ALABALIK ÇİFTLİKLERİ DENETLENİYORÖncekiSonraki Alabalık çiftlikleri denetleniyor


Su Ürünleri Mühendisleri tarafından yapılan denetimlerde, alabalık çiftliklerinde üretilen, tüketime hazır balıklardan düzenli olarak numune alınıyor. Tarım İl Müdürlüğü, 2008 Yılı Ulusal Kalıntı İzleme Programı kapsamında Düzce'de faaliyet gösteren 17 Alabalık çiftliğini rutin olarak denetliyor.

Su Ürünleri Mühendisleri tarafından yapılan denetimlerde, alabalık çiftliklerinde üretilen, tüketime hazır balıklardan düzenli olarak numune alınıyor.

Tarım İl Müdürü Ayhan Ünal Düzce'de 17 Alabalık çiftliğinin bulunduğunu ve bu işletmelerin yaklaşık 800 bin ton alabalık ürettiğinin dile gerirerek "İlimizdeki akarsu kaynaklarında kurulu toplam 17 işletmede Alabalık üretimi yapılmaktadır. İl Tarım Müdürlüğünce ruhsatlandırılan 17 işletmeden 9 adedi İl Merkezinde, 3 adedi Gölyaka'da, 2 adedi Akçakoca'da, 2 adedi Yığılca'da ve 1 adedi de Kaynaşlı'da bulunmaktadır. Bu işletmelerden yaklaşık 800.000 adet (200 ton) alabalık üretimi yapılmaktadır" dedi.

Tüketime hazır balıklardan numuneler alınıyor


2008 Yılı Ulusal Kalıntı İzleme Programı kapsamında çiftliklerde üretilen, tüketime hazır balıklardan numuneler aldıklarını kaydeden Ünal şöyle devam etti: "İl Tarım Müdürlüğünde görevli Su Ürünleri Mühendisleri tarafından 2008 Yılı Ulusal Kalıntı İzleme Programı "Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenliği" kapsamında, alabalık çiftliklerde üretilen, tüketime hazır balıklardan düzenli olarak numune alınmaktadır. Alınan numune balıklar; çiftlikte yetiştirme aşamasında kullanımı tamamen yasak olan veya kullanımı kısıtlı olan maddelerden, malaşit yeşili, Anabolizan maddeler (hormonlar), Anti bakteriyel maddeler, Antibiyotikler ve Antihelmintikler (paraziter ilaçlar) yönünden analiz için çeşitli illerden bulunan laboratuarlara gönderilmektedir.Analiz sonucunda olumsuz çıkan işletmeler hakkında yasal