AYILAR SOMON SEVER!..

Her yıl aynı zamanda somonların tekrar geri döneceğini bilen ayılar, şaşmaz bir saat gibi günü ve saati geldiğinde suya girip somonları bekler.Gerçekten de dakika bile şaşmadan somonlar aynı gün ve aynı zamanda nehirde belirir.
23 Temmuz 2010

SOMON BALIKLARININ İNANILMAZ YOLCULUĞU

Kafanızda şöyle bir sahne canlandırın: Bir şehirdeki herhangi bir evde dünyaya gelip burada büyüyorsunuz. Yetişkinliğe erince de evi terk edip, dolaşa dolaşa buradan 1500 km kadar uzağa gidiyor- sunuz. Aradan seneler geçtikten sonra doğduğunuz eve dönmek istiyorsunuz. Sadece bir kere geçtiğiniz sokakları tek tek hatırlayıp eve dönebilmeniz ne kadar olası?


Somon balıklarının tamamı akarsular- da, annelerinin bıraktıkları yumurtalardan çıkarak dünyaya gelirler. Birkaç hafta boyunca dünyaya geldikleri yerde avlanarak gelişirler sonra da denize açılır ve burada bir kaç yıl geçirirler. Balık iyice geliştiğinde geri dönüş yolculuğu başlar. Somon balığının hedefi yumurta olarak dünyaya ilk geldiği yerdir.


Bu oldukça zor bir iştir çünkü balığın dönüş yolculuğunda kat etmesi gereken mesafe bazen 1500 km 'yi bulabilmektedir. Somon balığı eve dönebilmek için seneler evvel içinde gezindiği akarsuyun, denize döküldüğü ağzını bulmalıdır. Hiçbir somon balığı bu konuda asla hataya düşmez; denize çıktığı akarsuyun ağzını tek bir seferde bulur.


Ancak doğru nehrin ağzına ulaşmak tek başına yetmez: Balık, karanın oldukça içlerinde, dünyaya geldiği ırmağın kolunu da bulabilmelidir. Şimdi bu yere ulaşabilmek için, nehrin her iki kola ayrılışında doğru tarafa yönelmek zorundadır. Somon balıkları bu tercihlerinde de hata yapmaz, her seferinde doğru nehri bulurlar.


Somon balıkları, yollarını bir av köpeğinin ki kadar hassas olan koku duyularından faydalanarak bulurlar. Ancak somon balıklarının "koku duyu"larıyla açıklanamayan özellikleri de vardır.Bir deneyde somon balığı yavruları, doğdukları yerden oldukça uzağa, nehrin ana koluna götürülerek bırakılırlar. Bu esnada özel kaplar içinde kara yoluyla taşınırlar. Yapılan gözlemlerde, yavruların denize açıldıktan tam üç yıl sonra doğdukları yere döndükleri görülmüştür.


Kara yoluyla yaptıkları yolculuk düşünülecek olursa, kendilerinin yumurtlama yerine götürecek olan koku dizisinde eksiklik olduğu fark edilir. Peki somonlar bu eksik verilere rağmen doğru yolu nasıl bulmuş olabilirler?


Somon balığının yol bulmada kullandığı ne olursa olsun bunun kaynağının, ne kendisinin ne de tesadüfler olamayacağı kesindir. Somon balığı ve onun yön tayinini sağlayan sistem diğer tüm canlılar gibi sonsuz ilim sahibi olan güç tarafından yaratılmıştır.Yüce yaradanın verdiği rota ne somonlar için de ne başka canlılar için milim sapmaz.Allah her yarattığı canlıya farklı bir misyon vermiştir.Somonlarda kendilerine verilen bu misyonu eksiksiz yerine getirir.

Somonların bu inanılmaz dönüşü aslında ölüme dönüştür.Doğduğu yere yumurtalarını bırakan somanlar daha sonra orda can verirler.Yumurtadan çıkan yavru somanlar tıpkı anneleri gibi 1.500 kilometrelik bir seyahatten sonra tam 3 yıl sonra tıpkı anneleri gibi doğdukları yere döner yumurtalarını bırakır ve ölürler.


İşte bu olağanüstü denge başka canlılar için başka anlamlar taşır.

Her yıl aynı zamanda somonların tekrar geri döneceğini bilen ayılar, şaşmaz bir saat gibi günü ve saati geldiğinde suya girip somonları bekler.Gerçekten de dakika bile şaşmadan somonlar aynı gün ve aynı zamanda nehirde belirir.


Kış uykusu hazırlığındaki ayılar için somon en iyi yağ tutma yiyeceğidir.Yağlı somonlar ayıları bütün kış boyunca canlı tutar.Bu yüzden ayılar tıka basa somon yerler.

Ayıların bu inanılmaz somon avı doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmezleri arasındadır.

Kaynak