Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ağalar nasıl ağa olur

 1. #1
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.398
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart Ağalar nasıl ağa olur

  NE YERSEK OYUZ, 20.10.2013
  Defne Koryürek

  Ağalar nasıl ağa olur

  Geçen haftadan sözüm var, bu hafta balığın dostu, öncelikli koruyanı olması beklenecek, onun bereketine muhtaç balıkçının nasıl olup da bizlerin gözünde en büyük düşmana dönüştüğünü anlatacağım, demiştim.

  Şimdi, elbette balıkçı balığın düşmanı değil. Asla değil. Ama şartlar ve parçası olmaktan bir an dahi tereddüt etmeden hayatımızı uydurduğumuz, dâhil olduğumuz sistem onu balığın en büyük dostu olmaktan da hızla uzaklaştırmış durumda.

  Nedenleri var ve anlatması da hem çok kolay hem de değil. Hele bir başlayalım..

  Öncelikle balıkçının sorunlarını tarif etmekle yükümlü, o sorunları gündeme taşıması gereken sivil toplum kuruluşları, yani kooperatifler adam gibi çalışmıyor! Dolayısıyla balıkçılık ister Tarım Bakanlığı tarafından ister Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, isterse de bizde henüz kurulmamış olan Su Ürünleri ve Balıkçılık Bakanlığı tarafından yönetilsin, balıkçı her daim mutsuz olacak. Zira onun derdini bakanlığa taşıyacak mekanizma taa en temelinden kayıp!

  Gerçi nasıl kayıp olmasın?

  Bir çıkar birliği olan kooperatiflerin balıkçıyı kollayacak modelinde balıkçı başkanlar hayal ediyor insan ama adam gece denizde balık peşinde gündüz de kapı kapı bürokrasiyle mi uğraşacak da başkanlığa talip olsun? Zaten kelime haznesi bile daralıyor denizde ömrü geçen adamın. Hep aynı tayfayla, hep aynı avın peşinde kaç kelimeyle anlaşır ki insan dil gelişsin? Hangi bürokrasi tecrübesi paylaşılır ki denizde, karaya çıkınca evrak kovalansın, dostluklar kurulsun, sorunlara çözüm olacak talepler dilekçeye dönüşsün? Öyle örnekler tanıdım ki geçen dört yılda! Mevzuatı en iyi bildiği düşünülen adama çekmecesinde tutacağı beş kaşeyi teslim etmişleri bile gördüm. Hangisine kimin, neyin imzası gerekiyorsa niyetine! Ama emanet etmesinler de başka türlüsünü yapsınlar desek, imkânı var mı? Fiziksel olarak mümkün değil. Dedim ya adam gece denizde balık peşinde gündüz de kapı kapı bürokrasiyle mi uğraşacak?

  Hâliyle kooperatif başkanları balıkçıdan çok, az da olsa okumuş, eli kalem tutan, bir miktar bürokrasiden anlayan, biraz balıkçılığa bulaşmış ama sıklıkla başka işleri de olan insanlar oluyor. İşlerine gelince.. Balıkçının derdini tarif etmek, birlik olmaktan ziyade kayıkların bağlandığı ve gelir getirmesi garantili tek kalem olan barınağın işletmesine dönüşüyor. Neticede adamlar yönetici olarak seçiliyor, liderlik yapsınlar diye değil. Kooperatifler de bu düzende birer STK olarak değil, hani neredeyse basit bir işletme gibi işletilir oluyor. Şimdi diyeceksiniz ki çalışıyor çalışmıyor mesele değil, üzerine biraz çaba harcansa çalıştırılır, zira kooperatifleri mevcut.

  Hakkınız var. O hâlde biraz daha yakından bakalım..

  Türkiye’deki kooperatiflere üye olma hakkına sahip 18 bin ruhsatlı balıkçının bin 100 tanesi gırgır ve trol reisi. Bu kayıklarda yaklaşık 20-30 tayfa çalışıyor. Sayıyı siz hesaplayın, binlerce deniz emekçisi eder! Hâlihazırda çalışmadığından şikâyet ettiğim kooperatiflerde bu emekçilerin sözü hiç yok! Onlar vasıfsız işçi bile sayılmıyor, sendika, kooperatif hakkı bilmiyor, örgütlenmeyi, dertlerini üst makamlara taşımayı bilmiyorlar. Avrupa Birliği’ne girme gayretimiz içerisinde daraltmaya çalıştığımız balıkçılık filosundan devlet tarafından satın alınan tekneler meselesinde işsiz kalan balıkçı konusunun gündeme dahi gelmeyişi boşuna değil! Böylesine sahipsiz, böylesine örgütsüz, böylesine çaresiz aslında balıkçı.

  Ve varın siz düşünün. bu ortamda kabzımallarla, balık çiftlikleri ile ve hatta balık unu fabrikaları ile ortak olan ve balıkçı kanaat önderleri tarafından “oligarklar” olarak nitelenen bir avuç ağanın nasıl rol çaldığını..

  Onu da haftaya anlatacağım.
  Konu dkoryurek tarafından (22.10.13 Saat 09:55 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  62
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Tespitler yerinde fakat somut bi şey yok. Sezon içinde yazılı orkinos balığı tutup ceza yiyen ilk balıkçı benim herhalde
  Tarım bakanlığının gerek yok dediği izin kağıdı için 3600 tl. Ceza yedim ve kendi baligimi satın aldım.
  Bunlarda gündeme gelmeli bazen.

 3. #3
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.398
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart

  kusura bakmayın skhnrdn, ben bu kadarını yapabildim: konunun forum duvarını yıkıp gazetelerde köşe yazısı olmasını sağlayabildim. beğenmemek hakkınız, tabi. ama hani, düzenlemeye sokmak, işi somutlamak kısmı balıkçı kooperatif ve birliklerinin işi değil mi? yanılıyor muyum?! ayrıca, yediğiniz cezanın bu yazdıklarımla alakası ne?

 4. #4
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  62
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Hemen soyliyeyim ceza biraz şaibeli olunca ve kooperatifler konuya duyarsız kalınca .
  Burada bahsedeyim dedim fakat görüyorum ki hala muhatabımız yok.
  Yine de sağolun defne hanım.

 5. #5
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.398
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart

  cezanın neresi şaibeli yazmamışsınız, konuyu anlatın hele..

 6. #6
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  62
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Selam defne hanim. Benim konum gırgır teknelerinin yazın aldıkları avcılık izin belgesinin
  Sezon içinde benden istenip. Elimde olmadığı için 3600 tl. Cezai işlem + bir ay ruhsata el konulacak.
  Bahsettiğim belge "yazili orkinos, gobena, tombik" izin.belgesi. belge il tarımdan 100 tl. Harç bedeli yatırılıp alınıyor.
  Kolluk kuvvetlerine haberdar olmadigimizi olsa zaten belgeyi alacagizi söylememiz sonucu degistirmiyor.
  Şimdi sizce evraklarinda tek kalem eksik olmayan, kurallara riayet eden balikciya bir A -4 kağıdı için bu ceza ne kadar doğru,

 7. #7
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.398
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart

  haksızlık nerede bilemedim şimdi...

  profesyonel misin? (gerçi amatör olsan da aynı) bu işten ekmek kazanıyor musun? bu yazılı orkinosu tutabilmek için 100 lira bedel ödeyip izin alman gerekiyorsa, kural bilmeme lüksün yok! o izni almadan yazılı orkinos tutmayacaksın.

  doğru değil mi?

 8. #8
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  62
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  kuralları sizden iyi bildiğimden emin olabilirsiniz. profesyonel balıkçıyım. bu belgeyi yasak dönemlerinde alıyoruz dıyorum, sezonda ceza yedim diyorum.
  sezonu acmak için ne 100 liralar koyuyoruz bundan kaçacak değiliz. eger tebliği okusaydınız farklı seyleri konusuyor olacaktık. anlamamanıza şaşırmadım
  doğrusu, çünkü siz balıkları korumak içn varsınız biz balıkçıyız....
  iyi çalışmalar defne hanım selametle...

 9. #9
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  3/1 Yazılı orkinos, gobene (tombik) ve uzun kanat orkinos (tulina) avcılığı MADDE 22
  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Türlere İlişkin Düzenlemeler  Yazılı orkinos, gobene (tombik) ve uzun kanat orkinos (tulina) avcılığı
  MADDE 22 –
  (1) Yazılı orkinos, gobene (tombik) ve uzun kanat orkinos (tulina) avcılığına ilişkin düzenlemeler aşağıda belirtilmiştir.

  a) Akıncı Burnu (36° 18.456' N - 35° 46.745' E) ile Ceyhan Nehrinin denizi döküldüğü yer (36° 34.101' N - 35° 33.385' E) arasında çekilen hattın kuzeyinde kalan İskenderun Körfezi hariç olmak üzere; Suriye sınırı ile Datça Yarımadası İskandil Burnu (36° 42.627' N - 27° 21.721' E) arasında kalan alanda, kıyıdan itibaren 6 millik mesafe dışında, yazılı orkinos, gobene (tombik), uzun kanat orkinos (tulina) avcılığı dönem boyunca serbesttir
  (Harita-108).


  b) Bu türleri avlayacak balıkçı gemileri için ek-2’de yer alan avcılık "İzin Belgesi"nin alınması, 15 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasındaki dönemde avlanan ürünlerin ek-5’de belirtilen yerlerden karaya çıkarılması zorunludur. Bakanlıkça, bu yerlere ilave karaya çıkış noktaları belirlenebilir.

  ...............

  http://www.balikcilar.net/3-1-yazili...2-a-26137.html


  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Kanun maddesi budur, bu avı yapacak gırgırlar veya diğer balıkçı kayıkları ek-2 izin belgesi alacaklar !! arkadaş almamış yakalanmış cezayı yemiş !! kanuna göre kaçak av yapmış - kendisine göre de bu belgenin alınması gerektiğini bilmiyor !! 100 tl lik belge için 3,600 tl ceza yemeyi hangi balıkçı göze alıp açılır diyor, hataysa/kusursa bu kadar ceza olmamalı diyor !!

  Arkadaşım 01 eylül 2012 tarihiyle yeni sirküler çıkdı, ve bağlı olduğun koopa av öncesi gitti size vermedilermi !! sizin koop ne iş yapar !? sizden sadece aidat almayımı becerirler !? bence siz ilk olarak kendi koopunuzu eleştirmeniz vede görev yapmıyor diyerek hak aramanız gerekir diyorum !?
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 10. #10
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  62
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ''a) Akıncı Burnu (36° 18.456' N - 35° 46.745' E) ile Ceyhan Nehrinin denizi döküldüğü yer (36° 34.101' N - 35° 33.385' E) arasında çekilen hattın kuzeyinde kalan İskenderun Körfezi hariç olmak üzere; Suriye sınırı ile Datça Yarımadası İskandil Burnu (36° 42.627' N - 27° 21.721' E) arasında kalan alanda, kıyıdan itibaren 6 millik mesafe dışında, yazılı orkinos, gobene (tombik), uzun kanat orkinos (tulina) avcılığı dönem boyunca serbesttir
  (Harita-108).''
  Reis baliği sezon içinde yakaladık, bu madde 1 mayıs - 31 agustos arası gecerli. balığı 6 mil içinde tuttuk. sezon içinde bu maddenin geçerliliği yok, 24 m. üstünde olduktan sonra her tür serbest. Tarım il müdürlüğüde aynı seyi söyledi ve biz ceza yedik anlatabiliyormuyum ?

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bol kepçe Balık Nasıl Olur?
  By kenane in forum Av Videoları
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29.07.10, 18:44
 2. kıyıdan bot ile avcılık nasıl olur?
  By küçükbalıkçı in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 15.11.09, 18:04
 3. Gerçek Balıkçının Tabutu Nasıl Olur?
  By kenane in forum İlginç Resimler
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 17.09.09, 23:00
 4. Akvaryum Donanımı nasıl olur
  By Hıcaz in forum Akvaryum Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06.05.09, 19:02

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM