3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Atatürk'le ilgili eski bir belge

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 Atatürk'le ilgili eski bir belge

  Atatürk'le İlgili Eski Bir Belge

  Prof. Dr. Zeki Arıkan
  ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ DERGİSİ, Sayı 15, Cilt V, Temmuz 1989
  30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra Yıldırım Orduları Grubu Kumandanlığı dağıtılmış ve Mustafa Kemal Paşa da 13 Kasım 1918’de İstanbul’a dönmüştü. Mustafa Kemal Paşa İstanbul’a döndükten üç gün sonra (16 Kasım) Minber, Zaman ve Vakit gazeteleri muhabirleriyle bir basın toplantısı yaptı. Bu toplantıda vermiş olduğu demecin bir kısmı Vakit gazetesinin 18 Kasım tarihli sayısında yayınlandı.1 17 Kasım 1918 tarihli Minber gazetesinde ise bu görüşme daha ayrıntılı olarak çıkmıştır. “Mustafa Kemal Paşa ile Mülakat” başlığı altında yayınlanan bu görüşme; yüksek bir tercüme-i hal, Mustafa Kemal Paşa’nın hidemat-ı askeriyesi, siyasî kanaatları, kuvvetli bir ordu hakkındaki fikri, İngilizlere karsı hissiyatı, memleketteki fikir cereyanları olmak üzere başlıca altı alt başlık altında toplanmıştır. Mustafa Kemal’in ayrıntılı bir özgeçmişi verilirken O’nun “son harbin nam ve şöhretini pek ziyade i’lâ eylediği müstesna kumandanımız” olarak tanıtıldığı görülmekte ve Çanakkale Savaşı’nın ilk gününden son gününe kadar İtilaf devletleriyle sürekli çarpışarak “Arıburnu ve Anafartalar muharebat-ı azimesinin yegâne kahramanı sıfatıyla payitahtı istiladan muhafaza” ettiği belirtilmektedir.2 Bundan sonra diğer konulara geçiliyordu. Ayrıca gazetede Mustafa Kemal Paşa’nın bir resmi yer alıyor ve bu resmin altında da “Ordumuzun en büyük kumandanlarından” 3 yazısı bulunuyordu.

  Ömrü 51 gün olan Minber gazetesinin sahibi Ali Fethi Bey (Okyar) idi. Gazetenin imtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü de Dr. Rasim Ferit (Talay) idi.4

  Bütün bu yazılanlardan başka mütarekede Mustafa Kemal Paşa’yı “büyük adam” olarak niteleyen bir başka yazıya daha rastlıyoruz. Bu yazı Büyük Mecmua’nm 20 Mart 1919 tarihli 3. sayısında yer almaktadır. Bu yazıya aşağıda yeniden döneceğiz. Ancak bu yazının yer aldığı Büyük Mecmua’ya önce kısa bir göz atmak yerinde olacaktır.

  Büyük Mecmua 6 Mart 1919 tarihinde İstanbul’da yayına giren “edebî” ve “ilmî” bir dergi olup imtiyaz sahibi ve müdürü M. Zekeriya (Sertel) idi. 12. sayısından sonra “daimi başmuharririn” Halide Edip (Adıvar) olduğu belirtilmektedir. Dergide o günün ve geleceğin tanınmış imzalarını görüyoruz. Yusuf Ziya (Ortaç), Köprülüzade M. Fuat, Sabiha Zekeriya, Ertuğrul Muhsin, Ömer Seyfettin, Ali Canip (Yöntem), Faruk Nafiz (Çamlıbel), Mehmet Emin (Erişirgil), Yahya Kemal (Beyatlı), Reşat Nuri (Güntekin), Cevdet (Muallim Cevdet), Müfide Ferit(Tek) imzalarına derginin hemen hemen her sayısında rastlanmaktadır.

  Dergide edebî ve bilimsel nitelikte yazılar ağır basmakla birlikte zaman zaman sınırlı da olsa siyasal içerikli konulara da yer verildiği gözden kaçmamaktadır. Bu yazılar arasında, Wilson prensiplerinin Türkiye’de uygulanıp uygulanamayacağına ilişkin olarak açılan bir anket de dikkati çekmektedir. Bu anket çerçevesinde sorulan sorulara Mahmut Sadık, Yunus Nadi ve Dr. Abdullah Cevdet beyler karşılık vermişlerdir.3 Dr. Abdullah Cevdet’in verdiği yanıtın önemli bir bölümü sansüre uğramıştır. Aynı biçimde derginin her sayısının ilk sayfasında yer alan “Hafta Musahabesinin de sık sık sansürün makasına takıldığı anlaşılmaktadır.

