8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Akdenizde Parekete ile Kılıç Balığı Avcılığı / Tavsiye

 1. #1
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Akdenizde Parekete ile Kılıç Balığı Avcılığı / Tavsiye

  Herşeyden önce Herkese Selam ederim;

  Ben 31 yaşında ve lisans mezunuyum. Balıkçı değilim fakat denizci ve işletmeciyim,
  Konu ile ilgili bir süredir araştırma yapıyorum, bakanlığın uygulamalarını takip ediyor, balıkçılıkta gelinmek istenen noktaları farkediyor , yapılan yorumları ve çeşitli akademik çalışmalara göz gezdiriyorum. Bu bağlamda, bürokrasi engellemezse önümüzdeki yıllarda modern parakete sistemiyle donatılmış bir tekne edinip, kılıç bağılı avcılığı yapmak istiyorum.
  Zamanı gelince şüphesiz, resmi kurumlarla ve kişilerle detaylı görüşeğim. Fakat ondan önce burada balıkçılık mesleğine gönül vermiş abilerimden ve ablalarımdan tavsiyeler almak istiyor ve bana bir yol haritası göstermenizi rica ediyorum. Bu iş Avrupada ve özellikle Amerikada Profesyonel anlamda yapılıyor. Ve sıra Türkiyeye yaklaştığı aşikardır. Şüphesiz bu yükseliş, çiftlik balıkçılığı ile boy gösterecektir. Fakat acizane fikrim, unutulmamalıdır ki herşeyin doğal olanı her zaman el üstünde tutulur.
  Fazla uzatmadan, sonuç olarak sizlerin bu konuda görüşlerinizi talep ediyorum.
  Saygılarımla....

 2. #2
  Reİs egörgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  1.214
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bu iş egede yapılıyor zaten ama kolay bi iş değil 1000 metrelere yakın sularda çalışıyolar yani sağlam bi ekip ve güzel bi tekne lazım

 3. #3
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı egörgün Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu iş egede yapılıyor zaten ama kolay bi iş değil 1000 metrelere yakın sularda çalışıyolar yani sağlam bi ekip ve güzel bi tekne lazım
  Muğla ve Antalya arasında bir yerde düşünüyorum, hidrolik/elektirikli parakete sistemi ile donatılmış 14 metre boy ve 200-250 hp gücünde ahşap bir tekne uygun olur sanırım. şu ana kadar sepet usulü ve mekanik paraketeler gördüm (bunlar çok zaman alır) daha fazla araştırmaya henüz vaktim olmadı.Türkiyede Modern ekipmanları satan biryer varsa bildiğiniz öğrenmek isterim. bu arada tekne boyunu ruhsat probleminden dolayı değiştirebilirim en uygunu ne olur sizce.

 4. #4
  Reİs egörgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  1.214
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ben sığacıkta bi teknede gördüm paragatlar baya büyüktü 10 metre teknede yapıyolar orda var başka teknelerde kalamarla falan yemliyolarmış genelde masraflı bir iş

 5. #5
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Yaş
  43
  Mesajlar
  24
  Tecrübe Puanı
  23

  Standart

  antalyada tayfa ya ihtiyaç olursa gelirim

 6. #6
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Nov 2012
  Mesajlar
  14
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart

  Perfect strom filimini izlemeni tavsiye ederim.İhtiyac olduğun yol haritasını o filimde bulabilirsin.

 7. #7
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Apr 2016
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bende benzer bir konu açtım sordum ama cevap alamadım(evrak hususunda) forumdan.kendimce bir kaç şey buldum,yeşil ruhsat alıcaksın teknene boyuna uygun yada gezi tenezzül teknesine amatör balık avlama ruhsatı alıcaksın ama yeşil ruhsat olmadıkça paraketeyi unut resmi olarak yapamazsın sadece olta.tekneni çok iyi hesaplamalısın alan vs için, kendi tercihim saç ama fiber tekneyede varım(daha maliyetli kendi içinde + yada - leri var) ama ahşap bana eziyet ve boşa para emek ziyanı geliyor

 8. #8
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart

  Sayın Gencoli,

  1. Sizin “Akdeniz de Parakete ile Kılıç Balığı Avcılığı / Tavsiye “, “bürokrasi engellemezse önümüzdeki yıllarda modern parakete sistemiyle donatılmış bir tekne edinip, kılıç bağılı avcılığı yapmak istiyorum. Arzunuz, aşağıda tırnak içinde verilen yazıdan da anlaşılacağı gibi, Tarım Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün asli görevine bir vatandaş olarak yardımcı oluyorsunuz. Umarım, size bu konuda yardımcı olurlar

  “Türkiye balıkçılığında kılıç balığı avında yaygın olarak kullanılan avlanma yöntemi “yüzer ağ- sürükleme ağı” ile yapılan avcılıktır. Oysaki bu avlanma yöntemi AB tarafından yasaklanmıştır. Yasaklanma nedeni ise söz konusu ağların denizlerde kontrolsüz tuzak durumunda olması ve hedef dışı avlamalara yönelmesinin getirdiği sonuçla çok sayıdaki deniz memelileri ve koruma altında olan (Örneğin: Yunuslar, foklar, domuz balıkları, deniz kaplumbağaları v.s.) bu ağlara dolanarak yakalanması ve ölümlerine sebebiyet vermesidir. Bu nedenle AB “Drift-net” olarak isimlendirilen ağlarla yapılan avcılığı kesin bir şekilde yasaklamıştır. Dolayısıyla Türkiye’de Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/1 Numaralı Sirkülerin 21/k maddesi ile drift-net ağlarının kullanılmasını yasaklamıştır.

  Söz konusu gelişme yüzer ağlarla kılıç balığı avcılığını yapan ülkemiz balıkçıları için, mağduriyet tablosu yaratmış ve onun sosyo-ekonomik yapısında tek yanlı bir çöküşü görüntüye sokmuştur. Oysa oluşan bu sıkıntıyı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çözümleme yükümlülüğü içerisindedir. Çünkü; Tarım ve Köyişleri Bakanlığının balıkçılık konusundaki en önemli yükümlülüklerinden biri balıkçının sürdürülebilir kalkınma modeli çerçevesinde kalkınmasına zemin yaratmaktır.

  Bu bağlamda, 2007 yılında Tarım Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü AB tarafından yasaklanan yüzer ağ-sürükleme ağı ile yapılan avcılığa alternatif olmak üzere “KILIÇ BALIĞI PARAKETE AVCILIK YÖNTEMİ VE TEKNİĞİ PROJESİ” hazırladık. Fakat projenin hayata geçmesine yetkililer yeşil ışık yakmadı.”

  .

  “Fakat ondan önce burada balıkçılık mesleğine gönül vermiş abilerimden ve ablalarımdan tavsiyeler almak istiyor ve bana bir yol haritası göstermenizi rica ediyorum. Bu iş Avrupa da ve özellikle Amerika da Profesyonel anlamda yapılıyor.” Şeklindeki cümlenizden, konu üzerine teorik bilginiz olduğunu anlıyorum.

  Şunu bilmenizi isterim parakete avcılığında yöntem ayni, yalnız teknolojide değişim var. Olta yemli olduğu için, balığı cezbetme gücüne sahip, bu da avcılığın rastgele değil, cezbetme esasına dayandığı için, ekonomik olma şansını da güçlendirmektedir. Bir diğer yönden av veren türler iri cüsseli olduğundan Pazar sorunu olmayacağı gibi, maddi getirisi de yüksek olacaktır.

  Size kılıç balığı ve iri cüsseli gerek pelajik gerekse demersal balıların avında kullanılan olta donamları ve aksesuarları konularında özellikle otomatik ve yarı otomatik parakete avında kullanılan tekne boyut ve dizaynında bilgilendirme açısından yardımcı olabilmem için, yapmayı düşündüğünüz balıkçılıktaki, A) hedefiniz. B) Bu hedefe erişmede sahip olduğunuz kılıç balığı avcılık bilginiz, C) Parakete veya yemli olta donam bilgileriniz. D) Kılıç balığının Türkiye sularında av verdiği mevsimler, balığın gelişim süreci, büyüme hızı, seksüel erginliğe erişme yaşı, tercih ettiği yemini oluşturan balıklar vb. teorik bilgiler. E) Denizci olduğunuza göre, iyi bir seyir bilgisine (Navigasyon) ve Hizmete özel seyir haritası yorumuna ve deniz meteorolojisi bilgisine sahipsiniz. Bunun yanında, Kılıç balığının yaşam için tercih ettiği deniz suyu sıcaklık limitleri üzerine de bilgi sahibi olmanızı ve Akdeniz de balıkçılık yapacağınız sularda kılıç balığının tercih ettiği sıcaklıkların hangi derinliklerde ve mevsimde bulunduğunu gösteren sıcaklık dağılım haritaları üzerine de bilgi sahibi olmanız. Hayata geçirmeyi düşündüğünüz balıkçılıkta başarı şansınızı artıracaktır.

  Şayet bu ve buna benzer konularda( ofarukkara@yahoo.com ) meyil adresime bir bilgilendirme notu gönderirseniz, İspanya ve Avrupa nın kılıç balığı avında kullandığı av araçları ve özellikleri ve bu av araçlarını temin edebileceğiniz adreslerde size yardımcı olmaya çalışırım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Poyraz Köy Tülina ve Kılıç Balığı Avcılığı Derneği
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03.08.12, 16:13
 2. Poyraz Köy Tülina ve Kılıç Balığı Avcılığı Derneği
  By Burhan Reis in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27.07.12, 11:06
 3. Cevap: 5
  Son Mesaj: 22.07.12, 21:40
 4. Kılıç Balığı Avcılığı-Belgesel
  By Burhan Reis in forum Diğer Videolar
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 31.03.11, 17:17
 5. Karadenizin Değerli balığı Akdenizde üretiliyor
  By ilkay_cinar81 in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 16.01.10, 18:42

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM