Aygül, balıkçılık tesislerini gezdi


30.09.2011 16:16:00 | 15 kişi okudu
Bu haberi paylaşAygül, balıkçılık tesislerini gezdi
Arguvan’da Karakaya Baraj Gölü’nde kafes balıkçılığı üretimi yapan Baypa ve Alima Şirketlerine ait tesislerde incelemelerde bulunan Malatya Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, daha sonra Doğanşehir ilçesi Polat Beldesi’nde havuz balıkçılığı ile alabalık tesisini gezdi.
Malatya'daki alabalık yetiştiriciliği hakkında açıklamalarda bulunan Aygül, "Malatya'da balıkçılık, ilimizin Fırat nehrine sahili bulunan ilçelerinde geçmişte küçük çaplardaki balık avcılığı ile başlamıştır. Daha sonra 1990'lı yılların başından itibaren Karakaya Baraj Gölünün faaliyete geçmesi ile birlikte balık avcılığı ile balık üretim faaliyetleri artmaya başlamıştır. Yine 1990'lı yılların başlarında ilimizin Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Beldesi’ndeki alabalık üretim tesislerinin faaliyete geçmesi ile su ürünleri yetiştiricilik faaliyetleri başlamıştır. İlimizdeki yetiştiriciliği yapılan tek balık türü alabalıktır. Alabalık yetiştiriciliği yapılan karadaki tesislerin çoğu ilimiz Doğanşehir ve Darende ilçelerinde bulunmaktadır. Son yıllarda özellikle Karakaya Baraj Gölü’nde olmak üzere ağ kafeslerde de yoğun bir şekilde alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.
"İlimizde 2004 yılında toplam 4 adet su ürünleri yetiştiricilik tesisi mevcutken, 2011 yılı Eylül ayı itibari ile 30 adedi kara tesisi, 27 adette barajda ağ kafesler şeklinde olmak üzere toplam 57 adet su ürünleri yetiştiricilik tesisi bulunmaktadır" diyen Aygül, daha sonra şu bilgileri verdi:
"Üretim kapasitesi ise yine 2004 yılında, 35 ton/yıl dan, 2011 Eylül ayı itibariyle 6.838 ton/yıla kadar çıkmıştır. Tarım İl Müdürlüğümüze su ürünleri yetiştiriciliği konusunda çok sayıda başvuru yapılmakta olup, 2011 yılı sonuna kadar 10 - 15 bin ton/yıl kapasiteye çıkması beklenmektedir. Ülkemiz üretim sıralamasında 2010 yılında ilimiz ilk 10 içerisinde olmakla beraber 2011 yılı sonu itibariyle ilk 5 içerisine girmeyi hedefliyoruz. Balıkçılık yetiştiriciliğinin önündeki sorunlara gelince, balık yemi fiyatlarının yüksek olması, tesislerdeki kullanılan alet-ekipman teminindeki zorluklar, alabalık yavrusunun üretiminin yetersiz olması, yeterli su ürünleri mühendisinin olamaması, sigorta maliyetlerinin yüksekliği ve pazarlama sorunlarıdır. 2. Organize sanayide kurulan Alima Su Ürünleri İşleme tesisi, 6.000 ton/yıllık balık işleme kapasitesine sahiptir. Bu tesis tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde alabalık yetiştiricilerimizin pazarlama sorunu da önemli oranda çözümleneceğinden, mevcut hızlı büyümenin daha fazla artacağı tahmin edilmektedir."