Alıntı araz29 Nickli Üyeden Alıntı
mrblar adım remzi araz
sitenize yeni üye oldum ve yardımınızı rica ediyorum
ben gümüşhanede hes braj gölünde 100ton kapasiteli alabalık üretim çiftliği kurmak niyetindeyim.bu çerçevede kurulum ve işletmeye dair maliyet hesapları yaptım. fakat asıl konu, balığın talebi ve fiyatı belirsizliğini koruyor. 3-4-5tl/kg gibi fiyatlar buluyoum.
ama sizden asıl ricam işin içinde olan arkadaşlar olarak, kendi bölgemde balığın eder fiyatı ve talebi gibi bilgileri, en sağlıklı nereden ve nasıl edinebilirim?
bu genç kardeşinize yardımcı olursanız çok sevineceğim
saygılarımla
0541 203 85 00
remzi_araz@hotmail.com
İstanbul balık hali Türkiye'nin en büyük halidir.
Büyük tonajlarda taze alabalık satışı için muhakkak hal esnafı ile işbirliği yapmanız gerekiyor.

Bugün 1/9/09 da oluşan fiyat ise:


Oluşan fiyat arz talep dengesi ile belirlenir. Yani sabit değildir. Bir başkası aynı maldan daha ucuza ve bol getirirse fiyat düşer, aksi de ihtimal tabii.

Nakliye muhakkak canlı yapılmalı bunun için size tanker tavsiye ediyorum. Depolara havalandırma yapıldığında uzun süre balıklar canlı kalacaktır. Çok sıcak havalarda ise suyu soğutmak için ek tesisat gerekebilir.

Eğer bölgesel satış yapmak istiyorsanız yine tanker size lazım olacaktır.

Bölgenizdeki restorant ve balıkçıları dolaşarak daha iyi bir piyasa araştırması yapabilir siniz. Fiyattan önce düzenli satış yapmak önemli. Akvaryum yatırımını siz promosyon olarak yaparsanız sizin için balık satacaklardır.

Ayrıca balığın havyarı da değerlidir. Eğer üretimini yaparsanız Mısır çarşısında ( İstanbul ) ilgilenecek branş esnafları var. Bu konuda turistik hoteller de ayrıca büyük bir pazardır. Sağlık için de havyar arayanlar mevcut.

Bir aşama sonrası şoklanmış ve dondurulmuş olarak alabalık işleyebilirsiniz. O zaman katma değeri yüksek bir malzeme olacağından değeri yükselecektir.

Faaliyetleriniz ISO 9001 ve ISO 22000 belgeleriyle tescil olursa ihracat şansınız bile var.

Elazığ'da
2010 yılı içerisinde sadece yurtdışına işlenmiş (fileto, füme, konserve, kaplama edilmiş pişmiş balık) balık satışına çalışacak olan; 2.000 m² kapalı alana sahip 5.000 ton/yıl balık işleme kapasiteli bir işleme paketleme fabrikasına başlanacaktır.

Satış olarak askeri birliklere alabalık satışı gerçekleştirmek de mümkün tabii.

Yetiştiricilik hakkında:
KÜÇÜK TİP ALABALIK İŞLETMESİ
1.GEREKLİ YATIRIMLAR :
Küçük tipte bir alabalık işletmesinin yatırım ( Bina, havuz, malzeme, teçhizat v.b.) ve işletme giderlerinin hesap edebilmek için önce işletmenin yıllık üretim kapasitesinin tayin etmek lazımdır. Burada m2’den ürün hesabı ile yıllık 7 ton istihsal kapasiteli bir işletme kabul edilmiştir.

a).LÜZUMLU ARAZİ MİKTARI :
Kabul edilen yıllık 7 ton kapasiteli için lüzumlu arazi miktarı 3,000 m2’dir. Havuzların bir kısmı toprak olarak inşa edileceği için toprağın geçirimsiz olması lazımdır. Lüzumu halinde daha entansif bir işletme şekli uygulanması halinde bütün havuzların beton olması zorluğu vardır. Toprak ve beton havuzların kendine mahsus bazı avantaj ve dezavantajları vardır.

b)LÜZUMLU SU MİKTARI :
Suyun kalitesi hakkında yukarıda gerekli bilgi verilmiştir. Yaz aylarında suyu 18-20 C üstüne çıkmasını önleyecek ve buharlaşma açığını kapatacak şekilde yeterli miktarda olması lazımdır. Yıllık 7 ton kapasiteli bir işletme için su ihtiyacı 100lt/sn. olarak hesap edilmiştir.

c)BİNA :
Bir alabalık işletmesine hizmet edecek tesisler şu kısımlardan oluşmalıdır. Genellikle alabalık işletmelerinde binalar iki katlı olarak yapılırlar. Zemin kat, enkubasyon salonu ve yem hazırlama depolarına tahsisi edilir. Üst kısımda büro ve yatakhane olarak kullanılır. Küçük bir laboratuar, yer vaziyetine göre alt ve üst katta olabilir.
a) Enkubasyon salonu ( kuluçka bölümü) : Yumurtaların kuluçka devresini geçireceği ve larvaların bir müddet besleneceği bu salonun loş ve kullanışlı olması, rahat ve kolay çalışmaya elverişli bulunması, elektrik aydınlatılması emniyetli, havalanması iyi, suyu temiz ve bol, dışarı iyi akması lazımdır. Enkubasyon salonunun pencereleri kuzeye bakmalı, tabanı temizlik ve kolay yıkanması bakımından beton olmalıdır. Direkt ışınlara karşı kuluçka kafeslerinin üstü tahta kapakla kapanmalıdır.

Enkubasyon salonunda yumurtaların kuluçka devresini geçireceği 4 enkubatöre ve 12 adet kuluçka kafesine ihtiyaç vardır. 35x60 cm. ebadındaki 1 adet kuluçka kafesine 10,000 adet yumurta koymak mümkündür. Enkubatörlerin boyu 2,5m., eni 35cm., yüksekliği 30-35cm. kadardır. Her enkubatör sistemi için 25-360 lt./dak. su gereklidir.

Enkubatöre gelen suyun bütün enkubasyon süresince sıcaklığı sabit olmalıdır.

Su zaman zaman bulanıyorsa muhakkak surette filtreden geçirilmelidir.

Enkubatörlere gelen suyun sıcaklığı 7-10 C arasında olmalıdır. Suyun oksijeni 7mg./ lt.’den aşağı düşmemelidir.

Hijyen bakımından enkubasyon ve yem hazırlama odalarının ikamet yerinden ayrı olması düşünüldüğü taktirde bunların ikamet yerinden fazla uzak olmamalarına dikkat edilmelidir.

Bütün bu bölümler için 100 m2 üzerine inşa edilmiş 2 katlı binaya ihtiyaç vardır.

b) İşlerin idaresi ve satış : Sipariş ve işletme ile ilgili diğer ticari ve büro hizmetlerinin yapıldığı 2-3 odalık bir büroya ihtiyaç vardır.

c) Laboratuar : Yumurta ve yavruların ilaçlanması, hastalık teşhisi, yumurtaların enkubasyon süresinin izlenmesi için elverişli bir laboratuar gereklidir.

d) Yem hazırlama ve depo yeri : Pisikülütür istasyonuna yakın olmalıdır. İçinde yem hazırlamaya mahsus gerekli teçhizat ve makineyi ihtiva edecek büyüklükte yapılmalıdır.

e) Pisikülütür binasının dışında alet, edevat ve araçların konacağı bir hangara ihtiyaç vardır.

f) Bozulması olağan taze yemler bir serin depoda muhafaza edilmelidir. (20-30 m3)

d)HAVUZLAR :
Havuzlar balıkların larva safhasından itibaren beslenme, damızlık ve stabülasyon (damızlıkların geçici olarak bekleme ve dinlenme amacıyla kullanılmasına mahsus havuzlar) amacıyla beton veya topraktan yapılmış tesislerdir.

1-Damızlık Balık Havuzları
Genellikle topraktan yapılmış içinden bol su geçirilen 4x25x1,5 ebadında havuzlardır. 200 adet damızlık için 100 m2’lik bir havuz gerekmektedir.
2-Stabülasyon Havuzları
Bu havuzlar, olgunlaşmaya yakın damızlıkların sık sık kontrolünü yapmaya yarayan toprak veya betondan yapılmış 2x0,75 m. ebadında 0,80 m. derinliğinde küçük havuzlardır. Damızlıkların erken olgunlaşmasını temin amacıyla bunlara bol su verilir. Bunlar da enkubasyon binasının içinde veya yakınında olup 6 adet yeterlidir.
3-Yavru Bakım e Geliştirme Havuzları
Bunlar, enkubatörlerde 4 haftasını tamamlayan yavruların 5-8 cm.’ ye ulaşıncaya kadar 4-5 ay kaldıkları beton havuzlardır. Havuzların en uygun boyutları 8x0,80 m. ve 50-60 cm. derinliktir. Bunlar için bu ebattan 22 adet havuza ihtiyaç vardır. Bu havuzların he biri için 10 lt./dak. su lazımdır.

4-Geliştirme Havuzları
Yılda 7 ton üretim kapasiteli bir işletme için net 1,000 m2 su sathına ihtiyaç vardır. Bu havuzların derinliği hava payı hariç 1 m. olmalıdır. En uygun ebatlar 4x25 m. veya 3,5x20 m. boyutlardır. Arazinin topografik yapısına göre havuzların ebadı 4x25 m. olursa bunlardan 10 adet, 3,5x25 olursa 15 adet havuza ihtiyaç vardır.
Bu havuzlar 5-8 cm. büyüklüğündeki yavruların tüketimine sunulmak üzere, her birinin 200 grama ulaşıncaya kadar beslendikleri havuzlardır. Yavrular bu ağırlığı asgari 15-16 ayda kazanabilmektedir. Bu havuzların tümü için 100 lt./sn. suya ihtiyaç vardır.

2.İŞGÜCÜ
İşletme faaliyetleri 2-3 kişi ile yürütülebilir. Bu işle meşgul bir aile için ise dışarıdan hiçbir işçi tutmaya ihtiyaç yoktur.

Alabalığın çok canlı bir iç pazarı yok. Eğer ihracat olanağı bulursanız hiç düşünmeyin yatırım yapın derim.

Saygılar,