Aydın’da faaliyet gösteren Su Ürünleri Kooperatifleri, bir araya gelerek Aydın Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği’ni kuruyor. Didim’de buluşan Su Ürünleri Kooperatifleri başkanları, Aydın Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği’ni kurmak için ilk adımı attı.

Akbük Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı ve Muğla Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Erol’un ev sahipliğinde yapılan toplantıda, balıkçıların sorunları görüşüldü ve Aydın Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği’nin kurulmasının ilk görüşmeleri yapıldı. Birliğin kurulması için Aydın’da faaliyet gösteren 11 Su Ürünleri Kooperatifi’nden 7’si genel kurullarında yetki alarak üst birlik kurulmasını talep edecek ve delegeler seçilecek. Daha sonra Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne müracaat edileceği ve il müdürlüğünün bu talebi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bildireceği öğrenildi. Bakanlıktan izin ile onayların alınmasıyla Aydın Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği’nin kuruluş işlemlerinin yapılacağı, daha sonra genel kurul yapılarak birliğin faaliyete geçeceği ve iş ile işlemlerini yürüteceği belirtildi.
“AYDIN’DAKİ BİRLİK TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN”
Balıkçılara yönelik yasaların yetersiz olduğunu belirten Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Başkanı Ramazan Özkaya, Türkiye’de oto kontrolün olmadığını söyledi. Türkiye’de kooperatifçiliği oturtamadıklarını ve Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizde kaçak balık avcılığı yapanlarla ilgilenmediğini belirten Özkaya, “Bizler, Aydın’da kuracak olduğumuz birliği Türkiye’de örnek birlik yapalım. Aydın Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği’nin işleyişiyle, soğuk hava depolarıyla, birlikte hareket etmeyle ve Ankara ile uluslararası alanda iyi temsil etmeyle Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Bu anlamda kurulmuyorsak, hiç kimse kurmasın” dedi.
7 KOOPERATİF, BİR ARAYA GELDİ
İlk toplantıya ev sahipliği yapan Akbük Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı ve Muğla Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Erol, bu toplantıda Aydın’da kuracak oldukları birliğin ilk temelinin atıldığını belirterek, “Birliğin kurulması için sözleşme gereği 7 su ürünleri kooperatifin bir araya gelmesi gerekiyor. Bugünkü ilk toplantımızda bu birlikteliği sağladık. Önümüzdeki ocak ayında genel kurul kararlarımızdan geçirdikten sonra inşallah Aydın Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği’ni kurmuş olacağız” diye konuştu.
Akbük Liman Restoran’da yapılan toplantıya, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, Akbük Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celalettin Erol, Didim Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mürsel Çelik, Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Ovalıoğlu, Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Susam, Doğanbey Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Recai Tuncer, Yeşilköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Öztürk ve Serçin Su Ürünleri Kooperatifi 2.Başkanı