Öncelikle Antalya'da amotör balık avı sevdanız varsa sizi oldukça kaprisli bir sevgili bekliyor hazırlıklı olun. Sevigiliniz Antalya sahilleri.

Diğer arkadaşlarımızın balık avı maceralarını okuyup hemen heyecana kapılmayın çünkü burada balık avlamak okadar kolay değil. Çünkü Antalya koyu Ege, Marmara-boğazlar ve Karadeniz çıkşı gibi balıkların göç yolları üzerinde olmamakla beraber sahilin her köşesindeki insan yoğunluğu ve özellikle geceleri başlayan gürültü kirliği de, oltanıztanızdaki yeme karşı yolunu şaşıtrıp buralara gelen misafirlerimizin iştahını da kapatmaktadır.

*SAHİLDE İNSANLARIN BOL OLDUĞU YERLERDE BALIKTA OLUYOR, ÇÜNKÜ İNSANLAR KIMU KARIŞTIRIP BALIKLARIN MARAKINI KÖRÜKLÜYOR.

Bir arkadaşımızın yazısından alıntıdır ve aynen katılıyorum, İnsan yoğunluğundan gün doğumunda ve gün battıktan sonra olta atabilacek yer bulabiliyorsunuz. Fakat yem dibe oturmadan küçük balıklar tarafından tırtıklanarak bitirilir ve siz boş oltaya balık vurnmasını bekler durursunuz.
Şansınız varsa ve oltanız kuma rast geldiyse bol bol 2-5 santim arasında Sokar veya ahtapot tutarsınız. Yani şansınız varsa başınıza dert alırsınız.

Levrek
Fazla kilolarınız yoksa hiç denemenizi tavsiye etmem zaten sıcak at-çek-boş, ama iyi kas yapıyosunuz.

PEKİ NERESİ DİYORSANIZ... Kısaca özet geçmeye çalışayım

Sahilden vaz geçtik gelelim falezlere. Oralarda bol balık olduğundan eminin çünkü seyri-alem için daldığım zamanlarda bolca karşılaştığımız olmuştur her çeşitiyle. Ama abir sorun var Falezler 20-40 mt arası yükseklikte ve denize inebildiğiniz yer çok kısıtlı ve bir sorun daha Antalya Sahil Falez bandı boyunca yer alan parklar malesef kap-kaç ve tinercilerin meskeni olmuş durumda yalnız gitmemenizi tavsiye ederim.

Verim alabileceğiniz yerler:

Yerel tabirle Sıçan Adası karşısı, Topçamdan girebilirsiniz, ağırlık gene mırmır ve sokar ve kefal olacaktır ama ara sıra sıkılıp at çek yaptığınızda levrekte alıyorsunuz.

Boğa Çayı, denize atıyorsanız oltanızı kefalle uğraşın başkasını beklemeyin 5 kg Levrek alanıda gördüm ama siz balıkçılığa devam edecekseniz hiç uğraşmayın zira bekleme bıkınlığınız bir gün olta takımını başkasına verip dönmekle sonuçlana bilir.

Yok Çaya atacaksanız oltanızı 200-600 gr kefaller alabilirsiniz. Ama dikkat Çay küçük ve balık denizden giriyor yakın zamanda yağmur yağmış dere taşmış ve denizden balık girebilmişse şansınızı deneyin. (Haa bide gitmişken orada mehmet ve akif abiye selam söyleyin benden kendileri oranın yerlisi oldular 3-5 seneye kalmaz zilliye davasınıda kazanıp orada tapu alabilirler.) Zaten balık kısıtlı onlarda günde min.5'er tane çekseler kaç balık var? bana kaçtane kalmıştır? hesabınıda mutlaka yapın
Falez Hotel altında falez bitişi-sahil başlangıcı

Sülekler Çarşısı karşısı- Kadın Yarının hemen yanı kayalıklar,( En azından 10-15 cm büyük sokar yakalama şansınız var )

Yat Limanı veya Balıkçılılar Limanını hiç boşa denemeyin tecrube edinmiş olursunuz yalnızca. Ama bir torpilini bulup Setur-Marina veya Sahil Koruma tarafına geçebiliyorsanız buralarda 2-6kg Levrek, Akya, Kefal alabilme şansınız çok yüksek.(Eskiden bir ast-subay dostum vardı burada görevli ve balığa meraklı, gecede 15 kg balıkla dönüp kolu-komşu bütün evlerden balık kokusu geldiği günleri bilirim)

Lara tarafına gidelim,
Dedeman iskelesi, giriş torpilite dolu ve anca kışın iyi havalarda ,
Fener-Şelale arası inişler çok riskli ve çıkış boş dönüyorsanız çok sıkıcı 2. gitmet istemiyorsunuz. Ama özellikle şelalenin altına imiş çoook kötü ve çıkış çok sarp ama 1 ad. dip ve 1 ad. yüzey(kefal) oltanızı atmışken mutlaka at-çek yapın turna diyoruz burda (baraküda), levrek alma şansınız var mutlaka deneyin.

Lara Plajı; 2 yıl önce muhteşemdi eğer oltanın takılmadığı yerleri biliyorsanız ama şimdi kalabalıklaştı aksu deresini döküldüğü yer topkapı otel arkası ve balık restorantlarının olduğu mevki 5-10 holta takarsınız uygun yeri bulmak için ama konyaaltı plajından taa buralara kadar gelmişken takılalım biraz. Ama mutlaka kefale de olta atın asıl verimi ondan alacaksınız.

Haa alamadınız Antalya bitti ilçelere açılmadan, bide denizi bırakıp tatlı suya bakalım hemen arkanızda bir tarafta Acısu Deresi( köprününaltı) birtarafınızda Aksu deresi...

Acısu; Yayın, Kefal ve Sazan bol miktarda var ve başka hiçbir yerde görmediğim Mavi Sırtlı Yengeç tutabilirsiniz. Ama amcınız sporsa yapın bunu zira derenin debisi düşük ve altındaki mil çok pis olduğundan balık fena kokuyor tuttuğunuz balıkların içini ve özellikle karnındaki siyah katmanı hemen orada temizleyin ki kosusu azalsın. Bu acı biberin içi temizleyip yemek gibi bişii.

Aksu Deresi Boğaz; Olta atmak imkansız cuma akşamından gidip yer kapacaksınız, pazar akşamı dönersiniz anca....çünkü çoluk çocuk kamp yapanlar var orada yer bulmak imkansız. Unutmadan 25 olta atmış birisine sakın olaki 'oltanın birisini çekte bende atayım demeyin' zira 2 gün boyunca alacağınız 200-600 kg arası toplam 10-20 kefal için gerginliğe gerek yok. Ayrıca yanınıza mutlaka şemsiye min 5 kg lık buz dolu termos tüp. vb. Yani piknik sepeti almayı unutmayın zira ağaç gölgesi bile yok ve sıcaklık malum Birde dip not Ne hikmettir bilemem ama Kefal yemlenme saatleri 123000 ve 16:00 bu saatler dışında denemeyin 20 tecrubeyle kanıtlanmıştır.

Daha zevkli bir av için yukarı çıkın derenin üst taraflarına köyün içinden yer bulun kendinize. dere kenarında müsait bir ağaç altını yanınızda getirdiğiniz orak veya tırpanla kamış ve yosunlardan temizleyip olta ve piknik alanı için yer açın ve verim alırsanız her cumartesi akşamı oraya gidin ki yeriniz kapılmasın hemde kadın çorabına küspe doldurup suya atın bir ucunada iple ağaaa bağlayıp bu şekilde yemleme yapın. Burada Akşam Yayın ve Sazan alacaksınız Yayın için derdeki küçük kurbağaları yakalayıp dudaklarından canlı olarak iğneye takın ve yakına atın. Sazan içinse isterseniz oltayı boş atın geldimi geliyor canı istemedin mi ne denerseniz nafile.ama genede hamur yapamıyorsanız mısır ekmeğinin içini iyice hafif suyla yuğutup takabilirsiniz. Mısır ekmeği Meltemde halkpazarı( balık restorantları) 'nın arkasında yalnızca pazar günleri yapılmaktadır. gündüz 12:00-16.00 arası kefal ama dip sarması ve 2Ad. 7 numara gezer kurşun kullanın ortada akıntı çok yüksek

Şans meleklerinizle aranızda yakın zamanda bir töre cinayeti geçmediyse burada alacağınız verim; Akşam 1-2 ad. 1-4 kg Yayın, gene 0-2 ad. 0,4-4 kg Sazan ve gündüz 10-30ad. 0,2-1 Kg kefal alırsınız, Akşam üstü de at-çek yapın mutlaka çünkü ağlara denizden giren 3-4 kg Levrekler takılıyor

Alıntıdır:http://www.yakamozavmalzemeleri.tr.g...6%23305%3B.htm