5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Bakanlik meseleleri

 1. #1
  Reİs cyro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  518
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Bakanlik meseleleri

  ŞİMDİ SİZE SORARIM NEDEN DENİZCİLİK VE DENİZ SU ÜRÜNLERİ (BALIKÇILIK) BAKANLIĞI DİREKT OLARAK KURULMAZ.
  DENİZ DENİNCE NEDEN ULAŞTIRMAYA BAĞLANIR,
  SU ÜRÜNLERİ DENİNCE NEDEN TARIMA BAĞLANIR HALA BUNUN MANTIĞINI KURAMADIM ŞAHSEN.
  SORUN BAKAYIM DENİZ SU ÜRÜNLERİ DİYE AKLINA NE GELİR BAKANIMIZIN,
  BALIKÇILIK ÖZEL BİR İHTİSASMIDIR DEĞİLMİDİR.
  BALIKÇI TEKNELERİMİZ SADECE GEMİMİDİR ONUN İÇİN.
  SADECE ALLAH İÇİN NE OLUR SAYIN SÜR KOOP BAŞKANI BU KONUDA BİR ÇALIŞMA YAPIN LÜTFEN.
  BALIKÇILIĞIN ÖNEMİNİ ANLATIN.
  YUKARDAKİ CEHALET BİTMEDİKÇE AŞAĞIDAKİ BALIKÇIDAN GELİŞİM BEKLERSENİZ.
  BİZ BALIKÇILAR BİR JURNALİ DOLDURMAYI ÖĞRENEMEYİZZZZZ.
  BU YÜZDENDİR ZATEN BALIKÇILIKLA İLGİLİ ALINAN SON KARARLARDA SURKOOP MUHATAP ALINIP BİLGİLENDİRİLMEMİŞ,GÖRÜŞ BİLE SORULMAMIŞ.
  BİZNASIL KORUNACAĞIZ EYYY SAYIN BALIKÇILAR.
  SUR KOOP DEVLETİMİZ VE BAKANLIKLAR TARAFINDAN MUHATAP ALINMIYORSA BUNUN NEDENLERİNİ SORGULAMALIYIZ SAYIN BALIKÇILAR.
  SIRF KOTALAR DEĞİLDİR BALIKÇILIK.KOTA GELİRİ NEDİR Kİ
  (BÖLGESEL AV MERALARI,MERASINDAN EDİLENLER,MİSİNA AĞLARI,GROOSLA İLGİLİ YARDIMCI MAKİNALAR VS.)
  BUNLAR BALIKÇILIĞIN ANATOMİSİMİDİR DEĞİLMİDİR SORARIM SİZE.
  BAZI SU ÜRN.KOOP YASALARINDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILSIN.
  SAYIN RAMAZAN BAŞKAN BU KONULARI İŞLEYİN.
  BALIKÇI HALKI HAREKATI BAŞLATIN.
  BALIKÇI HAREKATINA DESTEK OLALIM ANKARAYA YÜRÜYELİM.
  SESİMİZİ DUYURALIM.
  BALIKÇILIK BAKANLIĞI ÇALIŞTAYI BAŞLATILSIN.
  cemil yılmaz

 2. #2
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Dec 2014
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  İstanbul'un en eski köyü Pendik'te. Tren yolu inşaatında ortaya çıkan 8 bin 500 yıllık köyün sakinleri, evlerin altına geçirgenlik için midye kabuğu döşemiş, çöp çukurlarına bakılırsa bolca deniz mahsulü tüketmiş?
  Get free demos for 300-206 exam dump exam and mcts exam with testking.org - 642-996 dumps guaranteed success. Our best quality usuhs prepares you well before appearing in the final exams of www.bgsp.edu and mcts with Quincy University

 3. #3
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart

  BALIKÇILIĞIN ÖNEMİNİ ANLATIN.
  Bu sualinize cevap olacak bilgilenmeyi, aşağıda tırnak içinde verilen makale başlıklarında bulabilirsiniz.
  “Türkiye balıkçılığının çağdaş yönetimi için yol haritası” tarih 14.05.2011
  “Türkiye balıkçılığının ekonomik gücü, yönetim” tarih 18.11.2010
  Profesyonel balıkçılık formunda “Sorunlarımız” bölümünde Ö. Faruk KARA hocadan sorunlarımız ve çözüm önerileri yazısını tıklarsanız. Yukarda verilen tırnak içindeki başlıkları bulup tıklayınız.
  Veya Google’ ye yazı başlığını yazıp, tabi siteye girmek için şifreniz varsa yazıyı okumanız mümkün olacaktır.

  BALIKÇILIK ÖZEL BİR İHTİSASTIR.
  Şöyle ki; balıkçılık insan hayatının sürdürülebilir sağlıklı yaşamını konu alan balığın veya sucul canlıların sürdürülebilir üretimi dahil, balığın yaşam ortamı (tatlı su, açı su ve tuzlu su gibi,) ve bu ortamın özellikleri, (fiziksel, kimyasal, biyolojik özelikler) balığın hayat sürecine etki eden faktörlerin (yumurtlama, beslenme, büyüme, göç ve ölüm) saptanması ve analizleri dahil, bir çok bilim dallarıyla koordineli çalışma gereksinimi duyan bir bilim dalıdır. Bu bilim dalları,( biyoloji, ihtiyoloji, fizik, kimya, oşinografi, limnoloji, meteoroloji, istatistik, matematik, ağ donam teknolojisi, navigasyon, elektrik, elektronik v.b) Günümüzde, balıkçılık bilim dalını konu alan yapılanma bizim ülkemizde, Su Ürünleri Mühendisliği adı altında fakülte düzeyinde hayata geçirilmiştir. Dünyanın birçok ülkesinde balıkçılık bilimi, Balıkçılık üniversitesi veya Balıkçılık fakültesi adı altında literatürde yerini alır. Dünyanın bir çok ülkesinde, balıkçılığın yönetimi, balıkçılık bakanlığı tarafından veya özerk balıkçılık araştırma enstitüsü şeklinde yönetilir. Bu bakanlığın yönetim kadrosu, balıkçılık bilim dallarından mezun olmuş, teorik ve uygulamalı eğitim almış bilim insanları tarafından oluşur. Yani balıkçılık ehil ellerden oluşan kadrolarla yönetilir.
  Bizde, Balıkçılık yönetiminde (Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü) yukarda sözünü ettiğim ehil bilim insanları, toplam kadronun bildiğim kadarıyla, %5-6 sını yetki ve sorumluluk verilmemiş olarak oluşturur. Balıkçılık yönetiminde tüm yetki ve sorumluluk son on yıla kadar, Ziraat Mühendislerindeydi. Bu gün yetki ve sorumluluk Veteriner hekimlerdedir.
  SU ÜRÜNLERİ DENİNCE NEDEN TARIMA BAĞLANIR:
  Ülke nüfusunun yarısına yakını tarımla uğraşır diğer bir ifade ile tarım sektörü içindedir. Balıkçılık sektörü içindeki çalışan insan gücü, denizlerde avcılıkla uğraşan yaklaşık 50 bin kişi, kültür balıkçılığında ve içsu balıkçılığında çalışan yaklaşık 15 bin kişi, yani toplam yaklaşık 70 bin aktif balıkçı vardır. Bakanlıktan belgeli balıkçı sayısı miktarı ise 120 bin dir. Balıkçılığa bağlı yan hizmetlerde çalışanlarla birlikte bu miktar 200 bin kişiyi geçmez. Ülkemizde nüfusunun yarıya yakının tarım sektöründe çalışması nedeniyle, politikada tarım bütün sektörlerin üstünde olup, iktidarın seçiminde önemli rolünün olduğu yadsınamaz. Ülkede, gereksinimin çok üzerinde ve iş bulamamış, veya iş imkanı yaratılamamış Ziraat mühendisliği ve Tarım teknikerliği meslek grubu vardır. Bu meslek gruplarına kadro açmak için, Su Ürünleri sektörü Tarım Bakanlığına bağlanmıştır. Bu gün Tarım Bakanı’nın veteriner hekim olması nedeniyle de, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, yetkili ve sorumlu kadroları veteriner hekimler tarafında doldurulmuştur.
  ŞİMDİ SİZE SORARIM NEDEN DENİZCİLİK VE DENİZ SU ÜRÜNLERİ (BALIKÇILIK) BAKANLIĞI DİREKT OLARAK KURULMAZ.
  Bu sualin yanıtı bir ölçüde yukardaki paragrafın satır aralarında var.
  Bir sektörün bakanlık olarak meclis gündemine gelebilmesi için veya teklif edilmesinde birçok ölçüler vardır. Bu parametreler, sektörün, insan sağlığı ve beslenmesi açısından önemi, ekonomik açıdan Gayri safi milli hasılaya(GSMHK) olan katkısı, yarattığı istihdam sahası ve katma değer (iş gücü), kaynağın ekonomik boyutu ve sürdürülebilirliği v.b gibidir.
  Balıkçılık sektörü yukarda sayılan parametrelerle yüzde yüz örtüşmektedir. Öncelikle sağlıklı yaşam ve beslenme açısından önemli bir gıdadır. Bu gıdanın ülkemiz deniz ve iç su balıkçılığında olan doğal üretim miktarı ortalama 500-550 bin ton/yıl, kültür balıkçılığı ise 160 bin ton/yıl. Görüldüğü gibi bu üretim 60-70 bin balıkçı ile kişi başı ortalama 12 ton balık/yıl üretebilmekte. Oysa, 80 binden fazla köye sahip, toplam nüfusumuzun yarısını oluşturan çiftçinin yılda üretebildiği kırmızı et 800 bin tonu bulmuyor et ithal ediyoruz. Balıkta cari açığımız yok aksine cari fazlamız ver. Balıkçılık yarattığı iş gücü acısından, avcılığın dışında, balık işleme (konserve, filato, balık unu, muhafaza) ağ sanayi, balıkçı gemisi sanayi, nakliye, gıda, çelik halt, balık bulucu aletler, seyir araçları, haberleşme, v.b iş kolu ve sektörün lokomotifi durumundadır. Balıkçılık üretim açısından projesi sonsuz bir kaynaktır. Bu kaynağın sürdürülebilir üretimi, güncelliği olan bilimsel güdümlü balıkçılık araştırma alt yapısı ve bilim insan kaynaklarıyla mümkündür. Bu da balıkçık yönetiminin, balıkçılık bilimiyle ilgisi olmayan kurum ve kuruluşlara verilemeyeceğini vurgulaması açısından önemlidir. Balıkçılık yönetiminin politikadan arındırılması açısından kanaatimce en doğru yöntemin, balıkçılığın Merkez bankası ve TUİK gibi, özerk bir yapıya kavuşturulmasıdır.

