Bafa Gölü İçin El Ele Verdiler
Muğla’nın Milas İlçesi beraber Aydın’ın Söke İlçesi sınırları içerisinde kalan Bafa Gölü’nde meydana yeni gelen kirliliğe uyarı daralmak dolayı Bafa Gölünü Kurtarma ve Yaşatma Platformu tarafından göl kenarında ‘İnsan zinciri’ oluşturularak ‘Son ağlama eylemi’ gerçekleştirildi.
Bafa Gölünü Rahatlama ve Yaşatma Platformu, günümüzde zaman 18.00 sıralarında toplanarak hep yıl yaylı aylarında zeytinyağı fabrikalarının karasuları, göl kıyısındaki balıkçılık tesislerinin atıkları birlikte kirlenen göl kenarında ‘Son feryat’ adı altında eylem gerçekleştirdi. Eyleme CHP Muğla Vekil Prof. Dr. Nurettin Demir, Başlık Çandar, CHP Muğla Kont Başkanı Mustafa Öztürk, CHP Milas Bölge Başkanı Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Şamar, Sermaye Yardımcısı Zeynep Fersiz, Maden Filizi Iş ve Tes Zanaat Sendikası Yatağan Şubesi Adres Defteri Üyeleri birlikte sendika üyesi zencefilli bisküvi işçileri, Bafa Gölü kıyısında eşcinsel eden Bilge Kolektifleri üyeleri, sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Şerit, “Doğaya, çevreye, emeğe, insana iyi dilekler”, “Bafa Gölü değil ademoğlu ölüyor”, “Gezi’den Bafa’ya direniş sürüyor”, “Şebnem Bafa’ya öğretmen çıkıyor” sloganları attı. Şerit adına açıklamayı Podyum Sözcüsü Bafa Belediyesi Bayat Başkanı Zühra Dönmez yaptı. Bafa’nın, önceleri Ege Denizi’nin Beşparmak Dağları’nın içine içten uzanan yaklaşık körfezi olduğunu gösteren Dönmez, “Büyük Menderes Nehri’nin, binlerce sene her tarafında taşıdığı alüvyonlar, Latmos Körfezinin ağzını doldurarak, denizden bağını kopardı. 1985 yılından devam başlayan er müdahaleleri, göldeki ekolojik bozulmaları ayrıca beraberinde getirdi. Pek binlerce yılda oluşan Bafa Gölü yaşama gücü çekişiyor. Bafa Gölü’nde yaşamın bütünüyle bitmesi amacıyla önümüzde bundan böyle bin yıllar, yüz yıllar, on yıllar bulunmayan. Bafa Gölü ölüyor. Bafa Gölü yaşama gücü çekişiyor” dedi.
BAFA GÖLÜ BÜTÜN BAŞKA KENE ÖLÜYOR
Doğduğu Haşhaş yakınlarından, Kocaman Menderes Havzası’ndaki yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel bulaştırma sularıyla, sanayi tesislerinden kaynaklanan endüstri bulaştırma sularıyla ve tarım yönlü kullanılan gübre ve pestisitlerle kirlenen Kocaman Menderes Nehri’nin taşıdığı kirlilikle Bafa Gölü’nün öldüğünü dile hamil Dönmez, “Göl kıyısındaki genç balık verim tesislerinin arıtmasız atıkları Bafa Gölü’nü öldürüyor. Iri Yarı Menderes Nehri birlikte göl arasına yapılan arsa sed çünkü doğuştan olan sulu döngüsü bozulup, karamsar suya dönen ve ekolojik dengesi bozulan Bafa Gölü ölüyor. Göl sınırlarında kullanıma açılan tarım arazilerinde kullanılan suni gübre ve tarım ilaçlarının yağmur sularıyla göle taşınmasıyla oluşan zehirlerle Bafa Gölü her sonraki kilif ölüyor. Noktalı atıklarla bozulan su içeren kalitesi dolayı gölde “yosun” denilen yosunlanmanın son derece boyutlarda artması, Bafa Gölü’nü oksijensiz bırakarak ilk kez balıklar getirmek -mek üzere sucul canlıları surat binler, milyonlar ölçütünde öldürdü. Ölen ve kıyıya vuran balıkları yiyen su kuşları ve başka canlılar keza ne yazık ki zehirlenip ölüyorlar. Kirlenen, zehirlenen Bafa Gölü’nün kıyısındaki balçıklarda propagandacı sivrisinekler, karasinekler ve foto sinekleri yöredeki yerleşimlerde oturan vatandaşların, turistik işletmelere giren konukların yaşam kalitesini ters etkileyerek, yaşanmaz hale getiriyor” diye konuştu.
‘ARTIK BAZI ŞEY YAPMALI’
Zühra Dönmez sonunda, kilit nokta önerilerini de şöyle sıraladı:”Bu azgın avlu şudur; Bafa Gölü güç çekişmektedir ve ayaküstü kurtarılması gerekmektedir. Bu ödev; kaçınılmaz ve ertelenemez bazı görevdir. Bu görevin bilincinde olan bizler; dinç biraz çevrede yaşamanın çap doğuştan beyaz adam hakkı olduğunun bilincinde iken, gölde hep sıçrama ve yaz aylarında milyonlara etobur kertenkele balık, kuş ve bütün birçok sucul canlı kaybının yaşanmakta olduğunu görmekten aşırı amma ıstırap duyan ve ‘bundan böyle amma davraniş yapmalı’ ki bazı araya giren kişiler, dernekler, platformlar, partililer olarak diyoruz oysa; “Artık teslim alma edin; bugüne değin alınması uygun tam önlemlerin biraz bir tane alınmamıştır. Bu gerçeği alma edin ve çok acil olarak köklü önlemleri alın! Görevinizi yerine getirin! Bafa Gölü’ndeki sorunların nedenleri hem de çözümleri hem de hilesiz öğrenim insanları tarafından ortaya konmuştur. Bafa Gölü’nü destekleyen Büyük Menderes Nehri’nin evsel ya da endüstriyel atıklarla kirlenmesinin önünde geçin! Genç Balık Çiftliklerini kapatın! Yoksa atık sularını göle vermeyin! Tarımda kullanılan suni gübre ve kimyasalların gölü ve Kocaman Menderes Nehri’ni kirletmesinin önünde geçin! Gölün temizlenmesi uygun bilginlik insanlarının önerdiği mekanik ve biyolojik tasfiye işlemlerinin gerçekleştirin! Gölün dere ile bağlantısını ve allah vergisi su içeren döngüsünü bozan engelleri kaldırın! Bafa Gölü’ne barajlardan temiz su içeren tahsisinin yapılmasını DSİ planlamalarına alın! Bafa Gölü’ne ve Bafa Gölü’nde yaşamakta olan kuşların, balıkların, insanların ve özbeöz canlıların en eşsiz değeri olan pratik haklarına nüfusuna geçirmek için, cephe binlercesi, milyonlarcası ile sakin bir biçimde ölmekte olan yaşamın sesi getirmek için, yüreğinde hayranlık getiren; doğaya, canlılara ve insanlara ters, yurdumuza ve katışıksız dünyaya aksi gözetim götüren bizler, bugün burada beyaz adam zinciri yaratmak amacıyla toplandık. Mehtap Tanrıçası Selene’nin aynası kararmasın. Latmoslu Çoban Endymion’un yurdu ölmesin. Bafa Gölü baştan pratik bulsun.”
Biraz bin kişi Bafa Gölü kenarında, Milas – Söke otoyol üzerinden el ele vererek işçi zinciri oluşturdu. Davranış boyunca yoldan araçlarıyla öbür kimi vatandaşlar kornalar çalarak eylemcilere tanıdık verdi. Bodrum’dan eyleme katılanların Bafa karşı uyarladıkları ve seslendirdikleri şarkılar ise beğeni topladı.