Doktor tavsiye etmedikçe Antakyalı balık tüketmiyor

Eklenti 5504
Antakya'da 28 yıldan bu yana balıkçılık yapan Ayhan Dövüşken her gün ucuz ve taze balık bulunmasına rağmen balık tüketiminin az olduğunu söyledi. Dövüşken, "Doktor tavsiye etmedikçe halk balık tüketmiyor." dedi.

Antakya Balık Pazarı'nda bulunan işletmesinde yaz kış en taze balıkları vatandaşların beğenisine sunduklarını hatırlatan Ayhan Dövüşken, halk arasında balık yeme kültürünün tam yerleşmediğini, bunun çok büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Bölge halkının ancak kolesterol sorunu yaşadığında ve doktor tavsiye ettiğinde balık yemeyi aklına getirebildiğini söyleyen Ayhan Dövüşken, sağlığını düşünenlerin her yaşta ve her mevsimde balık tüketebileceğini ifade etti.
Kırmızı et fiyatlarındaki anormal artışın beyaz et balığın satışlarını pek etkilemediğini söyleyen Dövüşken, yaz aylarında genelinde balık tüketiminin haftada 2 tona bile yaklaşmadığını, bu rakamın diğer illere oranla oldukça düşük kaldığını dile getirdi.

Kış aylarında balık tüketiminin arttığını, il genelinde tüketimin haftada 30 tona yaklaştığını belirten Ayhan Dövüşken, doktor tavsiyesine gerek duymadan sağlığını düşünen herkesin yaz kış demeden balık yemesini tavsiye etti.

Kaynak