Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  avbalik.jpg
Görüntüleme: 64
Büyüklüğü:  58.7 KB (Kilobyte)
ID:	12424

Av yasağı dün gece sona erdi ancak balık avcılığını düzenleyen yeni tebliğ, balıkçıları ikiye bölmüş durumd a. Balıkçıların bir kısmı, avlanma derinliğinin 18 metreden 24 metreye çıkarılmasına tepki gösterirken, bir bölümü ise tebliğden memnun.

Derinlik sınırı değişmezse denize çıkmayacaklarını açıklayan bazı balık kooperatifleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e tebliğin kaldırılması için çağrıda bulundu. Bakan Eker de balıkçıların arasından oluşturulacak heyetle pazartesi günü görüşerek taleplerini dinleyeceğini söyledi.
Bunun üzerine toplantı yapan balıkçılar bakanla pazartesi günü yapacakları toplantıya kadar Türkiye'nin hiçbir yerinde balığa çıkmayacaklarını açıkladılar. Sezon açılışında konuşan Bakan Mehdi Eker, 1995'te tekne başına tutulan balığın 60 bin ton olduğunu ancak 2008 yılında bu rakamın 17 bin tona kadar düştüğünü söyledi. Deniz Ticaret Odası Balıkçılık Meslek Komite Başkanı Ahmet Menekşe ise yeterli araştırma yapılmadan tebliğ çıkarıldığını söyledi. AB'de avlanma yasağının 50, Yunanistan'da ise 30 metre olduğunu vurgulayan Menekşe, Türkiye'nin bu kararı Avrupa Birliği'ne uyum çabaları çerçevesinde aldığını ifade etti.
Balık yasakları konusunda AB ülkelerinde bile tam uyum olmadığına vurgu yapan Menekşe, "Bulgaristan ve Romanya Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler, ikisinde de istavritin bile boyu 12 santim. Bir tek kalkan balığında kota var. 12 ay balık avcılığı serbest. Sadece 1 Mayıs'la 1 Eylül arasında sahilden 500 metre uzak olmak şartıyla tüm denizlerde avcılık serbest." dedi. Denize açılmak için son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar dün Tarım Bakanı Mehdi Eker'den umdukları müjdeyi alamadı. 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe giren Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ balıkçıların tepkisini çekiyor. Gırgır avcılığında 18 metre olan derinlik mesafesi uygulamasını 24 metreye yükselten tebliğe göre balıkçılar 24 metreden sığ olan bölgelerde avlanamayacak. Tebliğe göre, balık avlanma boylarında da değişiklikler yaparak tutulacak balık boylarını küçük balıkları koruyacak şekilde uzatıyor. Kalkan 40 santimetreden 45 santimetreye, levrekte 18 santimetreden 25 santimetreye ve sinagritte 20 santimetreden 35 santimetreye çıkartılıyor. Ayrıca balık varlığının korunması ve artırılması için Marmara Denizi'nde Adalar, Büyükçekmece ve İzmit Körfezi tamamen gırgır avcılığı yasaklanıyor. Kaçak trol avcılığının engellenmesi içinde manyat ve algarnayla gece yapılan avcılık da yasak.