''AKŞAMCILAR'' BAYRAMDA BALIĞI TERCİH ETTİ

Eklenti 6719
EDİRNE - - Edirne'de Kurban Bayramında, kurban etiyle içki içip günaha girmekten çekinen vatandaşlar balığa ilgi gösterdiği, satışlarda artış olduğu belirtildi.

Kardelen Balıkçılık sahibi Yasem Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda, balık satışlarında artış yaşandığını söyledi.

Genelde vatandaşların kurban etiyle içki içmek istemediklerini ifade eden Eren, ''İnsanlar kestikleri kurban etiyle içki içmek istemiyorlar. Bu nedenle kurban etiyle içki içmek istemeyen vatandaşlar balığa büyük ilgi gösterdi, satışlarımız arttı. Özellikle bayramın ikinci ve üçüncü günü satışlarımız çok yoğundu. Satışların böyle olması bizim gibi balıkçı esnafının yüzünü güldürdü'' diye konuştu.

Bayramda vatandaşların özellikle ızgara balığını tercih ettiklerini anlatan Eren, çupra, çinekop ve levreğin en fazla satılan balık türü olduğunu belirtti.

-''KURBAN ETİYLE İÇKİ İÇMEK ÇOK YANLIŞ''

Edirne İl Müftüsü Ömer Taşcıoğlu ise kurban etiyle içki içmenin çok günah olduğunu belirterek, kurban edilen hayvanın etinin mübarek olduğunu belirtti.

İçkinin İslam dinine göre haram olduğunu hatırlatan Taşcıoğlu, şunları söyledi:
''Kurban eti yerken içki içmek çok yanlış bir harekettir. Kurban bir ibadettir. Kurban edilecek hayvanın eti, kemiği ve kanı mübarektir. Böyle bir ibadet için kesilen hayvanın etiyle haram bir işin yapılması son derece yanlıştır ve büyük günahtır. Allah'ın haram kıldığı şeylerden uzaklaşmak esastır.''

Kaynak