Norveç'ten ithal ettiği Somon balığını işleyerek başta Çırağan Sarayı olmak üzere büyük otel ve gros marketlere pazarlayan Murat Albaş, 27 yıl önce kurduğu tesise kendisine mesleği öğreten Alman doğa bilimcinin adını verdi.
Albaş, Alman bilim adamına olan minnet duygularını, ürünlerinin üzerine 'Teşekkürler Heinz' yazarak dile getirdi.

Türkiye'nin iç su balıkçılığını geliştirmek için İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile ortak çalışma yapmak üzere 1982 yılında Türkiye'ye gelen Alman su ürünleri uzmanı Heinz Rümmelein'in girişimleri sonucu kurulan 'Heinz Füme Ürünleri' tesisi, Norveç'ten ithal ettiği Somon balıklarını tesisinde füme haline getirerek iç pazara sunuyor.

Sapanca
ilçesindeki tesisin sahibi Albaş, üretim tesisini, 1984 yılında Alman su ürünleri uzmanı Heinz Rümmelein'in girişimleri sonucu kurduğunu söyledi.
Alman bilim adamının kendisine Somon balığı fümesinin nasıl yapılması gerektiği konusunda eğitim verdiğini kaydeden Albaş, "Alman bilim adamı Heinz Rümmelein 27 yıl önce Türkiye'nin iç su balıkçılığını geliştirmek için İstanbul Üniversitesi'nin Sapanca'da bulunan İç Su Araştırma Tesisi'ne eğitmen olarak geldi. O dönemde Heinz bizim eve komşu olarak yerleşti. Komşuluk sürecinde dostluğumuz gelişti. Bana Alabalık ve Somon balığı fümesinin nasıl yapılması gerektiğini, lezzetin eski usul tütsüleme ve pişirme sanatı olduğunu öğrettti. Onun desteğiyle tesisi kurup tek başıma işe başladım. Firmanın ismini bana bu işi öğreten Alman bilim adamının adını verdik. Minnet duygularımı ifade etmek için her ürünümün üzerine 'Teşekkürler Heinz' yazıyorum. Onun ismini yaşatıyoruz. O bilim adamı sağ mı bilmiyorum. Şimdi 75 yaşında olması lazım. Kendisine ulaşmaya çalışıyorum. Bulamadım henüz." dedi.

400 BİN DOLARLIK İHRACATIMI YUNANLI FİRMAYA KAPTIRDIM

Aylık 2 ton balıktan işlenmiş 1 ton balık elde ettiğini kaydeden Albaş, ürünlerini Çırağan Sarayı olmak üzere büyük otel ve gros marketlere pazarladığını ifade etti.

İhracata yönelik yaptığı çalışmalarda bürokratik engellere takıldığını anlatan Albaş, şunları söyledi; "3 yıl önce İsrail'e ihracat yapacaktım. İsrailli firma tesisimi beğendi. İhracat yapmam için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan ihracat numarası almam gerekiyordu. Ankara'da beni sürekli oyaladılar. Bu sırada İsrailli firma Yunanistan'da başka bir firmayla anlaştı. Aylık 400 bin dolarlık ihracatımı Yunanlı firmaya kaptırdım. İş bittikten sonra bana ihracat izni verdiler. Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapmak için başvurdum. Beni 1,5 yıldır oyalıyorlar. Tarım Bakanlığı'nda ne işim olsa geri dönüyor."
Tesisinin aylık 2 milyon dolarlık ihracat kapasitesine sahip olduğunu belirten Albaş, ihracat yapamadığı için tesisin ancak yüzde 5'lik kapasitesini kullanabildiğini vurguladı.

Biri mühendis iki kişiyle üretim yaptıklarını söyleyen Albaş, ihracat yapması durumunda istihdamın 50 kişiye kadar çıkacağını ifade etti.

Tesisinde tüm kalite belgelerinin bulunduğunu dile getiren Albaş; "Burası iş yaparsa 40-50 kişiyi istihdam edecek. AB dışı ihracat belgem var. Ancak İsrail pazarını kaçırdığım için belgem bir işe yaramıyor. Ürünlerimi iç pazara sunuyorum. İç pazarda sıkıntılarımız büyük. Büyük marketlere giden her balık satılmıyor. İadesi oluyor. Mağazalara girerken büyük raf parası veriyoruz. Lojistlik imkansızlıktan güneydeki otellere mal satamıyorum." diye konuştu.

DENİZ ALASINI SOMON DİYE SATIYORLAR

Somon balığının sağlık için çok faydalı olduğunu kaydeden Albaş, balıktaki yağ asidinin damar tıkanıklığını önlediğini söyledi.

Türk insanının Somon balığıyla ilgili fazla bilgiye sahip olmadığını vurgulayan Albaş, Türkiye'de bazı balıkçıların Deniz alasını yerli Somon diye vatandaşa sattığını ifade etti.

Türkiye'de Somon yetişmez. Yerli Somon diye bir şey yok' şeklinde konuşan Albaş, şunları kaydetti; "Türkiye'de Somon balığı yetişmiyor. Türkiye'de bazı balıkçılar denizde yetiştirilmiş deniz alasını Somon balığı diye satıyorlar. Vatandaş bilmiyor, Somon balığı yediğini sanıyor. Vatandaş dikkat etsin. Balıkçılar kurnazlık yapıyorlar. Bizim gibi firmalar Norveç'ten mal getiriyoruz. Uyanıklar deniz alasını Somon diye satıyorlar."

Albaş, tesiste Somon balığının dışında kalamar, karides, yengeç, midye ve alabalık ile ilgili ürünleri üreterek pazara sunduklarını belirtti.
(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)