Alaska- Kömür Balığı
Alaska Kömür balığının morina ya da morina yavrusu ile çok benzer yönü vardır. Vücudu uzundur ve kafasında karakteristik birçok favorisi vardır. Karın yüzgeçleri süreklidir ve sırt yüzgeçleri neredeyse geçişsiz olarak birbirileri ile bağlıdır. Ayrıca kavisli kenar çizgisi de çok iyi bir tanıma işaretidir.

Alaska kömür balıkları daha çok maksimum 80 santimetre uzunluğunda olan küçük balıklardır ve 15 yıl yaşarlar. Bunlar yaşam alanı olarak deniz zeminini tercih ederler ve yaşam alanlarını paylaştıkları her türlü hayvandan beslenirler; örneğin genç ringa balığı ve somon gibi. Alaska kömür balığı cinsel olgunluğa üç dört yaşında erişir. Bu dönemden sonra her yıl 15 milyon yumurta yavrulayabilir.

Içerik ve resim:
Partnerimiz
"Deutsche See" GmbH den gelen dostane bir destek.

Uluslararası terimlerUluslararası terimler
Lat: Theragra chalcogramma
D: Alaska-Seelachs
GB: Pollock, Alaska Pollock
F: Lieu de l’Alaska, morue du Pacifique occidental
E: Abadejo de Alaska, Colin de Alaska
I: Merluzzo dell’ Alaska, Pollack d’Alaska
T: Alaska kömür balığı

Beslenme Değerleri :Beslenme Değerleri :
100 g Alaska-Kömür balığı (yenilebilir kısmı)

Enerji:
314 Kilojul

Temel Kompozisyon:
Su % 81,2
Protein % 16,7
Yağ % 0.8

Mineraller:
Sodyum 100 mg
Potasyum 338 mg
Kalsiyum 8 mg
Magnezyum 57 mg

Eser elementler:
Fosfor 376 mg

Vitaminler:
B1 Vitamini 170 µg
B2 Vitamini 170 µg
B12 Vitamini 1,2 µg
Folik asit 3,1 µg


Bulunduğu yerBulunduğu yer
Alaska Kömür balığı çoğunlukla Kuzey Pasifik de yaşar. Yurtiçi Ticari Balıkçılık kendisi Alaska Kömür balığı avlamaz, sadece ithal eder. Bu balık türü dünya çapında en fazla avlanılan balıklardan bir tanesidir.
Avlama YöntemleriAvlama Yöntemleri
Alaska kömür balıkları genellikle sürütme ağları ile avlanır. Bu balığın yaşam alanı Kuzey Pasifik olduğundan, sadece bu bölgedeki devletlerin ticari balıkçıları ava katılır. Önde gelen avlama devletleri ABD, Rusya ve Japonya’dır.
EkonomiEkonomi
Alaska- kömür balığı büyük miktarlarda avlandığı için balık pazarında yüksek kalitesine rağmen uygun fiyatlara satın alınabilir. Almanya’ da da pahalı balıklara karşı bir uygun bir alternatif teşkil etmektedir ve popülerlik açısından tüketiciler de üst sıralarda yer almaktadır.
TatTat
Alaska- kömür balığının eti ince ve lezzetlidir. Balık genel olarak avlanır avlanmaz daha gemide işlenir. Beyaz ile pembemsi arasında olan et genellikle balık kroket gibi dondurulmuş ürün üretiminde kullanılmaktadır.
İpuçlarıİpuçları
Tasarruf yapmak için morina balığı tarifleri için Alaska kömür balığı da kullanılabilir. Tat aynı lezzeti verirken tasarruf etmenizi sağlar.
SezonSezon
Alaska- kömür balığı balık pazarında yık boyunca genel olarak aynı kalite de bulunabilmektedir.
HazırlanışıHazırlanışı
  • Kızartmak
  • buharda pişirmek
  • haşlamak
  • Fırınlamak........ kaynak