2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Atık su çamurundan biyogaz üretimi

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Atık su çamurundan biyogaz üretimi

  Atık su çamurundan biyogaz üretimi  Belediyeler alternatif yakıt arayışını sürdürüyor. Ankara'da kanola, Gaziantep'te çöp, Antalya'da atık su çumuru...
  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Hurma Atık Su Arıtma Tesisi kapasitesini 500 bin eş değer nüfustan 1 milyon 400 bin eş değer nüfusa çıkaracak ek tesis inşaatının kasım ayında bitirilmesinin hedeflendiğini, tesis tamamlandığında atık su çamurundan biyogaz üretileceğini bildirdi.

  Belediye Başkanı Akaydın, ek tesis çalışmalarını inceledi. Akaydın, ek tesis inşaat çalışmalarının gece gündüz devam ettiğini belirterek, inşaatta iş ilerlemesinin yüzde 35 aşamasında olduğunu söyledi.

  Yapıların temmuzda, elektromekanik montajların ağustos veya eylül aylarında tamamlanmasıyla eylül ayından itibaren tesisin yeni yapılan ünitelerinin kademeli olarak devreye alınmasının planlandığını ifade eden Akaydın, sözleşmede şubat ayında bitirilmesi öngörülen tesisin kasım ayında faaliyete geçirilmesi için çalışıldığını bildirdi.

  Hurma Kapasite Artırımı ve Rehabilitasyon Projesi'nin mevcut tesis kapasitesinin 500 bin eş değer nüfustan 1 milyon 400 bin eş değer nüfusa çıkarılması için gerekli ünitelerin yapılması işini kapsadığına işaret eden Akaydın, tesiste atık suların ileri biyolojik arıtma yöntemleriyle uluslararası standartlarda arıtılacağını belirtti.

  Proje tamamlandığında çamur çürütme tankları ile biyogaz elde edileceğini, böylece tesisin ihtiyacı olan ısı ve elektrik enerjisinin sağlanacağını ifade eden Akaydın, tesislerin tamamlanmasıyla enerji ve ısı kazanımları sayesinde yıllık 6 milyon TL tasarruf sağlanacağını, sisteme dahil olacak abonelerin gelirinin ise yaklaşık 12 milyon TL olacağını belirtti.

  Çevreci ve ekonomik olan projenin diğer önemli özelliğinin de çevreye yayılan kokuyu önlemesi olacağına dikkati çeken Akaydın, şu bilgileri verdi:

  ''Projesi tamamlandığında AB standartlarında deşarj değerlerine sahip güvenilir bir arıtma tesisi ile Antalya sahillerindeki mavi bayrakların korunması ve artırılmasına yönelik en önemli halka hizmete girecek. Proje, KDV dahil yaklaşık 72 milyon liraya mal olacak.'

  Kaynak  .............................
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Biyogaz
  Dünyada ve ülkemizde giderek artan enerji ihtiyacı beraberinde yeni, alternatif ve temiz enerji kaynaklarına yönelme ihtiyacını doğurmuştur. Atıkların giderilmesi ve değerlendirilmesi konusu ise giderek önem kazanmaktadır.

  Biyogaz, mevcut atıkların değerlendirilmesi konusunda, ülke atık potansiyelinin verimli bir şekilde kullanılması yönünde iyi bir alternatif olarak göze çarpmaktadır. Biyogaz üretimi, çeşitli biokütle kaynakları ve organik kökenli atıkların oksijen bulunmayan ortamda mikroorganizmaların fermantasyonuyla gerçekleşen bir prosestir. Bu proses sonucunda yanıcı bir özelliğe sahip metan gazı içeren biyogazın yanında fermente gübre elde edilmektedir.

  Ülkemizde biyogaz üretimine yönelik çalışmalar 1980'li yılların başında devlet desteği ile başlamış, teknik yetersizlikler, sistemlerin yanlış seçilmesi ve işletmedeki hatalardan ötürü hedeflenen başarıya ulaşamamıştır. Şu anda Türkiye çapında kırsal kesime yönelik dizayn edilmiş ve 100% yerli sermaye ile kurulmuş biyogaz sistemi Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Biokütle Enerjisi Araştırma Grubu ve Ör-Kop arasında yapılan protokol dahilinde MAVİGÖK BİYOGAZ AŞ.'nin katkılarıyla Aydın ili Pamukören ilçesinde kurulmuş ve halen işletilmektedir. Bu çalışmalar ışığında kurulum maliyeti düşük, yüksek verimli, bakımı, işletimi kolay ve iklim koşulları göz önüne alınarak tasarlanan biyogaz tesisleri MAVİGÖK BİYOGAZ AŞ. tarafından işletmelere sunulmaktadır.


  Biyogaz üretiminde kullanılabilecek biokütle kaynakları:

  - Sığır atığı
  - Kanatlı gübresi(tavuk, hindi vb.)
  - Küçükbaş hayvan atığı
  - Bitkisel kaynaklı atıklar (çim, silajlık mısır, enerji bitkileri vb.)
  - Yemek atıkları ve endüstriyel organik atıklar olarak sınıflandırılabilir.

  Kullanılacak hammaddenin çeşitliliğine göre biyogazda 50- 80% metan ve 20- 50% arasında karbondioksit oluşmaktadır.

  Elde edilen biyogazın verimli olarak kullanılabilmesi için çeşitli enerji dönüşüm yöntemleri kullanılmaktadır. Biyogazın direk yakılması en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Biyogazın ısıl değeri içerdiği metan oranına bağlı olarak değişmektedir. 1 m3 biyogazdan 5000- 6500 kcal enerji elde edilebilmektedir.

  Isıtmada biyogaz kullanılması LPG ile çalışan ürünler üzerinde yapılacak ufak modifikasyonlarla sağlanabilmektedir. Diğer bir yöntem ise biyogazın elektrik üretimi amaçlı kullanımıdır. Biyogazdan hem elektrik hem de ısı enerjisi üretimi amacıyla kullanılan kojenerasyon üniteleri, toplam verimin arttırılması yönünden büyük önem taşımaktadır. Biyogaz sistemi kullanacak olan işletme, enerji ihtiyaçlarındaki çeşitliliğe göre enerji dönüşüm prosesini seçmelidir.

  Biyogaz üretim süreci sonunda reaktörde kalan fermente edilmiş gübre tarımsal faaliyetlerde kullanım için idealdir. Ürünler için gerekli besinler fermantasyon sırasında bitkiler tarafından kolayca kullanılabilecek forma dönüşür. Fermente gübrenin içerdiği azot ve potasyum gibi elementlerin zenginliği, bitkilerin hızlı büyümesini sağlar. Ayrıca fermente gübrede yabani ot oluşumuna sebep olan tohumların da büyük bir kısmı yok edilir. Ham gübrenin sahip olduğu kötü koku fermantasyon sırasında azalırken patojenik mikroorganizmaların da önemli ölçüde giderilmesi sağlanır.

  Biyogazın Avantajları:
  - İşletmenin sahip olduğu atıklar çevreye yararlı bir şekilde giderilir
  - Üretilen gazın ısıtma, soğutma, yemek pişirme ve elektrik üretiminde kullanılması ile enerji gereksinimleri azalır
  - Fermente gübreyi tarımda kullanarak gübre maliyetlerinin düşürülmesi sağlanır.  SİSTEM

  REAKTÖR ve GAZOMETRE

  Biyogaz sitemleri genel olarak iki ana kısımdan ibarettir. İlk olarak fermentasyonun gerçekleştiği reaktör, diğeriyse reaktörde oluşan gazın depolandığı gazometredir. Reaktör içerisinde üretilen biyogaz, gazometreye gelerek içerdiği CO2 in bir kısmını kaybeder ve içerdiği metan yüzdesini arttırmaktadır. Ayrıca metal aksama zarar veren ve sistem ömrünü kısaltan H2S gazının da neredeyse tamamı giderilmektedir. Bunu yanı sıra sistem içerisinde ihtiyaç dahilinde atık ön hazırlama ünitesi, fermente gübre deposu, seperatör gibi ekipmanlarda eklenebilmektedir.

  BİYOGAZIN KULLANIM ALANLARI

  REAKTÖR ISITMA SİSTEMİ ve BİYOGAZLA ÇALIŞAN KOMBİ

  Biyogaz üretim prosesi 35- 55 °C de gerçekleştiği için reaktörlerin ısıtılması gerekmektedir. Bunun için üretilen biyogazla çalışan yakma sistemleri kullanılmakta, isteğe bağlı olarak ısıtma sistemi güneş enerjisi ile desteklenmektedir.

  ELEKTRİK ÜRETİMİ

  Tamamen biyogaz ile çalışan ve sistem potansiyeline göre farklı güçte elektrik üreten kojenerasyon sistemi. Tamamen yerli üretimi olan bu cihaz yabancı emsallerine nazaran daha ekonomiktir fakat performans olarak bir eksiği bulunmamaktadır. Cihaz elektrik üretiminin yanı sıra açığa çıkan atık ısı enerjisinden ısıtmada kullanarak yararlanmaktır.

  BİYOGAZIN PİŞİRME AMAÇLI KULLANIMI

  Üretilen biyogazın pişirme amaçlı olarak kullanılması mümkündür. LPG'li ve doğal gazlı ocaklarda ek bir değişim gerektirmeden, ufak ayarlar yapılarak biyogaz enerjisinden güvenli bir şekilde yararlanılabilmektedir.

  FERMENTE OLMUŞ GÜBRENİN KULLANIMI

  Biyogaz üretim süreci sonunda reaktörde kalan fermente edilmiş gübre tarımsal faaliyetlerde kullanım için idealdir. Ürünler için gerekli besinler, fermantasyon sırasında bitkiler tarafından kolayca kullanılabilecek forma dönüşür. Fermente gübrenin içerdiği azot ve potasyum gibi elementlerin zenginliği, bitkilerin hızlı büyümesini sağlar. Ayrıca fermente gübrede yabani ot oluşumuna sebep olan tohumların da büyük bir kısmı yok edilir. Ham gübrenin sahip olduğu kötü koku fermantasyon sırasında azalırken patojenik mikroorganizmaların da önemli ölçüde giderilmesi sağlanır. Fermente gübre reaktörden çıkartılarak doğrudan tarlaya uygulanabilir ya da seperatörden geçirilerek sıvı ve katı kısmı ayrı ayrı değerlendirilebilir.


  Altarnatif çevreci enerji kaynakları.
  Kaynak
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Zonguldak'da Sıvı Atık Kirliliği
  By aFaLa in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.04.10, 18:50
 2. Gemilerden atık alınması ve atıkların kontrolü
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18.03.10, 18:41
 3. Atık Ayrıştırma tesisi Durdu
  By Kulek Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13.02.10, 00:02
 4. Atıklar
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18.12.09, 22:07
 5. Denize atık yağ boşaltan işletmeler takibe alındı
  By kenane in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 23.08.09, 13:29

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM