Akvaryumda su temizliği, filtre sistemleri, akvaryum filtreleri


Akvaryumda su temizliği balıklarınız için hayati önem taşır. Balıklarınızın içinde yaşadığı su iyi bir biçimde temizlenmesi icin akvaryum filtreleri akvaryum ve balık için cok önemlidir.

Akvaryum filtreleri görev bakımından suyu temizlediği gibi akvaryumunuza akıntı ve oksijende verir. içinde bulunan akvaryum materyalleri vasıtasıyla akvaryumda bulunan hayatın devamını temin eder. içinde bulunan materyaller sayesinde akvaryumda bulunan balıklarınızın sağlığı bu alete bağlıdır.
Akvaryum filtre çeşitleri ve filtre seçimi:


Su temizliğinde piyasada bulunan çok çeşitli akvaryum filtreleri mevcuttur. Filtrenizin markası ne olursa olsun, filtre seçimi akvaryumun su hacmine göre seçilmelidir. Akvaryumunuzda kaç litre su varsa akvaryumun performansıda ona uygun olmalıdır.

Akvaryumunuza filtre seçiminde titiz davranmak zorundasınız, iyi kalitede bir filtre sessiz, enerji bakımından ekonomik ve sağlam olmalıdır. Bu tür akvaryumlar sizin akvaryumunuzu yıllarca berrak ve biyolojik olarak temiz tutar.
Piyasada bulunan bazı filtre çeşitleri:

iç filteler


Bu tür filtreler akvaryumunuzun içine yerleştirilir, sistem olarak içerisinde pompa görevi gören seramik gövdeli mıknatıslı pervane bulunur ve filtre kafası mevcuttur.

Akvaryumda bir çok işlevi aynı zamanda yapar, bu işlevler su temizliği, akıntı verme ve küçük plastik bir hortum aracılıyla akvaryuma hava verir. ic filtrelerin kafa kısmı (filtre motoru) altında bulunan kısımda sünger ve bu bölümlerin içinde bulunan filtre elemanları bulunur.

Bu filtre elemanları beslediğiniz balık türüne uygun olarakta değiştirilebilir. Bu materyaller sporax, aktiv kömür, bio lifler vb. filtrede bakterileri tutarak tekrar akvaryum suyuna karışmasını önler ve bazı elemanlar suyu iyilestirir. Bu materyaller filtreleme çeşitine göre de değişebilmektedir. Bunlar biyolojik filtreleme, mekanik filtreleme, Adsorpsiyon filtreleme ve kimyasal filtreleme olarak çeşitleri vardır. Ama biz bunların sadece ilk ikisi olan biyolojik ve mekanik filtreleme sistemini sunacağız.
Dış filtreler


Dış filtrelerde, filtreden gelen iki plastik hortum akvaryum içine sokularak yapılan, akvaryumun genelde alt dıs kısmına konulan filtrelerdir. Akvaryumda iki hortum sokularak yapılan bu filtreleme sistemi oldukça kullanışlıdır ve temizliği kolaydır.

Dış filtrede bulunan su giriş ve çıkışları bulunan filtrede; akvaryumundan çekilen kirli su, filtrenin alt kısmından süzülerek(filtreedilerek) filtre içinde bulunan materyallerden geçerek tekrar temiz su (arıtılmış) olarak üst kısma pompalanması ve suyun akvaryum içine tekrar gelmesiyle yapılan filtrelemedir. Temizliği son derece kolay olan dış filtreler akvaryumda en uygun olan filtreleme yöntemidir. Ve hijyen açısından da en iyi olanıdır.
Taban - zemin filtreleri


Taban filtreleri, akvaryumun tabanına yerleştirilen yassı filtrelerdir. çalışma sistemi olarak akvaryum zeminine yerleştirilir ve üzeri akvaryum kum veya çakıl kaplanır, akvaryumda biriken kirleri ve yem artıklarını kendine bağlı olan plastik bir hortum ile emerek suyu iyi bir biçimde filtre eder.

Avantajları kum veya çakılda oluşmuş bakterileri temizlemesi ve akvaryumdasu dolaşımını iyi yapmasıdır. Dez avantajlari bitkilere zarar verebilir.kyn:akvaryumculuk.biz


Taban filtresi