Günde yaklaşık bir ton balığın satıldığı Mersin Balık Pazarı'na gelen balık miktarının yüzde 50 oranında düştüğü, bunun da fiyatlarda artışa neden olduğu açıklandı.


Mersin Balıkçılar Pazarı Derneği Başkanı Faruk Bolat, yaptığı açıklamada, sezona ''bereketli'' bir yıl umuduyla başladıklarını ve ilk günlerin umdukları gibi geçtiğini söyledi.

Ancak, son zamanlarda gerek soğuk hava, gerekse bilinçsiz avlanma nedeniyle denizden çıkan balık miktarında düşüş yaşandığını öne süren Bolat, ''Vatandaşların balığa olan aşırı talebi esnafın yüzünü güldürüyordu. Ancak, son dönemde, günde ortalama bir ton satış yapılan balık pazarına gelen balık miktarı yarı yarıya düştü. Bu da fiyatların artmasına neden oldu'' dedi.

Yaklaşık 600 balıkçının bulunduğu kentte, balık sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden Bolat, ''Sezon başlarken iyi bir satış grafiği yakalamıştık. Yaşanan balık sıkıntısı nedeniyle talep olmasına karşın, yeterli miktarda balık bulunmaması esnafı sıkıntıya soktu'' diye konuştu.

Bölgede gündeme gelen ''at ve eşek eti'' haberleri üzerine vatandaşının balık ve tavuğa yöneldiğini vurgulayan Bolat, sıkıntının aşılması için havaların düzelmesini beklediklerini kaydetti.

Mersin Balıkçılar Pazarı'nda, bazı balıkların önceki ve şimdiki kilogram fiyatları ise şöyle:

Eski Yeni

Sardalya : 1,5 TL 2,5 TL

Gümüş : 5 TL 8 TL

Çupra : 8 TL 10 TL

Levrek : 8 TL 12 TL

Barbunya : 8 TL 12-25 TL

İstavrit : 1,5 TL 3 TL

Mercan : 3 TL 5-12 TL

Lagos : 30 TL 45 TL

Karakulak : 15 TL 20 TL

Hamsi : 2,5 TL 5 TL

AA