Akvaryum termometresi ve ısıtma sistemleri


Akvaryumun olmazsa olmazları termometre ve ısıtıcı. Eğer Termometre olmasaydı ısıtıcı; ısıtıcı olmasaydı termometreler olmazdı. Bu iki gereç akvaryum balıklarında hayati önem taşır.
Akvaryum termometreleri:


Termometreler akvaryumda günlük rütun bakımlarınız için çok önemli bir kılavuz görevi görür. Akvaryumda her gün su sıcaklığını kontrol etmek amacıyla kullanılır.
Termometre çeşitleri:

Dijital, civali, yapışkan bant ve analog olmak üzre bir çok çeşitleri mevcuttur. Termometrelerin en güvenlisi civalı olanlarıdır.

Dijital termometreler pil ile çalıştığından, pil bitmesi sonucu görülecek sorunlar, pil bitimine yakın bir sürede alarm versede pek kullanışlı değildir.
Yapışkan bant biçiminde olan termometreler ise su deydiğinde kendiliğinden çıkması ve akvaryum dışının ısısınıda gösterdigi için pek güvenilir değildir.
Analog termometreler ise en çabuk bozulan termometrelerdir, en ufak darbelere karsı hassastırlar ve iyi sonuç vermezler.
Akvaryumda ısıtma sistemleri


Akvaryum balıklarının yaşadığı su sıcaklığı ortamını aratmamak için kullanılan ve balıklarınız için son derece hayati önemi olan ısıtıcılar, akvaryumda olmazsa olmazlardandır.

Kaliteli bir ısıtıcı yıllarca ayarladığınız sıcaklıkta çalışır. Su değişimlerinde bile ayarlamanıza gerek yoktur. Hangi su sıcaklığına ayarlamış iseniz o sıcaklığa gelip otomatik olarak duracak ve zamanı geldiğinde kendiliğinden devreye girecektir.
ısıtıcı çeşitleri:


çubuk ısıtıcılar, taban (zemin) ısıtıcıları, filtrede olan ısıtıcılar ve yukarıda resimde gördügünüz spot lambaları ısıtıcı çeşitleri bulunmaktadır