece balığın yakalandıktan sonra kaçma ihtimali kalmaz. Yakalanacak balığın cinsine göre göz açıklığı olur. Küçük balıklar için bu açıklık 10-15 mm. palamut, torik gibi büyük balıklar içinse 40-80 mm. arasında değişir. Kurşun ve mantar yakaları bulunur. Kurşun dizili yakalar ağın dibe çökmesini, mantar dizili yakalar ise ağın deniz içinde gergin durmasını sağlar.
  Bu ağlar tutulacak balık cinsine ve göz açıklığına göre istavrit, sardalya, uskumru, lüfer, palamut, torik, kalkan ağları adı ile anılır. Örneğin, istavrit ağının göz açıklığı 16 mm. iken palamut ağının 35-40 ve torik ağınınki ise 60-90 mm. olur.

  2- FANYALI AĞLAR
  Üç katlı bir ağ olan fanyalı ağlarda, fanya denilen geniş gözlü iki ağın ortasına gözleri küçük esas ağ (tor) monte edilmiştir. Fanyanın büyük gözlerinden geçen balıklar, küçük gözlü tora takılırlar. Bu ağın özelliği, genel olarak küçük balıkların tutulmasında kullanılmasına rağmen, fanyanın büyük gözlerinden geçen büyük balıkların da fanya gözlerine dolaşıp tutulmasındadır. Kurşun ve mantar yakaları vardır. Yaka, ağların kurşun takılan alt kenarı ile mantar takılan üst kenarına verilen addır. Tor, fanyadan en olarak daha geniş olmalıdır.

  3- BARBUNYA VE TEKİR AĞLARI
  Fanyalı ağlar içinde düşünülmelidirler. Ancak, böyle özel balık adı almışlardır. Uzunlukları 50-100 kulaç, yükseklikleri ise 100-150 cm. arasındadır. Göz açıklıkları açısından farklılık gösterirler. Barbunya ağının göz açıklığı 12-14 mm.dir. Tekir ağı, barbunya ağına göre daha kör gözlüdür. Göz açıklığı 10-12 mm.dir.
  Amatör balıkçıların rahatlıkla kullanabileceği tek ağ barbunya ağıdır. Voli yaparak, ya da yatırarak, barbunya ağı ile yapılacak avcılık çok zevklidir. Barbun bahsinde, bu ağlarla yapılacak olan avlanma şekilleri geniş şekilde anlatılmıştır.

  4- MARYA AĞI
  Marya bir cins küçük balığa verilen addır. Ancak, balıkçılar maryayı (çeşitli, karışık) anlamında kullanırlar. Yani bu ağla çeşitli balık yakalanır. Bir balığa has değildir. Daha çok iskorpit, lipsoz, kırlangıç gibi dip balıkları için kullanırsa da diğer dip balıklarını ve orta su balıklarını da yakalar. İngilizlerin Young Fish dedikleri bu ağ, 60x3-4 kulaç boyutlarında olup göz açıklıkları ise 30-50 mm. arasında değişir.

  5- TROL
  Bir tür sürütme ağıdır. Dip ve orta su balıkçılığında kullanılır. Trol kökeni çok eskilere dayanan bir ağdır. Eskiden sandallarla çekilerek yapılan trol avcılığı, şimdi gırgır motorlarından yapılmaktadır. 25 metre uzunluğunda, kol, ana ağzı ve tordan oluşan bir ağ takımıdır. Trolun kollarına yakın bir mesafede iki adet büyük ve yassı tahta parçası vardır. Bunlar ana ağzını açık tutarlar. Çelik halatlarla deniz dibine kadar indirilen trol, motorla çekilerek deniz dibini tarar. Bu arada önüne çıkan tüm balıkları içine alır. Tabii ki yavru balıkları da. Trolla avcılığın, belli koşullarda ve belli denizlerde yapılması gerekmekte ise de, bu kurala uyulmadığından balık nesli için tehlikeli olmaya devam etmektedir.

  6 - GIRGIR
  En cok kullanılan ve en çok balık tutan bir ağdır. Dikdörtgen şeklinde 500-800 kulaça kadar uzunluğu olan, mantar yakası, kurşun yakası ve tor olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Büyük teknelere istif edilerek ava çıkılır. Yakamozla, ya da radarla av göründüğünde tekne, avın çevresinde dönerek ağı bir daire şeklinde çevirir. Bu hareket sırasında motor hafif çalıştığından sürekli gır-gır diye bir motor sesi duyulur. Bundan alınarak bu ağlara gırgır ağı, teknelere de gırgır teknesi denilmiştir.
  Gırgır ağının geçmişi de çok eskilere dayanır. Ancak, son elli yılda gelişen teknolojinin olanaklarından yararlanarak, hem gırgır tekneleri geliştirilmiş, hem de sonar, radar, telsiz gibi cıhazların tekneye yerleştirilmesi ile avcılığın maksimal ölçüde yapılması sağlanmıştır. Radar ve sonarla balıkların yeri saptandığı gibi, usta bir radar okuyucusu balıkların türünü bile anlayabilmektedir. Böylece istenmeyen balıklar için ağlar denize dökülmemektedir. Ülkemizde telsizin serbest bırakılması ise balıkçıların birbirleri ile haberleşmesini ve balığın yerini haber vermelerini sağlamıştır. Bu nedenlerle en verimli balık avı yapılan gırgırlarla, bazen bir çevirmede onbinlerce balık tutulur.
  Gırgır ağının, dipte bulunan kurşun yakasında üç-beş kulaç ara ile takılmış halkalar bulunur. Bu halkaların ortasından geçen telden bir halat vardır. Buna istigna denir. Av çevrildikten sonra, teknede bulunan halkaların içinden geçen telin ucu, yani istigna, vinç vasıtası ile çekilir. çekilince ağ dipten toparlanıp bir torba haline gelir. Artık altı açık ağ, bir havuz haline gelmiştir. Ağ, içindeki balıklarla birlikte vinçler ı ile tekneye alınır. Genelde aynı gırgır ağı ile her tür balık yakalanırsa da bazı balıkçılar, balıkların büyüklüğüne göre değişen gırgır ağı da kullanırlar.

  7- IĞRIP VE MANYAT
  Her ikisi de açıktan denize bırakılıp, dibe yerleştirilir ve sonra kıyıya kadar uzun halatlarla çekilir. Ağın kollarına bağlı halatlara, kıyıdaki tayfalar, bellerine doladıkları kalın bir ipi pratik bir düğümle bağlayıp, üç-beş metre çeker ve sonra gene aynı işlemi yapar. Her ikisi de sahilden çekilen bir nevi trol gibidir. Önüne çıkan her türlü balığı yakalar. Gözleri ufak tutulursa balık yavrularını da tutarak balığa zarar verir. Manyat, ığrıp ağına göre, ağın yüksekliği bakımından biraz daha küçüktür. Manyat ağları da artık kıyıya baştan yanaşmış baştan karateknelerden vinçle çekilmektedir.

  8- TARLAKOZ
  Bu da, manyattan da küçük, aynı işlevi gören bir ağ türüdür. Iğrıp ve manyatın kolları 60-70 metre iken tarlakozun sadece 25 metredir. torbası da diğerlerinin yarısı kadardır. Daha çok hamsi, istavrit, gümüş gibi balıkların avlanmasında kullanılır.

  9- VİNTER-PİNTER AĞI
  Başı, kanat gibi açılmış, daire şeklinde ve arkaya doğru giderek daralan çemberlere, gözlerinden bağlı ağdan oluşan bir takımdır. Görünüşü kelebek yakalamağa yarayan fileye benzer. İçerden dışarıya doğru ters bir huni gibi duran ağızdan içeri giren balıklar çıkamaz. Dökülmez hokka pratiğine göre yapılmıştır. Kanat başlarına ve huni dibine yerleştirilen birer kazık ile dibte sabitleştirilir. Karides, istakoz, pavurya, kerevides avı için kullanılır. Ancak dip balıkları da bu ağa gelirler.

  10- DALYAN
  Artık pek kullanılmayan bir ağdır. Sahillere yakın yerlerde, balıkların geçiş yolu üzerine bir nevi tuzak gibi kurulurlar. Ağlardan ve kazıklardan oluşan huni biçiminde bir av aracıdır. Ağın gözleri, tutulacak balığın büyüklüğüne göre ayarlanır. Küçük balıklar gözden çıkıp giderler. Denize çakılmış kazıklar üzerindeki gözcüler, balığın girdiğini görünce, ağın dipteki kapalı bölümüne girmiş olan balıkları bu bölümün önündeki bir ağı iple çekerek kapatırlar.
  Kıyı balıkçılığı olan dalyancılık, çeşitli nedenlerle kıyılarımızda balık kalmadığından, artık hemen hemen hiç yapılmamaktadır.

  11- ALGARNA
  Trolun daha gelişmiş şekli olan bir av aracıdır. Trol gibi deniz dibine indirilen ağ, güçlü motorlarla çekilir. Ağ kollarının her iki yanındaki demir kapılarla dibi tarayarak, denizin dibinde ne varsa siler süpürür. Balık yuvalarını, yumurtalarını yok eder. Avcılığı yasak olmasına karşın gene de yapılmaktadır.

  12- KIRTIL VE SEPET
  Çeşitli balık ve kabukluları avlamakta kullanılan telden ya da hasırdan yapılmış sepetler de önemli av araçlarıdır. Ağızları dökülmez hokka gibi olan bu aletlere giren balık dışarı çıkamaz. Kırtıllarla sığ sularda, iskele ayakları dibinde, ispari, karagöz yavruları, kefal gibi balıklar tutulur. İçine ekmek içi, deniz suyunda yoğrularak yapıştırılır. Sepetlerle ise hem istakoz, böcek, pavurya gibi kabuklular ve hem de daha çok gelincik olmak üzere çeşitli balıklar tutulur.

  13- HAMSİ GIRGIRI
  Tüm bu ağ takımlarının arasında denizlerimizin en bol çıkan balığı olan hamsi ile ilgili bir ağdan söz edilmemiştir. Çok zarif, ince ve kıvrak bir balık olduğu için diğer balıkların tutulduğu tüm ağlardan hamsi kolayca kaçabilir. Bunun için gırgır ağlarının tor kısmına, yani torbasına, HAMSİNOZ denilen çok küçük gözlü bir ağ konur. Böylece hamsinin gözlerden kaçması önlenmiş olur. Hamsinoz konulmuş ağa da Hamsi Gırgırı denir

  not: bilgiler alıntıdır.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.989
  Tecrübe Puanı
  2448

  Standart

  paylaşımların için teşekkurler cumhur

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Hangi balık Hangi mevsimde yenir
  By Hıcaz in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.04.09, 09:49
 2. Deniz yüzeyi Bariyerleri
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 01:43
 3. Misina çeşitleri hakkında bilgiler
  By BEYAZ MARTI in forum Olta Malzemeleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08.03.09, 11:19

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM