Avlanma yasakları başlıyor. Elazığ il sınırları içinde Keban, Karakaya, Özlüce, Karakoçan Kalecik baraj gölleri, Sivrice Hazar Gölü ve bunlarla bağlantılı tüm akarsularda 2009 Yılı Su Ürünleri Avlanma Yasağının 1 Nisan-1 Temmuz'da uygulanacağı bildirildi.

Elazığ- Tarım İl Müdürü Rüştü Emir, , ilin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesinde büyük bir payı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde av yasağı tedbirlerinin alındığını kaydetti.

Tedbirler kapsamında il sınırları içerisinde yer alan Keban, Karakaya, Özlüce, Karakoçan Kalecik baraj gölleri, Sivrice Hazar gölü ve bunlarla bağlantılı tüm akarsularda 2009 Yılı Su Ürünleri Avlanma Yasağı'nın 1 Nisan - 1 Temmuz'da uygulanacağını bildiren Emir, şunları belirtti:

''Av yasağı döneminde tüm balıkçı tekneleri karaya çekilecek, kesinlikle suda bulundurulmayacaktır. İl Müdürlüğümüz ve tüm İlçe müdürlüklerimiz avlanma yasağı döneminde su ürünleri koruma ve kontrol denetimlerine devam edecek ve kanun dışı uygulamalarda bulunanlar hakkında yasal işlem yapacaklardır. Cezalar idari para cezası olarak uygulanacak olup en düşük ceza 210 TL, en yüksek ceza ise 1.420 TL'dir. Suçların tekrarı halinde cezalar iki katı olarak uygulanacaktır.''

Emir, av yasağı boyunca yurttaşların da ihbarda bulunabileceğini, yapılan ihbarlarda kimlik bilgilerinin gizli tutulacağını ifade etti.

DenizHaber.