"Balık çiftlikleri çevreye zararlı değil"
Prof. Dr. Cemal Turan, son zamanlarda çevreye zararı olduğu gerekçesiyle haklarında kapatılma isteği bulunan balık çiftliklerinin aslında hiç zararlı olmadığını belirtti.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, son zamanlarda çevreye zararı olduğu gerekçesiyle haklarında kapatılma isteği bulunan balık çiftliklerinin aslında hiç zararlı olmadığını belirtti. Turan, balık çiftliklerinin kapatılması halinde balık fiyatlarının kilosunun en az 60 YTL olacağını ileri sürdü.
Prof. Dr. Cemal Turan, yaptığı açıklamada, balık çiftliklerinin çevre kirliliğine neden olmadığını ifade etti. Turan, sanayi kuruluşlarının balık çiftliklerinden daha fazla çevreyi kirlettiğine dikkat çekti.
"Denetimler sıklaştırılsın ama çiftlikler kapatılmasın." diyen Turan, denizdeki balık çeşidi ve türünün azaldığını ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalındığının altını çizdi. Kontrol mekanizmalarının biraz ağır işleyebileceği ihtimali üzerinde duran Turan şöyle konuştu:
"Ancak kesinlikle ve kesinlikle balık çiftlikleri kapatılmamalıdır. Eğer ki körfezimiz uygunsa ve bilim adamları onay verirse birkaç tane daha balık çiftliği kurulabilir.
Balık çiftlikleri olmasa, bu ülkede sadece çok zengin insanlar balık yiyebilir. O zaman balıklar karides ile eşit fiyata gelir. Balık çiftliklerinin zararı yok denecek kadar azdır. Hatta ve hatta balık çiftlikleri yanında balık popülasyonu da artmaktadır. Çünkü orada sürekli yem olduğu için doğal yaşamdaki balıklar sürekli oraya akın etmektedirler. Bunu balık çiftliğinin yakınlarındaki balıkçılardan da anlayabilirsiniz. Geleceğimiz için sağlıklı bir yaşam için balık çiftlikleri şart. Daha iyi kontrol edilmesi gerekebilir. Son günlerde çok haber çıktı. Balık çiftliklerinin kesinlikle doğaya bir zararı olmaz. Körfezin kenarlarındaki diğer sanayi kuruluşlarından bırakılan kirliliklerin önce kontrol edilmesi gerekmektedir. Denizdeki balık neslinin devam etmesi için balık çiftlikleri şart."
www.DenizHaber.Com.tr