Samsun'un Yakakent ilçesinde 15 Kasım Pazar günü balık çiftliklerinin kurulmasına karşı miting yapılacak.


Yakakent Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek miting saat 13.30'da başlayacak. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, balıkçı esnafları ve vatandaşların ortak talepleriyle oluşturulan "Balık Çiftliklerinin Zararlarıyla Mücadele Ortak Çalışma Kurulunca " düzenlenecek mitingde, ilçe sahiline kurulması planlanan balık çiftlikleri protesto edilecek.

Yakakent Doğa Deniz ve Amatör Balıkçılık Derneği Başkanı ve Ortak Mücadele Çalışma Kurulu Sözcüsü Hüseyin Alpegemen yaptığı açıklamada, 15 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek "Balık Çiftliklerinin Oluşturacağı Tehlikeleri Biliyor Musunuz, Zararları İle Neden Mücadele Etmeliyiz, Yakakent Kafes Çöplüğü Olmasın" yürüyüşlü mitingine tüm Yakakentlileri ve çevrecileri beklediklerini söyledi. Alpegemen, konuyla ilgili standlar kurarak "Balıkçı Çiftlerline Hayır" imza kampanyasıyla halkı bilgilendirdiklerini kaydetti.

Yakakentliler Derneği Başkanı Rıza Tolun ise, "Balık çiftlikleri Yakakent'in geleceğini karartarak güzelim denizimize girilmez, lezzetli balıklarımızı yenilmez yapacaktır. Bu tüm Yakakentlinin ve aynı zamanda insanlığın sorunudur. Vatandaşları 15 Kasım Pazar günü saat 13.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda buluşmaya davet ediyorum" dedi.Pazar günü saat 13.30'da Yakakent'te gerçekleştirilecek miting, Yakakent Doğa ve Amatör Balıkçılık Derneği, Yakakentliler Derneği, Yakakent Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Turizm Derneği, Avcılar Derneği, Yakakent Denizspor Derneği, Yakakent Kalkınma Spor, Eğitim ve Tanıtma Derneği, Yakakentli Kadınlar Ortak Çalışma Grubu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, mahalle muhtarları, amatör balıkçılar, siyasi partilerin katılımlarıyla gerçekleştirilecek.(iha)
Önceki gün Yakakent Otel’ de bir araya gelen sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, kooperatif oda başkanları, belediye meclis üyeleri ve Yakakent amatör balıkçılar, balık yetiştirme havuzlarının ilçemize ciddi anlamda çevre kirliliği yaratacağı görüşü ortaya çıktı. Tüm bu tartışmalar çerçevesinde kurulması düşünülen balık çiftliğinin ilçeye yaratacağı istihdam, katma değer ve bunun karşısında yaratabileceği olumsuzluklar etraflıca değerlendirildi.


Kooperatif başkanına tepki
Yakakent Liman Kooperatif Başkanı Süleyman Kocabaş’ ın ve bu toplantı ile ilgili davet edilmesine rağmen katılmaması, konuşmacıların tepkisini aldı.
Bayrakdar, konunun takipçisi olacağız
Balıkçı çiftliği kurulması çalışmalarından Belediye Başkanlığının dair bilgisi olmadığı toplantıya daha sonra katılan Yakakent Belediye Başkanı Burhan Bayrakdar tarafından ifade edildi. Bu toplantının yarınlar için son derece önemli olduğunu söyleyen Burhan Bayrakdar, Yakakent Samsun’ un değişen ve gelişen yüzü. Biz bu güzelim yöreyi turizm cenneti yapmak istiyoruz. Balık çiftliklerine karşı olunmadığının, ancak yer tespitinin yanlış olduğunun takipçisi olacağını söyledi.


Dernekler ve halk kenetlendi
Toplantıya katılan Turizm- YAK-SED- Yakakentliler Derneği- Yakakent Denizspor- Avcılar Derneği, Trabzonlular Derneği ve Yakakent Doğa Deniz ve Amatör Balıkçılar Derneği ve amatör balıkçıların ortak kanaati Yakakent’ in turistik geleceğini temiz bir çevrenin oluşmasına engel olacağını düşünülen balık çiftlikleri ile ilgili sorunların görüşmek amacıyla sivil toplum önderlerinin konu hakkında bilimsel görüşlerinin alınması için ilgili akademisyenlerden uzman kadroların ve bilirkişilerin görüşlerinin alınması gerektiği hususunda birleşerek ve Yakakent Doğa Deniz ve Amatör Balıkçılık Derneği koordinasyonunda çalışma başlattılar.