28 Ağustos 2009 Cuma KocaeliAv yasağı 1 Eylül Salı günü sona eriyor. Teknelerini büyük güne özenle hazırlayan balıkçılar, denize açılmak için sabırsızlanıyor. Kısmetini aramak için saatleri sayan balıkçıların derdi ise av yasağıyla bitmiyor. Balık neslinin tükendiğini belirten balıkçılar, yeni sezona borçlu girmenin sıkıntısını yaşıyor

Balıkçılar da ve lezzet avcıları da sabırsızlıkla 1 Eylül Salı gününü bekliyor. Av yasağının kalkması ile birlikte tekneler yeniden denizlere açılacak. Karamürsel'in balıkçılıkla ünlü beldesi Ereğli'de, limanda yan yana dizilmiş tekneler hazırlıklarını tamamlamak üzere. Teknelerde son rötuşlar yapılıyor. Tamir edilen ağlar ve yenilenen takımlar teknelere yerleştirildi. Büyük teknelerin yanında, sayıları 80 kadar olan küçük sandallar da kısmet aramak için denize çıkmaya hazır. Geçen yıl sezonu kafa kafaya kapadıklarını söyleyen Ereğlili balıkçılar, sıkıntılarının av yasağı ile birlikte sona ermediğini dile getirdi. Balık neslinin tükendiğini ve bu yüzden kazançlarının düştüğünü aktaran balıkçılar, yeni sezona borçlu girrikleri için bir hayli üzgünler. Yeni sezondan pek ümitli olmayan balıkçılar, "Deniz bu yükü taşımıyor" diyerek balık neslinin tükenmesine neden olan kişileri suçluyor.

BALIKÇILIK BAKANLIĞI

Eskisi gibi balık çıkmadığı için suçlamalar yapan balıkçılar, "Oltacıların bilinçsiz avlanmaları buna bir neden. Av yasağı döneminde havyarlı balık tutan oltacılar, balık üremesine engel oluyor. Oltacıların tuttuğu 1 balık, 100 bin yumurta bırakır. Oltacıların havyarlı balık avcılığı önlenmezse deniz kurur, balıkçı aç kalır. Devleti verdiği vergisiz mazot sayesinde ayakta duruyoruz" dediler. Ereğli'de 1930 yılından beri balıkçılık yapan Halit Reis, "Dedem ve babamdan sonra ben de 40 yıldır balıkçılık yapıyorum. Yanımda 20–25 kişi çalışıyor. Kırk senedir çalışıyorum ama emekli olamadım" derken teknesini atık oğluna devrettiğini söylüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı oldukları için işi bilen kişilerin kontrolünde olmadıklarından yakınan balıkçılar, Balıkçılık Bakanlığı kurulmasını istiyor. Balıkçılar ayrıca, devletin yasakladığı bölgeyi ne zaman ava açacağını da açıklamasını talep ediyor.

SATILIĞA ÇIKARILDI

Şikayet ve isteklerini sıralayan balıkçılar, "Tütünçiftlik-Değirmendere arası büyük teknelere yasak ama küçük tekneleri serbest. Sebebi deniz trafiği ise İstanbul Boğazın'da serbest. Bu haksızlık.


Türkiye’de denizlerde durum vahim. Eskiden tekneden bin metre ilerideki balıkları göremezdik. Şimdi yeni cihazlarla 10 kilometre ilerideki balıkları görüyoruz. Küçük büyük demeden avlanma yapılınca balığın kökü kuruyor. Bizim işimizde aracı çok. Parayı aracılar kazanııyor. Tüketici ve balıkçı mağdur oluyor" diye konuştular. Ereğlili balıkçılar yeni sezona hayli üzgün girecek. Çünkü yıllardır birlikte denize açıldıkları 9 büyük tekneden bazıları satılığa çıkarıldı. Yaklaşık 2 trilyonluk tekneler, kriz nedeniyle yarı fiyatına müşteri bekliyor. Ereğli'de irili ufaklı 80 kadar balıkçı sandalı var. Bu sandallardan da 30’u satılık. Sebebi ise maddi sıkıntı ve parasızlık


.