Akivades :
Karasularımızda, (Karadeniz- Marmara -Ege ve Akdeniz) de bolca bulunan, zamanımızda ise tüketimi hızla artan, ekonomik değeride fevkalade iyi olan kabuklu ve kabukları simetri şeklinde birbirine menteşe şeklinde yapışmış olan , denizin 15 kulaç gibi dibinde yaşayabilen bir kabuklu su canlısıdır.

Bunların tatlı sularda yaşayabilen türleride mevcuttur. Kabuklarının üzerinde yatay ve düşey biçimde halka şeklini andıran çizgiler mevcuttur. Kabuklar bir bıçak ile açıldığında iç renklerinin beyaz olduğu görülür.

Harika bir estetik yapıya sahip olan bu Akivades su canlılarının , solunum ve boşaltımlarını sağlayabilecek yapıda adeta pompaları vardır. Tırtıklı ayakları gelişmiş olup, bu ayakları ile de , deniz dibinin zemin toprağını kazmaya , yürümeye ve çok küçük canlıları yakalamaya yarar.

Zeminin , 5cm ile 20cm içerisine girmiş olarak ve kumluk , çakıllık ortamlarda yaşayan sakin ve çok akıllı su canlılarındandır. Ayrıca, Haziran veTemmuz aylarında üremelerine karşın en büyük düşmanları da insanlardır.

Delikli Kürek denilen bir metot ile vede Trola benzer ,deniz dibinde çalışan , dip Algarna ve Dreçler ile avlanırlar. Daha doğrusu denizin dibinden Algarna ve Dreçlerle büyük küçük demeden toplanırlar. Akivades avcılığında kullanılan eleklerde, elek göz mesafesinin de minimum 24 mm. olduğu ,1380 sayılı yasanın 26. maddesinin 3b bendinde açıkça belirtilmiştir.1380 sayılı ticari amaçlı su ürünleri kanunun 2/1 nolu sirkülerinin 17. maddesi gereğince, Akivades'lerin avlanması gerekem minimum boy uzunluğu, 2.4cm. olarak belirtilmiş ve bu uzunluğun altında avlanmaları kesinlikle yasaklanmış ve 5326 sayılı yasanın 17.maddesi gereğince de para cezası uyğulanması karara bağlanmıştır.

Ayrıca; Bu kanun geregince de , deniz kabuklularının, 15 Mayıs - 15 Eylül tarihleri arasında her türlü istihsal araçları ile avlanmaları da yasaklanmıştır.

Avlanan Akivadesler motorlardaki Jüt çuvallara doldurularak ambalaj haline getirilirler ve satışlarının yapılması için de balık hallerine sevk edilirler...

kaynak