Alaska'da 200 yaşında bir balık yakalandı
Alaska’da en az 200 yaşında olduğuna inanılan bir balık yakalandı. 18 kiloluk kayabalığı, yaklaşık 274.3 metre derinlikten çekildi.

Alaska’da en az 200 yaşında olduğuna inanılan bir balık yakalandı.Daily Mail’ın haberine göre 17.72 kiloluk kayabalığı, 21 Haziran tarihinde Seattlelı Henry Liebman tarafından yakalandı. Balık, yaklaşık 274.3 metre derinlikten çekildi.
Liebman, “Balığın anormal derecede büyük olduğunu farkındaydım fakat dönüş yolunda Alaska rehberine bakana dek bunun bir rekor olduğunu bilmiyordum” dedi.
Alaska Department of Fish and Game’in Sitka bölge müdürü Troy Tidingco, boyu 104 cm olan eski zamanlardan kalma balığın, bu anlamda daha önceki dönemlerde tutulan 82.5 cm’lik bir balığın teşkil ettiği rekoru da egale ettiğini belirtti.
Tidingco, 82 cm’lik golyan balığının 200 yaşından fazla olduğu düşünüldüğü vakit, Liebman’ın tuttuğu balığın daha da yaşlı olduğunun düşünüldüğünü belirtti.
Balık, Liebman ile birlikte Seattle’a gitti fakat balıktan bir örnek, balığın yaşının belirlenmesine yardımcı olması adına Alaska, Juneau’daki bir laboratuara yollandı.
Balığın yaşının beklentilerle uyuşması halinde balığın geçmişi, 1867 yılında yaşanan ABD tarafından Alaska’nın Rusya’dan satın alınmasından bile eski bir tarihe dayanmış olacak.
Liebman’ın tuttuğu balık şaşırtıcı bir şekilde büyük olsa da, okyanustan çıkarılan en büyük balığı temsil etmiyor. 1979 yılında Atlantik Okyanusu Nova Scotia açıklarında Ken Fraser tarafından yakalanan tuna balığı 678.5 kiloydu.
National Geographic’e göre okyanustaki en büyük balık, balina köpekbalığı. Devasa balık 12.1 metre (40 feet) boyuna gelmesiyle ve ortalama kilosunun 20 tonun üzerine çıkmasıyla tanınıyor. Fishbase’e göre 1828 yılında Güney Afrika açıklarında keşfedilen balina köpekbalığı, genellikle yaklaşık 70 yıl yaşıyor.