Sayfa 1/2 12 SonSon
18 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: bağlama kütüğü 2010 yılı harçları yarın songün

 1. #1
  Moderators limancı66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  285
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart bağlama kütüğü 2010 yılı harçları yarın songün

  Arkadaşllar

  Özel tekneler için de düzenlenmeye başlanan ruhsatnameler için veyıllık harç olarak ödenen ücretlerin yarın son günü ödemeyenlere harcın 2 katı idari para cezası kesilecek ödemeyenler için yarın son gün 31 de ödendiğinde cezalı

  5 metre tekne için harç 220 tl iki katı idari para cezası 440 tl toplam 660 tl

  bu paraya yazıktır
  Marmara/1966/Gemlik

  Denize denizden bakmakla karadan bakmak arasındaki farkı bilir misin...

 2. #2
  Balıkçı mercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  412
  Tecrübe Puanı
  95

  Standart

  Alıntı limancı66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşllar

  Özel tekneler için de düzenlenmeye başlanan ruhsatnameler için veyıllık harç olarak ödenen ücretlerin yarın son günü ödemeyenlere harcın 2 katı idari para cezası kesilecek ödemeyenler için yarın son gün 31 de ödendiğinde cezalı

  5 metre tekne için harç 220 tl iki katı idari para cezası 440 tl toplam 660 tl

  bu paraya yazıktır

  arkadaşım yanlış biliyorsun herhalde,bende öyle zannediyordum;fakat bağlama kütüğünün sayfasındaki vizenin üzerindeki tarih geçerliymiş bu tarihten birgün sonra bileyatırıp vize yaptırmaya gitsen,yapmıyorlar iki katı ceza uygularız öyle vize yaparız diyorlar bilginiz olsun selamlar
  Dağ ne kadar yüce olsa da yol üzerinden aşar yeter ki yol arkadaşların sadık ve vefalı olsun.

 3. #3
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  22
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart

  6.40 özel teknemizin harc günü geçmişti 700'e yakın ödedik cezasıyla birlikte zehir zıkkım olsun.

 4. #4
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Hiç kimse yazıp hak aramıyor mu bu nasıl adalet diye?

  Süper lüks teknelerin vergileri niçin sıfırlanmış da fakir fukaranın eskiden vergisiz olan teknelerine harç getirilmiş?

  Tekneler metreyle ölçülmüş de değerinin hiç önemi yokmuş, 5 m. sandala har(a)ç, 3m. jetski harçtan da vergiden de muaf.

  Kimse bu ne diye sormuyor mu, hep ben mi yazacağım bimer'e.?
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 5. #5
  Balıkçı mercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  412
  Tecrübe Puanı
  95

  Standart

  benim ufak tekne için verilen cevaplar bunlar
  İlgi :Bilgi Edinme Biriminin 29. 12.2010 tarihli ve 44460 sayılı yazısı ekindeki başvurunuz.

  İlgi yazınızda teknenizin, 01.10.2009 tarihinde İzmir Liman Başkanlığı Bağlama Kütüğüne kaydı yapılarak ruhsatname düzenlendiği, ekim ayı sonunda vize harcını vergi dairesine ödeyerek vize işlemi için Liman Başkanlığına gittiğinizde; yasal süresinde vize işlemi yaptırmadığınızdan dolayı, vize harcı tutarının iki katı idari para cezası ödemiz gerektiğinin bildirildiğinden bahisle, uygulanmakta olan idari para cezasının çok ağır olduğu belirtilerek, bu hususa ilişkin herhangi bir değişiklik çalışması yapılıp yapılmadığı hususunda bilgi talep edilmektedir.

  Bilindiği üzere, 16.05.2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 5897 sayılı Kanunla, Bağlama Kütüğüne kayıt edilme zorunluluğu bulunan teknelerin Ruhsatnamelerinin her yıl vize edileceği; zamanında vize işlemi yapılmayan gemi, deniz ve iç su aracının maliki ve işletenine, tescil edilmemesi nedeniyle tahsil edilemeyen ruhsat ve vize harç tutarının iki katı idari para cezası verilmesi hükme bağlanmıştır.

  Diğer taraftan, 5897 sayılı Kanunla Müsteşarlığımıza verilen görev, kapsam dahilindeki teknelerin kayıtlarının yapılabilmesi için Bağlama Kütükleri oluşturmak ve kayıt neticesinde Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi düzenlemektir. Harç ve cezalarla ilgili mali konuların düzenlenmesi görevi ise Maliye Bakanlığının uhdesindedir.

