Oncelikle soze baslamak gerekirse cok yırtıcı olan bu balık avcılık konusunda turunun en iyi ornegidir. Kıyıya yakın yerlerde yasarlar ama asıl yerleri okyanuslardır. Eger acsa kıyıya kadar gelebilir ve gordugu avı kesinlikle kacırmaz… balıkla beslenir kiloları yaklasık 1.5 kilodan 100 kiloya kadar olusanları vardır.. bu 1 az inandırıcı gelmeyebilir size ama tekne ile sırtı avına cıkan kisilere sorarsanız mutlaka yanıtı alacaksınız. Ornegin 2001 temmuz ayında cesme limanında bizim tanıdıklarımız kıyıdan 42 kilo akya cıkardılar ben ciftlikkoy tarafında kıyıdan 12 kilosunu yakalayabildim ama aslında bu balık derin su balıgıdır yani kıyıdan cok sans eseri tesaduf olarak vurur oda yerini cok iyi tespit etmeniz gerekmektedir. simdi bu balık nasıl avlanır ona bakalım;NASIL AVLANIR?

Yukarıda anlattıgım gibi bu balıgı kıyıdan avlamak 1 az zor yani sansınız olması lazım cunku derin su balıgıdır ancak cok ac kalırsa avlanmak icin kıyıya gelir.. ama gelmez demiyorum gelir ama ac kaldıgı zaman gelir yinede hic belli olmaz cunku bu is sabır isi oltanızı atıp bekliceksiniz ne demisler sabreden muradına erermis , onun icin bizimde sabretmemiz gerek simdi nasıl avlandıgına gelelim olta takımımız aşağıda olan resimlerdeki gibidir.

Canlı Balık Takmaya Elverişli Olta.
Ornek Resim.


bu oltayı karadan attıgımız icin 50 metre misina bize yeterli olucaktır bu 50 metreye makaramıza 0.60mm misina doluyoruz doladıktan sonra 50gr ’Lık gezer 1 kursun ekliyoruz ondan sonra gezer kursunun onune 1 tane fırdondu ekliyoruz not: fırdondu 1 az buyukce olmalı cunku balık oltayı alınca cok kotu 1 sekilde asıldıgı icin kopabilir.. ondan sonra fırdondunun onune yaklasık 1.5 weya 2 metre misina ekliyoruz bu bedenin kalınlıgı yaklasık 0.60mm civarı olmalı aslında daha kalın misinalar kullanabilirsiniz ama elinizde kepce olucagı icin zorlanmassınız sanırım cunku balıgı kıyıya cektikten sonra misina ile kaldırmaya kalkarsanız balık anormal 1 derecede cırpınıyor ve buyuzden eliniz kesilebilir… onun icin mutlaka yanınızda kepce bulundurun ondan sonra bagladıgımız diger 2 metrelik misinanın onune 10 numara mustad krom duz igne weya mustad’ın capraz celik ignelerinden kullanabilirsiniz. Yem e gelince benim tavsiyem 10cm ’Lik canlı kefal yavrusu takabilirsiniz bu balıgı igneye takmanın 2 yontemi war 1.si igneyi sırtından gecirip takmak ama cok dikkatli olun balık olebilir.. 2. yontem agzından takabilirsiniz bunun icin igneyi alt cenesinden gecirip ustteki burnundan cıkarabilirsiniz boylelikle balık olmeyecektir we oltanızı denize attıgınızdan itibaren yuzmeye baslıyacaktır. Tabiki bukadar degil simdi oltamızı attıktan sonra misinayı germeden misinaya 1 tas sarın tas fazla buyuk olmasın 8cm arası olabilir. ondan sonra kasnagımızın uzerine tas koymadan once yaklasık 10 metre daha acıyoruz we bu 10 metreyi denize degil sardıgımız tasın arkasına yani kasnakla tas arasındaki bolume acıyoruz cunku akya balıgı alır ve gider hemen orda yutmaz balıgı alır 10 metre acıldıktan sonra balıgı yutar eger misinayı gerik bırakırsanız akya bunun tuzak oldugunu anlıyacak ve balıgı geri kusacaktır!!!!!!!!!! balıgı yakalayınca nasıl anlıyacaksınız? misinayı sardıgınız tasa bakıp oltanızı kontrol edebilirsiniz eger tas warsa balık yakalamamıstır tas yoksa we dalga warsa misinayı elinizle 1 kontrol edin eger asılma warsa yawasca cekin eger asılma yoksa aynı tası tekrar sarın ve yerine koyun.


TEKNE’DEN:


Bu balık aslında derin su balıgıdır, yani tavsiye edilen avlama yontemi teknedendir tabiki teknesi olmayanlar mucburen kıyıdan avlanmak zorunda biz hem tekneden hemde kıyıdan avlandıgımız icin ben teknedende nasıl avlanacagını anlatayım tekne denilince ilk akla gelen rapala yapay yemler, kasıklar ws… tekne balıkcılıgı okadar kolay gorunsede aslında hic kolay deildir bazı kisiler ah teknem olsa su denizleri bitiririm gibi sozler atıyorlar ortaya neyse bu balıgı tekneden avlamak icin oncelikle sırtı yapılacak yerin iyi secilmesi gerekir ozellikle derin , kumluk sular gibi.. olta takımı olarak gerekse rapala yapay balıklarla , gerekse kasıklı olta ile bu balıgı avlamak mumkundur. yapay balıklarda ve kasıklarda levrek avında anlattıgım gibi damla ve desenli Kasık turleri , Rapala yapay balıklar olarak
Husky Jerk ve Magnum turleri veya grey mullet gibi… "Not: Bu tur yapay yem ve kasıklar kullanıcaksanız ozellikle uzun kostek kasası ve dugumlerini cok saglam yapmalısınız" ama rapala kendi yapay balıkları icin kendi Rapala Bagını oneriyor! rapala bagını kasıklarda ve uzun kostek yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz, ama yinede secim sizin, bu uyarıyıda werdikten sonra oltamızı nasıl yapıcaz onu anlatayım diyecegim ama olta takımı Levrek avındada gosterdigim gibi pek deismez, oltalarımız alt resimdekiler gibidir.

Tekne için Yapay Balıklı Olta Tekne için Kaşıklı Olta