PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trofe avcılığında yem dengesibalıkcı
08.11.08, 21:18
Trofe avcılığında kullanılacak yemlerinde nitelikli olması elzemdir. Bu yemlerde asli unsurhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif aksiyonlarıdır. Zira hemen hemen tüm trofeler yemlerinin aksiyonları ile saldırma güdüsünü harekete geçirirler. Demekkihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif trofe yemlerinde aranacak en önemli husus aksiyonunun düzgün olmasıdır.
Bu isehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yemin dengesi vs. yanında balık gibi kıvrılıp kıvrılamadığına bağlıdır.
Bunu sağlamanın en iyi yoluhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif canlı yem kullanmaktır. Fakathttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif canlı yemi öyle takmalısınız kihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif acayip hareket etmesinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif biraz aksak olsadahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif balık gibi düzgün hareket edebilsin. Yemin kendisi kadar bir iğne kullanacağınız içinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bu ciddi bir sorun olacaktır.
Bu nedenlehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ölü yemlerde canlılar kadar iyi netice verebilir çoğu durumda. Canlı yeme kocaman iğneyi takarken çıkacak sorunlarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yemin canlı olmasının getirilerini kolayca götürebilir. Çoğu zamanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yemi çabucak öldürür hatta. İşte o nedenlehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ölü yem kullanmak gene makul netice almayı sağlayabilir.
Ama ölü yem dediysek öylesine yemden bahsetmiyoruz. Örneğinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif buzhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif tatlı su vs. değmemiş olması elzemdir çoğunlukla. Yoksa dağılır suda çabucak. Aynı şekilde ezik vs. olmamalıdır. Bütün olarak kullanmak en olmazsa olmaz husus olur. Ama bütün kullanımdahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yemin aksiyonu bozukturhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kütük gibidir resmen. Bir yöntemhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kıvırıp bükerekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ezmeden yemin omurgasını kırmaktır. Bir diğer yöntem kesip kılçığını çıkarmaktır. Bazen yem önce şak şak gibi kesilirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kılçığı çıkarıldıktan sonra tekrar dikilir.
Kullanılacak yem ve iğne öyle seçilir kihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif balığın aksiyon yapacak olan kuyruk kısmı boşta kalmalıdır. Yani iğnehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yemin içinde kalmalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif sidikliğin geçmemelidir.
İğnenin takılması da özen gerektirir. en az hırpalayarak takmak belki sorun değildir. Ama yemin dengesi iyi sağlanmalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bilhassa düzhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif doğal durması sağlanmalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif pervane gibi dönmesi engellenmelidir.
Takımda düzgün olmalıdır. Gam yapmış bir misina yemi düzgün çekemez. Misinanın gamı sürekli alınmalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif uygun yerlerde iyisinden fırdöndüler kullanılarak takım burulmaya karşı korunmalıdır.