3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Balık avlama teknolojisi

 1. #1
  Balıkçı oltacı tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  1.094
  Tecrübe Puanı
  124

  Standart Balık avlama teknolojisi

  Balık avlama teknolojisi, büyük ağlar ve güçlü teknelerle, bir seferde daha fazla balık yakalanmasına olanak sağlayacak biçimde gelişmiştir. Bu nedenle çok fazla balık avlanmış ve denizlerde üreyerek neslini sürdürebilecek balık sayısında önemli bir düşüş yaşanmıştır. Aşırı avlanma, şu sorunları da beraberinde getirmektedir.
  Denizlerdeki besin ağının bozulması balıkla beslenen birçok deniz kuşu, yunus ve fok gibi türler için beslenme sorunu yaratmıştır.
  Ticari olarak avcılığı yapılmak istenen türler dışındaki fok, yunus, deniz kaplumbağası ve deniz kuşları gibi türler balık ağlarına takılarak ölmektedir. Bu tür akciğer solunumu yapan hayvanlar, denizde yaşamalarına karşın belirli zamanlarda deniz yüzeyine çıkarak hava almak zorundadırlar ve ağa takıldıklarında kısa bir süre içinde boğulmaktadırlar.
  Her yıl çok yüksek miktarda kirletici madde deniz ve karışmaktadır. Ana kirleticilerden biri de petroldür. Petrol taşıyan tankerlerde oluşan ve petrol çıkartılan alanlardaki sızıntılar, kazalar ve kasıtlı boşaltmalar bu kirliliğin ana nedenleridir.
  Deniz ve kumsallardaki katı atıklar da her yıl çok sayıda deniz kuşunu, memeli hayvanı, deniz kaplumbağasını ve balığı öldürmektedir. Bu katı atıkların çoğu gemilerden bırakılır, bir bölümü de akarsular yoluyla taşınır.
  Kanalizasyonlar aracılığıyla büyük miktarda evsel atık denizlere taşınmaktadır. Gömülü çöpler, bahçe ve tarlalarda kullanılan böcek ilaçları gibi maddeler de yeraltı suları yoluyla akarsu ve denizlere ulaşarak kirliliğe neden olabilir.
  Köpek balıklarının bazı türleri, beslenme ve spor amacıyla öldürüldüğü için nesli tehlike altındadır.
  Mercan ve kabuklu deniz hayvanlarının bazı türleri bilezik, kolye gibi süs eşyası yapmak için toplandığından sayıları çok azalmıştır.
  Deniz kaplumbağaları, bazı ülkelerde etleri ve kabukları için avlanmaktadır. Yumurtaları, yiyecek olarak satılmakta, aynı zamanda tesadüfi olarak balıkçı ağlarına takılmaktadır. Bu nedenlerle nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
  Karadeniz’den, Marmara’ya, Ege’den Akdeniz’e kadar uzanan 8000 km’den uzun kıyı şeridiyle Türkiye biyolojik çeşitlilik açısından çok değerli doğal yaşam ortamlarını barındıran bir ülkedir. Ülke nüfusunun yaklaşık %65’i kıyılara yerleşmiş durumdadır. Bu yerleşim, yoğun yapılaşmanın olduğu kentlerden, balıkçı köylerine kadar çeşitlilik göstermekte olup, tüm yerleşimlerin doğrudan ya da dolaylı olarak deniz ve kıyılar üzerinde etkileri olmaktadır.
  1980’lerde liberalleşme politikalarının izlenmesi turizm yatırımlarının hız kazanmasına yol açmış; Türkiye, Akdeniz’deki diğer ülkelerle yarışır duruma gelmiştir. Girişimcilere verilen özel teşvikler sonucunda inşaatlar artarak dokunulmamış Akdeniz ve Ege kıyılarında büyük bir baskı yaratmıştır. Uzun vadeli planlar yapılmadan, altyapısı düşünülmeden gerçekleştirilen kitle turizmi, yatak kapasitesinin sürekli artırılması, yazlık evlerin pazarlanması, tatil köyleri deniz ve kıyılarımız üzerinde büyük tahribata neden olmuştur.
  Deniz ekosistemine zarar veren bir başka unsur aşırı avlanma nedeniyle balık stoklarının azalmasıdır. Ayrıca gemi taşımacılığı denize bırakılan kimyasal ve/veya organik atıklar nedeniyle ekosisteme büyük zararlar verebilmektedir. Artan deniz taşımacılığı aynı zamanda limanların ve nakliye rotalarının çevresinde bulunan doğal hayat için tehdit unsuru oluşturmaktadır
  http://www.balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=11&dateline=122962411 7
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

 2. #2
  TAYFA küçükbalıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  25
  Mesajlar
  373
  Tecrübe Puanı
  59

  Standart

  Paylaşımınız için teşekkür ederiz......

 3. #3
  Co Admin UMUT 10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Yaş
  42
  Mesajlar
  186
  Tecrübe Puanı
  49

  Standart Arkadaşlar Lütfen Dikkat

  Eğer konu açarken başka yerlerden alıntı yapıp sitemize eklerken aldığımız yeri kaynak olarak belirtelim emeğe saygı duyalım kaynak belirtmeyen arkadaşlar lütfen konuları düzeltelim,yoksa açılan konular kitlenecek veya uyarılmadan silinecektir lütfen kurallara uyalım


  Erdekli Dost Forum

  http://www.turankoy.com

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyıdan Eşkina Avcılığı
  By oltacı tayfun in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 42
  Son Mesaj: 23.06.15, 21:13
 2. Hangi balık Hangi mevsimde yenir
  By Hıcaz in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.04.09, 09:49
 3. Balık fiyatları cep yakmaya başladı
  By BEYAZ MARTI in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 18.03.09, 20:35
 4. Balık çiftlikleri açık denize gidiyor
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 18.03.09, 20:18
 5. Balık çiftliklerinin kirlilik
  By aFaLa in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 14.03.09, 11:42

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM