Toplantı öncesi Tarım Bakanlığı’na 13 bin 500 faks!
İstanbul, 20 Haziran 2011- Greenpeace’in “Seninki kaç santim?” kampanyası kapsamında başlattığı faks eyleminin beşinci gününde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na gönderilen faksların sayısı 13 bin 500’ü aştı. Yarın (21 Haziran Salı) yapılacak ve yasal balık avlama boylarının da gündeme gelmesi beklenen toplantı öncesi Bakanlığa faks gönderen 13.562 kişi, yasal balık avlanma boylarının takipçisi olduklarını gösteriyor. Bakanlık Şubat ayında Greenpeace’in ‘kırmızı telefon’ eylemiyle kendilerini arayan 2070 kişiye cevap olarak, 21 Haziran’daki danışma kurulu toplantısında konunun değerlendirilerek gerekli düzenlemelerin yapılacağını ifade etmişti.


Toplantının yapılmasına bir gün kala, İnternet üzerinden imza ile destek olanların sayısı da her geçen saat yüzlerce kişi artıyor.


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı açıklamada 21 Haziran’daki danışma kurulu toplantısı ile ilgili “Balık boylarının yeniden gözden geçirilmesine ilişkin talepler, Haziran 2011 ayı içerisinde yapılacak olan Su Ürünleri İstişare Kurulu gündemine alınarak, değerlendirilecek ve buradan çıkacak sonuç doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” deniliyordu. Bu da söz konusu toplantıda, tüm ticari türleri içeren avlanma boyları listesinin tartışılması ve gerekli değişikliklerin yapılması anlamına geliyor.


Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı: “Tarım Bakanlığı'na gönderilen bu faks mesajları, istişare kurulu ve yavru balıklar ile ilgili şubat ayında yaptıkları kamuoyu açıklamasını hatırlatmak ve alınması umut edilen doğru kararları desteklemek amacıyla gönderilmektedir. Bu dilekçeler, yavru balıkların, denizlerin, endüstriyel balıkçılığın karşısında can çekişen balıkçının umuduna destek verenlerin sesidir. Bugüne dek Yarım milyona yakın insan kampanyaya destek verdi. Binlerce insan bakanlığı aradı, şimdi de beş günde 13 bin 500 kişi faks yolladı. Bakanlığın bunu göz ardı etmeyeceğini ve bunca insanın beklentisine cevap verecek kararlar alacağını umuyoruz” dedi.


Türkiye'deki ticari türlerin başında gelen lüfer, orfoz, kalkan, uskumru, palamut, barbunya ciddi anlamda tükenme riski yaşıyor. Sürdürülebilir balıkçılık yönetiminin ilk adımı yasal avlanma boylarının bilimsel üreme boyuna uygun belirlenmesidir. Oysa ülkemizde uygulanan yasal avlanma boyları, bu türlerin üreyebilecek boya gelmeden avlanmasına neden oluyor. Greenpeace, 21 Haziran’daki danışma kurulunda öncelikle kalkan, orfoz, levrek, lüfer, palamut türleri olmak üzere avlanma boylarının bilimsel verilere uygun olarak değiştirilmesini istiyor.