  Bu itibarla, mali konularla ilgili talep ve önerilerinizin Maliye Bakanlığına iletilmesinin daha uygun olacağı hususunda bilgilerinizi rica ederim.  Okay KILIÇ
  Müsteşar a.
  Daire Başkanı


  /12/2010 Mühendis : H.İ.EKİCİ
  /12/2010 Şb.Müd. : M.KAYA


  İlgi: 26.03.2011 tarihli ve 360300 sayılı başvurunuz.

  İlgi başvuruda, Başkanlığı Bağlama Kütüğüne kayıt ettirmiş olduğunuz 6.6 m. boyundaki özel teknenizin vize harcını 2010 yılının ekim ayında yatırarak vize işlemini yaptırmak için ilgili liman başkanlığına müracaat ettiğinizde, yasal süresi geçtiğinden harç tutarının iki katı idari para cezası ödemeniz halinde vizenin yapılacağının bildirildiği belirtilerek; söz konusu idari para cezasının adaletsizlik olduğu belirtilerek düzeltilmesi talep edilmektedir.

  Bilindiği üzere, 16.05.2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 5897 sayılı Kanunla, teknelerden alınan MTV kaldırılmış, gemi sicillerine kayıtlı olmayan teknelerin oluşturulan Bağlama Kütüğüne kaydı zorunlu hale gelmiş olup, yasa gereği bu teknelere ruhsatname düzenleneceği, ruhsatnamelerinin her yıl vize edileceği ile zamanında kayıt edilmeyen, vize işlemi yapılmayan teknelerin maliki veya işletenine, tescil edilmemesi nedeniyle tahsil edilemeyen ruhsat ve vize harç tutarının iki katı idari para cezası verilmesi hükme bağlanmıştır. Bu nedenle idari para cezasına ilişkin hususlar Kanun ve Yönetmelikle belirlendiğinden uygulanması zorunludur.

  Diğer taraftan, 5897 sayılı Kanunla Müsteşarlığımıza verilen görev, kapsam dahilindeki teknelerin kayıtlarının yapılabilmesi için Bağlama Kütükleri oluşturmak ve kayıt neticesinde Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi düzenlemektir. Harç ve cezalarla ilgili mali konuların düzenlenmesi görevi ise Maliye Bakanlığının uhdesindedir. Bu itibarla, mali konularla ilgili talep ve önerilerinizin Maliye Bakanlığına da iletilmesinin daha uygun olacağı hususunda bilgilerinizi rica ederim.  Ömer YERLİKAYA
  Müsteşar a.
  Daire Başkanı
  İlgi : 30.03.2011 tarih ve 6090 başvuru numaralı dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçeniz incelendi.

  Bilindiği üzere, 491 sayılı Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye 5897 sayılı Kanunla eklenen Ek 12 nci maddesinin beşinci ve altıncı fıkralarında; "Ruhsatnamesi olmayan veya zamanında vize işlemi yapılmayan gemi, deniz ve iç su aracının maliki ve işletenine, tescil edilmemesi nedeniyle tahsil edilemeyen ruhsat ve vize harç tutarının iki katı idari para cezası verilir ve bu gemi, deniz ve iç su araçlarına, denizcilik mevzuatına göre verilmesi zorunlu belgeleri düzenlenmez, liman veya iç su dâhilinde bile olsa sefere çıkmasına izin verilmez.

  İdari para cezaları liman başkanlıkları ve belediyeler tarafından verilir. Bu madde uyarınca verilecek idari para cezaları bir ay içerisinde ödenir. Bu idari para cezaları hakkında 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uygulanır." hükmü yer almaktadır.

  Buna göre, ruhsatnamesi olmayan veya zamanında vize işlemi yapılmayan gemi, deniz ve iç su araçlarının maliki veya işletenine söz konusu araçların, tescil edilmemesi nedeniyle tahsil edilemeyen ruhsat ve vize harç tutarının iki katı kadar idari para cezası verilmesi ve bu idari para cezaları hakkında 5326 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanması gerekmektedir.

  Diğer taraftan, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 3 üncü maddesinde, bu Kanunun idari yaptırım kararlarına karşı kanun yoluna ilişkin hükümlerinin diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmaması halinde, diğer genel hükümlerinin idari para cezası ve mülkiyetin kamuya geçirilmesini gerektiren bütün fiiller hakkında uygulanacağı, anılan Kanunun 17 nci maddesinin üçüncü fıkrasında, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I), (II) ve (III) sayılı cetvellerde yer alan kamu idareleri tarafından verilen idari para cezalarının ilgili kanunlarında 01.06.2005 tarihinden sonra belirlenen oranın dışındaki kısmı ile Cumhuriyet başsavcılıkları ve mahkemeler tarafından verilen idari para cezalarının Genel Bütçeye gelir kaydedileceği, anılan maddenin dördüncü fıkrasında da genel bütçeye gelir kaydedilmesi gereken idari para cezalarına ilişkin kesinleşen kararların 6183 sayılı Kanuna göre tahsil edilmek üzere Maliye Bakanlığınca belirlenecek tahsil dairelerine gönderileceğine hükmolunmuştur.

  Bu nedenle, genel bütçeye gelir kaydedilecek olan idari para cezalarına ilişkin idari yaptırım kararlan kesinleşmesini müteakiben 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre tahsil edilmek üzere görevli vergi dairelerine gönderilmekte ve vergi dairelerinin görevi bu safhada başlamaktadır. Dolayısıyla, 491 sayılı Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 12 nci maddesi gereğince zamanında vize işlemi yapılmayan gemi, deniz ve iç su araçlarının maliki ve işletenine verilen idari para teezasına ilişkin olarak Bakanlığımız vergi dairelerince yalnızca bu cezaların takip ve tahsili 'yapılmaktadır.

  Bu itibarla, ilgi dilekçenizde belirtilen ve zamanında teknenize ait harcın yatırılmış olmasına rağmen idari para cezasına muhatap olmanızın gerekçesi ile bu idari para cezasının adil olmadığı konularında gerek Bakanlığımız gerekse de Bakanlığımıza bağlı vergi dairelerince yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

  Buna göre, elektronik postanıza konu hususların, bu idari para cezasını vermeye yetkili olan Denizcilik Müsteşarlığına iletilmesi gerekmektedir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  Dağ ne kadar yüce olsa da yol üzerinden aşar yeter ki yol arkadaşların sadık ve vefalı olsun.

 6. #6
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Herkes topu birbirine atmış.

  Ben de diyorum ki, lüks teknelerin vergileri neden kaldırılmış da fakir fukaraya harç konmuş, üstelik bu harç belası, torba yasaya da giremedi, kısa bir süre sonra tekneleri satsan ödenemez paralarla karşı karşıya kalınacak, hergün harç parası kadar mazot yakan tekneler ise keyfinden zıplayacak.

  Bu mu adalet?
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 7. #7
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Adaletin bumu Dünya.
  Zengine indirim fakire bindirim.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 8. #8
  Balıkçı mercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  412
  Tecrübe Puanı
  95

  Standart

  Böyle gelmiş böyle gidecek gibi görünüyor Mahir abi,herhalde bizim kaderimiz bu forum da yazıyoruz postalar gönderiyoruz,duyan yok yada duymak istemiyorlar diye düşünüyorum
  Fakat adalet olmayan yerde hiç bir iş düzgün gitmez burda soramassak hesabı öbür tarafta mail falan yazmam direk yakalarına yapışırım benim çoluk,çocuğumun hakkı nerde diye.

  bu gidişle böyle olacak herhalde
  selamlar
  Dağ ne kadar yüce olsa da yol üzerinden aşar yeter ki yol arkadaşların sadık ve vefalı olsun.

 9. #9
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kesinlikle adaletsiz bir uygulama ama bu konu amatör arkadaşlarla ilgili olduğundan balıkçı bu konuda söz sahibi değil,ancak bir imza kampanyası oluşturulursa katılım olur sanıyorum.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 10. #10
  kilimli

  Standart

  Alıntı limancı66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşllar

  Özel tekneler için de düzenlenmeye başlanan ruhsatnameler için veyıllık harç olarak ödenen ücretlerin yarın son günü ödemeyenlere harcın 2 katı idari para cezası kesilecek ödemeyenler için yarın son gün 31 de ödendiğinde cezalı

  5 metre tekne için harç 220 tl iki katı idari para cezası 440 tl toplam 660 tl

  bu paraya yazıktır
  tekneni 10 cm ufak gösterseydin bu işlerle uğraşmazdın

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bağlama Kütüğü Yönetmeliği Değişti
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26.04.10, 18:03
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 24.01.10, 00:56
 3. Bağlama kütüğü ruhsatnamelerinden
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 19.10.09, 20:29
 4. Bağlama Kütüğü
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15.09.09, 00:47

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM