PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sülünez

balıkcı
26.10.08, 14:50
Midyenin akrabası olan bu canlı, kumlu zeminlere kendini gömerek yaşar. Uzunca boyu ile çakı görünümlüdür. Kabuklarının rengi kirli sarıdır. Kuma gömülü olduğu yerde hafif bir kabartı ve biri daha büyükçece olan 8' e benzer yan yana iki tane delik ile kendini gösterir. Ucuna mermi çekirdeği veya o şekilde bir metal tutturulmuş 30 cm' lik, 3 mm çapında sarı bir tel bu kabartının üstündeki delikten hızlıca sokulur. Normalde kumda kapağı açık duran sülünes, içinden tel geçince refleks olarak kabuğunu kapatır. Bu arada telin ucundaki konik uzantı da sülünes dışarı alınmış olur. Midye ile avlanan tüm balıkların severek yedikleri bir yemdir. Beyaz etli ve sağlam dokuludur, balıklar iğneden zor alırlar. halkalar halinde kesiler iğneye takılır.

http://i132.photobucket.com/albums/q34/Iskarmoz/Slnez-Ensisensis.jpg

Yem Olarak Hazırlanışı : Sülünez kabuklarını tutan kaslı kısmı bir bıçak yardımı ile çizilerek açılır. İç kısmı alınıp kabukları çöpe atılır. İç kısmı yapılacak avın cinsine göre parçalara ayrılıp iğneye takılarak kullanılır.

http://i132.photobucket.com/albums/q34/Iskarmoz/Slnez.jpg

oltacı tayfun
26.10.08, 14:54
paylaşimin için teşekkurler

levrekci
26.10.08, 15:54
ilk defa çanakkalede gördüm iyi bir yem oldugu belli teşekkürler.

Erhanuzun
01.01.09, 13:33
çok iyi bi yem her çeşit balık gelio..
Ben Arkadaşım Vasıtasıyla kullandım bu yemi. onada sormayı unuttum nerden aldıgını

acaba aramızda nerede satıldıgını bilen varmı?

küçükbalıkçı
05.01.09, 17:55
Abicim bu yem genellikle İzmir bölgeisnden geliyor tüm Türkiyeye isteyen bölgelere buzla birlikte paketleyip yolluyorlar.....İstanbulda ise av malzemesi satan bayilere sorsan daha iyi olur abicim... onlar kimin sattığını bilip sana ayrınılı bilgi vereceklerdir... teşekkürler Rastgele...

küçükbalıkçı
05.01.09, 17:56
Paylaşımın için teşekkürler Barış abicim her çeşit balıkta geliyor gerçekten.....kıyıdan kesin ama açıkta daha henüz sadece mercana denedim....:D