 4. #4
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.694
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  SUR KOOP DEVLETİMİZ VE BAKANLIKLAR TARAFINDAN MUHATAP ALINMIYORSA BUNUN NEDENLERİNİ SORGULAMALIYIZ SAYIN BALIKÇILAR.
  Cemil reis bir konuda yanlışın var SÜRKOOP değil SÜRÜN-KOOP olduğundan devlet muhatap almaz, çünki DEVLET / OLİGARK lar patronudur.
  Bu kurumdan iş beklemeyin. heleki şimdiki siyasi iktidar la BALIK / BALIKÇILIK / ÇEVRE konularından yararlı birşey beklemeyin.
  Faruk hocamız da son cümlesiyle çok net anlatmış.
  Balıkçılık yönetiminin politikadan arındırılması açısından kanaatimce en doğru yöntemin, balıkçılığın Merkez bankası ve TUİK gibi, özerk bir yapıya kavuşturulmasıdır.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 5. #5
  Reİs cyro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  518
  Tecrübe Puanı
  0

  Bravoss Sürün-koop

  Alıntı cumhur gezen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  cemil reis bir konuda yanlışın var sürkoop değil sürün-koop olduğundan devlet muhatap almaz, çünki devlet / oligark lar patronudur.
  Bu kurumdan iş beklemeyin. Heleki şimdiki siyasi iktidar la balik / balikçilik / çevre konularından yararlı birşey beklemeyin.
  Faruk hocamız da son cümlesiyle çok net anlatmış.
  doğru söze ne denir
  özümüz sözümüz sürün koop
  cemil yılmaz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM