PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kerteriz

balıkcı ahmet
12.11.08, 19:41
Kerteriz veya nişan denizde balığın devamlı bulunduğu yerin veya verimli bir taşın yerinin tespiti için kıyıda birbirleriyle mümkün ise 90 derece açı yapan, tanımlanması gereken noktada kesişen en az iki ayrı hattın tespitidir. Burada dikkat edilmesi geken iki ayrı nokta değil HAT olması. Bu hatların her biri en az iki noktadan oluşur, bu noktaların sabit olmasına bir daha geldiğinizde yer değiştirmemiş olacağına emin olmalısınız. Aşağıda bir kerteriz örneği var. Alınan kerteriz her balıkçıda olması gereken kerteriz defterine kaydedilir ki sonradan unutulup boş yere dolanıp durulmasın. Resimdeki kerteriz neymiş, yüzümüz boğazdan açığa dönükken solda kalan tek katlı evin bacasının ucu ile caminin minaresinin ucu bir hizadayken, sağda da arkada kalan yüksek evin çatısının ucu arkadaki ağacın ucuyla aynı hizada olacak. Burada ayrıca bir kontrol noktası daha var yine sağdaki tahta çitin hangi direğinin önünde olunduğuna bakılıyor. Ben bir ara pusula ille kerterize bakmaya çalıştım yani sandalın burnuna göre kıyıdaki sabit noktaların kaç derece açı yaptığını tespit ettim ama aslında bu iş öyle pek kolay değil. Sakin havada tamam da sert rüzgarda, dalgalarla sallanırken kerterizi bulmak zor iş, bulsan da çapanın kalomasını ayarlamak her baba yiğide nasip olmaz. Ben açıkça bu kerteriz işinde pek de başarılı olamadım. Aslında Türkiye' de kıyılar öyle hızlı değişiyor ki kerterizin kaybolması işten bile değil. Mesela örneğimizdeki evlerin yıkılıp yerlerine villa yapılması sıradan olay kabul edilir. Ağacı da ya keseriz ya da yakarız. O zaman ne yapmalı. Benim bu nedenle tavsiyem bir adet elde taşınabilir GPS almak. Artık çağımızda yakışanı da budur diyorum. Ne demek bu aşağıda bakalım.

balıkcı
12.11.08, 21:13
Ahmet abi teşekkürler anlatım için. hepimizin kerterezleri vardır herhalde. bizim burda her yerde bir kerterezimiz var. hatta bi tanesini söyleyim bizim butaraflardan balığa çıkanlar faydalansın. mezgit zamanı güzel iri balık yakalayabilirler. askeriye kampının ordan bakınca kumsal camii ile tepe üstündeki yeşil boyalı binayı ortalayın. lünaparkın avcılar tarafından 3. elektrik direğiyle firüzköyde tepede gözüken su deposunu hizalayın. bu hizada duracağınız yer kırmalik bir alan oltalarınız arada bi takılabilir. ama çok güzel iri mezgit alınıyor.etrafı olduğu gibi çamur alan heryerde mezgit var ama bu kırmalık yerdeki balıklar baya iri

küçükbalıkçı
12.11.08, 21:21
Paylaşımınız için teşekkür ederiz...