Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ahşap tekneye epoxy elyaf kaplama

 1. #1
  Balıkçı ekmelakdik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  51
  Mesajlar
  246
  Tecrübe Puanı
  52

  1 Ahşap tekneye epoxy elyaf kaplama

  Ahşap teknelere epoxy elyaf kaplama olayını derinlemesine bilen varmı? 8 metrelik kestane ağacından yapılma kurucaşile yapısı tekneme komple epoxy elyaf kaplatmayı düşünüyorum. Bu konuda çeşitli yorumlar var, mesela kontrplak kaplamadan epoxy elyaf kaplarsan armuz izleri zamanla ortaya çıkar ve çirkin görünür diyenler de var, kestane ağacını yakıp soyduktan sonra armuz boşluklarına mikrofiberli epoxy reçine karışımını girdikten sonra komple epoxy elyaf kapla korkma diyenlerde var. Bu konuda görüşleri olan arkadaşların bilgi paylaşımını beklerim. Şimdiden teşekkürler.
  Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Görüntü0065.jpg
Görüntüleme: 174
Büyüklüğü: 45.1 KB (Kilobyte)
ID:	8905   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Görüntü0132.jpg
Görüntüleme: 148
Büyüklüğü: 32.0 KB (Kilobyte)
ID:	8906   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Görüntü0057.jpg
Görüntüleme: 170
Büyüklüğü: 45.8 KB (Kilobyte)
ID:	8907  

 2. #2
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Teknenin dış yüzeyini yakmadan fleks le temizle. Tüm ahşapta yapacağın işlerin hepsini bitir. çivi kontrolerini de yap. Tum armozları epoksi macunla doldur sanki boya yapacakmışın gibi hazırla. Hiçbir zaman ahşapla epoksi kaplamanın alestikıyet modülü ayni değildir. herkes direk agacın üstüne kaplarsa da ahşaba iyi evlenmesi için araya poli üretan asıllı bir bağlayıcıyı mutlaka sürmelisin. sonra epoksi kaplamayı istediğin katlarde yapabilirsin.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 3. #3
  Balıkçı ekmelakdik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  51
  Mesajlar
  246
  Tecrübe Puanı
  52

  Standart

  Hüseyin Bey, bu güzel açıklamalarınız ve bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Ahşap tekne boya bakım işlerini iyi bildiğiniz anlaşılıyor, acaba mesleğiniz bu konuyla ilgili mi yoksa hoby olatak mı bilgilisiniz merak ettim. Armuz aralarını epoxy macunla derken microfiber tozuyla macun haline getirilen epoxy reçinesiyle yapılıyor doğrumudur? Ayrıca yakma flexle temizle demişsiniz yakmanın sakıncası sizce nedir? kontrplak kaplamakla ilgili görüşlerinizi de öğrenmek isterim zira kontrplak kaplamak pek işime gelmiyor. Şimdiden tekrar teşekkür ederim.

 4. #4
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Sayın Ekmelakdik ahşap tekneye en uygun malzeme Meges haricinde tanımıyorum.Epoksy uygulaması ahşap teknelerde her zaman için söz konusu olan ağacın işlemesi nedeni ile pek randıman veren bir uygulama değil ben geçen yıl su kesimi üstünü epoksy macun ile kapladım ve çatlama sorunu oluştu.Ayrıca bordaları su kontrası ile kaplayarak armuzları önelemekte uzun vadede zararlı olacaktır neticede kontraplak altında bir ahşap malzeme mevcut ağac kontaplakla arasında mevcut rutubeti bu uygulama ile kesinlikle atamayacağından ağaç zarar görecektir.Ahşap teknelerin karaya çekiliş amacı
  ağacın havalanmasıdır uzun vadede yapacağınız çivi yoklamalarında yada teknenin epoksy kaplı alanın bir darbe neticesi zarar görmesi durumunda işçilik sizi baya üzecektir.Teknenizi internet ilanında gördüm forma olarak güzel bir tekneniz yaşı itibarı ile zaten işleyen tahta yeterince işlemiş yapacağı armuzu yapmış her şey yerine oturmuştur.File ile kaplama epoksy filan artık ömrünü doldurmuş teknelerde uygulanan en son çaredir.Benim naçizane şahsi görüşüm teknenizi sıyırın şüphe oluşturan yerleri yada ihtiyaç varsa her yerini çivi yoklamasına tabii tutun önce 112 Meğes üstüne 114 Armuz ve dolgu megesi uygulayın 114 Armuz ve dolgu megesi ile çok düz çivi izi armuzu tamamen yok eden bir yüzey oluşturacaktır mümkünse 114 meğes uygulaması sonrası yüzeyi eksantirik dönüşlü zımpara ile düzleyin.Bu uygulama meğesin daha esnek bir malzeme olması nedeni ile hem ahşabın ömrü hemde kesenizin üzülmemesi için size avantaj sağlayacaktır.Saygılarımla...
  TİRYAKİ52

 5. #5
  Amatör Balıkçı Ayastefanos balıkçısı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Yaş
  65
  Mesajlar
  95
  Tecrübe Puanı
  22

  Standart

  Epoksi,kuvvetli bir yapıştırıcı özelliğe sahip çift karışımlı bir reçinedir. iki karışım birbiriyle karışmadığı sürece özeliklerini uzun yıllar süresince korur. Epoksi uygulanacak tekne (eğer 0 değilse) boya ve macundan iyice temizlenmelidir.Armuzlar yine epoksiden hazırlanan macun ile kapatılır.Ahşabın üzerine elyaf serilir (en iyisi elyaf serilmeden evvel.kaymaması için ince bir epoksi uygulaması uygun olur) bu elyaf,polyester elyafı gibi olmayıp kumaşa benzer bir elyaftır.elyafı üzerine epoksi,rulo veya fırça ile uygulanır,yada dökülerek spatul veya benzeri bir araçla yayılır.kuruduktan sonra epoksi astar ve daha sonra da epoksi son kat boya atılır.Kısaca uygulama böyle.Epoksi tatlı ve tuzlu suya cok dayanıklı ve bittikten sonra da uygulandığı yüzeyde Metalik oto boyası görünümüne yakın parlak,pürüzsüz hoş bir görüntü verir.bu konuda geniş bigiyi www.teknomarin.com.tr - Yat boyaları - Yacht Paints adresine girerek bulabilir hatta burayla iletişime geçerseniz (mail adresleri sitelerinde var) malzeme ve uygulama ile ilgili iki broşürleri var,Edine bilirsiniz.  İbrahim/1954
  Mordoğan\İzmir

 6. #6
  Balıkçı ekmelakdik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  51
  Mesajlar
  246
  Tecrübe Puanı
  52

  Standart

  Paylaşım ve yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.

 7. #7
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  26
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart

  Sayın, ekmelakdik, bir süredir kendi tekneme, kendi çabamla ve bir ağbimizin yardımı ile bu işlemi amatör bir çalışma ile tatbik ediyorum. İki kişi çalıştığımız için bir de mesleğim bu iş olmayınca doğal olarak süreç uzun sürüyor. Epoksi ile lamine etmek konusunda ayrıca uyarayım, bu iş oldukça maliyetli ve zahmetli bir iş. Benim avantajım, kendim çalıştığım için işçilik ücretinden tasarruf etmek oldu.

  Önce tekne kabuğu, ahşaba kadar zımparalanıp, yüzeydeki tüm macun, boya vs.. kazınır. Ahşabın nemini atıp kuruması için uygun zaman beklenir, çok yaş ve nemli yüzeylere epoksi yapışması problem yaratabilir.

  Sonra, ahşap kaplama elden geçirilir, varsa değişmesi gereken zayıf parçalar değiştirilir. Güzelce çivi yoklaması yapılır. Nemini atmış ahşaba, sağlıklı yapışma köprüsü oluşturması bakımından, film tabakası bırakmayacak biçimde tek kat poliüretan ince astar atılır. Hataen film tabakası oluşan yerler, zımpara ile pürüzlendirilir. Tüm armuzlar, isterseniz epoksi-mikrofiber karışımı macunla isterseniz, poliüretan armuz dolgu macunu ile doldurulur. Tüm gövdedeki göçük ve çukurlar, epoksi-mikrofiber karışımı macun ile tesfiye edilir. Buralar zımpara ile pürüzlendirilir. Tüm gövdeyi lamine edecekseniz, en fazla 10 cm. eninde kestirilmiş, 3 ya da 4 mm lik marin kontraplak şeritler ile ilk kat kaplama tahtalarına yaklaşık 35-45 derece açıyla, jöle kıvamındaki epoksi yapıştırıcı her iki yüzeye sürülüp, krom ya da kompozit zımba telleri ile basılmak sureti ile yapıştırılır. Yapıştırma sırasında, hava boşluklarını minimuma indirmek için gerekirse ağır bir çekiçle her şerit, yapıştırıcı kurumadan çekiçlenir. İşlem, kısım kısım yapıldığı için, ara verildiği anlarda, şeritler arasında ince boşluklar kalmışsa, epoksi fiber tozlu macun ile tesfiye edilir. Bu şekilde ilk kat kaplama bitirildikten sonra, 40 numara zımpara ile yüzey zımparalanır. Ardından ikinci kat kontraplak ilk kata dik olacak şekilde (yani ilk kat kaplamaya yine 35-45 derece açıyla) aynı şekilde yapıştırılır.

  Tüm laminasyon işlemi bittikten sonra, yüzey yine zımpara ile pürüzlendirilip, elyaf kaplama işine başlanır. 300 gr/m2 örgü elyaf, yüzeye göre yeter parçalar halinde kesilip, ince kıvamlı epoksi reçinesi ile doyurulmak sureti ile yüzeyde hava boşluğu kalmayacak şekilde yapıştırılır. Pürüz zımparasından sonra, işlem bu yüzeye epoksi macunu çekme ile devam eder. Macun işi bittikten sonra su hattı altına, zehirli astar ve boya, su hattı üztüne son kat boya ile işlem sonuçlandırılır. Kabaca yapılacak iş bu. Tabi biraz daha harcayacak paranız varsa, işlemin daha sağlıklı olması için işlem katmanları arasında bazı kullanılacak arakatlar da var. Onları yazmadım.

  Epoksi, poliüretan macuna göre daha sert yapıdadır. Daha az esner. Bu şekilde lamine etmeden yapılacak macun uygulamaları, yukarıda bazı arkadaşların yazdığı gibi, ileride macunda bir takım çatlamalara neden olabilir.

  Biz bu hafta, elyaf sargısına başlayacağız. Fikir vermesi bakımından çektiğim bazı fotoğrafları ekliyorum.


  (Fotoğrafta görünen kişi benim. )

  İkinci kat uygulaması


  Çağatay Yılmaz
  İzmir, 1970, A RH+

 8. #8
  Balıkçı ekmelakdik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  51
  Mesajlar
  246
  Tecrübe Puanı
  52

  Standart

  Çok teşekkürler, güzel anlatmışsınız. İnşallah tekneniz istediğinizden daha iyi olur ve sizi mutlu eder. Oldukça zahmetli bir iş ama anladığım kadarıyla siz bu işi layıkıyla yapıyorsunuz.

 9. #9
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  26
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart

  Alıntı ekmelakdik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok teşekkürler, güzel anlatmışsınız. İnşallah tekneniz istediğinizden daha iyi olur ve sizi mutlu eder. Oldukça zahmetli bir iş ama anladığım kadarıyla siz bu işi layıkıyla yapıyorsunuz.
  İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım ileride problem yaşamam. Bu işe soyunmadan önce, mesleğim de bu olmayınca kalkışacağım işin delilik anlamına geleceğini kabullenerek işe başladım. Tekne bakım yerlerini gezip, iyi-kötü uygulama örneklerini inceledim, ustalar ile görüştüm. Boya firmaları ile yazıştım, yatçılık firmalarının internet sitelerinden görsel örnek topladım. Hatta, yetmedi Milli Eğitim Bakanlığının meslek liseleri için hazırladığı ahşap tekne imalatı ders notlarını bile edindim. Bir kısım elektrikli el aletim zaten vardı. Bir kısım aleti de sağolsun tanıdıklardan tedarik ettim. (Kompresör vs..) Bir cesaret işe başladım. Pişman olup olmayacağımı artık zaman gösterecek.
  Çağatay Yılmaz
  İzmir, 1970, A RH+

 10. #10
  Reİs egörgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  1.214
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bu fotodaki yer urladamı

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. AHŞAP TEKNELER ( genel bilgi )
  By aFaLa in forum Tekne - Motor
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 03.09.11, 15:49
 2. ahşap tekne yapımcılığı tarihçesi
  By TİRYAKİ52 in forum Fıkralar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22.05.11, 01:05

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM