Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Baba Yalçın Notları

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Ssshh Baba Yalçın Notları

  Baba Yalçın ne demiş? Alt yorumlarda da "Biz ne anlamışsız?!!"

  - Denizlerimizde tükenen canlılardan bahsederken ‘deniz kürtajı’ demeyi tercih ediyor. Trol ile gırgırların hemen, acilen durdurulması gerektiğini söylüyor.

  - Baba Yalçın’a göre radikal reform şart: “Adına ister mavi seferberlik deyin, ister mavi açılım! Devletin bu işe dur demesi gerekiyor.”

  - “Teşhis olmadan tedavi mümkün değil” diyerek, Marmara Denizi haritasını çıkarıyor: “Boğazın girişini, adalara birlikte tamamen trol ve gırgıra kapayacaksın. Sadece geleneksel balık avcılığına izin vereceksin. Bak o zaman lüfer, uskumru, orfoz geliyor mu, gelmiyor mu?”

  - İkinci av yasağı gerektiren bölge, Çanakkale boğazı, Saros, Adalar. “Gece kameralarını seferber edelim. Yakaladığın an enseleyeceksin. Bir daha sonsuza kadar balıkçılıktan men edeceksin. Bak yasağa o zaman nasıl uyuluyor?”
  - Bu iki boğaz ‘biyolojik koridor’ diye biliniyor: “20 yıl önce yasak uygulansaydı bugün yok olan 103 tür yaşardı.”Para cezası yetmez!

  - “Tershanelerin yeri Tuzla, bu da yanlış. Planktonlar, zooplanktonlar yok oluyor. “

  - “Sahil güvenliğin kestiği ceza caydırıcı değil. 250 bin liralık çinakop avlamış. Buna 25 bin lira ceza kesersen gülerler.” (Genellikle cezaların tahsil edilemediği söyleniyor.)

  - Baba Yalçın, genel av yasağının 15 Nisan’dan 1 Mayıs’a çekilmesi için kumpaslar döndüğünü anlatıyor: “Kışın kötü hava şartlarından etkilendik diye bunu kooperatifler istedi. Aha hava raporunu aldım. Yok öyle bi’şey!” (Hakikaten de aylara göre poyrazı, fırtınayı, lodosu, yani balıkçılar için verimsiz geçen günlerin listesini çıkarmış!)

  - Adalar, ‘orkinosların aşk üçgeni’ diye bilinirmiş. Ancak tam havyar zamanı suyun yüzeyine çıkan orkinos, sadece 2003’te 2 bin 300 ton avlanmış.
  Bunlar, Baba Yalçın’ın bir nefeste anlattıkları. Ona göre ‘denizin kanını emenler’ durdurulmazsa yarın, bugünü bile mumla arayacağız. Kimileri ekonomik olarak bu yasakların uygulanamayacağını söyleyecektir.
  Benim de cevabım şu olacak: “Beş yıl sonra HİÇBİR ŞEY avlayamayacaksan, şimdi cebine girenin faydası ne?”

  Anlayana...

  alıntıdır: MİLLİYET CADDE / Mehveş EVİN
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Çok güzel söylemiş de kulak veren olmadıktan sonra neye yarar.

  Görmeyen gözlere, duymayan kulaklara, anlamayan kalplere bunları nasıl gösterip duyurup anlatabiliriz.

  Ya Rabb, akıl, fikir, iz'an, insaf nasip eyle.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 3. #3
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.399
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart

  Baba Yalçın'ın son derece detaylı, meseleyi tümüyle ele alan sunumunu vakit yetersizliğinden ancak yarım dinleyebilmiştik toplantıda, ama şimdi http://www.fikirsahibidamaklar.org/lufer/program.html adresinde adının yanında link'li..

  bilginize.
  D.

 4. #4
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Alıntı dkoryurek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Baba Yalçın'ın son derece detaylı, meseleyi tümüyle ele alan sunumunu vakit yetersizliğinden ancak yarım dinleyebilmiştik toplantıda, ama şimdi http://www.fikirsahibidamaklar.org/lufer/program.html adresinde adının yanında link'li..

  bilginize.
  D.
  Linkteki dosyaları indirip okuyalım yararlı olacağı kanısındayım.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 5. #5
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  272
  Tecrübe Puanı
  40

  Standart Baba Yalçın'dan mektup var  Baba Yalçın’dan mektup var

  Bugün bu köşeyi, “Ben denize borcumu ödüyorum... Gelecek nesil ne kadar şanssız, neleri kaybettiğini bilmiyor, hiçbir şey göremeyecek. Buna sebep olanlar kul hakkını nasıl öder!” diyen Yalçın Baba’ya bırakıyorum...

  İki hafta önce Fikir Sahibi Damaklar’ın (FSD) düzenlediği ‘İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın’ toplantısının yankıları sürüyor. Bu vesileyle tanıştığım Baba Yalçın’ın birikiminden ve toplantıda dinlediklerimden yararlanarak, 14 Nisan’da bir yazı yazdım. Baba Yalçın, bazı noktalara itiraz etti. Aynen konuştuğu gibi, esprili ve donanımlı bir dille! Bu yüzden elimden geldiğince az kısaltarak yayınlıyorum:

  “Sayın Ayşe Mehveş Evin Hanımefendi: Merhaba!
  Saygılarımı sunuyorum, ben; Baba Yalçın. Yazınız için kutlarım Bu işe emek veren herkesle birlikte ayrıca teşekkür ederim. Ayın 14’ündeki yazınızda yunusun küçüğü orkinos demişsin (yanlış, ikisi ayrı türdür). Yunus memelidir, orkinos yumurta atar (hiç alakası yoktur, farklı türdür herhalde dalgınlığına geldi). Orkinoslar, sürüler halinde gezer ama, yunus gibi sürüler halinde su üstünde atlayarak Boğaz’dan geçmez, bizim buralarda şahit olduğumuz, yemini kovalar yem su üstünde atlar (oynak yaptı deriz). Orkinos combalak atlar ya da tek atlar, savruntu yaptı deriz.

  1-Benim Orkinos fotoğrafı: Orkinosu Boğaz’da değil, Sivriada (Hayırsızada) açıklarında yakaladım.

  2-Methiye için sağ ol, methiye süper, ben herkes için uğraşıyorum. Toplantının genel hava yansıtışı, o da iyi.

  3-Trol, gırgır en az beş yıl yasaklansın. Ben öyle bir şeyi hayatım boyunca söylemedim. Nerelerde neler yapılması gerektiğini söyledim, her bölgede yapılacaklar farklı. Hiçbir zaman yuvarlak laf etmem, damardan konuya girerim.

  4-Boğazların girişini sadece geleneksel balıkçılıkla sınırlayın, böyle değil. İstanbul liman hudutları olta ile avcılık dışında ava kapatılmalı, dokuz adayla birlikte ve adaların adı, liman hudutları haritası.

  5-Yasak avla ilgili: Yasak avlananın teknesine el konulacak, plaka iptali, sonsuza kadar balıkçılıktan men edilecek, bu böyle... Olta ile avcılık dışında, ava kapatılan sahada, görüş açısı geniş, yüksek hakim tepeleri, mobese kameralarla donatılıp gece gündüz 24 saat devamlı izlenecek, kuş uçmayacak.

  6-Av yasağı süresini artırın: Balık nisan başında havyarlıysa yumurta sperm oluşumu için bir ay öne alınmalıdır. Endüstriyel balıkçılık için tüm denizlerimizde av yasağı 1 Mart’ta başlamalı, bir ay sabret, eylülde gene sizler mükafatını alacaksınız olacaktı.

  Tuzla’nın habitatı mahvoldu
  7-Tuzla Tersanesi Akdeniz’e taşınsın (öyle değil) Tuzla Tersaneleri sualtı faunası, habitat açısından zengin bir bölgeydi, iki yılda mahvoldu. Karadeniz ya da Akdeniz olmalıydı. Gazeteyi okuyan, seni de beni de kalaylar.

  8- Methiyeler için tekrar sağ ol (yazının sırasına göre gidiyorum).

  9- Deniz kürtajı, trol, gırgır hemen durdurulmalı: 50 yıldır, gece gündüz kürtaj yapılmadık yer kalmadı denizlerimiz Hiroşima, Nagazaki’ye döndü bunların geçtiği yerde 30 sene ot bile bitmez.

  10- Teşhis tedavi tamam, Boğaz girişi Adalar (İstanbul Liman Hudutları dokuz ada birlikte, Biyolojik Koridoru temsil eder) olacaktı.

  11- Balıkları yazarken, lüfer, uskumru, ‘orfoz’ yazmışsın. Orfoz değil kolyoz olacaktı. Orfoz, Çanakkale Boğazı’nın sonuna doğru, Ege ve Akdeniz balığıdır. Okyanuslarda yaşar, orda çok çeşidi vardır. Marmara’da ben duymadım, rastlamadım. Benim bildiğim bizde sekiz çeşidi var, ikisi kayıp.

  12- İkinci av yasağı gerektiren bölge, gece kameralarını seferber edelim, doğrusu (Diğer Biyolojik Koridor, Çanakkale Boğazı’dır. Burası da aynı şekilde olta dışında ava kapatılmalıdır. Çanakkale Boğazı’nın giriş çıkışları (Ege, Marmara üç mil açıkları dahil) Karadeniz ve Marmara’nın gırtlağı sıkılmamalıdır. İki saha da aynı şekilde korunmalıdır.
  Bunu yazan balık, anlamayan alık!

  13- İki Boğaz, Biyolojik Koridor 20 yıl önce yasak uygulansa 103 tür yaşardı: İki boğaz biyolojik koridordur, 30 yıl önce yasak uygulansaydı, 113 tür yaşardı.

  14- Sahil Güvenliğin kestiği ceza 250 bin liralık çinakopa 25 bin lira: Doğrusu Su Ürünleri Koruma Kontrol teknesi, Boğaz’da yasak bölgede çeviren gırgırın, 125 bin liralık çinakopuna, 25 bin lira ceza kesiyor, adam bir de dalga geçmiş. Cezanın tahsil edilemediğini söylemedim.

  15- Av yasağı kısmı idare eder, hava raporu aldım. Bu hava raporu 2009 senesindeki uzatılan yasakla ilgiliydi.

  16- Adalar orkinosların aşk üçgeni: Orkinosların aşk üçgeni Doping - Soares, Silivri, Tekirdağ, Marmara Adası Asmalı Burnu arası, olacaktı.

  17- Sadece 2003’te 2300 ton avlanmıştır. O orkinoslar burada değil. Alanya’nın 40 mil açığı, Kıbrıs arası, orkinosların Akdeniz’deki dördüncü üreme bölgesi. Kota 2300 ton, bizimkiler 7100 ton avlamış. Diğer seneleri pas geçtim. Bizim İstanbul Adaları ve Marmara’da, 1984’ten beş ay, 1985’ten beş ay toplam 10 ayda, 100 kg ila - 1 ton arası, 30.000 orkinos katledildi. 100 kg altı balıklar bu sayıya dahil değil.
  18-Bitirişin zekice (Ben olsam kendimi tutamaz bunu yazan balık anlamayan alık, derdim.)

  19- National Geographic (Nisan 2007) Bendeki dosya, sadece Orkinoslarla ilgiliydi, ama sen galiba internetten dersini iyi çalışmışsın, keşke birlikte çalışsaydık , önce bizim denizleri kurtarsaydık. Burası dururken diğer konulara magazin diyorum. Benimle, bizim denizlerle alakası olmasa da idare eder.
  “Gecenin en karanlık vakti, gündüze en yakın olduğu vakittir.”
  Görüşmek ümidiyle, saygılarımla.

  Baba Yalçın.”

  Kaynak: Mehveş Evin (Milliyet Cadde)

  http://cadde.milliyet.com.tr/2010/04...dan-mektup-var

 6. #6
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Aslında can kulağıyla dinlemek lazım,üniversiteler dahi yararlanmalı Yalçın abiden.Sanki gırgırlar yok olsun deniliyor sanıyorlar oysa balığı toplayan ve avlayan birlikte geliştirse projelerini hem balık çoğalacak hem kapasite artıp balıkta değerini bulacak.Nisanda tutamadığı balık dahada çoğalarak eylülde ve tüm kış aylarında avlanabilecek,burada bizlerdede hata var derdimizi anlatacak mercii neresi hala çözemedik.Mehveş Hanıma ve Baba Yalçına teşekkür ederiz,içeriği dolgun bir yazı olmuş.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 7. #7
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Baba Yalçın a ve Kenane ye teşekkürler.

 8. #8
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Her zaman, en donanımlı olduğunu düşündüğümüz kişiler bile madalyonun bir yüzüne bakarken diğer yüzünü gözden kaçırıyor maalesef.

  Ayırım yapmadan söylüyorum, o yasak bu yasak derken mutlaka alternatifleri de belirtilmelidir.

  Mesela, boğazlarda olta dışında avcılık yasaklansın sözünün hemen arkasından, buralarda ortalama 60-70 kulaç ağ atabilen ve mevcut tekneleriyle başka yerlere gitme imkanları olmayan küçük balıkçıların nasıl yaşayacağı da net bir şekilde belirtilmeliydi.
  Efendim, onlar da olta ile avlansın denebilir, bu durumda da bu sözün sahibi balıkçılığı bilmiyor demektir.
  Neden bilmiyor, çünkü o küçük balıkçılar zaten olta ile de avlanıyor, balık oltaya gelmediği zaman yani rahmetli babamın deyişiyle, -oğlum balık artık iplik yer zamanında nasıl avlanacak, tabii ki ufak bir ağ atacak.

  Büyük takımlar için yasak zaman uzatılsın, tamam, uzatılsın, aynı zamanda onların (varsa eğer) kredi borçlarının ödemeleri de durdurulsun.

  Trol tamamen yasaklansın, olur ama devlet trol takımını kamulaştırsın, yani parasını ödesin.

  Aksi halde, ben yasakladım sen ne yaparsan yap, geçerli bir mantık olmaz ve kabul görmez.

  Bir çırpıda aklıma gelenler, tabii her konunun tarafı kendi derdini en iyi kendi anlatır.

  Yalnız kesin olan bir şey var, takımlar büyüdükçe ve av gücü arttıkça balık çeşitleri ve belki miktarı azaldı.
  Topyekun geleneksel balıkçılığa dönülürse, hiçbir şeyi yasaklamaya da gerek kalmaz, eskiden böyleydi, yasak da yoktu, balık da çoktu.

  Ortalama 40 sene öncesinden söz ediyorum.

  Selam ve sevgiler.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 9. #9
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart  Boğazlar'ı kurtarmak için düğmeye basan Türkiye, 18 enerji devini İstanbul'daki zirvede topladı.


  Dışişleri ve Enerji bakanlıkları şirketlere olası bir tanker kazasının İstanbul'da faciaya neden olacağı vurgulanırken, Boğaz'ın ekolojik dengesinin şimdiden alt üst olduğu ifade edildi.


  Tankerlerin okyanuslardan getirdiği ve Boğazlar'a boşalttığı deşarj suları ve zehirli atıklar nedeniyle vahşi balık, zehirli deniz anası ve kırmızı alg türlerinin patladığı fotoğraflarla gösterildi. "Böyle giderse İstanbul Boğazı yüzmeye dahi kapanır" uyarısı yapıldı.

  Önceki gün gerçekleşen Boğazlar Zirvesi'nde enerji şirketlerine çevre brifingi verildi. Çevre Bakanlığı yetkilileri, sunumda, Boğazlar'dan geçen tankerlerin okyanuslardan aldığı yıllık 1.5 milyon ton deşarj suyunu Boğazlar'a bıraktığının altını çizdi. Bu sularla gelen başta 'chysaora ve hysoscella' türleri gibi birçok vahşi ve Boğaz'ın ekolojik yapısına aykırı deniz canlılarının İstanbul'da karakterist canlıları yiyerek ekolojik dengeyi bozduğu ortaya konuldu. Sunumda, şu uyarı yapıldı: "Balans suları ile taşındığı bilinen zararlı alg patlamasına neden olan kırmızı alg türleri, Marmara Denizi'nde toplu balık ve deniz canlısı ölümüne neden oluyor. Bölgedeki 15 milyon habitat canlısı risk altında."


  GEMİLER ATIK YAYIYOR
  İstanbul ve Çanakkale Boğazları'ndan geçen yük gemilerinin yüzde 10'u, petrol tankerlerinin ise yüzde 20'si atık veriyor. 2009 verilerine göre Boğazlar'da toplanan atık miktarı 175.278 m3. Ayrıca petrol tankerleri yıllık 1.5 milyon ton suyu Boğazlar'a deşarj ediyor.

  İSTANBUL ÖNEMLİ GEÇİŞ NOKTASI
  Dev şirketlere İstanbul'un önemi şu sözlerle anlatıldı: lİstanbul Boğazı, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan tek su yolu 'Akdeniz'de Ortak Öneme Sahip 100 Tarihi Sit Alanı' listesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde 2010 Avrupa Kültür Başkenti Boğazlar'daki tarihi, arkeolojik yapılar içinde Deniz ekosistemi için biyolojik koridor bölgesi Balıkçılık, turizm vb. faaliyetler yoğun şekilde sürdürülüyor Dünyada nüfusun en yoğun olduğu yerleşim yerleri arasında Marmara Denizi kapalı bir iç deniz olup hassas ve geri kazanılması çok zor bir ekosisteme sahip.

  10 yılda taşınan petrol 130 kat arttı
  * İstanbul Boğazı'ndan yılda 60 bin gemi geçiyor.
  * Çanakkale Boğazı'ndan yılda 55 bin gemi geçiyor.
  * Gemi sayısının yüzde 20'si tanker (15 bin),
  * 1997-2007 döneminde tanker trafiğinde %90 artış gerçekleşti.
  * Aynı dönemde taşınan petrol miktarı %130 artış gösterdi.

  Dünyanın en önemli geçiş noktalarından
  Dünya enerji devlerine İstanbul'un önemi şu cümlelerle anlatıldı:
  * İstanbul Boğazı, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan tek su yolu.
  * İstanbul "Akdeniz'de Ortak Öneme Sahip 100 Tarihi Sit Alanı" listesinde.
  * UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde.
  * 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti.
  * Boğazlar'daki tarihi, arkeolojik ve kültürel yapılar tarihi yapılar içinde
  * Deniz ekosistemi için biyolojik koridor bölgesi.
  * Marmara Denizi kapalı bir iç deniz olup hassas ve geri kazanılması çok zor bir ekosisteme sahip.
  * Balıkçılık, turizm vb. faaliyetleri yoğun şekilde sürdürülüyor.
  * İstanbul dünyada nüfusun en yoğun olduğu yerleşim yerleri arasında.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 10. #10
  İst Birlik Başkanı
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  116
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  Baba Yalçın: bu işlerin yazılarla olmayacağını anlamalı artık gazetecilerde senin gibi yazıyor bol keseden atıyor, hadi göreve denilince de ben oynamıyorum diyor üzgünüm yalçınbey bundan sonra doğru savunduğun şeylerin bile karşısında duracağım. Görevler kendi şahsı işlerimizin üzerinde olursa doğruyu buluruz. senin biletini iptal ettim. Sayın yalçın.
  PROFESYONEL.İSTANBUL BÖLGESİ SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLER BİRLİĞİ BAŞKANI....

  ERDOĞAN KARTAL

  GÜZELCE SU ÜRÜNLERİ KOOP BAŞKANI

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. KARADA BALIK: KALBUR ve Erzincanlı Ali Baba
  By kenane in forum Yeme İçme Mekanları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21.02.10, 12:38
 2. Oltacı Hulusi Baba
  By kenane in forum Balıkçı Borsası
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 08.09.09, 19:01
 3. BALIK (YEME) MEKANLARI "Adem Baba"
  By kenane in forum Yeme İçme Mekanları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.09.09, 02:07
 4. öldürmemkmi Lazım
  By deepblacksea in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 31.08.09, 00:08
 5. İşte bizim Baba Yadiğarı Balıkçı Gemimiz
  By Hıcaz in forum İlginç Resimler
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 12.05.09, 20:13

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM