Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: AIS Cihazı Gerçeği ve Kaçak Mazot Takibi (AIS Cihazı Takdırmadan Önce bu Yazıyı Mutlaka Okuyun.)

 1. #1
  AIS TRANSPONDER

  AIS Cihazı Gerçeği ve Kaçak Mazot Takibi (AIS Cihazı Takdırmadan Önce bu Yazıyı Mutlaka Okuyun.)

  TÜRKİYE’DE AIS GERÇEĞİ

  01 Ocak 2009 dan itibaren Tüm Gemilere AIS Cihazı Takılmasının zorunluluk alması üzerine Ülkemizde İç Piyasada üç ayrı marka AIS Transponder Cihazları boy göstermeye başlamış, adına ulusal AIS projesi denmiş ve Yerli imalat ilk Türk malı AIS diye piyasaya bu cihazlar sürülmüştür. ancak bu üç ayrı marka model cihazların içyapısı Tamamen birbiri ile aynı olup içinde bulunan ana kartların marka ve modeli de aynıdır.
  RESİM 1 de Görülen elektronik devre AIS cihazı Ana Ünitesi olup bu ünite üç ayrı Model AIS Cihazların içinde mevcut olup SRT isimli Bir firma tarafından İngiltere de üretilip satılmaktadır.


  ÜLKEMİZDE BULUNAN AIS CİHAZLARINI İNCELEYELİM


  1.SERENİTY AIS CLAS B CS TRANSPONDER

  Serenity AIS Cihazının 7 inc bir ekranı var RESİM 2 bu ekranının 3 inc lik bölümü gemi isim listesi olarak bölünmüş kalan 4 inc lik kısmı ise haritaya ayrılmış ve bu harita bildiğimiz marin haritası şeklinde değil değil jpg formatında bir resimli haritadır. ve üzerinde kıyı sahanlığı kara olarak görünmekte yani kıyıya 5-10 mil yaklaştığınızda cihaz üzerinde karada olarak görünüyorsunuz.. Ekranın kalan 3 inc lik liste kısmında ise gemi isim listesi var ve bu listede 8 adet gemi ismi görünüyor ancak bu gemilerden hangisinin ekrandaki hangi gemi olduğunu anlamak için ismin yan tarafında yazan dereceyi Rotanızdan kerteriz alarak hesaplamanız gerekiyor yani Macellan, Kaptan Kusto ,Piri Reis gibi Ünlü Denizcilerin uyguladığı Trigonometriyi biraz bilmek gerekiyor. “Öğrenilemeyecek bir konu değil tabi ki Yüksek denizcilik fakültelerinde ve yerel kaptanlık kurslarında bu konulara değinilmekte” bu cihazı tam anlamıyla kullanmak için işi iyi bilmek gerekmekte yani ya kaptan olucan ya da bu cihazı kullanamayacan.


  Ayrıca bu cihazın Ekranı İtalya’da aynı sektörde kullanılan Maretron adlı cihazla birebir benzeşmektedir. RESİM 3 Cihaz üzerinde bulunan ekran aynı zamanda üzerinde Linüx tabanlı bir program çalıştıran basit bir panel pc dir yine bu ekran üzerinde bulunduğu iddia edilen bir kart okuyucunun yuvası bulunmakta ancak bu okuyucu için cihaz üzerinde herhangi bir yazılım yok ilerleyen dönemlerde geçerli kabul edilecek ve konusu dillere destan olan mazot takip programı eğer bu panel pc ekran da çalışmaz ise Üretici firma cihazlar üzerinde bir yenileme veya satılan cihazların tamamının değişmesi gibi çeşitli alternatif çözümler aramak zorunda kalacak yada Serenity i ürettikleri gibi bu programı da kendileri üretecekler…


  Serenity AIS Transponder Cihazı yapılan Tüm reklamlarda Haritalı bir navigasyon cihazı olarak tarif edilmiş ve üzerinde haritalı olan bir cihaz resmi ile piyasaya broşürleri sürülmüş ve bu şekilde üretilen, ilk Türk malı cihazımız denerek Tüm dünyaca bilinen kuruluşlardan onayının bu şekilde alındığı iddia edilmiştir… Ancaaaaaakkkk Piyasaya Satılan ilk Serenity Cihazlarının çalıştırılması ile haritası olmayan pasif ekranlı bir cihaz ile karşılaşılmıştır. RESİM 4 Oysaki Böyle bir Haritalı navigasyon cihazının üzerinde yüklenilecek olan ENC-S57 Formatındaki Deniz Haritasının kopyalanamazlığının onaylanmasından sonra “Dünya Seyir Hidrografi ve Oşinografi Derneği”nin İzni ile Satışına ve dağıtımına izin verilmektedir.

  Serenity AIS Tranponder Cihazının haritasız standart AIS ekranlı bir cihaz olarak Onaylandığını ve haritasının ise üretici firma Tarafından Resim olarak yüklenildiğini ilerleyen zaman içerisinde görülmüştür.

  Satışı yapılan Serenity AIS Cihazlarının sık sık arızalanması ve sorun çıkarması üzerine satıcı firmalar ve üretici firma personeli tarafından defalarca sökülüp takılmaya götürülüp getirilmeye başlanmıştır sık sık ekran donması problemi ve ağır çalışma şikayetlerine rastlanılmıştır üretici firmanın cihazlarının yazılımını yenilemesi üzerine bu sorun azalmışsa da bir süre sonra bu cihazlara deniz haritası diye Resim formatında bir Türkiye haritası yüklenilmesi ile bu sorunlar tekrar ortaya çıkmış hatta cihazlar zaman zaman hiç çalışmaz duruma gelmiş ve kullanıcılara sahil güvenlik birimleri ve Gemi Survey leri denetlemeleri karşısında zor anlar yaşatmıştır.


  Serenity AIS Cihazı ile beraberinde sadece bir power kablosu bulunmaktadır. Montaj sırasında ve tüm olası durumlarda bu cihazı satan bayi kendi başının çaresine bakmak zorundadır. Cihazın Ekranlı ve büyük kasa yapısı nedeniyle yanlardan bağlanan bir metal ayak ve bağlantı vidaları bulunmakta bu bağlantı vidalarının kaybedilmesi durumunda ise, tekrar bir yedeğini almak için üretici firmada çeşitli ürün müdürlerine E-mailler yazıp yollamak zorunda kalınıyor ve 1 hafta sonra satıcı bayi ye yolluyorlar. Özellikle Power kablosu piyasada az rastlanan bir model olması nedeniyle bunun da kaybedilmesi veya kullanılamaz hale gelmesi durumunda piyasadan bulunması güçtür ve bunun yedeğini almak içinse üretici firmada çeşitli ürün müdürlerinin onayı gerekmektedir. Eğer o gün yoğunlarsa size anlamadan dinlemeden ürettikleri Cihazı ve firma yapılarını bozmayı planlayan bir ajan muamelesi yaparak veremeyiz diyerek geri çeviriveriyorlar, bunun üzerine bu cihazı nasıl kullanacağız dediğinizde ise size “Call Servisi arayın” cevabını vermekteler.

  Tüm Satılan Cihazlarda Arızaların olması ile satışını yapan firma zor durumda kalarak kendilerini arayanlara üretici firmanın Call Servis dediği 444 ile başlayan bir çağrı merkezine yönlendirmişlerdir. ancak bu servis ilk zamanlar bu konu hakkında herhangi bir bilgiye sahip olamadıkları için arayanlara üretici firmadaki satış ve teknik müdürlerinin Telefon numaralarını vermişlerdir bu sayede Çok Saygı Değer Ekrem Çeştepe ,Vural Doğan,Engin Yüce bey gibi Mesleğini hakkı ile yerine getiren şahıslar ile tanışma fırsatını bulduk.. Ancak Ürün ortaya çıktıktan sonra Yetki ve Sorumluluğun üzerlerine Atıldığını gözlemlediğim ve arayan son kullanıcılar karşısında haksız yere ezilip büzülen bu şahıslara gösterdikleri çaba daha doğrusu çırpınmalarından dolayı Kamu adına Teşekkür etmeyi Borç Bilirim…

  Üretici Firma ilk zamanlar Arızalanan Cihazları Alıp götürüp getirmeye başladı ancak çok kısa bir süre sonra gidip gelmeyen cihazlar olmaya başladığında ben ve benim gibi mağdurların adına üretici fabrikaya çeşitli entrika ve yalanlarla girmeyi başardım, kaşlaştığım durum içler acısıydı Üretici Firmadaki bu konuyla yetkili tüm personel başka bir projeyi yetiştirmekle meşgullerdi “bu tecrübelerin ve tüm yazdıklarımın doğruluğunun ispatı adına uğraştıkları projenin HAVESAN adına olduğunu da söyleyebilirim bana yardımcı olmasını umduğum insanlar gülümseyerek bana bizim işimiz F16 ların elektrik aksamı senin AIS inden ben pek anlamam dediler” sahil güvenlikten de bir daha cihazsız gezersem cezayı basacağı ihtarını da aldıktan sonra cihazımıza bir buçuk ay sonra tekrar kavuştuk

  Kavuştuk kavuşmasına da bu arızalar bir türlü bitip tükenmedi gün geldi Call Servis Artık devreye girdi 444 lü Call servisi ararken başına 0216 yı koymadığımdan uzunca bir süre ulaşamadım daha sonra bir kere ulaştım ikincisinde gene olmadı bu seferde alan kodu 0212 olmuştu bu Call servisl aradığınız zaman Önünüze Tonilato Belgenizi Denize Elverişlilik Belgenizi Cihaz Seri Numaranızı ,Telsiz Ruhsatnamenizi almanız gerekiyor bu evrakları iki senede bir Muayeneler de (Sörveyler de) soruyorlar Birde Serenity Call Servisi Soruyor aman dikkat bu arada bu cihazı satın alırken beyan ettiğiniz adres ile Telsiz Ruhsatındaki adres birbirini tutmuyorsa hiç boşuna aramayın (Adrese dayalı Nüfus Sayımına Destekte bulunmak namına olsa gerek böyle bir uygulama var) cihazı aldıktan sonra geminizin Evraklarında beyan değişikliği olabileceğini küfürler ederek te olsa kabul ettirdikten sonra Call servis biz size dönücez diyor ve 2 hafta sonra birileri sizi arıyor ve yine cihazı götürüp getiriyorlar her seferinde de Montajı yapan firmanın hatası düzeltik diyorlar birkaç gün sonra yine aynı arıza olup iki hafta sonrasında tekrar geldiklerinde yine aynı şeyi söylüyorlar “montajı yapanın hatası” bir seferinde Cihaz tamamen sökülüp yerine Bir başka cihazı taktılar ve bu da arızalandığında yine aynı şeyi söylediler “Montajı yapan firmanın hatası” oysaki bu sefer montajı kendileri yapmıştı Hemen atağa geçtim ve teknik personelin üzerine yürürcesine hiddetlenerek montajı siz yaptınız dedim bu seferde çocukcağız ne dese iyi “Ağabey Cihazları İtalya’dan getirdiler yazılımını burada Bir firmaya Türkçeleştirdiler bu bize yazılımı yapan firmanın kazığı” evet arkadaşlar buda bize bu cihazı aldırtanın kazığı…!!! 1750 € + KDV Toplam 2065 € luk bir kazık


  2.PAVO /REM AIS TRANSPONDER

  Pavo yeni adıyla REM Marka AIS Cihazları Tamamen Amerika’da Satışı yapılan SEA VİEWER isimli AIS Cihazı ile birebir olup sadece üzerindeki yapıştırma etiketin üzerindeki yazıların Türkçe olduğu gözlemlenmektedir. RESİM 5 Buradan şu soru aklınıza gelebilir!! “Haçan uşaklar ha bu cihazu Bizmu Amerukalu dan kopyaladuuuk yoksa Amerikalu mu kopyaladu bizum cihazumuzuuu Haçan buda olmadu üzerine Türkçe yazun Yolayun mu dedu bu uşaklar daaa” nerelidur bunlaaar”


  Bu cihaz ile beraberinde daha önce sektörde hiç rastlanılmayan bir VHF, GPS Anteni Kombinasyonu bulunmaktadır. RESİM 6 Bir GPS Alıcısının üzerine VHF Anteni vidala***** oturtulmuş (Üst Resim) kompakt bir AIS Anteni bu anten sınıfında ilk ve tek Türk icadı bir çözümdür arkadaşları tebrik ederim.

  Ancak iki ayrı alıcı verici anten arasında en az yarım metre mesafe ve yükseklik olarak da yine yirmi santim kadar fark olmalıdır . Kanımca burada yine (RESİM 7 ) de Görülen Siyah Amerikan Malı bir Anten Kopyalanmış..ancak bu kopyalanan anteni Amerikalı sadece Alıcı Recevier AIS icin kullanıyor. Oysaki SEAVİEWER yani REM marka AIS Cihazı sadece alıcı değil aynı zamanda sürekli VHF sinyali gönderen hem alıcı hem verici bir AIS cihazı yani bir TRANSPONDER dir bu cihaz ile beraber mutlaka birbirinden ayrı VHF ve GPS antenleri kullanılmalıdır. Yasal olarak 2,5W Mhz çıkış gücüyle çalışan AIS Transponder Cihazı VHF Anteni ile gönderme yaptığı sırada hemen altında bulunan GPS anteni üzerinde Manyetik Baskı, Saptırma yani teknik adıyla INTERFERANS Yapacaktır ve GPS anteninin doğru çalışmasının muhakkak surette engelleyecektir…


  Cihaz ile beraberinde ayrıca siyah beyaz 3 inç ekranlı bir kontrol paneli de ücrete ilave edilerek satılmaktadır. RESİM 8 Ve bu panelin üzerinde dokundurma sistemli bir kart okuyucu resimleri bulunmaktadır. Bu panel herhangi bir harita yüklemesi yapılacak nitelikte değil ve Türkiye’de AIS ile beraber getirilen ek özellik Kaza Yangın Arıza Tuşları nın bu panelde olması nedeniyle bu panel olmadan AIS Cihazınız kanunen istenen durumda olmuyor bu panelsiz bu cihazı Türk Karasularında kullanamıyorsunuz yani bu durumda haritalı bir ekran istenirse ikinci bir ekran alınmak zorunda kalınıyor..PARAMIZ BOL İKİDE ALIRIZ ÜÇDE BEŞ TE ALIRIZ İCABINDA.. Bu cihazı en son sorduğumda 1750 € fiyat bilgisi verdiler şu sıralar fiyatı ne durumlarda bilemiyorum…


  3. I-AIS

  I-AIS Marka Transponder Cihazı Üzerinde; Kaza, Yangın,Arıza,Sağlık ile ilgili durumlarda kullanılmak üzere Butonlar bulunması avantajı ile Tek başına Ekransız da alınıp kullanılabilmekte ve Gemimizde bulunan Navigasyon cihazımıza adapte olabilmektedir. RESİM 9 Her ne kadar bu yönüyle üstünlük sağlayıp Tercih sebebi olsa da Eleştirmeden geçilmeyecek birkaç konu bulunmakta;


  I-AIS Transponder cihazı ile beraberinde birkaç model Ekran Çeşidi üzerinde yüklenmiş harita seçenekleriyle beraber satılmaktadır, bunlar son teknoloji ürünü dokunmatik ekranlar,ancak hiç birisi marine uyumlu Dünya standardında bir ekran değiller, tamamı Çin malı ucuza imal edilmiş ekranlar, bu ekranlar aşırı soğuk ve sıcak hava şartlarında nasıl bir performans gösterecek daha doğrusu ne kadar dayanacak bilmiyoruz ayrıca ıslak,isli,puslu,yağlı elleri ile bir gemici dokunmatik çin malı haritalı ekranı nasıl kullanacak onu da geçen zaman içerisinde görücez… Bu cihaz ile beraber bir haritalı ekran almanız durumunda üretici firmanın sarı ineği haline geliyorsunuz. Nasıl mı? Almış olduğunuz haritalı ekran ile bir sözleşmeyi de beraber imzalıyorsunuz ve bu sözleşme gereği her sene bu haritaya 100-200 dolar karşılığı yeniden güncelleme yükletmek zorundasınız, yani diğer haritalı navigasyon cihazlarında olduğu gibi haritayı alıp bu şekilde dört beş sene kullanıp ondan sonra oluşan değişiklik bilgilerini yükleme gibi bir şansınız yok!! her sene güncelleme yükletip parasını da paşa paşa vereceksiniz.. en iyi si bu cihazı tek başına satın alıp kendi navigasyon aletinize adaptasyon yaptırmak daha mantıklı görünüyor. Cihazın çalışmasında bir problemle karşılaşmadım sorunsuz çalışıyor eeee yiğidi öldürdük hakkını da yemeyelim..

  I-AIS Marka Transponder Cihazı satın alınırken cihazın yanında montaj için gereken bazı malzemeleri de satıcı firma kendisinden alınmasını şart koşuyor. Cihazı çalıştırmak için gereken 24V Konvertör bilinen piyasa malı ve yaklaşık on katı olarak fiyata ekleniyor. Cihaz beraberinde alınması gereken VHF ve GPS antenleri de yine piyasa malı ve bunlarda iki üç misli fiyat ta satılıyor bu taktik satıcıya kar ettiriyor gibi görünüyor ancak bu malzemelerin piyasa fiyatını bilen bir alıcı ürünü almak istemesine rağmen güveni kırıldığı için vazgeçip fikir değiştirebiliyor. Ayrıca GPS ve VHF antenleri çıplak olarak satılıp yanında bunları tekneye sabitlemeye yarayacak aparatları da yine merdivan altı imalat saç plakalar olması nedeniyle büyük bir düş kırıklığını da beraberinde yaşatıyor zaten iki üç misli fiyata satılan ve piyasada bulunan VHF ve GPS antenlerinin yanında kendi orijinal aparatları bulunmaktadır, ancak üretici firma bu antenleri toptan ucuza kapatmış olacak ki aparatsız olarak almış ve bu şekilde satıyor.. yine toplu bir cihaz satışında bu aparatlardan tedarik edilemeyip çeşitli metallerin kaynak edilmesi ile yapılan parçaları, antenlerin tekneye sabitlemesinde kullanıldığının da zaman zaman şahidi oldum

  Velhasıl Kelam bu cihaz da diğerleri gibi yabancı bir üreticinin sattığı bir modelini anımsatıyor.. Norveçli TRUE HEADING firmasının ürettiği AIS-CTRX Modeli RESİM 10 bu modelin iç yapısı ve kullanılan programları Tamamen I-AIS ile aynı dır. Zaten üç cihazının da ana kartı nın aynı olduğunu söylemiştik.. artık kim kimden kopyaladı onu Allah bilir.

  I-AIS Cihazı Transponder ünitesi satış fiyatını en son 1180€ + KDV olarak duymuştum yanında satılan (10 dolarlık) konvertör ise 100 dolar GPS ve VHF antenleri de 150 şer dolardan satılmakta….

 2. #2
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bir çok gerçek bu yazıda var, bunun yanında bir çok yanlış da,

  incelemeyi yapan arkadaşa teşekkür ederiz,

  umarız cihazların daha detaylı incelemelerini ve içinin resimlerini de ekler.

 3. #3
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  32
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart

  Bu konuda bir söylenti var. Bir firmanın müsteşarlıkta bu sistemin merkezini kurduğu, buna karşılık teknelere takılacak cihazları da o firmanın vereceği, gerçekte set olarak 750 dolar kadar bir fiyatı olan bu cihazların bu yüzden pahalı olduğu söyleniyor. Bunu sadece bir söylenti olarak kabul ediyorum. İspatlama sansım yok.
  Anladığım kadarıyla bu konuda bilgilisiniz. Sizce bu söylentinin aslı olabilir mi ?

 4. #4
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  “Türkiye’de AIS Gerçeği” başlıklı yazınızı çeşitli forumlarda gördüm ve her bir forumda farklı yorumlarla karşılaştım. Yazının içeriği ve gelen yorumların hemen hemen tamamında, AIS sisteminin Türkiye’deki uygulamasının yalnızca birilerinin ceplerini doldurmak için düzenlendiği, satılan malların kalitesiz ve aslen yerli olmadığı şeklinde bir kanıya varıldığını gördüm ve “işin diğer tarafı” na da dikkat çekmek için sizlere yazmaktayım.
  Öncelikle yazıda bahsi geçen üç firma ile de herhangi bir ilişkim bulunmadığını belirtmek isterim. Yaklaşık 20 yıldır denizciyim, geçmişte pek çok benzer elektronik seyir yardımcısını inceleme imkanım oldu. Yazıda belirtmiş olduğunuz üç farklı yerli cihazın da bugüne kadar alışageldiğimiz yabancı cihazlarla kıyaslandığında gerek ambalaj gerek de teknik doküman / kullanıcı desteği konularında sıkıntıları olduğuna katılıyorum. Diğer taraftan, bugüne kadar tamamen yurt dışına bağımlı olduğumuz deniz elektroniği cihaz ve sistemlerinin ülkemizde üretiliyor olması birilerini rahatsız etmiş olacak ki, yazılı basın ya da Internet ortamında sürekli olarak yerli malı almayın şöyle standart dışı böyle kötü gibi yorumlarla karşılaşıyorum. Zaten toplum olarak ne ediyorsak önce kendimize ediyoruz... AIS konusunu biraz araştıran herkes, sistemin uluslararası denizcilik örgütü (IMO) tarafından düzenlenen regülasyonlarla SOLAS’a tabi olan gemilerde zorunlu olduğunu (tabii ki ilgili yönetmelik çerçevesindekiler), SOLAS’a tabi olmayanlarda ise, ilgili ülkenin otoritesinin (ki bu otorite ülkemizde Denizcilik Müsteşarlığı’dır) insiyatifinde bu sistemi uygulayabileceğini görebilecektir. Bildiğiniz gibi, Denizcilik Müsteşarlığı’nın yayınlamış olduğu tebliğ ile AIS Klas B CS cihazının bulundurulması, tebliğ kapsamındaki deniz araçları için zorunlu kılındı. Üstelik tebliğ yayınlanırken de ülkemiz koşullarında bu sistemin işe yaraması amacıyla sisteme bir takım yerel özellikler de eklendi. İşte pek çok kişinin yanıldığı, birinin cebini doldurmak için eklendiğini düşündüğü kısım da bu “yerel özellikler”! Peki nedir bunlar? Örneğin 12,5W verici çıkış gücü.. Normal Klas-B standartları 2W yayın gerektirirken, ülkemizdeki yerli AIS transponder cihazları 12,5W da (2W ve 12,5 W seçimli) yayın yapabilmektedir. Böyle bir fonksiyon eklenmemiş olsa, Marmara denizinin ortasındaki hiç bir klas-B taşıyan deniz aracı kıyıdan izlenemeyecekti.. Ya da trafik düzenleme mesajları.. Dünya’da bir ilk olan bu özellik sayesinde, kıyıdan deniz araçlarına (AIS transponder cihazlarına) yollanan kural mesajları otomatik olarak işletilmekte, kuralın ihlali durumunda sistem otomatik alarm üretmektedir. Yani bir nevi EDS gibi, hız sınırı olan bir bölgeye girdiğinizde, sistem cihazınıza bir “hız sınırı kuralı” yolluyor ve siz o bölge içerisinde o hızın üzerinde seyrederseniz sistem kendi kendini ihbar ediyor. Bundan daha etkin bir seyir güvenliği sağlanabilir mi? Ya da bu özellik gerçekten hiç bir işe yaramayacak, sırf iş olsun diye eklenmiş bir özellik olsa, geçtiğimiz yıllarda Londra’da düzenlenen IMO toplantısında USCG ‘nin de içinde bulunduğu bir grup ülke tarafından dikkat çeker mi? Yine ülkemizdeki ÖTV uygulamasının suistimalini engellemek amaçlı geliştirilen akıllı kart entegrasyonu? Bunlara benzer toplam 10 farklı yenilik, ilgili uluslararası standartların üzerine eklenmiş ve yukarıda bahsi geçen üç firma da bu özellikleri başarıyla cihazlarına entegre etmişlerdir. Özetle, yabancı cihazların Türkiye’de kullanımı yasaklanmamıştır, sadece bu özellikleri entegre edip Türkiye’deki Pazar fiyatlarında satabilecek yatırımı yapan yabancı üretici henüz ortaya çıkamamıştır!

  Gelelim fiyatlara.. yazıda belirtilen tüm fiyatlar “hak ettiğinden daha yüksek” mesajını içermekte. Yerli cihazların yurt dışındakiler ile kıyaslanmasında yapılan bir diğer önemli yanlış da, bu cihazları sırf adları “Klas B” olduğu için Klas B tipindeki cihazlarla kıyaslamak. Oysa önceki paragrafta da belirttiğim gibi, yerli cihazlar 12,5 W yayın yapabilen, belli kural mesajlarını alıp işleyebilen, akıllı kart entegrasyon arayüzü bulunan, son 15 günlük seyir verisini içerisinde saklayacak dahili belleği olan vb. cihazlar. Sonuç olarak, bu cihazları Klas-A Transponder cihazları ile kıyaslamak daha doğru olacaktır kanısındayım. Bu durumda 2065€, 1750€ ve 1550€ civarında KDV dahil satış fiyatına sahip olan yerli cihazlar, ülkemizdeki 3500 € üzerinde satışı olan Klas A cihazlar ile kıyaslandıklarında halen ekonomik gözükmekte. Yazının bir bölümündeki “dünya standartlarında olmayan - çin malı” yakıştırması ise günümüzde üretimlerinin hemen tamamını Çin’de sürdüren elektronik devlerini göz önünde bulundurduğumda bence doğru bir tespit değil. Bugün herkesin elindeki NOKIA da Çin de üretiliyor.. Burda sorun üretim yerinden ziyade kullanılan malzeme kalitesi / işçilik olmalı ki sanıyorum yukarıdaki fiyat farkı bu noktadaki düşüşü açıklıyor.
  Bir diğer önemli husus, bahsi geçen yerli üreticilerin, transponder cihazı dışında ülkemiz Deniz Elektroniği’ne olan katkıları. Örneğin ilk yerli VTS sistemi ya da deniz fenerlerinin uzaktan izlenmesi, bu fenerlere AIS entegrasyonu ya da ülkemiz kıyılarında AIS baz istasyonlarının kurulması işlerinin tamamı yerli firmalar tarafından yapıldı. Milyonlarca dolar harcanarak yabancıya gidecek paralardan yapılan tasarruflar yine “al-sat” yapanları yüksek kar marjlarından mahrum bırakmış olmalı ki ülkemizdeki üreticiler ne yaparsa yapsınlar müthiş bir ön yargı ile karşılaşıyorlar. Buraya kadar yazmış olduklarımdan yerli ürünlerin sorunsuz oldukları ya da mükemmel çalıştıkları sonucuna varmayınız. Elbetteki çeşitli konularda sıkıntılar olacaktır ancak unutmayalım ki yalnızca 3 sene öncesine kadar yerli üretici bulunmayan Türk Deniz Elektroniği sektöründe bugün üç üreticimiz bulunmaktadır. Aklıma gelmişken, yazının ilk paragrafında belirtilen “SRT AIS Cihazı Ana Ünitesi” – ki doğrusu AIS Radyo kartı - Dünya’daki pek çok AIS Klas-B üreticisi tarafından kullanılan ve OEM olarak seri üretilen bir AIS kartıdır. Bu kartın kullanılma sebebi, bir başka deyişle yerli üreticilerin kendi radyo kartlarını kullanmama sebebi tamamen maliyet kaynaklıdır.

  Özetlemek gerekirse, deniz elektroniği cihazı dışındaki elektronik cihazlar için de geçerli olmak üzere, yapılan inceleme ve yorumlarda sürekli gördüğüm “Türkler yaptı ise vardır bir hinlik, kesin dandiktir bu” ön yargısını bir kenara atmalı ve bunun tam tersi olan, tüm yabancı cihazlar için “adamlar yapmış abi” hayranlığından bir an önce kurtulmalıyız. Aksi taktirde Hans’ın, John’un yaptığı 3 liralık cihaza 30 € vermekten kurtulamadığımız gibi “onların” koyduğu kurallar ile oyunu oynamak durumunda kalacağız. Hepinize saygılar , sevgiler..

  Arif Kaptan

 5. #5
  __kaptan nazan__ kaptan nazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  1.056
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  arkadaşlar geçen yıldan buyana İDEAL marka AIS cihazı monte ettirdim .bir yıldır sorunsuz kullanıyorum .gerek önbilgi gerekse montaj sonrası ilgilerinden son derece memnun kaldım... bilgilerinize!!!

  İSTANBUL
  Yeni Parseller Sok. B Blok K Binası 20/B 34805 Kavacık İstanbul
  Telefon +90 216 680 07 07
  Faks +90 216 680 07 04
  info@idealteknoloji.com

  İZMİR
  A.O.S.B. 10015. Sokak No : 3 Çiğli - İzmir
  Telefon +90 232 328 17 25-26
  Faks +90 232 328 17 29
  info@idealteknoloji.com
  YA SEV ,YA TERKET !!!!

  Benim yaradılışımda fevkalade olan bir şey varsa ;TÜRK olarak dünyaya gelmemdir !!!

 6. #6
  __BALIKCI__ Emre Malkoçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  840
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  aıs cihazlarını bilgisayardan izliyebiliyoruz ancak bazı yerleri mesela samsunu göstermiyor
  bu cihaz yeni olduğundan daha yeni yeni yayıldığından dolayımıdır yoksa bi cevabı varmıdır göstermemeyle ilgili
  veya gösteren bi site varsa yardımcı olursanız sevinirim
  Emre Malkoçoğlu / Samsun

  Samsun Su Ürünleri Kooparatifleri Merkez Birliği.
  www.malkocoglubalikcilik.com.tr
  info@malkocoglubalikcilik.com.tr


 7. #7
  dökülük

  Standart

  Sevgili Arif Kaptan.
  Yazdıklarınızın neredeyse tamamına katılıyorum.
  Bende sizin gibi cihazların pahallı olmadığını seçimlik çıkış gücünün önemli bir fark olduğunu ve mazot kontrolonun doğru uygulanırsa balıkçının işine yarayacağını düşünenlerdenim.
  Ben yakın çevremdeki kişisel tecrübelerimle konuşan biriyim ve aksi fikirleri de dinlemeye hazırım.
  Belki haksızlık olacak ama 1 adet serenity 5 adet ideal cihazı gördüm şu ana kadar. İdeallerden 2 adetti swich mode power ile beslenmelerine rağmen arıza moduna geçiyordu. Balıkçı arkadaşların cihazın arıza modunda olduğundan bile haberleri yoktu. Firmayı aradığımda besleme arızası olduğunu gerilimin kesilip tekrar verilmesi durumunda sorunun düzeleceğini söylediler ve dedikleri gibide cihazlar arıza modundan çıktı. Arkadaşlar cihazlarda besleme problemi olduğunu biliyorlar ve çözümleride hazır. Bu işlerle geçmişte uğraşan biri olarak söyliyebilirimki Ar-ge sürecini tamamlamadan piyasaya çıkmışlar. Bir başka husus ise cihazlardas kullandıkları antenler. Muhtemelen yüksek SVR'ye sahipler. 7-8 mil de sinyalleri kayboluyor. Ben anten değiştirdiğimde bir anda alış mesfeleri 30 mili veriş mesafeleri 15 mili geçiyor.
  Tekrar başa gelirsek, proje doğru bir projedir ve kesinlikle birilerini zengin edelim diye yapılmamıştır. Uygulamada yetersiz alt yapı işi bilmeyen personel ve maaliyet baskısı ile kullanılan kötü anten vs. den oluşan problemler vardır ve çok balıkçının canı yanabilir.
  Geçen gün bir arkadaşımız burada yazdıydı Sahil muhafaza AIS'in niye kapalı diye cihaz açık olduğu halde anons yapıyormuş.
  Saygılarla

 8. #8
  Hıcaz

  Icon2

  Alıntı dökülük Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevgili Arif Kaptan.
  Yazdıklarınızın neredyse tamamına katılıyorum.
  Bende sizin gibi cihazların pahallı olmadığını seçimlik çıkış gücünün öenmli bir fark olduğunu ve mazot kontrolonun doğru uygulanırsa balıkçının işine yarayacağını düşünenlerdenim.
  Ben yakın çevremdeki kişisel tecrübelerimle konuşan biriyim ve aksi fiirleride dinlemeye hazırım.
  Belki haksızlık olacak ama 1 adet serenity 5 adet ideal cihazı gördüm şu ana kadar. İdeallerden 2 adetti swich mode power ile beslenmelerine rağmen arıza moduna geçiyordu. Blıkçı arkadaşların cihazın arıza modunda olduğundan bile haberleri yoktu. Firmayı aradığımda besleme arızası olduğunu gerilimin kesilip tekrar verilmesi durumunda sorunun düzeleceğini söylediler ve dedikleri gibide cihazlar arıza modundan çıktı. Arkadaşlar cihazlarda besleme problemi olduğunu biliyorlar ve çözümleride hazır. Bu işlerle geçmişte uğraşan biri olarak söyliyebilirimki Ar-ge süreci taamlamadan piyasaya çıkmışlar. Bir başka husus ise cihazlardas kullandıkları antenler. Muhtemelen yüksek SVR'ye sahipler. 7-8 mil de sinyalleri kayboluyor. Ben anten değiştirdiğimde bir anda 30 alış mesfeleri 30 mili veriş mesafeleri 15 mili geçiyor.
  Tekrar başa gelirsekş proje doğru bir projedir ve kesinlikle birilerini zengin edelim diye yapılammıştır. Uygulamadfa yetersiz alt yapı işi bilmeyen personel ve maaliyet baskısı ile kullanılan kötü anten vs. den oluşan problemler vardır ve çok balıkçının canı yanabilir.
  Geçen gün bir arkadaşımız burada yazdıydı Sahil muhafaza AIS'in niye kapalı diye cihaz açık olduğu halde anons yapıyormuş.
  Saygılarla


  Evet Bana oldu...Hem sahil güvenlikten,hemde Liman Botundan uyarı aldık..
  Bizim cihazdan sinyal gitmiyor...ancak karşı tarafı algılayabiliyoruz.....
  Cuma günü servisi çagırdık yeni bir program yüklediler...bakalım deneyip görecegiz....Bana Maliyeti 3500.-TL...Herşey dahil...

 9. #9
  bosartas

  B (6)

  ARKADAŞLAR ARTIK ESKİ CİHAZLARIN YERİNE SİZE YENİ DAHA ÇOK KULLANIŞLI VE KALİTELİ BİR MAKİNE ÖNERİYORUM. IDC-AIS Class B CS...

  DETAYI BİLGİLER İÇİN http://www.idc-defence.com/index.php...emid=4&lang=tr
  Tavsiye ederim.

 10. #10
  bosartas

  Standart arif kaptan sana tüm kalbim ile katılıyorum.

  Arif kaptan yazdıkların okadar doğruki herseyi açıklıyor. o yüzden bazı ön yargılarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Yabancı bir firma yaptı diye iyi olucağı gerekmiyor. Türkler yapıyor iyisini para vermiyolar daha sonra verdikleri ücrete uygun cihazlar üretiliyor bu seferde kalitesiz diyorlar. o yüzden bir tavsiyem olucak IDC class b cs tamamen bir türk firması ve gerçekten kaliteli bir cihaz üretmiş. isterseniz bir incelemesini yapın.

  http://www.idc-defence.com/index.php...emid=4&lang=tr

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM