PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kalkan ağ donamları

oltacı tayfun
17.11.08, 17:51
arkadaşlar kışin kalkan ağ yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim...

LüFerCi
02.12.08, 23:05
abi bende arıyorum kalkan ağ yapmak için ama bulamadım yardımmmmmmmmmmmm

kefalci
30.01.09, 19:35
abi bende arıyorum kalkan ağ yapmak için ama bulamadım yardımmmmmmmmmmmm
arkadaşlar nasıl bir ağ yapmak istiyorsunuz sade fanyalı

oltacı tayfun
30.01.09, 23:17
sade ağ yapmak istiyorum 180lik bukumlu 6 ipli ağ aldım onları yapmak istıyorum

arastırdım fanyalı ağ atmak yasak galiba kalkana anca pisi ağ serberst diye duydum

kefalci
31.01.09, 18:42
sade ağ yapmak istiyorum 180lik bukumlu 6 ipli ağ aldım onları yapmak istıyorum

arastırdım fanyalı ağ atmak yasak galiba kalkana anca pisi ağ serberst diye duydum
abi merhaba
bu ağ bükümlü misinamı yoksa 6numara ip ağmı
180lik ağı pek tavsiye etmem çünkü bu gözün balığı denizde kalmadı gibi
9numara 170mm 7,5göz ağlar ideal
bizim donamımız 4göz alınıp, çakoda 170mm için yaklaşık 42cm
mantar yaka 4mm, mantar 2numara
kurşun yaka 4mm yanına2,5mm 40gramlık kurşun
mantar kurşun araları iki boş üçte

BEYAZ MARTI
31.01.09, 21:40
abi merhaba
bu ağ bükümlü misinamı yoksa 6numara ip ağmı
180lik ağı pek tavsiye etmem çünkü bu gözün balığı denizde kalmadı gibi
9numara 170mm 7,5göz ağlar ideal
bizim donamımız 4göz alınıp, çakoda 170mm için yaklaşık 42cm
mantar yaka 4mm, mantar 2numara
kurşun yaka 4mm yanına2,5mm 40gramlık kurşun
mantar kurşun araları iki boş üçte

Paylaşim için teşekkürler arkadaşim,anlamadığım birsey var 170 lık fanya kalkan avcılığı için yasak deyilmi
170lik afnya için 4lü olarak alıyoruz cakanın boyu 42cm diyorsunuz kaç cakadan sonra mantar koyacaz bunu söylermişiniz simdiden teşekkürler

kefalci
02.02.09, 19:22
Paylaşim için teşekkürler arkadaşim,anlamadığım birsey var 170 lık fanya kalkan avcılığı için yasak deyilmi
170lik afnya için 4lü olarak alıyoruz cakanın boyu 42cm diyorsunuz kaç cakadan sonra mantar koyacaz bunu söylermişiniz simdiden teşekkürler
sirkülerde kalkan ağları için göz yasağı yok ,balık boyu yasağı var
ağızdan kuyruk ucu mesafesi en az 40cm
mantar donamı 1 3 4 şeklinde
donama başlarken bir tane 4 göz ,yanına 1göz mantar koyulacak, yanına 3göz,tekrar4 göz . tekrar 1göz mantar
biraz karışık gibi oldu ama çok basit .4 göz aldığımızda tam çako , 1 ile 3 gözün ikisine tam çako tutulacak
amaç, mantarı avuç yaptığımız için mantarın donam içinde fazla yürümesini önlemek

LüFerCi
02.02.09, 23:24
paylaşim için teşekkürler bu donamı daha cok karadenizde kullanıyorlar bildiğim kadarı ile ve cok balık cıkarıyorlar

aFaLa
19.03.09, 12:28
sirkülerde kalkan ağları için göz yasağı yok ,balık boyu yasağı var
ağızdan kuyruk ucu mesafesi en az 40cm
mantar donamı 1 3 4 şeklinde
donama başlarken bir tane 4 göz ,yanına 1göz mantar koyulacak, yanına 3göz,tekrar4 göz . tekrar 1göz mantar
biraz karışık gibi oldu ama çok basit .4 göz aldığımızda tam çako , 1 ile 3 gözün ikisine tam çako tutulacak
amaç, mantarı avuç yaptığımız için mantarın donam içinde fazla yürümesini önlemek

Paylaşim için teşekkürler buna sarhoş donamı diyorlar bildiğim kadarı ile

gurgula5353
19.03.09, 13:22
genelde 160 fanya 6 numara iplik daha ideal bence daha avcı oluyor derinliği 7,5 göz olması idealll....kulaç olarakta 42 kulaç donatmak ideal..
çakanın uzunluk ölçüsü 35 santım olut her çakaya üç göz alman lazım..mantarda üç boş bir dolu yapman lazım mantar yaka ipin 4 numara kurşun yaka 3,5 ve 4 olması ıyı karışmaz...

oltacı tayfun
20.03.09, 10:44
genelde 160 fanya 6 numara iplik daha ideal bence daha avcı oluyor derinliği 7,5 göz olması idealll....kulaç olarakta 42 kulaç donatmak ideal..
çakanın uzunluk ölçüsü 35 santım olut her çakaya üç göz alman lazım..mantarda üç boş bir dolu yapman lazım mantar yaka ipin 4 numara kurşun yaka 3,5 ve 4 olması ıyı karışmaz...

Paylaşim için teşekkürler misinadan yaptım ama balık hala yok bu sene ve denizde her yer ağ

kefalci
20.03.09, 14:15
6 numara ağlar herzaman avcı olur fakat çok yırtılır.
özellikle vatoz 6 numara ağları mahveder.derin suda ağaç kök yunus balığıda çok yıpratıyor.ayrıca 6 numaralarda vatoz soması çok zor açılır hatta açılmaz.ama avcılıkta 9 numaraları geçer.

kefalci
20.03.09, 14:21
Paylaşim için teşekkürler buna sarhoş donamı diyorlar bildiğim kadarı ile
abi ağlar dibine bol düşsün diye kursun mantar avuç yapıp karşılıklı iki kişi
atıyoruz.mantar düzgün toplansın diye bu şekilde donatıyoruz.
sinop ta ise kurşun mantar ayrı ayrı leğenlere istiflenip atılıyor.

TAKA
20.03.09, 21:12
paylaşim için teşekkürler hepinize cok işime yaradı....

VATOZ28
08.10.09, 21:03
herkezin avlanış tarzı değişik kalkan ağı donatma konusunda bilgi verbilirim kendim karadenizde avlanıyorum ve ağlarımı kendim yapıyorum... ist adalar yazmışsınız burgazda çok kaldım zabıta yıldız var yeğeniyim eğer tanıyorsanız nasıl balık tuttuğumuzu sorabilirsiniz... saygılar selim