  Büyük Mecmua, İzmir’in işgaline karşı da derin bir tepki gösterdi. 28 Mayıs 1919 tarihli 8. sayısının kapağı simsiyah çıkmıştır. Başyazı da bütün olarak sansüre uğramış bulunmaktadır. Derginin bu sayısında “Sevgili İzmirimizden bir manzara” yer alıyordu. Bu resmin altında Sabiha Zekeriya’nın oldukça içten duygularla yazılmış bir yazısı dikkati çekmektedir. Bu yazıdan şu satırları alıyoruz.:

  “Felâketin en kara günündesin anne!.. Acılarla, elemlerle, sızılarla yaralanmış kalbin, bugün analara nasip olan ıstırapların fevkinde bir elem, milletlere mukadder olan felâketlerin yükseğinde olan bir acıyla ezildi... Senelerden beri hudutlarda din için, millet için, senin için çarpışan oğullarının bugün mezarlarında ruhları isyan ediyor... Bugün felâketine ağlayan gözler, yarın toprağın altındakilerle beraber saadetine sevinir anne... Dünya asırlardan beri bu mihverde dönüyor... Ve bu devri arasında kimi karanlık, kimi aydınlık olan iki devir var... Biz her gün zulmetin en kalın perdeleri altında gözümüzü hayata yumduk... Fakat bekle anne... Yalnız biz anne, onu mezarın zulmetleri arasında o kalbimizdeki derin vecd ve aşk-ı ilahiyi imanla görecek ve Allah’ımıza şükredeceğiz... Bugünkü feryadımız senin, senin matem iniltilerin bizimdir anne... İşte bugün hep birden bu büyük ve derin felâket için hep birden ağlıyoruz anne...”

  Büyük Mecmua’nın Mustafa Kemal Paşa hakkındaki yazısına gelince: Bu yazı, derginin Büyüklerimiz başlıklı dizisinde yer almaktadır.6 Mustafa Kemal Paşa’ya ayrılan yazı iki sütun doldurmakta ve bir de üniformalı fotoğrafı konulmuş bulunmaktadır. Yazıda Fransızların General Foche’a7 dolayısıyla büyük adamlarına ne kadar büyük bir değer verdikleri üzerinde durulmakta, bu durumun yabancıları dahi duygulandırdığına değinilmektedir. Her ulus gibi bizim de büyük ve yüksek kişilerin doğmasını istediğimiz dile getirilmekte ancak kendi büyüklerimize gereken önemi vermediğimizden yakınılmaktadır. Nitekim bizde de “bize göre çok yüksek simalarımız zuhur etmemiş değildir”. Bu bağlamda Mustafa Kemal ve Cevat (Çobanlı) Paşaların adı sayılmakta, bunların yanında verilen diğer isimlerin sansüre uğradığı görülmektedir. İçinde bulunduğumuz “elim vaziyet” dolayısıyla kutlamamız kısmet olmayan Çanakkale Muharebesi bir çok başarılardan başka bize “bir de ‘Mustafa Kemal’ kazandırmıştır”. Yazı şöyle devam etmektedir: “Osmanlı tarihinin en şerefli bir sahifesini işgal edeceğine şüphe olmayan Çanakkale muvaffakiyeti orada çarpışan Türklük ruhunu, Türklük fedakârlığını ispat ettiği gibi, bir de Mustafa Kemal gibi büyük bir kahramana malik olduğumuzu gösterdi”.

  Yazının Mustafa Kemal Paşa’dan ilk kez “halaskar” olarak söz etmesini büyük bir önsezinin, bir ileri görüşün ifadesi olarak değerlendirmek gerekir.kyn:atam gov.tr

 2. #2
  BALIKÇI BEYAZ MARTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Yaş
  50
  Mesajlar
  620
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  paylaşim için teşekkürler
  Ali Kahraman
  İSTANBUL/Üsküdar


 3. #3
  Amatör Balıkçı SANCAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Yaş
  39
  Mesajlar
  93
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler
  Bu güzel anıları biz gençlere hatırlattıgınız için siz büyüyüklerimize ne desek az ...
  BİLGİ PAYLAŞTIKCA ÖNEM KAZANIR

  Muhammet DURSUN
  AVRASYA MARINE ELECTRONICS
  www.avrasyamarine.com

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu
  By poyrazlı in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22.04.09, 01:04
 2. Yasak bölgeler
  By poyrazlı in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22.04.09, 00:58
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 21:35
 4. Balıkçı barınakları yönetmeliği
  By dökülük in forum KANUNLAR
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.03.09, 13:11

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM